makoska
07.12.05,08:44
Mam takuto situaciu...zaregistrovali sme sa za platcov DPH...a ako tak citam paragraf 55 ZDPH, neviem ci sa nas to tyka a ci nie...jediny majetok, co vlastnime je budova...ale tato budova sa kupila len mesiac predtym a este nie je zaradena do pouzivania, lebo sa ide rekonstruovat...do pouzivania sa zaradi mozno buduci rok v auguste...obstarali sme ju na zaklade kupnej zmluvy, kde nie je vycislena ziadna DPH...teda moje otazky:
Mozme si odpocitat dan k tomuto majetku, ak:
- majetok este nie je zaradeny do pouzivania,
- nebol nakupeny od platcu DPH,
- neviem, ci budeme pouzivat majetok na dodavky tovarov a sluzieb ako platitel....budeme prenajimat od augusta niekolkym firmam...to je s DPH, ci bez??
Alebo sa to odpocitanie dane uskutocni az v auguste?
prosim, prosim napiste mi co s tym...:eek::eek::eek:
slnko
07.12.05,21:33
Platiteľ si môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom. Táto podmienka nie je splnená, kúpa je od neplatiteľa, takže nie je čo odpočítať.
Ak budete budovu prenajímať neplatiteľovi, fakturujete bez DPH. Ak platiteľovi, je tam možnosť rozhodnúť sa, či bez alebo s DPH. Samozrejme výhodnejšie je platiteľovi fakturovať s DPH. Ak ale budete prenajímať aj neplatiteľovi, pôjde o pomerné odpočítavanie dane podľa § 50.
makoska
08.12.05,08:13
Preco mi je vyhodnejsie fakturovat platcom DPH s DPH? Nemozem vsetkym platcom aj neplatcom fakturovat bez DPH a tak sa vyhnut koeficientovaniu?...myslim, ze moj softver by to nezvladol...:(:(:(
slnko
08.12.05,11:31
Preco mi je vyhodnejsie fakturovat platcom DPH s DPH? Nemozem vsetkym platcom aj neplatcom fakturovat bez DPH a tak sa vyhnut koeficientovaniu?...myslim, ze moj softver by to nezvladol...:(:(:(
Práve ak budeš fakturovať bez DPH, tak musíš daň z prijatých plnení krátiť - koeficientovať. Ak budeš mať fakturovaných služieb bez DPH menej, vyjde Ti vyšší koeficient, čiže menšie krátenie, menšia daň, ktorú si nemôžeš odpočítať a vyššia tá, ktorú si môžeš odpočítať.
To je podané tak jednoducho, ale je to trochu zložitejšie, tam môžu nastať 3 prípady:
1. daň z prijatých plnení sa vzťahuje k Tebou fakturovaným službám s DPH - vtedy si môžeš tútú daň odpočítať celú
2. daň z prijatých plnení sa vzťahuje k Tebou fakturovaným službám oslobodeným - vtedy si túto daň nemôžeš odpočítať vôbec
3. daň z prijatých plnení sa vzťahuje k Tebou fakturovaným službám oslobodeným aj neoslobodeným (nevieš ju rozdeliť) - vtedy musíš túto daň koeficientovať:) :) :)
makoska
12.12.05,13:13
Ako sa teda mozem vyhnut tomu koeficientovaniu??
Ferko
13.12.05,15:05
Ak prenajímate platiteľom DPH, tak fakturujte s DPH, potom nemusíte prepočítavať koeficient.
Horšie to je v prípade, ak prenajímate neplatiteľovi, tomu nemôžete fakturovať s DPH, potom vás koeficient neminie :)