tnlubik
24.01.11,09:11
Dobrý deň,
v roku 2010 mi zomrela stará mama, ktorá bola vlastníkom rodinného domu. Po jej smrti zdedili dom jej 4 deti (jedným z nich bol môj otec). Otec zomrel o pár mesiacov po nej a jeho diel som zdedila ja a môj brat. Tety sa rozhodli dom predať. Všetky právne úkony prebehli v roku 2010 (predaj, prepis na nového majiteľa). Zaujímalo by ma v akej výške sa bude platiť daň z predaja nehnuteľnosti, či je to zo sumy za ktorú bol dom predaný, alebo z rozdielu medzi súdnym odhadom a sumou, za ktorú bol dom predaný?
rdb
24.01.11,08:23
Myslím, že pri predaji tejto nehnuteľnosti uplatní ako daňový výdavok z dosiahnutého príjmu reprodukčnú obstarávaciu cenu zistenú podľa znaleckého posudku v čase zdedenia.
Daňovým výdavkom na dosiahnutie príjmov z predaja nehnuteľnosti sú aj finančné prostriedky, ktoré daňovník preukázateľne vynaložil na jej technické zhodnotenie, opravu a údržbu vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s jej predajom okrem výdavkov na osobné účely. Medzi výdavky, ktoré daňovník vynaložil v súvislosti s predajom nehnuteľnosti, patrí napr. poplatok za znalecký posudok, výdavky vynaložené na vypracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky súvisiace s predajom, a pod.