ninaanina
24.01.11,02:57
Dobry den, chcela by som sa opytat na prenajom bytu ako postupovat. Som vlastničkou bytu, ale byvam mimo a byt je prazdny.Staraju sa on rodicia, nakolko byvaju v tom istom meste.Máme možnost ho teraz na nejaky čas prenajat.Či by sa dalo aby ho prenajimali rodicia vo svojom mene, nakolko sa ja v meste nezdrzujem.A ak ano, tak ake nalezitosti treba vybavit aby bolo vsetko z danoveho hladiska v poriadku.Oni su dochodcovia a ci to neovplyvni nejako ich dochodok aby nemali s tym zbytocne problemy.
Este by som sa chcela opytat ako by platili dane, pripadne ci si vedia aj oni ako dochodcovia uplatnit odpocitatenu polozku a ci sa musia registrovat do zdravotnej /to som tu niekde citala/
dakujem Nina
lubko6394
24.01.11,06:16
Zmluvu musí podpísať vlastník, tedy Ty. Rodičia môžu vybavovať, dohodovať, ale v konečnom dôsledku budeš prenajímateľom Ty. Ked budeš mať nájomnú zmluvu s nájomníkmi podpísanú, potom sa pojdeš sama zaregistrovať na DU a ZP. Bubáky nemusia inkasovat rodičia, ved účet asi máš...
IvoM
24.01.11,06:18
Podľa mňa to nejde, prenájom je príjem vlastníka majetku /§2b/
ninaanina
24.01.11,10:57
ok, dakujem, ale aj tak by ma zaujimalo, ak by prenajimal byt dôchodca, tak musi tiez sa zaregistrovat na danak a ZP? Neprisiel by o dochodok?Co by to pre neho znamenalo? este raz dakujem Nina
lubko6394
27.01.11,06:23
ok, dakujem, ale aj tak by ma zaujimalo, ak by prenajimal byt dôchodca, tak musi tiez sa zaregistrovat na danak a ZP? Neprisiel by o dochodok?Co by to pre neho znamenalo? este raz dakujem Nina

Áno musel aj Du aj ZP, dokonca by musel platiť podľa všetkého 46 Eur mesačne zálohy na ZP. To in ho chceš na staré kolená predať, platiť kataster... Aj tak by si to potom za nich musela vybavovať Ty.
Mária27
27.01.11,06:57
Boli tu príspevky, že prenájom môže realizovať niekto iný ako vlastník. Bolo to práve kvôli plateniu zdravotného poistenia, na niekoho z rodiny to napíšu, aby nemusel platiť zdravotné z vlastného vrecka. Ten príspevok si pamätám preto, že máme v blízkosti čosi podobné, skús to tu vyhľadať.
ninaanina
28.01.11,12:17
Volala som na daňák a tam mi povedali, že ich nezaujim kto prenajíma byt, hlavne že sa platia dane pri prenájme.Takže ním vraj nemusí byť majiteľ...napr. aj rodičia daju deťom byt a tie si ich prenajimaju...
Lubaba
28.01.11,17:24
Volala som na daňák a tam mi povedali, že ich nezaujim kto prenajíma byt, hlavne že sa platia dane pri prenájme.Takže ním vraj nemusí byť majiteľ...napr. aj rodičia daju deťom byt a tie si ich prenajimaju...

Zaujímalo by ma, ako je to myslené.... rodičia dajú deťom byt.... to im ho asi darujú, takže potom by sa stali vlastníkmi.
Lubaba
28.01.11,17:27
v byte máš trvalé bydlisko?
ivustek
31.01.11,10:11
Existuje zmluva o výpožičke, kde sa presne uvedie za akých podmienok sa byt zapožičiava.
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zmluva-o-vypozicke-bytovych-priestorov/
ninaanina
31.01.11,10:20
Zaujímalo by ma, ako je to myslené.... rodičia dajú deťom byt.... to im ho asi darujú, takže potom by sa stali vlastníkmi.


Ano byt je v mojom vlastníctve.
lilinda
02.02.11,11:39
ako je to ak mam zmluvu o výpožičke bytu nemusím sa registrovať na dú ak z toho bytu nemám príjem