10tiger10
22.01.11,21:53
Môže vysokoškolák denného štúdia byť v riadnom pracovnom pomere a jeho rodič môže poberať DB a RP?
Keď rodinné prídavky boli pozastavené a v nasledujúcom roku vznikol nárok na poberanie na základe čoho boli aj vyplatené spätne za 6 mesiacov (z dôvodu neskorého podania) ako si môže rodič uplatniť daňový bonus? Len za 6 mesiacov, alebo za celý rok?
Teda daňový bonus sa môže uplatňovať len s prídavkami?
Melnick
22.01.11,21:23
Ak je nárok na RP, je nárok aj na DB a opačne, ak nárok na RP nie je, potom nie je nárok ani na DB.
Samozrejme pri nároku na DB musí byť splnená podmienka príjmu, najmenej vo výške polovice MM.:)
10tiger10
23.01.11,12:15
Keď na RP nárok bol, ale si ho rodič neuplatnil až neskôr. Samozrejme mu mohli byť vyplatené RP len za 6 mesiacov. Pri daňovom priznaní si bude môcť rodič uplatniť DB len na 6 mesiacov ako boli vyplatené RP alebo môže uplatniť DB za celý rok?
ivka70
23.01.11,12:27
Keď na RP nárok bol, ale si ho rodič neuplatnil až neskôr. Samozrejme mu mohli byť vyplatené RP len za 6 mesiacov. Pri daňovom priznaní si bude môcť rodič uplatniť DB len na 6 mesiacov ako boli vyplatené RP alebo môže uplatniť DB za celý rok?

Ak bol narok cely rok, tak v DP si ho moze cely uplatnit.

Aky bol dovod pozastavenia RP?
xxxpower2
23.01.11,12:32
Prepacte,ze to pisem sem ale....od juna do oktobra som bol pn a v auguste sa nam narodila dcera.Bonus na dceru mi vsak prisiel az v oktobrovej vyplate v novembri,ale iba z bonusom za oktober a vraj bonus za september a august mi pride az v danovom vyrovnani...je to tak a mal som narok na bonus pokial som bol pn?

A este,ked sme z manzelkou zobraty od aprila a ona bola na urade,ale uz bola tehotna abola vlastne na pn,tak budem brat danove vyrovnanie na manzelku od aprila...alebo ako je to....co a kedy treba priniest zamestnavatelovy?
ewita888
23.01.11,12:57
áno, bonus si donárokuješ v ročnom zúčtovaní dane a nárok na nezdanitelnú čiastku na manželku budeš mať od apríla.. zamestnávatelovi donesieš potvrdenie o výške vyplatenej pn a podpory...
10tiger10
23.01.11,12:59
Dôvod pozastavenia bolo ukončenie maturity, a vtedy keď pracuje cez prázdniny do nástupu na vysokú školu sa nepoberajú RP. Tak povedali na úrade. A potom zakiaľ sa to všetko dalo do pohybu utiekol čas a rodičovi mohli byť spätne vyplatené len za 6 mesiacov.
Andyke
23.01.11,14:29
Keď na RP nárok bol, ale si ho rodič neuplatnil až neskôr. Samozrejme mu mohli byť vyplatené RP len za 6 mesiacov. Pri daňovom priznaní si bude môcť rodič uplatniť DB len na 6 mesiacov ako boli vyplatené RP alebo môže uplatniť DB za celý rok?

Za celý rok môže uplatniť DB.(ak bude splňať zákonom stanov.podmienky - t.j. dosiahol zdanit.príjmy podľa § 5 vo výške 6-násobku minim.mzdy alebo
zdanit.príjmy podľa § 6 vo výške 6-nás.minim.mzdy a vykázal základ dane podľa § 6)
ivka70
24.01.11,13:28
Dôvod pozastavenia bolo ukončenie maturity, a vtedy keď pracuje cez prázdniny do nástupu na vysokú školu sa nepoberajú RP. Tak povedali na úrade.

to ale nie je pravda, stredoskolaci po maturite maju narok na tzv. posledne prazdniny, kedy su ziakmi strednej skoly az do 31.8. v danom skolskom roku, kedy maturuju.
na RP aj DB maju pocas tohto obdobia rodicia narok.
10tiger10
24.01.11,15:55
jedná sa o maturanta, ktorý ukončil štúdium maturitnou skúškou v máji 2009 a od tohto obdobia mu boli odobraté RP z dôvodu, že keď v tomto období pracuje, rodič nemôže poberať RP. A že keď nastúpi na VŠ znovu môže pracovať a rodič si znovu môže nárokovať na RP. A úrad skutočne pozastavil RP a ešte vyplatené sa museli vrátiť. To údajne vyšla nejaká smernica, vyhláška, alebo niečo také.
timejka200
23.05.11,09:28
Dobrý deň,
dcéra zamestnanca študuje na VŠ ale teraz v apríli dosiahla vek 25 rokov. Bude mať nárok na DB ešte za mesiac apríl? ĎAlej sa jej už DB nebude vyplácať?
Dakujem
Tweety
23.05.11,09:30
Dobrý deň,
dcéra zamestnanca študuje na VŠ ale teraz v apríli dosiahla vek 25 rokov. Bude mať nárok na DB ešte za mesiac apríl? ĎAlej sa jej už DB nebude vyplácať?
Dakujem
Za apríl jej ešte patrí, ale týmto aj skončí.
timejka200
23.05.11,10:32
dakujem pekne a potrebujem od zamesnanca nejaké potvrdenie z UPSVAr že už nepoberá prídavky? alebo nie?
Tweety
23.05.11,13:43
dakujem pekne a potrebujem od zamesnanca nejaké potvrdenie z UPSVAr že už nepoberá prídavky? alebo nie?
Nepotrebuješ.
anicka8030
30.05.11,12:16
Pekný deň. Ako obyčajný laik, sa pýtam, či mi nevie niekto poradiť. Manžel, ako SZČO, si nárokuje pri daňovom priznaní na daňový bonus na naše dve deti. Ak by si prerušil živnosť, napr. na pol roka, mal by nárok na bonus za tieto mesiace na budúci rok, pri daňovom priznaní ? Ďakujem krásne !
Tweety
30.05.11,12:18
Pekný deň. Ako obyčajný laik, sa pýtam, či mi nevie niekto poradiť. Manžel, ako SZČO, si nárokuje pri daňovom priznaní na daňový bonus na naše dve deti. Ak by si prerušil živnosť, napr. na pol roka, mal by nárok na bonus za tieto mesiace na budúci rok, pri daňovom priznaní ? Ďakujem krásne !
Prerušenie nemá nijaký vplyv na uplatnenie nároku .
anicka8030
30.05.11,12:19
ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. :)
pavlinka
05.10.11,07:50
Má nárok na daňový bonus denný študent ktorý poberá 50 % invalidný dôchodok?