Silvia123
22.01.11,12:03
Ahojte potrebujem poradiť, bratranec dostal pred viac ako rokom do daru od strýka dom, keďže on sa rozhodol bývať v zahraničí, dom chce darovať svojej sestre. Ak ide o darovanie -treba riešiť aj daňové priznanie v roku 2012???
Získal za 0 EUR, daroval za 0 EUR, výsledok je nula, tak či sa s tým treba zaoberať. Ide o obyčajné FO. On totižto svojej sestre povedal, že dom jej daruje, ale ak bude treba platiť nejaké dane, tak nech si tie vysporiada sama za neho, tak chcela vedieť čo a ako... Ja som jej povedala, že snáď nemusí riešiť nič, ale nie som si istá a nechcem ju zavádzať...
A mňa zaujíma akoby to bolo v prípade ak by jej to predal za nejakú menšiu cenu než je hodnota domu, napríklad 10000 EUR.
Dočítala som sa tu na porade, že ak on dostal dom darovaním, tak pri podaní dańového priznania si do výdavkov uplatní obsatávaciu cenu podľa §25 ods.1 ZDP -obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu. A keby jej to predá za menej to akože v priznaní vykáže stratu v konečnom dôsledku???
Veľmi by som chcela vedieť ako to je s určitosťou, ďakujem vopred za každú radu.
Kvaka
22.01.11,11:53
Ahojte potrebujem poradiť, bratranec dostal pred viac ako rokom do daru od strýka dom, keďže on sa rozhodol bývať v zahraničí, dom chce darovať svojej sestre. Ak ide o darovanie -treba riešiť aj daňové priznanie v roku 2012???
Získal za 0 EUR, daroval za 0 EUR, výsledok je nula, tak či sa s tým treba zaoberať. Ide o obyčajné FO. On totižto svojej sestre povedal, že dom jej daruje, ale ak bude treba platiť nejaké dane, tak nech si tie vysporiada sama za neho, tak chcela vedieť čo a ako... Ja som jej povedala, že snáď nemusí riešiť nič, ale nie som si istá a nechcem ju zavádzať...
A mňa zaujíma akoby to bolo v prípade ak by jej to predal za nejakú menšiu cenu než je hodnota domu, napríklad 10000 EUR.
Dočítala som sa tu na porade, že ak on dostal dom darovaním, tak pri podaní dańového priznania si do výdavkov uplatní obsatávaciu cenu podľa §25 ods.1 ZDP -obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu. A keby jej to predá za menej to akože v priznaní vykáže stratu v konečnom dôsledku???
Veľmi by som chcela vedieť ako to je s určitosťou, ďakujem vopred za každú radu.
Daň z darovania bola zrušená už k 1.1.2004.
Silvia123
22.01.11,12:10
Kvaka a čo ten druhý prípad, ak by jej to nakoniec predal za nejakú cenu???
(Som trošku dopletená tými zmenami pri predaji nehnuteľností od r.2011)
Kvaka
22.01.11,12:34
Kvaka a čo ten druhý prípad, ak by jej to nakoniec predal za nejakú cenu???
(Som trošku dopletená tými zmenami pri predaji nehnuteľností od r.2011)
No ak by jej predal ten darovaný dom, nesplní podmienku oslobodenia od dane z príjmu, musel by podať DP, kde uvedie príjem, ktorým je predajná cena domu a výdavok cena domu v čase, keď dom dostal darom on. Ak on nemá hodnotu domu uvedenú v darovacej zmluve, na základe ktorej dom dostal od strýka, tak asi treba vyhotoviť znalecký posudok, ale pozri si aj stanovisko DRSR, je v tomto príspevku.
http://www.porada.sk/969068-post62.html
Rozalka
22.01.11,13:00
Bratranec B dostal dom tiež do daru a nebol jeho vlastníkom 5 rokov.
Ak ho daruje ďalej sestre S - podľa mňa sestra zaplatí daň z celého príjmu.

V stanovisku DRSR sa píše:
Ak sa predáva darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania nebol príjem z jej predaja u darcu oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, za daňový výdavok je možné uplatniť cenu za ktorú obstaral nehnuteľnosť darca.

V čase darovania osobe S by prípadný predaj osobou B nebol oslobodený od dane, takže cena obstarania u darcu = 0,00.

Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
Silvia123
22.01.11,13:57
Tá veta v tom stanovisku je pre mňa tak zložitá...že by som to pochopila úplne inak a inak by som si tam vložila tie osoby...
Rozalka písala si o ďalšom darovaní? Alebo si myslela predaj darovaného majetku?
Rozalka
22.01.11,14:28
Ak bratranec dom daruje sestre, nič sa nedeje. To len keby ona ho chcela predať ďalej, tým, že aj bratranec ho dostal do daru a nemal ho vo vlastníctve aspoň 5 rokov, tak sestra zdaní celý príjem.
Tak to chápem ja, ale predpisy sú naozaj niekedy zložité, že si ich môžeme vykladať rôzne, a ani ja nie som neomylná.
Kvaka
22.01.11,14:49
Tá veta v tom stanovisku je pre mňa tak zložitá...že by som to pochopila úplne inak a inak by som si tam vložila tie osoby...
Rozalka písala si o ďalšom darovaní? Alebo si myslela predaj darovaného majetku?
Myslím, že Rozalka popísala prípad tvojho bratranca, tam by išlo o predaj darovaného domu a na to si sa pýtala.
Ja som to myslela tak, že ak by bola cena domu darovaného bratrancovi uvedená v darovacej zmluve, tak táto cena by bola výdavkom pri predaji sestre. To stanovisko DRSR v prvej časti hovorí: Keďže od momentu nadobudnutia nehnuteľnosti darovaním do momentu predaja nehnuteľnosti uplynulo menej ako päť rokov, potom príjem z predaja predmetnej nehnuteľnosti nie je od dane z príjmov oslobodený a zaraďujeme ho medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov. Výdavky, ktoré je možné uplatniť pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti sú vymedzené v § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov. Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť využívaná. Pri nehnuteľnostiach získaných darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25 zákona o dani z príjmov.
V § 25 zákona o dani z príjmov je uvedené, že obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9.

Ja tomu rozumiem tak, že sa skúma to, či v čase darovania by mal strýko predaj domu oslobodený, ak áno, ak vlastnil dom viac ako 5 rokov, tak obdarovaný bratranec by si mohol uplatniť ako výdavok hodnotu domu v čase darovania (znalecký posudok alebo aj hodnotu domu uvedenú v darovacej zmluve). Ak by nemal strýko prípadný predaj domu v deň, keď ho daroval tvojmu bratrancovi oslobodený, teda by ho nevlastnil 5 rokov, tak výdavok by bola cena domu, za ktorú obstaral dom strýko-darca. Takže platí príspevok 4.
Silvia123
22.01.11,20:49
Ďakujem všetkým za námahu a ochotu pomôcť mi, dúfam že to už chápem....a ak to zhrniem darovať sa môže x-krát po sebe, ale v momente ak posledný obdarovaný sa rozhodne dom predať (a nemal v ňom trvalý pobyt viac ako 5 rokov), skúma sa či v ňom mal jeho predošlý darca trvalý pobyt 5 rokov, ak nie tak predávajúci daní celý príjem z predaja a ako výdavok si neuplatní nič, lebo jeho OC=0. Ak predošlý darca ho vlastnil 5 rokov, na vstupe si môže uplatniť hodnotu uvedenú v darovacej zmluve, alebo znaleckom posudku.