rema
19.08.04,07:44
Poradte mi ,ako sa bude účtovať stála prevádzka.
Naša firma SR si založila stálu prevádzku v ČR a zaregistrovala sa ako platca DPH v ČR. Poradte prosím čo všetko a ako sa bude účtovať v prevádzke-budeme poskytovať montážne práce v ČR a ako to bude s účtovaním v materskej fi v SR, resp. poradte nejakú literatúru kde sa to dá naštudovať.
A ako to bude s DPH? Sme platcami v CR od 1.7.2004. A ešte jedna otázka, kde by som našla zákon o DPH v ČR - súrne. Ďakujem
Oldi
19.08.04,05:49
Link na český zákon o DPH - nech sa páči: http://www.zakonycr.cz/seznamy/2352004Sb.html
zlatica76
31.08.04,08:56
Nasa firma ma uz niekolko rokov stale prevadzkarne v zahranici a asi nepotesim - existuje k tomu velmi malo literatury a MF sa tymto problemom vraj zaoberat nebude.
Zatial to riesime tak, ze v CR vedieme uctovnictvo podla ceskych zakonov a podavame tam aj danove priznanie. Cele uctovnictvo CR je viditelne na SR bez akychkolvek uprav, vzhladom na podobnost uctovnych sustav ani nie je velky rozdiel.

Podla mna najcistejsie riesenie je viest v CR uctovnictvo podla ceskych zakonov a do SR preniest vsetky doklady a znovu zauctovat podla slovenskych predpisov. Viem, je to hrozne, ale da sa to.

Dalsou moznostou je do uctovnictva SR prenasat len hlavnu knihu - ale vela informacii stratite, a nakoniec aj tak pridete k tomu, ze treba vidiet aj uctovanie ceske.

Na vnutorne zuctovavnie (najma posielanie penazi) pouzivame ucet 395.
Zvysok je na fantazii, dokonca ani auditori sa do kontrolovania zloziek nehrnu, ako to spravite tak budete mat.
rema
10.09.04,12:32
Rozumiem tomu správne? To mám všetky doklady - fa, bank.výpisy, poklad,doklady... učtované na prevádzke v ČR prepočítať kurzom a zaúčtovať v SR. Na konci roka vypočítať daň a započítať si daň zaplatenú v ČR podľa potvrdenia z fin.úradu v ČR?
Zdá sa mi to komplikované. Veď v ČR platia napr. odpisové sadzby iné ako v SR, taktiež iné stravné atď. Čo robíte s týmito rozdielmi?