badox
23.01.11,19:55
Dobry den
Spisali sme s ex-manzelom dohodu o vyrovnani BSM podla vzoru z internetu:
vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace-nasilie-zdravie/rozvod/dohoda-o-vysporiadani-spolocneho-majetku-manzelov-po-rozvode/

Byt je oznaceny cislom, adresnou, parcelou cislom VL a prislusnym katastrom kde je zapisany.
Je taketo oznacenie nehnutelnosti pre navrh na zapis do katastra dostatocne?

Dakujem
akikap
24.01.11,07:38
...nedávno som to riešila a chýbalo nám tam označenie, že sa jedná o"parcelu registra C"...pekný deň
GabiZ
24.01.11,11:29
V dohode o vyporiadaní BSM, ak sa jedná o byt musí byť uvedené:
- o aký byt ide (napr. 3 izbový)
- nadzemné podlažie na ktorom sa byt nachádza
- súpisné číslo domu
- orientačné číslo domu
- ulica, mesto
- spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve vo veľkosti......
- spoluvlastnícky podiel pozemku v rozsahu......., parcela registra "C" o výmere.......zastavané plochy a nádvoria, ktoré sú zapísané na LV č.......... pre k.ú..........
- titul nadobudnutia
Musí byť presne definované, o aký byt sa jedná, čo sa v ňom nachádza (kúpelňa, 2 izby a pod.), výmery podlahovej plochy bytu, pivnice, vybavenie bytu ako je vnútorná ištalácia a pod. Toto všetko by ste mali mať uvedené v zmluve či už kúpnej, alebo ak ste byt odkupovali od družstva, mesta a pod. Pri katastrálnom konaní musia byť splnené všetky náležitosti, inak ti môžu konanie prerušiť, prípadne aj zastaviť. Ako ste s ex nadobudli tento byt?
badox
24.01.11,11:35
V dohode o vyporiadaní BSM, ak sa jedná o byt musí byť uvedené:
- o aký byt ide (napr. 3 izbový)
- nadzemné podlažie na ktorom sa byt nachádza
- súpisné číslo domu
- orientačné číslo domu
- ulica, mesto
- spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve vo veľkosti......
- spoluvlastnícky podiel pozemku v rozsahu......., parcela registra "C" o výmere.......zastavané plochy a nádvoria, ktoré sú zapísané na LV č.......... pre k.ú..........
- titul nadobudnutia
Musí byť presne definované, o aký byt sa jedná, čo sa v ňom nachádza (kúpelňa, 2 izby a pod.), výmery podlahovej plochy bytu, pivnice, vybavenie bytu ako je vnútorná ištalácia a pod. Toto všetko by ste mali mať uvedené v zmluve či už kúpnej, alebo ak ste byt odkupovali od družstva, mesta a pod. Pri katastrálnom konaní musia byť splnené všetky náležitosti, inak ti môžu konanie prerušiť, prípadne aj zastaviť. Ako ste s ex nadobudli tento byt?
dakujem pekne za informaciu!
Byt sme kupili na hypoteku, takze vsetky tieto nalezitosti urcite najdem v kupnej zlmuve.
Ak teda uz mame podpisanu dohodu, kde uplne vsetko nie je, treba vyhotovit nejaky dodatok?
Vies pomoct aj s inou vecou? Tu dohodu mame podpisanu v 2 originaloch, ale tolko vyzaduje aj kataster. Neviem ako zabezpecit dalsie dva originaly pre kataster.
GabiZ
24.01.11,11:50
Neviem, v akej podobe máte spracovanú dohodu o vyporiadaní BSM. Ak tam máte vyporiadanie bytu, tak tam treba popísať všetko, čo sa toho bytu týka. Teda tie veci, ktoré som popísala. Ak to tam nemáte, dodatok by sa k tomu robiť nemal. Ak sa nedá s ex dohodnúť a vypracovať novú dohodu, môžete toto uviesť do návrhu na vklad. Tam uvediete, že žiadate kataster o zmenu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti byt č..............a tu to všetko popíšeš.......a na základe dohody o vyporiadaní BSM. Záleží však od katastra, či to v takejto podobe budú akceptovať, ale ak návrh na vklad spĺňa všetky náležitosti, nemal by byť problém. Dohoda sa na kataster podľa nového zákona predkladá 2x, k tomu doklad o rozvode manželov, k tomu prehlásenie správcu o nedoplatkoch a správny poplatok. Ak v takejto podobe odovzdáte návrh na vklad, nemal by byť problém. Stačí formálny nedostatok a kataster to môže zamietnuť. V jednom z mnohých mojich podaní sa mi to stalo a nie je to sranda, platiť potom druhý krát už aj tak veľký poplatok.
buchač
24.01.11,11:51
dakujem pekne za informaciu!
Byt sme kupili na hypoteku, takze vsetky tieto nalezitosti urcite najdem v kupnej zlmuve.
Ak teda uz mame podpisanu dohodu, kde uplne vsetko nie je, treba vyhotovit nejaky dodatok?
Vies pomoct aj s inou vecou? Tu dohodu mame podpisanu v 2 originaloch, ale tolko vyzaduje aj kataster. Neviem ako zabezpecit dalsie dva originaly pre kataster.

Veď normálne ...
Vytlačiť ešte toľko exemplárov koľko len chceš ...minimálne pre všetky zúčastnené strany .
Tieto nemusia byť notársky , jeden podpis cca 1 € .... / alebo na matrike / overené .
Na druhej strane , kataster naopak tieto úkony vyžaduje ...
Banky tiež ...samozrejme ...
badox
24.01.11,11:55
Veď normálne ...
Vytlačiť ešte toľko exemplárov koľko len chceš ...minimálne pre všetky zúčastnené strany .
Tieto nemusia byť notársky , jeden podpis cca 1 € .... / alebo na matrike / overené .
Na druhej strane , kataster naopak tieto úkony vyžaduje ...
Banky tiež ...samozrejme ...

:-)) no jasne.. ja trubka, som si neuvedomila ze nam stacia novovytlacene neoverene :-) takze overene hodim na kataster + dodatok specifikujuci byt podla poziadaviek katastra
dakujem!
GabiZ
24.01.11,11:59
Súhlasím, na kataster potrebuješ mať podpisy dohôd overené a pre svoju potrebu ti stačia vyhotovenia podpísané bez overenia. Ono pri uzatváraní takýchto dohôd si treba podpísať viac vyhotovení pre svoju potrebu hneď, lebo potom je už problém získať dodatočne od ex alebo ho žiadať o podpis.
GabiZ
24.01.11,12:00
:-)) no jasne.. ja trubka, som si neuvedomila ze nam stacia novovytlacene neoverene :-) takze overene hodim na kataster + dodatok specifikujuci byt podla poziadaviek katastra
dakujem!


....nie dodatok. Návrh na vklad do katastra nehnuteľností, ktorým žiadaš kataster o zmenu vlastníckych práv (tam to doplníš)+ dohoda+ tie prílohy, ktoré som popísala.
badox
24.01.11,12:10
....nie dodatok. Návrh na vklad do katastra nehnuteľností, ktorým žiadaš kataster o zmenu vlastníckych práv (tam to doplníš)+ dohoda+ tie prílohy, ktoré som popísala.
Dodatkom k zmluve som myslela ze dospecifikujem ten byt, lebo v zmluve o rozdeleni BSM nemam niektore z nalezitosti co si uviedla:
- o aký byt ide (napr. 3 izbový)
- nadzemné podlažie na ktorom sa byt nachádza
- spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve vo veľkosti......
- spoluvlastnícky podiel pozemku v rozsahu......., parcela registra "C" o výmere.......zastavané plochy a nádvoria, ktoré sú zapísané na LV č.......... pre k.ú..........

alebo to nebude treba? nechcem aby mi to kataster kvoli neuplnosti vratil
GabiZ
24.01.11,12:14
Práve preto, aby ti to kataster kôli neúplnosti nevrátil, tak by som to dala do návrhu na vklad do katastra nehnuteľností. Pretože ten musí spĺňať náležitosti uvedené v katastrálnom zákone. Dohoda musí jasne definovať, akým spôsobom žiadate vyporiadať majetok. A o aký majetok sa jedná, popíšeš v návrhu na vklad do katastra, aby nemohli namietať, že si nešpecifikovala nehnuteľnosť, ako je potrebné v zmysle ich zákona. Dohoda o BSM sa vypracováva v zmysle občianskeho zákonníka.
GabiZ
24.01.11,12:18
...inak ma napadá, ak rozmýšľaš urobiť dodatok k dohode, ktorý by ti musel aj tak podpísať tvoj ex a znovu overiť podpis, nie je jednoduchšie prerobiť dohodu len v tej časti špecifikácie bytu a máš pokoj? Nekomplikovať to zbytočne a budeš mať istotu, že je to správne.


....a ešte podotknem, čo som zabudla, že aj doklad o rozvode manželov musí byť úradne overený. Aby to už bolo komplet.
badox
24.01.11,12:29
no dohoda uz bola podkladom pre banku na zmenu podmienok hypo uveru, maju ju aj odfotenu, tak som ju nechcela uplne menit
ale mas pravdu ze je to fakt najjednoduchsie
GabiZ
24.01.11,12:32
V banke sa to dá zdôvodniť, že ste menili dohodu a v akej časti a prečo (najlepšie písomne). Pokiaľ sa nemenia podmienky, ktoré ste tam mali v súvislosti s hypo úverom, nemala by mať banka problém prevziať túto opravenú dohodu.
badox
24.01.11,12:46
GabiZ dakujem moc krat za vsetky pripomienky! Urobim to teda tak, je pravda, ze v banke by to malo byť ok.

Este sa spytam.. ten doklad o rozvode manzelov - treba prilozit overenu kopiu rozsudku? To som ani nevedela

takze na kataster donesiem
- navrh na vklad, kde bude ohladom bytu vsetko presne vyspecifikovane aj s dovodom pozadovanej zmeny
- zmluvu o vyrovnani BSM - 2x
- doklad o rozvode

Treba este prilozit aj zmenu co som vykonala v banke kedze je tam zalozne pravo v jej prospech?
GabiZ
24.01.11,12:52
Ak zmeníš dohodu o vyporiadaní BSM, kde vyšpecifikuješ ten byt, tak potom návrh na vklad napíšeš len v znení:

"Podpísaní účastníci dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov navrhujeme týmto Katastrálnemu úradu v .................., Správe katastra, aby vykonal zmenu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti na základe priloženej dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Súčasne prehlasujeme, že ako účastníci dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov sú naše prejavy v dohode dostatočné a určité, voľnosť v dohode nie je obmedzená a právny úkon je urobený v predpísanej norme. Preto navrhujeme, aby Katastrálny úrad v ................. Správa katastra vydal rozhodnutie, ktorým zmenu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti povoľuje.".
Podpisy Vás oboch, dátum (tu podpisy nemusia byť overené). Ano priložíš rozhodnutie o rozvode overené na matrike a ak je záložné právo na byt zo strany banky, myslím, že tam treba aj tú zmenu, to som si neni istá. Radšej ju tam predlož. Poslala som ti SS.