Kristína
07.12.05,09:42
Dobrý deň,

ide mi o nasledovné: lekár (účtuje v JÚ) chce kúpiť nejaký majetok. Tento majetok - kreslo je už účtovne aj daňovo odpísané a dotyčný predajca je údajne platca DPH. Predajca chce peniaze na ruku bez potvrdenia, lebo inak by vraj musel predaj priznať do príjmov a aj lekár - kupujúci by musel zaplatiť cenu vyššiu o DPH.
Je na to vhodná darovacia zmluva, kde sa napíše cena toho majetku, dajme tomu 60.000,-? Majetok by sa zaradil do užívania a lekár (JÚ) by mohol uplatniť daňové odpisy. Je to možné alebo existuje aj nejaká lepšia alternatíva?
Ďakujem za odpovede!
účtovník 007
07.12.05,09:09
A keď s predajcom spíšeš darovaciu zmluvu, už si tú sumu nebude musieť dať do príjmov ?:eek: Veď dary nie sú daňovo nákladovou položkou. Ja by som to radšej mala na bielo, riadny doklad o kúpe. Odpisovanie čisté,prípadná reklamácia možná...
Kristína
07.12.05,09:15
Nuž ale neviem, čo treba robiť. Lekár nechce platiť navyše to DPH a predajca to nechce zaradiť do príjmov. Nedá sa naozaj nič robiť?
andrej_rv
07.12.05,09:18
Vstupná cena dlhodobého majetku podľa § 25 ods1. písm. f): "zostatková cena majetku, zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku ... darovania".
Keďže u darcu ide o daňovo odpísaný majetok, obdarovaný lekár ho v prípade nadobudnutia darovaním daňovo odpisovať nemôže.
Pokiaľ je darca FO, mohol by kreslo vyradiť do osobného užívania a následne ho predať formou kúpno-predajnej zmluvy za dohodnutú cenu. Tento príjem by síce musel uviesť v daňovom priznaní, ale mohol by sa tak podľa môjho názoru vyhnúť zaplateniu DPH.
Simonab
07.12.05,09:28
Kristínka, ahoj v prvom rade by som sa Ti chcela poďakovať za SS.
Ak som to dobre pochopila, predajca by sa chcel vyhnúť plateniu daní ( či už DPH ale aj dane z príjmu ). To by bolo pre tvojho lekára absolútne nevýhodné.
Pretože podľa § 3 ods. 2 písm.a) zákona o dani z príjmu sú predmetom dane dary poskytnuté v súvislosti s výkonom činnosti podľa §6. To znamená, že takýto dar musí byť zahrnutý do príjmov. Zároveň ale v § 17 ods.3 písm.g) sa píše, že do základu dane sa nezahŕňa príjem prislúchajúci k výdavku, ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať. To v skratke znamená, že do ZP v roku prijatia daru sa zahrnie len pomerná časť príjmov zodpovedajúca výške odpisu uplatneného v tomto roku. Tým pádom je to nula, ale zároveň nemôže znížiť ZD aj keď to kreslo zaplatil.
Keby však ten tvoj lekár mal faktúru za to kreslo od predajcu môže si uplatňovať odpisy a teda znižovať ZD. Nech si to prepočíta či sa mu oplatí zaplatiť navyše DPH a uplatňovať si odpisy, alebo to urobiť tak ako mu navrhol predajca s tým že stráca náklady.
Kristína
07.12.05,09:30
Hm, takže aspoň by nemusel platiť DPH.
Inak zatiaľ ďakujem za radu andrej a Simonab.
účtovník 007
07.12.05,09:34
Andrej rv, máš pravdu, ale veľa operácii, kôli jedinej výhode-DPH.Aj keď pri 60 000 je to viac ako 9-tis. Nenapadá ma ako to vyriešiť,aby bola ovca celá aj vlk sýty.
Kristína
07.12.05,09:37
Andrej rv, máš pravdu, ale veľa operácii, kôli jedinej výhode-DPH.Aj keď pri 60 000 je to viac ako 9-tis. Nenapadá ma ako to vyriešiť,aby bola ovca celá aj vlk sýty.

Vyzerá to tak, že z toho nič nebude, treba zaplatiť DPH a ísť jednoducho čistou cestou. Inak si nebude môcť kupujúci lekár nič uplatniť.
Inak ďakujem.
Kristína
07.12.05,11:12
Je možné, že by sa uzavrela kúpnopredajná zmluva v tom zmysle, že kreslo bude môcť lekár zaradiť do užívania už tento rok, tým pádom si môžeme uplatniť daňové odpisy za r. 2005 a predávajúcemu sa zaplatí na budúci rok (aby nemal tohtoročné príjmy vyššie)?
JankaO
07.12.05,16:59
Je možné, že by sa uzavrela kúpnopredajná zmluva v tom zmysle, že kreslo bude môcť lekár zaradiť do užívania už tento rok, tým pádom si môžeme uplatniť daňové odpisy za r. 2005 a predávajúcemu sa zaplatí na budúci rok (aby nemal tohtoročné príjmy vyššie)?

Áno je to možné. Môže k tomu aj vystaviť Fa, ktorá bude zaplatená v r. 2006
Kristína
09.12.05,06:25
Janka, ďakujem za odpoveď.
bepo
09.12.05,06:49
Je možné, že by sa uzavrela kúpnopredajná zmluva v tom zmysle, že kreslo bude môcť lekár zaradiť do užívania už tento rok, tým pádom si môžeme uplatniť daňové odpisy za r. 2005 a predávajúcemu sa zaplatí na budúci rok (aby nemal tohtoročné príjmy vyššie)?
V JU? Asi ťažko
Manual
09.12.05,15:35
Je možné, že by sa uzavrela kúpnopredajná zmluva v tom zmysle, že kreslo bude môcť lekár zaradiť do užívania už tento rok, tým pádom si môžeme uplatniť daňové odpisy za r. 2005 a predávajúcemu sa zaplatí na budúci rok (aby nemal tohtoročné príjmy vyššie)?
A stále majú málo ..... ???:eek:
evuša
09.12.05,21:48
Môj názor je taký, že by to šlo. Bez ohľadu na to, či lekár kreslo zaplatil alebo nie, ak je v ambulancii, užíva ho na dosiahnutie svojich príjmov. Tým pádom ho môže zaviesť na kartu HIM a odpisovať. Úhrada za kreslo predsa v JÚ ide do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane - teda za predpokladu, že cena je vyššia ako 30.000,- Sk. Ale aj tak je potrebné ešte prečítať kúpno-predajnú zmluvu, či tam náhodou nie je klauzula, že kreslo sa stáva majetkom lekára až po zaplatení. V tom prípade by ho do zaplatenia odpisovať nemohol.
Kristína
12.12.05,08:49
Môj názor je taký, že by to šlo. Bez ohľadu na to, či lekár kreslo zaplatil alebo nie, ak je v ambulancii, užíva ho na dosiahnutie svojich príjmov. Tým pádom ho môže zaviesť na kartu HIM a odpisovať. Úhrada za kreslo predsa v JÚ ide do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane - teda za predpokladu, že cena je vyššia ako 30.000,- Sk. Ale aj tak je potrebné ešte prečítať kúpno-predajnú zmluvu, či tam náhodou nie je klauzula, že kreslo sa stáva majetkom lekára až po zaplatení. V tom prípade by ho do zaplatenia odpisovať nemohol.
Ja tú zmluvu - chvalabohu - robiť nebudem, ale ďakujem, upozorním na to.
Manual, keď každý špekuluje, ako a čo najlepšie a občas prídu s takými nápadmi, že sa nestíham čudovať ...:-)))