magnum
07.12.05,11:11
Dobrý deň.

Prešiel som si témy okolo vystavovania faktúr pre zahraničné osoby ale stále mám v tom zmätok... práve idem vystavovať faktúru prvýkrát pre zahraničného zákazníka.

Ide o to, že sme opravovali auto po búračke talianskej firme a na zákazku mi napísali ich IČDPH a všetky údaje. Faktúra bude vystavená na firmu v taliansku a na faktúre je materiál na opravu a práca.

Neviem teraz či mám vystaviť faktúru bez DPH alebo s DPH a aké náležitosti má obsahovať takáto faktúra do zahraničia. Našiel som tu niečo na porade ale bolo to rozdelené podľa krajín a ešte sa rozchádzali aj podla toho či šlo o službu alebo o tovar... :confused:

EDIT:
Aj my aj zahraničná spoločnosť je platcom DPH

Za každú radu vopred vďaka.

Magnum
sarmantna
07.12.05,10:59
Tiež by som prosila, poraďte mi, kto viete. Nemocnica - plátca DPH na Slovensku a česká firma, tiež plátca DPH opravuje zariadenie CT - hnuteľný majetok priamo v nemocnici na Slovensku. Má česká firma faktúrovať DPH, alebo bude na Slovensku samozdanenie. Prosím, poraďte mi.
bendži
07.12.05,11:11
V oboch prípadoch je potrebné siahnuť po zákone o DPH a pozrieť si konkrétne §15 - miesto dodania služby... z toho jasne vyplynie, či má alebo nemá byť dodanie služieb zaťažené daňou, resp. kto to má zdaniť - tak je to presnejšie :-)

otázka č. 1:
Materiál na opravu budete fakturovať samostatne v podstate ako keby ste predali tovar? v tom prípade je to oslobodenie od dph pri dodaní tovaru do členskej krajiny - čiže nezatažíte daňou, povinnosť prechádza na taliansku firmu

V prípade služieb, podľa mňa oprava by sa dala definovať ako poskytnutie technických služieb (viď odsek 8, písmeno b) a v tom prípade by opäť povinnosť zdanenia prechádzala na taliansku spoločnosť...

Otázka 2:
Opäť ak oprava dá definovať ako technická služba... (viď vyššie :-) - samozrejme u Vás by to znamenalo že česká firma by fakturovala bez DPH a vy musíte samozdaniť
sarmantna
07.12.05,11:20
Ďakujem Monika, vychádza mi to podľa § 15, odstavec 6 ako samozdanenie, považovala by som to ako práce na hnuteľnom majetku - miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonávajú, čiže Slovensko. Ešte by som mala jednu otázku, keby sa to zariadenie premiestnilo do Čiech, tam opravilo a späť priviezlo, tak by bolo miesto ZP Čechy?
petra:-)
07.12.05,11:20
Ad. príspevok 1
Podľa môjho názoru tu možno aplikovať §16 ods. 7 zákona o DPH, a teda ak bude auto po oprave odoslané do Talianska, za miesto dodania bude považovaný členský štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ pre DPH, to znamená, že faturovať budete bez DPH a taliansky odberateľ si túto službu samozdaní v Taliansku. (predpokladám že IČ DPH, pod ktorým službu objednali je talianske a že tá firma tu nemá stálu prevádzakeň)

Ad. príspevok 2
Som toho názoru, že ak sa jedná o jednorazovú opravu, a nemáte s uvedenou českou firmou uzatvorenú dlhodobú zmluvu (predpoklad vzniku stálej prevádzkarne), bude pravdepodobne česká firma fakturovať službu bez DPH a vy službu samozdaníte.
sarmantna
07.12.05,11:22
Je to jednorázová oprava, len neviem, či sa môžem riadiť § 15, ods. 6.
petra:-)
07.12.05,11:26
Ďakujem Monika, vychádza mi to podľa § 15, odstavec 6 ako samozdanenie, považovala by som to ako práce na hnuteľnom majetku - miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonávajú, čiže Slovensko. Ešte by som mala jednu otázku, keby sa to zariadenie premiestnilo do Čiech, tam opravilo a späť priviezlo, tak by bolo miesto ZP Čechy?

Podľa môjho názoru sa na Váš prípad dá aplikovať § 15 ods. 6.

V prípade, že by bol prístroj vyvezený za účelom opravy do Čiech a následne po oprave odoslaný späť na Slovensko išlo by o § 16 ods. 7 - miesto dodania Slovensko
sarmantna
07.12.05,11:28
Ďakujem veľmi pekne.
magnum
07.12.05,11:39
To znamená, že musím vystaviť 2 faktúry? zvlášť na tovar a zvlášť na službu ??? (šak šéf ma zlynčuje... :) .

A ešte otázočka či môže byť faktúra v slovenčine...

Vďaka všetkým za velmi skoré odpovede...

Magnum
ALBO
07.12.05,13:23
Fa vystavíte podľa § 73 zák o DPH a vystavíte len jednu, veď ste poskytli službu= opravu (a nie dodávku súčiastok).
bendži
07.12.05,13:29
ja som ani netvrdila, že máte vystaviť osobitne dve faktúry, skôr som sa pýtala, či to plánujete fakturovať osobitne (niektoré servisy to tak robia, ale samozrejme je to rozpísané na jednej faktúre).. ospravedlnujem sa ak môj príspevok bol v tomto smere nezrozumiteľný
magnum
09.12.05,08:51
nič sa nestalo, ja som to zle porozumel.

ďakujem všetkým, zdá sa že som to zrealizoval dobre

ďakujem
kalkulka
09.12.05,09:47
Fakturovala by som to bez DPH, iba v tom prípade, keby som vedela, že auto opustí územie SR a vedela by som to aj dokázať. Odporúčala by som urobiť si fotokópiu technického preukazu, aby som aspoň nejako dokázala, že to auto nie je prihlásené v evidencii na Slovensku.
lejka
26.12.05,14:21
Prosím Vás,dostali sme fa.bez DPH z ČR od neplatcu DPH za sprostredkovanie predaja v ČR.Naša firma je platcom DPH.Neviem,či to mám samozdaniť a do ktorého riadku DP DPH to zadať?
Takisto sme dostali zálohovú fa. na predplatné odborného časopisu z Čiech na r.2006.Zálohu sme už uhradili. Mám to uviesť v DP DPH?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Acsová
26.12.05,14:53
Takisto sme dostali zálohovú fa. na predplatné odborného časopisu z Čiech na r.2006.Zálohu sme už uhradili. Mám to uviesť v DP DPH?

Skúste sa pozrieť aj sem.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=157255#post157255

Ak máte zálohovú faktúru záleží na tom, ako dodávku deklaruje dodávateľ, t.j. či to považuje za dodávku tovaru alebo za službu. Na faktúre by mala byť odvolávka na český zákon o DPH, podľa toho je to možné zistiť.
lejka
26.12.05,15:34
AVO,srdečná vďaka za pomoc.Obdivujem Vašu znalosť problematiky DPH a som vďačná za každý Váš príspevok na stránke PORADY.Neplánujete niekedy vydať taký ucelený súhrn odpovedí na otázky ohľadne DPH?Som presvedčená,že takáto publikácia by potešila viacerých.
nikulik
27.12.05,08:20
Ahojte poraďáci, mám taký trošku menší problém, začali sme obchodovať s nemeckou firmou, šijeme pre nich oblečenie. Šéf mi dnes oznámil, že by bolo potrebné im vystaviť faktúru, ale vraj faktúru treba vystaviť v eurách, pretože aj uhrádzať faktúry nám budú v eurách. Ja som ešte zahraničnú faktúru nevystavovala, neviem čo konkrétne v takej faktúre má byť a moja účtovníčka má medzi sviatkami dovolenku. Poradíte mi? Alebo nemáte linky tu na porade kde by som to našla? Ďakujem vopred všetkym.
Jana Acsová
27.12.05,08:31
Ahojte poraďáci, mám taký trošku menší problém, začali sme obchodovať s nemeckou firmou, šijeme pre nich oblečenie. Šéf mi dnes oznámil, že by bolo potrebné im vystaviť faktúru, ale vraj faktúru treba vystaviť v eurách, pretože aj uhrádzať faktúry nám budú v eurách. Ja som ešte zahraničnú faktúru nevystavovala, neviem čo konkrétne v takej faktúre má byť a moja účtovníčka má medzi sviatkami dovolenku. Poradíte mi? Alebo nemáte linky tu na porade kde by som to našla? Ďakujem vopred všetkym.§ 72 obsahuje v ods. 2 ZDPH povinné náležitosti faktúry do EÚ pri dodávke tovaru:

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar objednal,
c) členský štát, do ktorého sa tovar dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) množstvo a druh dodaného tovaru,
h) cenu tovaru, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
i) odkaz na § 43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane.
nikulik
27.12.05,09:44
Má byť takáto faktúra v slovenčine?
A ešte jedna otazočka, musí byť v eurách vystavena?
Nemáte niekto vzor takej faktúry nahodou?
ALBO
27.12.05,09:46
Ahojte poraďáci, mám taký trošku menší problém, začali sme obchodovať s nemeckou firmou, šijeme pre nich oblečenie. Šéf mi dnes oznámil, že by bolo potrebné im vystaviť faktúru, ale vraj faktúru treba vystaviť v eurách, pretože aj uhrádzať faktúry nám budú v eurách. Ja som ešte zahraničnú faktúru nevystavovala, neviem čo konkrétne v takej faktúre má byť a moja účtovníčka má medzi sviatkami dovolenku. Poradíte mi? Alebo nemáte linky tu na porade kde by som to našla? Ďakujem vopred všetkym.

šijete pre nich oblečenie, znamená že tu ušijete zo svojich materiálov a vyveziete von hotové obleky?
nikulik
27.12.05,09:54
Nie, oni nam dodaju materiál, aj kartóny, proste všetko, my to len ušijeme, zabalíme a naložíme im to do auta. A konkrétne sú to nočné košele.
liba2
27.12.05,10:24
1/ Má byť takáto faktúra v slovenčine?
2/ A ešte jedna otazočka, musí byť v eurách vystavena?
3/ Nemáte niekto vzor takej faktúry nahodou?
1/ Odporúčam fa vystaviť v NJ alebo AJ - tomu odberateľ skôr porozumie. Ja mojich klientov vediem k tomu, aby takúto fa vystavili aj v slovenčine, teda je obojjazyčne založená.
2/ nemusí, ale môže, okrem toho aj šéf tak rozhodol. Odporúčam v eurách aby bolo odberateľovi jasné koľko má zaplatiť a aj pre vaše účto to bude jasné.
3/ Môže sa použiť bežná forma faktúry, len jazyk bude iný. Ak používaš Omegu, tam je aj nemecká fa, len položky tovaru treba zapísať po nemecky.
Jana Acsová
27.12.05,10:37
Nie, oni nam dodaju materiál, aj kartóny, proste všetko, my to len ušijeme, zabalíme a naložíme im to do auta. A konkrétne sú to nočné košele.V akom režime vám dodávajú materiál? Predávajú vám ho? Čo si u vás nemecký partner objednal? Už ste im podobnú dodávku fakturovali, alebo sa jedná o prvú fakturáciu?

Potrebujeme si upresniť, o akú dodávku (objednávku) sa jedná, t.j. či sa nedostanete do roviny dodania služby ...
nikulik
27.12.05,11:11
V akom režime vám dodávajú materiál? Predávajú vám ho? Čo si u vás nemecký partner objednal? Už ste im podobnú dodávku fakturovali, alebo sa jedná o prvú fakturáciu?

Potrebujeme si upresniť, o akú dodávku (objednávku) sa jedná, t.j. či sa nedostanete do roviny dodania služby ...

Nie, ešte sme pre túto firmu nič nerobili, teraz je to prvý krát. A materiál nám nepredávajú, len nám ho dodajú, my z neho nastrihame potrebné kusy, ušijeme, zabalíme a vyfakturujeme im to.
Jana Acsová
27.12.05,11:20
Nie, ešte sme pre túto firmu nič nerobili, teraz je to prvý krát. A materiál nám nepredávajú, len nám ho dodajú, my z neho nastrihame potrebné kusy, ušijeme, zabalíme a vyfakturujeme im to.Na základe akého dokladu vám ho dodajú ... dodací list, proforma faktúra ...

Mám za to, že sa dostávame do roviny poskytovanej služby ... a teda faktúra podľa § 73 ZDPH.
lejka
27.12.05,11:26
Opravili sme vysokozdviž.vozík v ČR,obaja sme platcovia DPH.Fa.som vystavila bez DPh,VZV sme opravovali na území ČR,,odberateľ si poskytnutú službu samozdaní. Do DP DPH poskytnutú službu do EU nikde neuvádzam.
Rozmýšľam správne?Načo slúži r.8 DP DPH?
Jana Acsová
27.12.05,11:55
A materiál nám nepredávajú, len nám ho dodajú, my z neho nastrihame potrebné kusy, ušijeme, zabalíme a vyfakturujeme im to.Nakoľko sa už neozývate, tak pre uspresnenie uvádzam, že v tomto prípade sa zrejme jedná o dodávku služby podľa § 16 ods. 7 a miestom dodania služby je Nemecko. Na faktúre musíte uviesť odvolávku na tento § a tým, že osobou povinnou platiť daň je prijímateľ dodávky, t.j. odberateľ.
nikulik
27.12.05,11:58
Na základe akého dokladu vám ho dodajú ... dodací list, proforma faktúra ...

Mám za to, že sa dostávame do roviny poskytovanej služby ... a teda faktúra podľa § 73 ZDPH.

Na základe dodacieho listu. Ale prave som sa od šéfa dozvedela, že to pôjde tej firme ta fakturka, ale ta firma je aj na Slovensku, čiže z toho vyplýva, že budeme fakturovať v eurách firme, ktorá je na Slovensku, zamotane vsak?
Jana Acsová
27.12.05,12:03
Opravili sme vysokozdviž.vozík v ČR,obaja sme platcovia DPH.Fa.som vystavila bez DPh,VZV sme opravovali na území ČR,,odberateľ si poskytnutú službu samozdaní. Do DP DPH poskytnutú službu do EU nikde neuvádzam.
Rozmýšľam správne?Načo slúži r.8 DP DPH?Neuvádzate, nakoľko miestom dodania služby je ČR. Riadok 8 DP sa odvoláva na § 46, 47 a 48 ods. 8 ZDPH a ten sa netýka prác na hnuteľnom majetku, ale napr. osobnej dopravy, vývozu tovaru a služieb t.j. mimo EÚ, služby súvisiace s dovozom tovaru ak sú zahrnuté do colnej hodnoty ...
Jana Acsová
27.12.05,12:07
Na základe dodacieho listu. Ale prave som sa od šéfa dozvedela, že to pôjde tej firme ta fakturka, ale ta firma je aj na Slovensku, čiže z toho vyplýva, že budeme fakturovať v eurách firme, ktorá je na Slovensku, zamotane vsak?V EUR môžete fakturovať aj na Slovensku, s tým nie je problém. Ale ak budete dodávať na Slovensko, stane sa, že miestom dodania služby bude tuzemsko a tým pádom budete fakturovať s daňou a teda vystavovať faktúru podľa § 71 (aspoň som si zopakovala príslušné §§ .-) )


Otázky:
1) opustia výrobky tuzemsko, prepravia sa do Nemecka?
2) kto je odberateľ, pod akým IČ DPH bola služba objednaná a teda bude aj fakturovaná?
nikulik
27.12.05,12:25
V EUR môžete fakturovať aj na Slovensku, s tým nie je problém. Ale ak budete dodávať na Slovensko, stane sa, že miestom dodania služby bude tuzemsko a tým pádom budete fakturovať s daňou a teda vystavovať faktúru podľa § 71 (aspoň som si zopakovala príslušné §§ .-) )


Otázky:
1) opustia výrobky tuzemsko, prepravia sa do Nemecka?
2) kto je odberateľ, pod akým IČ DPH bola služba objednaná a teda bude aj fakturovaná?

Nemecká firma má zastupenie na Slovensku pod jednou firmou, my to čo vyrobíme dáme tejto firme ktorá je na Slovensku, čiže na faktúre bude Slovenská firma, so všetkými údajmi. Ešte stále je to podľa § 71?
lejka
27.12.05,12:25
AVO,ďakujem Vám a prajem pekný deň.
Jana Acsová
27.12.05,13:10
Nemecká firma má zastupenie na Slovensku pod jednou firmou, my to čo vyrobíme dáme tejto firme ktorá je na Slovensku, čiže na faktúre bude Slovenská firma, so všetkými údajmi. Ešte stále je to podľa § 71?Ak budete fakturovať odberateľovi s prideleným IČ DPH s prefixom SK, t.j. tuzemskému platiteľovi, mám za to, že sa jedná o dodávku služby s miestom plnenia na Slovensku a vystavujete faktúru so slovenskou DPH, t.j. ako každému inému odberateľovi v tuzemsku, t.j. podľa § 71 Zákona o dani z pridanej hodnoty.
rusalka3331
06.02.06,14:07
Ahojte, mňa by zaujímalo čo urobiť v prípade, že dostanem faktúru z ČR za služby (robia nám mzdy), faktúra je na EUR, bez DPH. Táto firma aj my sme platcami DPH. Účtujem to na 518/321 bez dane? Samozdanenie mi tiež nie je jasné. Kdesi som počula že si mám DPH upraviť na vstupe a na výstupe, ale nemám páru čo mám robiť. Poradí mi niekto?
ALBO
06.02.06,14:48
Ahojte, mňa by zaujímalo čo urobiť v prípade, že dostanem faktúru z ČR za služby (robia nám mzdy), faktúra je na EUR, bez DPH. Táto firma aj my sme platcami DPH. Účtujem to na 518/321 bez dane? Samozdanenie mi tiež nie je jasné. Kdesi som počula že si mám DPH upraviť na vstupe a na výstupe, ale nemám páru čo mám robiť. Poradí mi niekto?

Ak dostanete Fa od čechov , malo by na nej byť uvedené odvolávka na § ich zákona, na základe čoho službu oslobodili= vystavili Fa bez DPH. Ak to tam aj neni, dá sa to prežiť, lebo tá poskytnutá služba sa dá asi pomenovať ako účtovnícka a tá je uvedená u nás v zákone v § 15 ods 8 pís. b). No a služby od zahraničného dodávateľa uvedené v § 15 ods. 8 podliehajú zdaneniu v tuzemsku. Takže vy musíte odviesť daň na výstupe=samozdanenie. Daňová povinnosť je deň vystavenia Fa. Tým kurzom prepočítate základ= fakturovaná suma a násobíte 0.19 %DPH.
Daň uvediete v DP, kedy máte DP (r. 9,10). V tom istom DP uvediete aj daň na vstupe (tá istá hodnota, r. 15). Ak máte plný nárok na odpočet tak sa vám to v DP znuluje.
fakturujete na 5* bez DPH= fakturovanú sumu. Daň účtujete na 341*.
Ak by ste boli platiteľ bez nároku na odpočet z tej služby išjl by aj tá daň vstupová v konečnom dôsledku na 5*