simonova815
24.01.11,07:48
Viete mi prosim niekto povedat, z coho sa pocita odvod do ZP z prijmu z prenajmu? DAkujem!
zk24
24.01.11,06:55
Najprv platis preddavky, bud v min.vyske, alebo ak si napriklad zamestnany, v podstate preddavky platit nemusis. Potom sa plati z podaneho RZZP.
simonova815
24.01.11,07:05
Mna skoz zaujima z coho, nie ako.
Napr. na ucet mi chodi 300 €, z toho zaplatim najom, elektinu a ostatne poplatky. Ciste mi zostane 130 €. Mam platit 14 % z 300, alebo 14% zo 130, lebo je to sakra rozdiel.
A ked som na rodicovskej? ZP za mna plati stat...staci RZZP?
Odvody do ZP sa platia prijem za rok 2011, alebo zakon plati aj spatne za rok 2010?
Dakujem!
ivankoo
24.01.11,07:35
Ahojte, v Hosp. Novinách o to vyšiel článok, s príkladom prepočtu ak je príjem za prenájom 500€, 500 x 12 = 6000€/rok - 500€/odpoč.p/ = 5500 - 40%/paušálne výdavky/ = výsledná suma 3300€ sa vydelí číslom 2,14 = 1542€ a z toho sa zaplatí 14% odvody co je 218,80€/rok

Verím že vám to troska pomohlo si to priblížiť.

Ak by mi vedel ale niekto poradit viem si uplatniť len paušálne výdavky/elektrika, voda plyn atd.../ alebo skutočné výdavky ktoré mesačné platím?
zk24
24.01.11,07:37
Ak by mi vedel ale niekto poradit viem si uplatniť len paušálne výdavky/elektrika, voda plyn atd.../ alebo skutočné výdavky ktoré mesačné platím?

Mozes si uplatnit bud pausalne alebo realne. Ak budes uplatnovat realne, musis viest o uctovnictvo.
simonova815
24.01.11,07:40
No ja si urcite uplatnim skutocne vydavky, preto ze su vyssie ako je 40%.
Ked ten rozdiel ja jednoducho nemam, tak preco by som mala z neho platit dane a odvody do ZP.
Predpokladam, ze k uplatneniu skutocnych vydavkov bude stacit nejaka evidencia prijmov a vydajov.
Prijem (vypis z banky), vydaje seky + mozno nejaka prehladna evidencia v excelkovskej tabulke.
nikituska
24.01.11,07:43
mam jednu otazku preco sa to deli cislom 2,14 a ta odpocitatelna polozka je vzdy pre kazdeho len 500 Eur rocne?
ivankoo
24.01.11,07:43
Mozes si uplatnit bud pausalne alebo realne. Ak budes uplatnovat realne, musis viest o uctovnictvo.
Ak tomu dobre rozumiem realna situacia na zmluve za prenajom mám 200€/mes, náklady 135€/mes. môj teda cistý príjem 650€ ročne a z toho zaplatím odvody do zdravotnej poistovne. rozumiem tomu dobre?
zk24
24.01.11,07:44
No ja si urcite uplatnim skutocne vydavky, preto ze su vyssie ako je 40%.
Ked ten rozdiel ja jednoducho nemam, tak preco by som mala z neho platit dane a odvody do ZP.
Predpokladam, ze k uplatneniu skutocnych vydavkov bude stacit nejaka evidencia prijmov a vydajov.
Prijem (vypis z banky), vydaje seky + mozno nejaka prehladna evidencia v excelkovskej tabulke.

Ano, bude stacit aj takato evidencia. Nie je predpisana forma ako evidovat taketo vydavky. Tuto evidenciu treba uchovavat po dobu piatich rokov.
simonova815
24.01.11,08:18
Ak tomu dobre rozumiem realna situacia na zmluve za prenajom mám 200€/mes, náklady 135€/mes. môj teda cistý príjem 650€ ročne a z toho zaplatím odvody do zdravotnej poistovne. rozumiem tomu dobre?

co som teraz pozerala net, tak som pochopila, ze asi by sa malo pocitat takto:

prijem: 200*12=2400 €
vydaj: 135*12=1620 €
- 500 € oslobodene (neviem ale, ci sa toto netyka iba dani)
Rozdiel 280 €
Potom 280/2,14 = 130,84 a z toho 14%

VIE NIEKTO NAPISAT CI JE POSTUP SPRAVNY, RESP. HO OPRAVIT NA SPRAVNY? Dakujeme!!!
simonova815
24.01.11,08:25
mam jednu otazku preco sa to deli cislom 2,14 a ta odpocitatelna polozka je vzdy pre kazdeho len 500 Eur rocne?

Tak to stanovili nasi zakonodarcovia.
simonova815
24.01.11,08:49
Toto som nasla na nete, urcite pomoze:
Vymeriavacím základom pri zdravotných odvodoch bude podiel základu dane z príjmov z prenájmu, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, a koeficientu 2,14. Základ dane na účely zdravotného poistenia bude z daňového priznania. Je to príjem za prenájom znížený o 500 eur a o výdavky.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5719140/prenajimate-byt-zostane-vam-menej.html#ixzz1BwcTu4Xw
Kvaka
24.01.11,09:16
co som teraz pozerala net, tak som pochopila, ze asi by sa malo pocitat takto:

prijem: 200*12=2400 €
vydaj: 135*12=1620 €
- 500 € oslobodene (neviem ale, ci sa toto netyka iba dani)
Rozdiel 280 €
Potom 280/2,14 = 130,84 a z toho 14%

VIE NIEKTO NAPISAT CI JE POSTUP SPRAVNY, RESP. HO OPRAVIT NA SPRAVNY? Dakujeme!!!
Nie je to dobre, zdravotné odvody sa budú zúčtovávať za rok 2011 podľa základu dane, ktorý bude uvedený daňovom priznaní. Základ dane sa vypočíta pri prenájme tak, že od príjmu napr. 2400€ odpočítaš oslobodenie 500€ a od takto zisteného zdaniteľného príjmu 1900€ odpočítaš výdavky. Ak si uplatníš paušálne výdavky, tak odpočítaš 40% zo zdaniteľného príjmu 1900€, teda z príjmu zníženého o oslobodených 500€. V prípade uplatnenia skutočných výdavkov je to trochu zložitejšie, zo skutočných výdavkov si môžeš uplatniť len pomernú časť, ktorá bude zodpovedať pomeru zdaniteľného príjmu 1900€ a skutočného príjmu z prenájmu 2400€. V tomto prípade to vychádza na 79,17% zo skutočných výdavkov, čo je cca 1282,5€. Základ dane z prenájmu bude 1900-1282,5= 617,5€, zdravotné odvody za rok by boli 40,40€. Zaokrúhľovanie som neriešila. Viac si nájdete v témach, ktoré už boli k tomuto problému založené. Tu je viac odkazov. http://www.porada.sk/t155322-odvody-do-zp-z-prenajmu.html
zk24
24.01.11,10:41
Nie je to dobre, zdravotné odvody sa budú zúčtovávať za rok 2011 podľa základu dane, ktorý bude uvedený daňovom priznaní. Základ dane sa vypočíta pri prenájme tak, že od príjmu napr. 2400€ odpočítaš oslobodenie 500€ a od takto zisteného zdaniteľného príjmu 1900€ odpočítaš výdavky. Ak si uplatníš paušálne výdavky, tak odpočítaš 40% zo zdaniteľného príjmu 1900€, teda z príjmu zníženého o oslobodených 500€. V prípade uplatnenia skutočných výdavkov je to trochu zložitejšie, zo skutočných výdavkov si môžeš uplatniť len pomernú časť, ktorá bude zodpovedať pomeru zdaniteľného príjmu 1900€ a skutočného príjmu z prenájmu 2400€. V tomto prípade to vychádza na 79,17% zo skutočných výdavkov, čo je cca 1282,5€. Základ dane z prenájmu bude 1900-1282,5= 617,5€, zdravotné odvody za rok by boli 40,40€. Zaokrúhľovanie som neriešila. Viac si nájdete v témach, ktoré už boli k tomuto problému založené. Tu je viac odkazov. http://www.porada.sk/t155322-odvody-do-zp-z-prenajmu.html

Pausalne vydavky (nielen skutocne) sa od 2011 nekratia v pomere v akom sa ti znizili prijmy po odpocitani oslobodenych prijmov? Som nepostrehla. V 2010 sa kratili pausalne aj realne.



Čítam zákon o DzP 2011, a podľa mna okrem vysky oslobodenych prijmov sa nezmenilo na vypocte nic:

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,



Nikde som sa nedocitala ze pausalne vydavky sa nekratia. Prosim opravte ma ak sa mylim.
Kvaka
24.01.11,11:10
Pausalne vydavky (nielen skutocne) sa od 2011 nekratia v pomere v akom sa ti znizili prijmy po odpocitani oslobodenych prijmov? Som nepostrehla. V 2010 sa kratili pausalne aj realne.



Čítam zákon o DzP 2011, a podľa mna okrem vysky oslobodenych prijmov sa nezmenilo na vypocte nic:

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,



Nikde som sa nedocitala ze pausalne vydavky sa nekratia. Prosim opravte ma ak sa mylim.
Možno ťa mýli to, že počítam 40% výdavky zo zdaniteľného príjmu, teda už po odpočítaní oslobodenej sumy. Keby budeš mať celkový príjem napr. 5500€, po odpočítaní 500€ dostaneš zdaniteľný príjem 5000€, tak 40% je 2000€, tieto výdavky si uplatníš ako paušálne.
Ak to budeš počítať presne podľa zákona, tak výdavky si v zmysle tej zdôraznenej vety v tvojom príspevku uplatníš v pomere 5000/5500 zo sumy 5500x 40%. To je rovnako 2000€.
zk24
24.01.11,11:18
Jasne, to som nepostrehla ze si pocitala vydavky uz z "krateneho" prijmu. Potom je to jasne, kratia sa vydavky v oboch pripadoch, len som zle precitala tvoj prispevok.... ;)
G. Kučerová
24.01.11,11:20
Práve dnes som bola vo Všeob. zdravotnej poisťovni, kde mi povedali že do konca januára sa musím zaregistrovať (priniesť doklad o registrácii na daňovom úrade) a platiť mesačné preddavky z min. mzdy-44,96 €
zk24
24.01.11,11:22
Práve dnes som bola vo Všeob. zdravotnej poisťovni, kde mi povedali že do konca januára sa musím zaregistrovať (priniesť doklad o registrácii na daňovom úrade) a platiť mesačné preddavky z min. mzdy-44,96 €

44,96 €?
Kvaka
24.01.11,11:53
Práve dnes som bola vo Všeob. zdravotnej poisťovni, kde mi povedali že do konca januára sa musím zaregistrovať (priniesť doklad o registrácii na daňovom úrade) a platiť mesačné preddavky z min. mzdy-44,96 €
Nepíšeš, či si dôchodca alebo študent alebo iný poistenec. Pozri si to sama na stránke všeobecnej zdravotnej poisťovne,http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=940
Dole si to nájdeš podľa druhu poistenca.
Pre dôchodcov (poistenec štátu) je tam aj takýto príklad:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur, okrem dôchodcu alebo iného poistenca štátu, ktorý sa stal SZČO na základe príjmu z prenájmu.
Mirkaska
25.01.11,09:11
V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- toto platí na 100%? takže aj dôchodca ktorý zarobí mesačne 30 eur na nájme za garáž, zaplatí minimálne poistné na ZP?

- ako je to prosím ťa u prenajímateľa, ktorý je zamestnaný v zahraničí v anglicku? tam si platí ZP, v SR nie. V SR prenajíma byt. do 31.1.11 sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni, nemusí platiť preddavky, ale musí robiť RZZP a doplatiť odvody do minima, alebo sa to bude brať ako súbeh?

dakujem
zk24
25.01.11,09:21
- toto platí na 100%? takže aj dôchodca ktorý zarobí mesačne 30 eur na nájme za garáž, zaplatí minimálne poistné na ZP?

- ako je to prosím ťa u prenajímateľa, ktorý je zamestnaný v zahraničí v anglicku? tam si platí ZP, v SR nie. V SR prenajíma byt. do 31.1.11 sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni, nemusí platiť preddavky, ale musí robiť RZZP a doplatiť odvody do minima, alebo sa to bude brať ako súbeh?

dakujem

Odvody sa platia vzdy iba v jednej krajine z EU. To ci ma povinnost platit tu alebo v ENG, to neviem. Podla toho aku ma rezidenciu, kde ma stredisko zaujmov, o ake prijmy ide a podobne..
Kvaka
25.01.11,09:36
- toto platí na 100%? takže aj dôchodca ktorý zarobí mesačne 30 eur na nájme za garáž, zaplatí minimálne poistné na ZP?

- ako je to prosím ťa u prenajímateľa, ktorý je zamestnaný v zahraničí v anglicku? tam si platí ZP, v SR nie. V SR prenajíma byt. do 31.1.11 sa musí prihlásiť v zdr.poisťovni, nemusí platiť preddavky, ale musí robiť RZZP a doplatiť odvody do minima, alebo sa to bude brať ako súbeh?

dakujem
Ešte raz si prečítaj tmavovyznačenú vetu na konci môjho príspevku. Preddavky 46,06€ neplatia poistenci štátu, ktorí sú SZČO len z titulu prenájmu. Viem len toľko, že ročné zúčtovanie pri prenájmoch bude riešené v novele zákona, a poistenci štátu, ktorí sú SZČO len z titulu prenájmu, budú mať povinnosť platiť iba z VZ, ktorý bude vypočítaný zo základu dane v podanom DP za rok 2011. Nebudú mať povinnosť platiť z minima, ako SZČO podľa zákona o SP. Počkajme si na zmeny v zákone.
Ak platí odvody v zahraničí, nie je v SR verejne zdravotne poistený. V zahraničí by platil zdravotné odvody z prenájmu iba vtedy, ak je tam povinnosť platiť odvody aj z prenájmu.
Mirkaska
25.01.11,09:42
Ak platí odvody v zahraničí, nie je v SR verejne zdravotne poistený. V zahraničí by platil zdravotné odvody z prenájmu iba vtedy, ak je tam povinnosť platiť odvody aj z prenájmu.

príjem z prenájmu je v SR, je registrovaný na DU, má pridelené DIČ. podáva daňové priznanie ako rezident SR z celosvetových príjmov vrátane príjmu z prenájmu.
neviem, či som dobre porozumela tvojej odpovedi, že v SR nebude platit odvody z prenájmu, lebo nie je v SR zdravotne poistený? ale platil by z tohto príjmu z prenájmu odvody v anglicku, ak je tam taká povinnosť? v anglicku nik nevie o tom, že on prenajíma byt...a myslím, že to nikoho ani nezaujíma.
Kvaka
25.01.11,10:00
príjem z prenájmu je v SR, je registrovaný na DU, má pridelené DIČ. podáva daňové priznanie ako rezident SR z celosvetových príjmov vrátane príjmu z prenájmu.
neviem, či som dobre porozumela tvojej odpovedi, že v SR nebude platit odvody z prenájmu, lebo nie je v SR zdravotne poistený? ale platil by z tohto príjmu z prenájmu odvody v anglicku, ak je tam taká povinnosť? v anglicku nik nevie o tom, že on prenajíma byt...a myslím, že to nikoho ani nezaujíma.
Prečítaj si k tomuto stanovisko poisťovne.
http://www.porada.sk/1625819-post4.html
MarianI
25.01.11,15:34
Zdravím,
mám otázku ohľadom ZP z prenájmu. Ak bude platiť nájomca (zamestnaný na TPP) minimálne preddavky do ZP 46,06 a byt prenajímať len do konca mája, znamená, že za rok 2011 bude situácia vyzerať nasledovne :

5 (počet mesiacov) x 300 (mesačný nájom) = 1500€ - 500 (odpočitateľná položka) - 400 ( 40% paušálne náklady) = 600 (príjem z prenájmu za rok 2011).
Zaplatí preddavky v celkovej výške 230,3 ( 5 x min. vymeriavací zák. ZP). Aký dostane preplatok zo ZP?

Som nájomník a prenajímateľ mi naznačil, že by chcel náklady na preddavky preniesť na mňa. Zmluvu mám do konca mája. Stane sa, že mu preplatky alebo časť po zúčtovaní vrátia a chce sa týmto len neoprávnene obohatiť?

Ďakujem.
Huslista
25.01.11,15:46
Včil budme mudri!
Moja teta zije mimo EU. Svoj byt prenajima legalne. Je poistena na Slovensku ako dobrovolne nezamestnana osoba a stale plati minimalny poplatok ZP. Vyhovuje to zakonu? Potrebuje nieco zmenit na ZP?
Kvaka
25.01.11,15:53
Zdravím,
mám otázku ohľadom ZP z prenájmu. Ak bude platiť nájomca (zamestnaný na TPP) minimálne preddavky do ZP 46,06 a byt prenajímať len do konca mája, znamená, že za rok 2011 bude situácia vyzerať nasledovne :

5 (počet mesiacov) x 300 (mesačný nájom) = 1500€ - 500 (odpočitateľná položka) - 400 ( 40% paušálne náklady) = 600 (príjem z prenájmu za rok 2011).
Zaplatí preddavky v celkovej výške 230,3 ( 5 x min. vymeriavací zák. ZP). Aký dostane preplatok zo ZP?

Som nájomník a prenajímateľ mi naznačil, že by chcel náklady na preddavky preniesť na mňa. Zmluvu mám do konca mája. Stane sa, že mu preplatky alebo časť po zúčtovaní vrátia a chce sa týmto len neoprávnene obohatiť?

Ďakujem.
Pozri si to na stránke poisťovne http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943
Dole je tabuľka pri súbehu zamestnanec + SZČO od 1.1.2011
MarianI
25.01.11,18:43
Pozri si to na stránke poisťovne
Dole je tabuľka pri súbehu zamestnanec + SZČO od 1.1.2011

Ďakujem už som to vyriešil.
Kvaka
25.01.11,18:59
Ďakujem už som to vyriešil.
Dúfam, že si presvedčil prenajímateľa, že bude platiť zo skutočného VZ? On nemá určené minimálne odvody, keď je zamestnanec. Príjem za 5 mesiacov bude 600€, podelíš to číslom 2,14 a dostaneš VZ 280,37€. Odvod za 5 mesiacov 39,25, teda na mesiac 7,85€. Toto platí, ak bude naozaj prenajímať byt len do konca mája.
Zuzy
26.01.11,08:32
Dobrý deň, SZČO má dom ktorý prenajíma len v lete asi 2 mesiace, aj z takéhoto prenájmu treba platiť odvody do ZP?
G. Kučerová
26.01.11,10:46
Som dôchodca, zo stránky VsZP je mi to jasné, na kom tlačive to treba ZP oznámiť. V ZP mi dali tlačivo Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie - to je správne tlačivo?
olybaba
26.01.11,18:23
heslo "mama zisti, mama vybav"
moje skusenosti z dnesneho vybavovania v zdravotnej poistovni a v socialnej poistovni
- syn ma trvaly pobyt v SR, dlhodobo pracuje vo Velkej Britanii
- v SR jedlhodobo nie je zdravotne poisteny, zdravotne poisteny je vo Velkej Britanii
- v SR prenajimal nehnutelnost, je registrovany na danovom urade a ma pridelene DIC

- v zdravotnej poistovni mi povedali, ze v jeho pripade je potrebna oznamovacia povinnost o prenajme, ze aj ked nie je u nich registrovany, k oznamovacej povinnosti o prenajme je potrebne vybavit v socialnej poistovni talacivo E 101

- v socialnej poistovni ma usmernili co vsetko im treba predlozit k tomu, aby sa vybavilo tlacivo E 101 a to :
* Žiadost o určenie príslušnosti k právnym predpisom u osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako samostatne zárobkovo činná v dvoch alebo viacerých členských štátoch EU v zmysle článku 13 (2) nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady č.883/2004
* original pracovnej zmluvy
* preklad pracovnej zmluvy - nemusi byt uradny
* cestne prehlasenie prekladatela
* cestne prehlasenie ze na uzemi SR nema iny prijem len prijem z prenajmu nehnutelnosti
* fotokopiu osvedcenia o registracii s DIC
- tlaciva na vyplnenie mi dali, ostatne mam dolozit a dorucit do socialnej poistovne, ktora ich nasledne odosle ustrediu, ktore vydava Posudenie ...
- ked ustredie posle Posudenie, mam ho dorucit do zdravotnej poistovne (netrva to vraj dlho, ze vraj to vsade po doruceni obratom vybavuju)

- este raz som bola v zdravotnej poistovni, nakolko pondelok je posledny den na oznamovaciu povinnost, chcela som vediet, ze co sa da s tym robit ? nic sme tam nevymysleli

- doma som vymyslela to, aby syn splnil zakonom stanovenu oznamovaciu povinnost, ze som napisala v jeho mene na zdravotnu poistovnu ziadost - oznamovacia povinnost z prenajmu bytu a na zaver som uviedla, ze po obdrzani Posudenia sa ziadost doplni

- som zvedava, ako to dopadne
dadasv
26.01.11,21:30
Ak viem, že príjem z prenájmu bude za rok nižší ako 500,- €, (15,- Eur mesačne) musím sa aj tak registrovať na daňovom úrade a ZP?
Myslela som totiž, že áno, ale niekde som čítala názor, že netreba...
OľgaH
27.01.11,10:07
Prosím Vás o radu v nasledonom.
Konateľ s.r.o. si na svojom súkromnom pozemku vedľa svojho domu postavil firmu (budovu). Na základe zmluvy pozemok ako súkromná osoba prenajal s.r.o. kde je ako jediný konateľ (600 Eur/ rok - splatné v mesiaci október). Ako súkromná osoba vyhotovil faktúru pre s.r.o. s alikvotnou čiastkou na rok 2010.
Bol povinný ako súkromná osoba sa zaregistrovať na DÚ (prenajíma pozemok), kde by mu pridelili DIČ?
Alebo stačí v daňovom priznaní FO túto čiastku zdaniť? A čo odvody do ZP?
milkami
27.01.11,11:33
ak dôchodca prenajíma pozemky, teda nemusí sa registrovať na DÚ, musí sa prihlásiť do ZP? Príjem bude nižší ako 500 Eur.
Ďakujem,už som našla: V prípade, že dôchodca prenajíma len pozemok, považuje sa aj naďalej za poistenca štátu a platiteľom poistného na zdravotné poistenie bude naďalej štát.
kapadelta
27.01.11,12:08
Ahojte, SZČO má v súčastnosti pozastavenú živnosť do roku 2013. Túto skutočnosť sme samozrejme oznámili v ZP. Medzičasom začal prenajímať nehnuteľnosť ako FO - nepodnikateľ. Má povinnosť registrácie v ZP ako SZČO z titulu príjmov z prenájmu? ĎAKUJEM.
kapadelta
27.01.11,12:21
Prosím Vás o radu v nasledonom.
Konateľ s.r.o. si na svojom súkromnom pozemku vedľa svojho domu postavil firmu (budovu). Na základe zmluvy pozemok ako súkromná osoba prenajal s.r.o. kde je ako jediný konateľ (600 Eur/ rok - splatné v mesiaci október). Ako súkromná osoba vyhotovil faktúru pre s.r.o. s alikvotnou čiastkou na rok 2010.
Bol povinný ako súkromná osoba sa zaregistrovať na DÚ (prenajíma pozemok), kde by mu pridelili DIČ?
Alebo stačí v daňovom priznaní FO túto čiastku zdaniť? A čo odvody do ZP?
Pokiaľ prenajíma pozemok, tak nebol povinný sa registrovať na DÚ. Z tohto dôvodu mu nebolo pridelené ani DIČ a to znamená, že nie je povinný sa ani registrovať v ZP na platenie odvodov z titulu príjmov z prenájmu.
OľgaH
27.01.11,12:43
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď !! Veľmi si vážim rýchlu reakciu. Prajem pekný deň.
ALIBABKA
27.01.11,12:44
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, pri bezpodielovom vlastníctve nehnutelnosti,maželia, s ktorých jeden je szčo a manželka len zamestnancom , je potrebné aby sa s titulu prenájmu tejto nehnuteĺnosti zaregistrovalana na du aj manželka a taktiež na zp , alebo stačí ak je evidovaný len jeden z manželov? nehnutelnosť je v ich súkromnom vlastníctve.Ďakujem
kapadelta
27.01.11,13:14
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, pri bezpodielovom vlastníctve nehnutelnosti,maželia, s ktorých jeden je szčo a manželka len zamestnancom , je potrebné aby sa s titulu prenájmu tejto nehnuteĺnosti zaregistrovalana na du aj manželka a taktiež na zp , alebo stačí ak je evidovaný len jeden z manželov? nehnutelnosť je v ich súkromnom vlastníctve.Ďakujem
Ak sú obaja prenajímateľmi teda obaja figurujú na nájomnej zmluve, obaja majú registračnú povinnosť na daňovom úrade. Manžel, keďže už na DÚ registrovaný je (z titulu živnosti už DIČ pridelené má) nemusí si plniť oznamovaciu povinnosť v zdravotnej poisťovni. Manželka sa registruje na DÚ a ten jej pridelí DIČ. Manželka si musí do 31.1.2011 splniť oznamovaciu povinnosť v zdravotnej poisťovni a prihlásiť sa ako SZČO. Obaja sa na účely zdravotného poistenia z titulu prenájmu považujú za SZČO. Manželka bude v súbehu so zamestnaním (preddavok 0 Eur alebo ňou určená suma), manžel už za SZČO považovaný je a preddavok platí v takej výške ako si ho vypočítal v rámci podaného RZ za rok 2009. Príjmy z prenájmu si zúčtujú v rámci podaného RZ za rok 2011.
ivustek
27.01.11,13:35
Výkaz o preddavkoch a prefotenú kartičku s DIČ.
To včera chceli vo všeobecnej ZP.Viac nič.

-odpoveď k príspevku č.35