eja48
23.01.11,09:29
Dobrý deň, prosím o informáciu, ako by sa malo postupovať pri platení dane z nehnuteľnosti za pozemok, ktorý bol v roku 2010 celý zatopený-spodná voda vo veľkej časti obce sa dlhodobo držala 10-20 cm nad povrchom a už je vysoko vystúpená aj v tomto čase (január 2011). Ide o oblasť na južnom Slovensku s najvyššie ohodnotenou cenou ornej pôdy, ale úžitok z tejto zeme nebol vlani žiadny (len vysoké straty-finančné aj fyzické).
Bola by som vďačná za informáciu, či má obec právo žiadať daň za nepoužiteľný záplavami znehodnotený pozemok.
Mária27
23.01.11,08:39
S obcou sa treba dohodnúť, nech prijmú pravidlá, určite nejde len o jeden pozemok. Pri nájme poľnohospodárskej pôdy by to mohlo mať vplyv na výšku nájomného.
Daň sa však platí z majetku, nie z jeho úžitkov.
durisovad
23.01.11,08:58
V rokoch, ked je z pozemku vysoky profit, platis vyssiu dan?
Byt tebou, bola by som rada, ze mi neuctuju vodne a stocne.
pavol54
23.01.11,09:03
S obcou sa treba dohodnúť, nech prijmú pravidlá, určite nejde len o jeden pozemok. Pri nájme poľnohospodárskej pôdy by to mohlo mať vplyv na výšku nájomného.
Daň sa však platí z majetku, nie z jeho úžitkov.
Ak sa daň platí z majetku (čo je prežitok z feudálnych čias, kedy bola jediným majetkom pôda tak tá bola zdanená) čo tak zaviesť daň u ekonóma z neodpísaného počítača, účtovníckych programov, u lekára z neodpísaného vybavenia ordinácie, u autodopravcu z neodpísaných vozidiel.
Pretože ten poľnohospodár zaplatí daň z nehnuteľnosti - pôdy, bez ohľadu na to či ju využíva alebo nie,
ak sa mu podarí v konkurenčnom prostredí mať zisk tak platí daň zo zisku
ak dostane tú vo všeobecnosti závidenú dotáciu automaticky mu to vyskočí v účtovníctve ako zisk takže aj dotačnú daň zo zisku.
Keď chce zamestnať nezamestnaného tak bez nároku na podporu zo štátu ale to asi ctený pán minister nevie.
keď chce ísť do banky zobrať úver prvá otázka v každej banke znie "aká je vaša činnosť podľa SK NACE? poľnohospodár, tak tým po roku 2010 úvery neposkytujeme"
Treba zaviesť rovnosť pre všetkých podnikateľov a tie dotácie nech si dajú za klobúk.
eja48
23.01.11,09:03
Súhlasím s Máriou27, moja otázka je nesprávna, lebo daň z majetku treba platiť!
Problém nastáva, keď k poškodzovaniu súkromných nehnuteľností dochádza vinou pasivity obce (alebo štátu?) Pred 20 rokmi fungujúce odvodňovacie kanále sú dnes v katastrofálnom stave a niet toho, čo by sa pribral zachrániť lány zatopením znehodnotenej černozeme. Ktohovie komu tie lány kedysi najúrodnejšej zeme patria, nikto to tam neobrába, len komáre majú raj. Obecné rigoly sú tiež nefunkčné-upchaté, načo by ich aj človek opravoval, keď to nemá kam odtekať!
Moja otázka tu nemá miesto - problém je úplne iný, škoda, že naň dovidia len nebesá!
pavol54
23.01.11,09:09
V rokoch, ked je z pozemku vysoky profit, platis vyssiu dan?
Byt tebou, bola by som rada, ze mi neuctuju vodne a stocne.
Prepáč čo mi neúčtujú vodné. Myslíš že tá zelenina rastie len tak sama buď mám vodu z dialkových rozvodov a za yú pekne cvakám, alebo ak nemám vodu tak si musím požiadať o stavebné povolenie na vrt studne a pri odbere viac ako 2500m3 za ňu pekne cvakám, čo to je? pár závlah a kvota je vyčerpaná. a po suchu príde lejak a zase nič.
Divím sa že ešte nemám bavorák alebo mercedes 4 x 4 ML (malý ľudový) kam tie prachy strkám žeby do matraca aby nikto nevidel aký som prachatý?
Mária27
23.01.11,09:16
V rokoch, ked je z pozemku vysoky profit, platis vyssiu dan?
Byt tebou, bola by som rada, ze mi neuctuju vodne a stocne.

Som sa zasmiala. Keby jej tak na plochu vyrátali 20 cm odpadovej vody ...:D
pavol54
23.01.11,09:16
V rokoch, ked je z pozemku vysoky profit, platis vyssiu dan?
Byt tebou, bola by som rada, ze mi neuctuju vodne a stocne.
Bývaš v oblasti ktorej sa hovorí martinská záhradka alebo turčianska záhrada, chodím často cez Martin a tie neobrobené polia sú ako na považí tak aj na trnavskej tabuli či žitnom ostrove, tak využi šancu o môžeš zbohatnúť.
luja5
23.01.11,09:22
Podľa ust. § 17 ods. 2 písm. j) zákona č. 582/2004 Z.z. správca dane môže všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane z pozemkov alebo oslobodiť od dane z pozemkov pozemky, ktorých hospodárske využívanie je obmedzené vzhľadom na podkopanie, ich umiestnenie v oblasti dobývacích priestorov alebo pásiem hygienickej ochrany vody II. a III. stupňa, ochranu a tvorbu životného prostredia, ich postihnutie ekologickými katastrofami, nadmerným imisným zaťažením, na pozemky rekultivované investičným zúrodňovaním okrem rekultivácií plne financovaných zo štátneho rozpočtu, na rokliny, výmole, vysoké medze s kroviskami alebo kamením, pásma ochrany prírodných liečivých zdrojov II. a III. stupňa a zdrojov prírodných minerálnych vôd stolových II. a III. stupňa, na genofondové plochy, brehové porasty a iné plochy stromovej a krovinatej vegetácie na nelesných pozemkoch s pôdoochranou, ekologickou alebo krajinotvornou funkciou.

Prírodné činitele - živelné pohromy (napríklad záplavy, požiare z bleskov) tam nie sú uvedené. Odporúčam pre istotu overiť si možnosť, na ktorú sa pýtaš, priamo u príslušného správcu dane.
durisovad
23.01.11,09:22
Bývaš v oblasti ktorej sa hovorí martinská záhradka alebo turčianska záhrada, chodím často cez Martin a tie neobrobené polia sú ako na považí tak aj na trnavskej tabuli či žitnom ostrove, tak využi šancu o môžeš zbohatnúť.
Dakujem za radu, mame vlastnu zahradu a bohati sme dost. Nepotrebujeme cudzie, nech ich obrabaju ti, ktori ich vlastnia.
Mária27
23.01.11,09:27
Podľa ust. § 17 ods. 2 písm. j) zákona č. 582/2004 Z.z. správca dane môže všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane z pozemkov alebo oslobodiť od dane z pozemkov pozemky, ktorých hospodárske využívanie je obmedzené vzhľadom na podkopanie, ich umiestnenie v oblasti dobývacích priestorov alebo pásiem hygienickej ochrany vody II. a III. stupňa, ochranu a tvorbu životného prostredia, ich postihnutie ekologickými katastrofami, nadmerným imisným zaťažením, na pozemky rekultivované investičným zúrodňovaním okrem rekultivácií plne financovaných zo štátneho rozpočtu, na rokliny, výmole, vysoké medze s kroviskami alebo kamením, pásma ochrany prírodných liečivých zdrojov II. a III. stupňa a zdrojov prírodných minerálnych vôd stolových II. a III. stupňa, na genofondové plochy, brehové porasty a iné plochy stromovej a krovinatej vegetácie na nelesných pozemkoch s pôdoochranou, ekologickou alebo krajinotvornou funkciou.

Prírodné činitele - živelné pohromy (napríklad záplavy, požiare z bleskov) tam nie sú uvedené. Odporúčam pre istotu overiť si možnosť, na ktorú sa pýtaš, priamo u príslušného správcu dane.
Výborne - a myslím, že je to tam (zvýraznené). Vždy je to však na rozhodnutí správcu dane.
eja48
23.01.11,09:28
Pavol54, slovenskí poľnohospodári to majú hrozné ťažké, a zdá sa, že NIEKTO má obrovský záujem, aby to bolo ešte horšie. Prečo by sme si mali kupovať na Slovensku dopestovanú zeleninu a ovocie, keď nám ju cudzina pchá vo veľkom? Za vtip storočia označujem nedávnu moju kúpu kôpru v Kauflande – dovoz z Nemecka:)
Inak - s ponukami Kauflandu som mimoriadne spokojná, len ten nemecký kôpor ... slovenský má lepšiu chuť.
eja48
23.01.11,09:36
pre Pavol54-moje nešťastne zatopené políčko je medzi Šaľou a Novými Zámkami
pavol54
23.01.11,10:27
pre Pavol54-moje nešťastne zatopené políčko je medzi Šaľou a Novými Zámkami
aj moje.
pavol54
23.01.11,10:34
Pavol54, slovenskí poľnohospodári to majú hrozné ťažké, a zdá sa, že NIEKTO má obrovský záujem, aby to bolo ešte horšie. Prečo by sme si mali kupovať na Slovensku dopestovanú zeleninu a ovocie, keď nám ju cudzina pchá vo veľkom? Za vtip storočia označujem nedávnu moju kúpu kôpru v Kauflande – dovoz z Nemecka:)
Inak - s ponukami Kauflandu som mimoriadne spokojná, len ten nemecký kôpor ... slovenský má lepšiu chuť.
1. kôpor som niekedy pestoval prestal som dôvod- obchodníci nemajú záujem o slovenský kôpor
2. petržlen vňaťový som pestoval prestal som dôvod dtto
3.mohol by som ešte menovať zopár komodít ktoré sa síce predávajú ale obchodníci ich skrátka nechcú prečo odpoveď "lebo" ( inak rád by som vedel či za pozemky ktoré boli vyňaté na supermarkety bola poskytnutá daňová úľava)
Asi si ešte nikto neuvedomuje že posledné čo je na Slovensku slovenské je pôda, pokoj bude až potom keď nás zahraniční investori presvedčia že je lepšie sa pôdy zbaviť, tak ako sa tento štát zbavuje všetkého.
luja5
23.01.11,10:39
Výborne - a myslím, že je to tam (zvýraznené). Vždy je to však na rozhodnutí správcu dane.
To, čo si zvýraznila v mojom príspevku "postihnutie ekologickými katastrofami", som si netrúfla zvýrazniť (aj keď pôvodne som tiež nad tým uvažovala), lebo neviem, čo tým mal zákonodarca na mysli :o. Nechcem veľmi rozvíjať diskusiu na tému pojmov "katastrofy – živelné pohromy", ale keďže zákon č. 42/1994 Z.z. rozlišuje medzi živelnou pohromou a katastrofou, radšej som sa zvýrazneniu v mojom príspevku vyhla. Predpokladám, že správcovia daní majú s príslušným ministerstvom ako vecným gestorom uvedeného zákona vyjasnené, či môžu uplatniť ust. § 17 ods. 2 písm. j) zákona č.582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 Z.z. aj v prípade nevyužiteľnosti ornej pôdy z dôvodu záplav a ak áno, tak aj na aké dlhé obdobie. Aj keď súhlasím, že v konečnom dôsledku by to bolo na rozhodnutí správcu dane, lebo ten by "mohol", ale nemusel daňovú úľavu poskytnúť.
pavol54
23.01.11,10:43
Inak kôpor pre vlastnú potrebu mám v kochlíku už majú rastlinky prvý pravý lístok. nebudem predsa živiť DDR(dioxín dojče republik) apropo jeden z hlavných dôvodov odmietnutia mojej ponuky obchodníkmi bolo to že nemám ISO, teda neručím za kvalitu potravín, tú nemeckú dioxínovú a hnilomäsovú, španielsku nemrznúcozmesovú, poľskú anabolickú ozaj nedokážem dosiahnuť aj bez certifikátu ISO.
Mária27
23.01.11,10:47
Ty si ale citovala zákon zákona č. 582/2004 - je v ňom bližšie určenie ekologickej katastrofy? Ak nie, tak je ňou to, čo sa pod ňou zvyčajne myslí.

V zákone 42/1994 je uvedené:

(2) Na účely tohto zákona sa mimoriadnou udalosťou rozumie živelná pohroma, havária, katastrofa alebo teroristický útok, pričom ...
pavol54
23.01.11,13:28
Ekologická katastrofa bola napríklad v maďarsku pretrhnutá nádrž pri hlinikárni, a pod, teda veľká voda ak nie zamorená nebezpečnými látkami pritečie, odtečie, vyparí sa, nezanechá trvalé škody ktoré treba odstrániť sanáciou územia.