Šakalík
24.01.11,07:14
Zdravim, chcel by som sa opytat :
1. pri zakladani bankoveho uctu mam zalozil podnikatelsky alebo mi staci osobny ? Nechcem totiz aby tam bolo moje skutocne meno ale meno firmy znie to lepsie...Je mozne tam dat len meno firmy i ked ide len o zivnost ?
2. Ked mam zivnost a nie s.r.o. tak ako na peciatkach a pisomnostiach uvazdame ze ide len o zivnost ???? "moje meno - nazov firmy" alebo v akom tvare ?
3.mam ako student denneho studia narok na nejake vyhody ? asi nie ze...
4. ako sa platia odvody ? prvy rok podnikania musim platit aj do zdravotnej aj do socialnej ??? a kolko do ktorej / od coho to zavisi?
sroservis
24.01.11,12:59
Dobrý deň, odpovede sú v texte:

1. pri zakladani bankoveho uctu mam zalozil podnikatelsky alebo mi staci osobny ? Nemusíte mať podnikateľský, ale bolo by praktickejšie, keby ste cez ten účet robili len operácie súvisiace s podnikaním.

Nechcem totiz aby tam bolo moje skutocne meno ale meno firmy znie to lepsie...Je mozne tam dat len meno firmy i ked ide len o zivnost ? Ako podnikateľ - živnostník vystupujete pod svojim obchodným menom, ktoré máte zapísané v živnostenskom registri - teda titul (ak ho máte v občianskom), meno, priezvisko a prípadne dovetok (ktorý môže súvisieť s podnikaním, ale môže byť aj fantazijný). V žiadnom právnom vzťahu sa neoznačujete len dovetkom, t.j. na zmluve s bankou by ste mali mať celé svoje obchodné meno.


2. Ked mam zivnost a nie s.r.o. tak ako na peciatkach a pisomnostiach uvazdame ze ide len o zivnost ???? "moje meno - nazov firmy" alebo v akom tvare ?
Platí to isté, mali by ste tam uviesť svoje celého obchodné meno zapísané v živnostenskom registri.

3.mam ako student denneho studia narok na nejake vyhody ? asi nie ze...
4. ako sa platia odvody ? prvy rok podnikania musim platit aj do zdravotnej aj do socialnej ??? a kolko do ktorej / od coho to zavisi? (do zdravotnej by ste si mali platiť preddavky 46,06 EUR, ale kedže ste poistencom štátu, možno Vám v ZP odporučia neplatiť preddavky a následne doplatiť poistenie na základe ročného zúčtovania).

Do SP neplatíte (ak sa nechcete dobrovoľne poistiť) až do 30.6. roka, ktorý nasleduje po roku v ktorom ste začali podnikať (ak ste začali v 2011, prvýkrát budete platiť od 1. 7. 2012 a aj to v závislosti od toho, či zo svojho podnikania budete mať hrubý príjem prekračujúci 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu).
Všetko dobré.