xxxpower2
23.01.11,12:04
Ahojte.Neviete nahodou na ake paragrafi mam narok ked som zamestnany?Mala je teraz chora a ja uz som minul 2 a v stredu bude treti....a to je este chora manzelka,takze budem musiet pravdepodobne ostat doma aj ja a starat sa o malu a este aj o manzelku...lenze neviem na com vsetko mam narok.Dakujem
Zoltán Kovács
23.01.11,11:13
Ak dieťa je choré, tak treba si dať vypísať OČR od lekára, a nie míňať platené voľno.
xxxpower2
23.01.11,11:15
Ale na očr máš nárok koľkokrát?Ja som počul tak,ze ocr 7x a paragraf na seba 7x a 4x na darovanie krvi....a teraz co som mal 2x,tak mi dala klasicku priepustku a napisala tam doktorka,ze osetrenie dietata
ivka70
23.01.11,11:18
Mas narok na 7 dni paragrafov na seba a 7 deni na clenov rodiny dokopy za rok. Paragrafy sluzia na nevyhnutne potrebny cas na sprevadzanie k lekarovi,osetrenie a pod.
Pri chorobe dcery pripadne manzelky mas narok na OCR - osetrovanie clena rodiny. Tlacivo ti vypise detsky lekar a odovzdas zamestnavatelovi, plati to socialna poistovna, najviac 10 dni na jednu diagnozu jedneho clena rodiny, OCR moze trvat aj dlhsie, alenie je uz platena.
xxxpower2
23.01.11,11:34
Aha cize ked idem s malou ja a da mi priepustku,tak to je paragraf...a ked je manzelka na materskej,ale ochorie a potrebujem vlastne s malou ostat doma ja,tak musim priniest papier aj o tom,ze je manzelka chora?Alebo ako?
stanco007
23.01.11,15:42
No, neviem ci sa v tomto nieco zmenilo v roku 2010 odkedy som na ID ale predtym som to mal takto pokym som pracoval:
-7 dni na seba ( vysetrenia, zubar... atd )
-7 dni doprovod dietata alebo blizkeho rod prislusnika do lek. zariadenia
-15 dni na OCR ( mohlo sa to v pripade potreby vybrat aj naraz )
stanco007
23.01.11,15:44
Ale na očr máš nárok koľkokrát?Ja som počul tak,ze ocr 7x a paragraf na seba 7x a 4x na darovanie krvi....a teraz co som mal 2x,tak mi dala klasicku priepustku a napisala tam doktorka,ze osetrenie dietata
Na darovanie krvi by si sa mal zobrat 1 den zo svojich 7mich pokial viem
stanco007
23.01.11,15:47
Aha cize ked idem s malou ja a da mi priepustku,tak to je paragraf...a ked je manzelka na materskej,ale ochorie a potrebujem vlastne s malou ostat doma ja,tak musim priniest papier aj o tom,ze je manzelka chora?Alebo ako?
No, ked sprevadzas malu alebo rod. prislusnika do lek. zariadenia, tak nemusis brat cely den... Zober kolko treba, napr 3hod. A aj tolko sa ti odrata, cize nebudu ti brat cely den-8 hod ale len tie 3hod a 5 este mozes pouzit...
A ano musis mat potvrdenie aj o manzelke ze je chora pokial je na materskej a ty chces OCR na dieta
ivka70
24.01.11,07:47
No, neviem ci sa v tomto nieco zmenilo v roku 2010 odkedy som na ID ale predtym som to mal takto pokym som pracoval:

-15 dni na OCR ( mohlo sa to v pripade potreby vybrat aj naraz )

Toto urcite neplati, OCR trva podla potreby, zaciatok aj koniec vypisuje lekar, platenych je len prvych 10 kalendarnych dni.
Pocet OCR v roku nie je omedzeny, akurat na jednu diagnozu socialna poistovna nezaplati 2 po sebe nasledujuce.
ivka70
24.01.11,07:48
Ale na očr máš nárok koľkokrát?Ja som počul tak,ze ocr 7x a paragraf na seba 7x a 4x na darovanie krvi....a teraz co som mal 2x,tak mi dala klasicku priepustku a napisala tam doktorka,ze osetrenie dietata

Klasicka priepustka je prekazka na strane zamestnanca - ludovo nazyvana paragraf, tata sa so tych 7 dni na sprevadzanie rodinneho prislusnika na osetrenie, vysetrenie.
ivka70
24.01.11,07:52
Na darovanie krvi by si sa mal zobrat 1 den zo svojich 7mich pokial viem

Nie, nie je to tak,
darovanie krvi nie je prekazka na strane zamestnanca, ale ukon vo vseobecnom zaujme.
V ZP nie je pocet darovani obmedzeny, z lekarskeho hladiska moze muz darovat krv 1x za 3 mesiace, z toho vyplyva maximum 4 dni, ktore pri darovani krvi v roku clovek moze mat. Ine je to ale pri darovani krvnej plazmy, takze cislo 4 nie je dane zakonom, len vypoctom si ho niektori zamestnavatelia :kontroluju:.

§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
stanco007
24.01.11,13:15
Nie, nie je to tak,
darovanie krvi nie je prekazka na strane zamestnanca, ale ukon vo vseobecnom zaujme.
V ZP nie je pocet darovani obmedzeny, z lekarskeho hladiska moze muz darovat krv 1x za 3 mesiace, z toho vyplyva maximum 4 dni, ktore pri darovani krvi v roku clovek moze mat. Ine je to ale pri darovani krvnej plazmy, takze cislo 4 nie je dane zakonom, len vypoctom si ho niektori zamestnavatelia :kontroluju:.

§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Tak potom nas v praci dobre odrbkavali s tym darovanim krvi.... Dobre vediet do buducna :D