majka074
23.01.11,07:57
V r.2006 môj ex založil s.r.o. čiže počas manželstva. V r.2008 nás rozviedli. Chcem sa spýtať či s.r.o. spadá do BSM a na čo mám nárok, ako to vysporiadať? V spoločnosti sú 3 vlastníci, on má svoj podiel 33%. Neskôr táto spoločnosť 2007 vstúpila do ďalšej kde má tiež podiel. Ako začať, neviem o čo mám žiadať? Mám nárok iba na obchodný podiel, alebo aj niečo iné? Ak áno ako mám zistiť info o firme,....Ako sa dopátram k potrebným údajom.Vďaka za radu.
Zoltán Kovács
23.01.11,07:06
Nárok máš iba na časť jeho podielu.
majka074
23.01.11,07:33
mám nárok aj na podiel z tej druhej spoločnosti?
Mária27
23.01.11,08:34
Ty máš nárok na polovicu jeho podielu v prvej firme, pretože ste tam vložili majetok z BSM. Druhá firma je výsledkom činnosti podnikania, ak nepodnikáš s ním, nemáš účasť na tom majetku.
Ice dive
23.01.11,08:47
V r.2006 môj ex založil s.r.o. čiže počas manželstva. V r.2008 nás rozviedli. Chcem sa spýtať či s.r.o. spadá do BSM a na čo mám nárok, ako to vysporiadať? V spoločnosti sú 3 vlastníci, on má svoj podiel 33%. Neskôr táto spoločnosť 2007 vstúpila do ďalšej kde má tiež podiel. Ako začať, neviem o čo mám žiadať? Mám nárok iba na obchodný podiel, alebo aj niečo iné? Ak áno ako mám zistiť info o firme,....Ako sa dopátram k potrebným údajom.Vďaka za radu.
začať asi tak, že poradiť sa s právnikom a žiadať na vyplatenie polovice jeho podielu t.j. 17,5 % z celej sro...
treba si však dať pozor na to, aby kým dôjde k vysporiadaniu spoločnosť za záhadných okolností neskrachovala...
Mária27
23.01.11,09:22
Stav majetku sa berie ku dňu rozvodu, jeho hodnota (trhová) ku dňu vysporiadania ... Myslím, že už krach po rozvode by neohrozil jej nárok, musel by asi robiť odhad hodnoty.
majka074
23.01.11,14:49
Aby som to správne pochopila vysvetlite mi prosím vás čo je presne obchodný podiel. Je to vklad pri založení firmy? A čo ešte do toho spadá? Mohli by ste to vysvetliť aj na konkrétnom príklade.Ďakujem za rady.
Stefan2005
23.01.11,15:30
Aby som to správne pochopila vysvetlite mi prosím vás čo je presne obchodný podiel. Je to vklad pri založení firmy? A čo ešte do toho spadá? Mohli by ste to vysvetliť aj na konkrétnom príklade.Ďakujem za rady.

"Vychádzajúc z príslušných ustanovení Obchodného zákonníka môžeme konštatovať, že obchodný podiel sa vyjadruje v peniazoch, má majetkový aspekt a je súborom majetkových a nemajetkových práv a povinností. Tento súbor práv a povinností ako celok predstavuje nielen mieru účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní, ale súčasne aj mieru jeho účasti na riadení a kontrole spoločnosti. Nevyjadruje teda hodnotu toho, čo spoločník v spoločnosti vlastní. Vlastníkom majetku je spoločnosť a nie spoločník. Obchodný podiel v súlade s § 114 ods. 1Obchodného zákonníka predstavuje účasť, akou sa spoločník podieľa na majetku spoločnosti."

viac tuto: http://www.sak.sk/blox/cms/sk/zone1/bulletin/archiv/id7/id2/id1/id1/_getFile/BSA_03_web.pdf
majka074
23.01.11,16:58
Ako sa mám dostať k údajom o firme? Ako mám postupovať? Čo mi poradíte,neviem v akom stave je firma,ale v čase rozvodu sa jej darilo. Vôbec neviem ako začať. Môže právnik nahliadnúť do dokumentov firmy,alebo musí mať rozhodnutie súdu.
Stefan2005
23.01.11,17:04
Ako sa mám dostať k údajom o firme? Ako mám postupovať? Čo mi poradíte,neviem v akom stave je firma,ale v čase rozvodu sa jej darilo. Vôbec neviem ako začať. Môže právnik nahliadnúť do dokumentov firmy,alebo musí mať rozhodnutie súdu.

z zbierke listín obchodného registra je možnosť nahliadnutia do dokladov spoločnosti (za predpokladu, že ich tam firma uložila)...
majka074
23.01.11,17:33
A ak nie! Kde inde prídem k údajom
Mária27
23.01.11,18:34
Súd si môže doklady vyžiadať pri vyporiadavaní BSM.
Skús navrhnúť podiel manžela v rozdeliť tak, aby si mala v spoločnosti účasť aj ty, potom môžeš vidieť hospodárenie. Myslím, že ťa radšej vyplatí.