lvs
24.01.11,08:12
Pekný deň, chcem sa spýtať, ako mám podať daňové priznanie, ak som minulý rok bola len v januári a ferbuári zamestnaná a popri tom som mala aj príjem zo živnosti? Vo februári som nastúpila na MD a teraz som na RD.
katarina.j
24.01.11,07:15
Počas MD+RD si mala príjem zo živnosti, či len v januári+februári? Mala si prerušenú živnosť pri nástupe na MD? Sa mi vidí dosť obšírne zadanie....
lvs
24.01.11,07:23
Pri nástupe na MD so m živnosť zrušila, takže príjem zo živnosti aj zo zamestnania som mala len dva mesiace.
janaGT
24.01.11,07:31
podáš DP typ B, zamestnávateľ ti dá Potvrdenie o príjmoch ... a z o živnosti uvedieš príjmy a výdaje. Potom si môžeš uplatniť DB na dieťa, ak si teda neuplatňuje manžel.
katarina.j
24.01.11,07:36
Musíš si sama zvážiť či sa ti oplatí(podla mna áno) podla príjmov zo živnosti + zo zamestnania. pri živnosti si uplatníš výdavky(klasické al.paušál), pozor príjem z MD ti ovplyvnuje DP, taktiež si môžeš uplatniť dan.bonus od narodenia dieťaťa(len za tie mesiace), len v pripade,ak si neuplatnuje dan.bonus manžel.
JarkaL
24.01.11,07:45
Katka, ako to myslíš, že príjem z MD ovplyvňuje DP? Je to dávka soc. poisťovne, nezdaňuje sa.
janaGT
24.01.11,08:11
rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorá sa v DP neuvádza, takže ti ho ani nijako neovplyvňuje
A dokonca ani v prípade, ak si chce manžel na teba uplatniť nezdan.čiastku, RD sa taktiež nezarátava do tvojho príjmu:

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava len príjem:
daňový bonus,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie.
štátne sociálne dávky a to..:
rodičovský príspevok (zákon č.280/2002 Z.z.),
príspevok na starostlivosť o dieťa (zákon č. 561/2008 Z.z.)
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne (zákon č.235/1998 Z.z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z.z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
príplatok k prídavku na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa (zákon č.627/2005 Z.z.),
vianočný príspevok
lvs
24.01.11,08:43
Rodičovský príspevok sa do DP neuvádza - to už viem, ale ako je to s materskou, ktorú som poberala pol roka. Tú som predsa dostávala zo soc. poisťovni.
ewita888
24.01.11,08:46
Materská sa do DP nedáva, je to nezdaniteľný príjem.. zarátava sa do tvojho príjmu iba v prípade, že by si manžel uplatnil na teba nezdaniteľnú položku..
lvs
24.01.11,08:59
Dakujem za odpoved.
Takže ak manžel si na mňa bude uplatňovať nezdaniteľnú položku do môjho príjmu nezarátam rodičovský príspevok ani ostatné príspevky uvedené vyššie. Spočítam iba príjem zo zamestnania, živnosti a materskú.
katarina.j
24.01.11,09:59
Katka, ako to myslíš, že príjem z MD ovplyvňuje DP? Je to dávka soc. poisťovne, nezdaňuje sa.
Hej viem, len ja som si myslela ako v prispevku 9....
tibor1000
01.02.11,19:16
Dobrý deň. Prosím Vás, keď bola pani na rodičovskom príspevku, SZČO, živnosť pozastavenú nemala, od októbra 2010 začala podnikať na živnosť - má obchod,no nájomné za obchod si musela platiť celý rok,aj ked nepracovala - môže si do výdavkov uplatniť nájomné za celý rok - aj ked skutočný príijem dosahovala až od októbra 2010?
(v obchode má tovar,ktorý tam ležal)
ďakujem
wallie
02.02.11,07:37
ak mala živnosť aktívnu, t.j. nezrušenú ani nepozastavenú, môže uplatňovať výdavky ktoré vznikali v súvislosti so živnosťou po celý rok, nie vždy má predsa podnikateľ príjmy, no aj tak musí platitť účty ako napr. to nájomné
tibor1000
03.02.11,15:06
áno,živnosť jej stále bežala
ďakujem moc