tanjak
24.01.11,00:22
Dobrý večer. Od roku 1997 do 2007 som bola zamestnaná. Dňa 27.11.2007 som nastúpila na MD a dňa 30.11.2007 so mnou zamestnávateľ rozviazal prac. pomer z organizačných dôvodov – likvidácia firmy. Po ukončení MD som začala poberať RP. V roku 2010 som bola DP - nemocensky aj v nezamestnanosti - od 23.3.2010 do 31.12.2010, kedy som sa z DP odhlásila, čo som asi nemala :( Dňa 24.1.2011 dieťa dovŕši 3 roky. Od novembra 2010 mám vážne zdravotné problémy. Na UP mi povedali, že nárok na podporu nemám, nakoľko nespĺňam podmienku 2 rokov poistenia, keďže som počas RP už nebola zamestnaná. Budem musieť ísť na PN, ale podľa info v SP musím byť pri nástupe na PN nemocensky poistená. Mám sa znova prihlásiť ako DPO, alebo zaevidovať na UP a až potom ísť na PN. Z akého obdobia sa mi bude PN rátať? Súčasne budem musieť požiadať o predĺženie RP, keďže lekárka neodporúča dieťa umiestniť do kolektívu. Budem mať vôbec nárok na RP ? Poraďte mi vhodné riešenie a hlavne postupnosť krokov. Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tanja
tanjak
25.01.11,12:40
nikto mi nevie poradiť ? pls
ivka70
25.01.11,13:25
Na podporu v nezamestnanosti potrebujes byt poistena aspon 730 dni z poslednych 3 rokov, co nesplnas.
Na platenu PN potrebujes aspon 270 dni nemocenskeho poistenia z poslednych 2 rokov a mat platne poistenie.

Výška dávky

*
nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
*
od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ (pozri poskytovanie dávky) alebo PDVZ
*
od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ (pozri poskytovanie dávky)
*
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia
*
DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
*
PDVZ
o
jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
o
poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
*
nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
o
poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
o
dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
o
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
o
DVZ a PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor
* sumy nemocenského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk#vyska-davky


Ak ti lekarka odporuca predlzeny RP z dovodu zhorseneho zdravotneho stavu dietata, tak si on poziadaj a budes mat narok na RP az do max. 6 rokov dietata.
tanjak
28.01.11,09:15
dakujem