lu.na
22.01.11,21:07
Mam byt, ktorý prenajímam. Byt som kupovala na hypotéku. Ako si môžem odpísať úroky z hypotéky. Nie som živnostník, ani PO, som zamestnanec.
ďakujem
bubkoch
22.01.11,20:10
nijako ... neda sa
lu.na
22.01.11,20:14
dá...Byt musi byť v obchodnom majetku. Dajú sa robíť aj odpisy. Len presne neviem ako.
zk24
22.01.11,20:18
Stanovisko DR SR k výdavkom (úroky z hypotekárneho úveru) k príjmom z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti (§ 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov):

Podľa § 8 ods. 5 písm. f) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p., sú výdavkom pri príjmoch uvedených v § 8 ods. 1 písm. b) až e), t.j. aj príjmov z prevodu vlastníctva nehnuteľností - patria sem napr. príjmy z predaja bytu, obyt. domu a pozemku, ak nie sú oslobodené od dane - , výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku. Ak daňovník obstaral nehnuteľnosť z hypotekárneho úveru, môže si zaplatené úroky uplatniť ako preukázateľne vynaložené výdavky na obstaranie nehnuteľnosti v súlade s § 8 ods. 5 písm. f) zákona.
V prípade, ak počas vlastnenia nehnuteľnosti, túto využíval aj v súvislosti s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, v tomto čase si mohol úroky platené v súvislosti s hypotékou, z ktorej využívanú nehnuteľnosť obstaral uplatniť len v prípade, ak mal túto nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku (§ 2 m) zákona). Samozrejme v prípade, ak mal zaradenú len časť nehnuteľnosti v obchodnom majetku, môže si uplatniť len pomernú časť úrokov zodpovedajúcu časti v akej je nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.

Ak však daňovník predáva nehnuteľnosť, ktorá bola zaradená v obchodnom majetku, potom si môže ako výdavok podľa § 8 ods. 5 písm. f) zákona, k príjmom z predaja nehnuteľnosti (§ 8 ods. 1 písm. b) zákona) uplatniť len tú časť úrokov, ktorú si už neuplatňoval ako súčasť daňových výdavkov v čase jej zaradenia do obchodného majetku.

Záver: Ako redakcii HN Poradňa potvrdila daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková, vyššie popísané stanovisko sa vzťahuje na uplatňovanie výdavkov (úrokov z hypotéky) pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti.
Pri prenájme nehnuteľnosti platí iný režim: Pokiaľ FO-nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť, výdavky v podobe úrokov na hypoúvere si uplatniť nemôže. Platí, ako uvádza čitateľ v otázke, že tak smie urobiť len podnikateľ, ktorý má nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku a účtuje o nej.

Zdroj: http://moje.hnonline.sk/node/3718
bubkoch
22.01.11,20:28
Mam byt, ktorý prenajímam. Byt som kupovala na hypotéku. Ako si môžem odpísať úroky z hypotéky. Nie som živnostník, ani PO, som zamestnanec.
ďakujem


dá...Byt musi byť v obchodnom majetku. Dajú sa robíť aj odpisy. Len presne neviem ako.

ale toto nie je tento pripad :)
lu.na
22.01.11,20:36
Škoda... ale mám ešte jednu otázku. Ak vlastním viac nehnuteľnosti, viem si v daňovom priznaní odpísať výdavky za všetky nehnuteľnosti, napriek tomu, že prenajímam iba jednu? Ďakujem za odpoveď
Kvaka
22.01.11,20:45
Škoda... ale mám ešte jednu otázku. Ak vlastním viac nehnuteľnosti, viem si v daňovom priznaní odpísať výdavky za všetky nehnuteľnosti, napriek tomu, že prenajímam iba jednu? Ďakujem za odpoveď
Iba výdavky, ktoré súvisia s príjmom, teda len u tej prenajímanej nehnuteľnosti.
zk24
22.01.11,20:47
Škoda... ale mám ešte jednu otázku. Ak vlastním viac nehnuteľnosti, viem si v daňovom priznaní odpísať výdavky za všetky nehnuteľnosti, napriek tomu, že prenajímam iba jednu? Ďakujem za odpoveď

A nikomu si tie nehnutelnosti neprenajimala? ;)
lu.na
22.01.11,20:48
nie...v jednej však byvam ja :)
Kvaka
22.01.11,20:50
Záver: Ako redakcii HN Poradňa potvrdila daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková, vyššie popísané stanovisko sa vzťahuje na uplatňovanie výdavkov (úrokov z hypotéky) pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti.
Pri prenájme nehnuteľnosti platí iný režim: Pokiaľ FO-nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť, výdavky v podobe úrokov na hypoúvere si uplatniť nemôže. Platí, ako uvádza čitateľ v otázke, že tak smie urobiť len podnikateľ, ktorý má nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku a účtuje o nej.

Neviem, či je to tak, lebo aj FO si môže viesť evidenciu o výdavkoch, a zároveň si zaradiť nehnuteľnosť do OM, a vtedy si môže uplatniť ako výdavky aj úroky. Stanovisko DRSR k tomu bolo tiež v nejakej téme.
lu.na
22.01.11,20:55
Ďakujem. Ale to, že si viem odpísať úroky z hypotéky mi povedala daňová pracovníčka, keď som sa registrovala. Nikto mi však v mojom okolí nevedel 100% povedať, či je to tak. Ak by sa to dalo...bolo by to super. :)
lu.na
23.01.11,07:51
Preštudovala som si celý Zákon o dani z príjmov, ale nikde som nenašla, že by som si ako FO-nepodnikateľ nemohla pridať nehnuteľnosť do obchodného majetku. Je tam rozdelené čo musí FO a čo PO. Vie mi niekto poradiť, kde nájdem, že si ako FO-nepodnikateť nemôžem dať prenajatú nehnuteľnosť do obchodného majetku? Ďakujem
lu.na
23.01.11,08:04
Daňovník, ktorý pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov uplatňuje skutočné výdavky (preukázateľné), a vedie buď evidenciu podľa § 6 ods. 11 cit. zákona alebo evidenciu v rozsahu jednoduchého účtovníctva sa môže rozhodnúť či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku (účtuje o nehnuteľnosti v knihe dlhodobého majetku), alebo prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku.
ladyrs
23.01.11,08:19
Daňovník, ktorý pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov uplatňuje skutočné výdavky (preukázateľné), a vedie buď evidenciu podľa § 6 ods. 11 cit. zákona alebo evidenciu v rozsahu jednoduchého účtovníctva sa môže rozhodnúť či prenajímanú nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku (účtuje o nehnuteľnosti v knihe dlhodobého majetku), alebo prenajímanú nehnuteľnosť nezaradí do obchodného majetku.

a môže mať FO-nepodnikateľ obchodný majetok????
majovrabel
20.02.11,09:41
Ja som minuly rok zacal prenajimat byt ako FO-nepodnikatel... byt som kupil na hypoteku, zaradim ho do OM, do vydavkov si dam aj naklady na uroky z hypoteky a tiez odpisy z nehntelnosti... Ako to technicky urobim, neviem... na to mam uctovnicku:)... ale prakticky toto vseko mozne je... A samozrejme ide o prenajom podla §6 ods 11