GABRIELA
07.12.05,08:11
Milé kolegyne, kolegovia, chcem Vás požiadať o Váš názor na môj problém:
Keďže nevlastníme ako firma žiadne autá, tak si ich objednávame od inej firmy.
1. Osobné autá ,ktoré používajú riaditelia- neuplatňujem si DPH.
2. Nákladné autá, prípadne prerobené na N1- , používajú sa na prevoz tovaru apod. - uplatňujem si DPH.
3. Osobné autá, ktoré používam na prevoz materiálu( lebo sú lacnejšie) , chodia na nich naši zamestnanci a aj to účtujem na 111-do ceny materiálu, príp. na 518- dopravné náklady, ktoré sa ďalej faktúrujú inej firme, lebo sa to vozí pre nich- ja si uplatňujem DPH - môžem, je to obhájiteľné?
4. Osobné autá, ktoré šoférujú naši zamestnanci,a používam ich na našu réžiu, ale napr. na opravu ND na naše stroje, príp. na dovoz nejakého materiálu, príp. sa vezie náš stroj na opravu- ja si uplatňujem DPH -môžem?
Na faktúrach nemám text- "prenájom vozidla", ale "faktúrujeme Vám použitie vozidla".

Budem vďačná za vaše názory, ale aj za príp. napady ako to riešiť.
Pekný deň
GABRIELA
07.12.05,11:20
Nikto nemá skúsenost?
Ala100
07.12.05,14:48
ja by som si uplatňovala DPH ako je na fakturach.
Lucy
07.12.05,16:12
A je k faktúre uzatvorená aj nejaká zmluva o prenájme vozidla?
Lucy
07.12.05,16:19
V zákone o DPH je jednoznačne napísané v §49 ods.7, kedy si platiteľ nemôže DPH odpočítať.
Platiteľ si nemôže odpočítať daň pri :a) kúpe a nájme osobného automobilu .....

Takže pri prenájme N1 si DPH odpočítaš, ale pri prenájme osobného auta by som tom nerobila.
Aj keď si osobný automobil kúpiš, tak si nemôžeš DPH odpočítať, bez ohľadu na to, či na ňom jazdí šéf, alebo na ňom prevážaš tovar...

Odpočet DPH na osobné automobily sa týka len predajcov - podľa presne špecifikovaných podmienok - §49 ods 8) a ods 9)
STRELEC
07.12.05,16:33
V zákone o DPH je jednoznačne napísané v §49 ods.7, kedy si platiteľ nemôže DPH odpočítať.
Platiteľ si nemôže odpočítať daň pri :a) kúpe a nájme osobného automobilu .....

Takže pri prenájme N1 si DPH odpočítaš, ale pri prenájme osobného auta by som tom nerobila.
Aj keď si osobný automobil kúpiš, tak si nemôžeš DPH odpočítať, bez ohľadu na to, či na ňom jazdí šéf, alebo na ňom prevážaš tovar...

Odpočet DPH na osobné automobily sa týka len predajcov - podľa presne špecifikovaných podmienok - §49 ods 8) a ods 9)

Len doplním názor k zmluve: neľúbi sa mi neurčitá, nepresná až zlá formulácia "fakturujeme Vám použitie..." Asi by som s ňou nesúhlasil.
Lucy
07.12.05,16:36
Len doplním názor k zmluve: neľúbi sa mi neurčitá, nepresná až zlá formulácia "fakturujeme Vám použitie..." Asi by som s ňou nesúhlasil.

Strelec máš pravdu, aj ja som sa zamýšľala nad týmto výrazom. Takže preto som navrhla nech nám povie, či má k faktúre zmluvu o prenájme alebo "použití" a čo je vlastne v zmluve povedané.
STRELEC
07.12.05,16:39
Strelec máš pravdu, aj ja som sa zamýšľala nad týmto výrazom. Takže preto som navrhla nech nám povie, či má k faktúre zmluvu o prenájme alebo "použití" a čo je vlastne v zmluve povedané.
U nás na Šariši sa tomu nadáva, že "vágny výraz". Či vadný?:)
GABRIELA
07.12.05,20:58
Prepáčte, dostala som sa k internetu až teraz. Takže k prenájmom aut kde si neuplatňujem dph(auta na ktorých chodia šéfovia) mám aj uzatvorené zmluvy o prenájme vozidiel. Ostatné autá si berieme na základe písomnej objednávky, takže bez konkrétnej zmluvy, aj keď pokiaľ viem, tak objednávka právne nahrádza zmluvu.
Čo sa týka toho " vágneho" či " vadného" výrazu- použitie vozidla, je viac menej zámerné. Ak mi tam napíše - prenájom vozidla- je mi jasné že osobáky bez DPH.
Priznám že som si to konzultovala teraz s auditorkou, ktorá mi povedala, že keby nám dali osobné auto s vodičom tak by nám faktúrovali "dopravné služby" - a ja si uplatním dph, ak mi však dajú len auto bez vodiča už je to prenájom auta ( bez ohľadu na použitie) . Takže asi si bude musieť firma čo nám prenajíma auta zabezpečiť viac šoférov, lebo ma to vyjde lacnejšie s uplatnením dph, aj keď je tam trocha vyššia sadzba na 1 km.

ďakujem