Luba2
07.12.05,10:20
Potrebujem radu ku konkrétnemu prípadu, lebo už začínam mať pocit, že ničomu nerozumiem a nemám sa do ničoho púšťať.
Nechcem nič viac, len za VšZP prihlásiť ako dobrovoľného platiteľa podľa nového zákona 26 ročnú ženu, ktorá sa dlhodobo zdržiava v Amerike (už tri roky), kde aj pracuje a aj sa naďalej zdržiavať mieni.

Jej mama chce, aby tu bola zdravotne poistená, nakoľko teraz niekedy má prísť a chce tu ísť lekárovi.

V prvom rade mi povedali, že ak sa tu nezdržiava, tak mi ju nepoistia. Keď som oponovala, ustúpili, lenže vraj nemá riadne zdokladované predchádzajúce obdobie a to treba najprv zdokladovať, dať odhlášku a až potom ju prihlásia.

Problém je v tom, že ona ukončila VŠ v máji 2002 a v júli odišla cez nejakú agentúru do Ameriky /tá agentúra vraj mala všetko zariadiť, ona však doklad nemá/.
Najprv v poisťovni povedali, že mám predložiť doklady o zaplatenom poistení za to obdobie od roku 2004. Priniesla som ročné poistenia za rok 2004 a 2005 z Allianzu. Zároveň som predložila diplom, lebo som chcela, aby jej na novú kartičku pripísali titul. Tam si všimli, že majú v údajoch chybu, lebo oni ju viedli ako študentku do r. 2004 a nie do roku 2002, ako bola v skutočnosti.
Potom chceli ešte ďalšie zdravotné poistenia. Priniesla som potvrdenia za
roky 2003, 2004 z Ameriky, za rok 2002 nemá nič, lebo to mala vybaviť tá agentúra.

No a včera mi povedali, že nič z toho nestačí, nakoľko tam nie sú dátumy, len roky a jediné riešenie je, aby doplatila spätne celé obdobie od roku 2002, teda okolo 20.000 a potom ju poistia aj ako dobrovoľného poistenca, inak nie!!! A to vraj jej ešte môžu dať aj penále. Na moju otázku, prečo všetko komplikujú, keď ja im vlastne len dobrovoľne chcem za ňu platiť, mi neodpovedali.
Len mi ešte dali tlačivo na čestné vyhlásenie, ktoré priloží ku všetkým ostatným tlačivám, teda k tým, ktoré aj tak nie je sćhopná zohnať.

Nepoznáte niekto podobný prípad? Ako to mám doriešiť?Dosť mi to súri.
Luba2
07.12.05,11:33
Nepomôžete mi nikto?
Simonab
07.12.05,11:44
Skúste sa popýtať ešte v inej ZP možno nebudú robiť také problémy. Alebo skúsiť páky na vyšších miestach. Nemali sme síce rovnaký problém, ale tiež nechceli známeho poistiť kvôli tomu, že nemá zaplatené nejaké roky. Zavolal na patričné miesta a hneď sa všetko dalo aj bez potvrdení.
hron
07.12.05,12:12
Do 1.9.2005 som nepocul o zakone, ktory by ukladal povinnost dobrovolne nezamestnanej osobe platit za zdravotne poistenie. Aspon v r. 2005 to bolo v zakone, ze za tychto plati stat (bez povinnosti poistenca nahlasovat sa). Horsie je to s neohlasenim ukoncenia studia. Takze naozaj to chce znalca, ktory dopodrobna ovlada ten salat za ostatne tri roky - tusim kazdy polrok to bolo nejako inaksie. Tak nech si ho najdu v tej poistovni a na zaklade citacii zo zakonov vycislia svoje naroky. Inac by som za dobu do 31.8.2005 im nedal ani pat halierov.
Luba2
07.12.05,14:21
No ak by som mala rozhodnúť ja, tak tiež by som im nedala ani korunu, ale jej mama silou-mocou chce ju mať poistenú a chcela, aby mala v kartičke aj titul. No a na tom to zlyhalo, náhodou objavili, že dátum na diplome nie je zhodný s dátumom na ich prvom ukončení štúdia, ktoré si vymysleli. A teraz ma preháňajú a chcú odo mňa nemožné.
ajobs
07.12.05,18:41
No zdá sa mi, že toto je parketa pre Jožka Mihála ;)
hron
07.12.05,18:52
No ak by som mala rozhodnúť ja, tak tiež by som im nedala ani korunu, ale jej mama silou-mocou chce ju mať poistenú a chcela, aby mala v kartičke aj titul. No a na tom to zlyhalo, náhodou objavili, že dátum na diplome nie je zhodný s dátumom na ich prvom ukončení štúdia, ktoré si vymysleli. A teraz ma preháňajú a chcú odo mňa nemožné.

Este raz. Ja som mal podobny problem, hoci omnoho jednoduchsi.
Aj na mna sa vyrutili s tym, ze nieco NEMOZU.
No, mudrlant za prepazkou nepochodil. Zvysenym hlasom som ho upozornil na to, ze ma nuti porusovat zakon, ked bezdovodne nechce akceptovat zakonom ulozenu povinnost prihlasenia sa dobrovolne nezamestnanej osoby na platenie od 1.9.2005 bez akejkolvek ulozenej povinnosti pri tom preukazovat nejaku historiu poistenia.
ajobs
07.12.05,18:58
Este raz. Ja som mal podobny problem, hoci omnoho jednoduchsi.
Aj na mna sa vyrutili s tym, ze nieco NEMOZU.
No, mudrlant za prepazkou nepochodil. Zvysenym hlasom som ho upozornil na to, ze ma nuti porusovat zakon, ked bezdovodne nechce akceptovat zakonom ulozenu povinnost prihlasenia sa dobrovolne nezamestnanej osoby na platenie od 1.9.2005 bez akejkolvek ulozenej povinnosti pri tom preukazovat nejaku historiu poistenia.

Okrem súhlasu s týmto príspevkom by som chcel iba dodať, že pravdepodobne iba rázne vystupovanie človeka a jednoznačné poukázanie na porušovanie zákona môže pomôcť prelomiť hradbu byrokracie v ZP, SP a iných podobných "čudách".
hron
07.12.05,19:22
Zabudol som dodat. Treba vyplnit cestne prehlasenie, k nemu staci prilozit trebars mail o suhlase s tymto cestnym vyhlasenim od podpisovanej osoby ( ale nie je to potrebne ). A to im odovzdat. Ostatne papiere mozu zostat predmetom setrenia odbornikmi. A potom uz len platit (doplatit) od toho 1.9.2005.
Ak odmietnu prijat cestne vyhlasenie, okamzite to oznamit uradu pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou.
Luba2
08.12.05,07:35
Ja som práve takúto situáciu ešte neriešila a tá ženská mi tvrdila, že čestné vyhlásenie - osobne podpísané babou v Amerike je len súčasťou tých potvrdení, ktoré musím predložiť. Bez nich mi to nevezmú!!!! vraj.
hron
08.12.05,10:08
Ja som práve takúto situáciu ešte neriešila a tá ženská mi tvrdila, že čestné vyhlásenie - osobne podpísané babou v Amerike je len súčasťou tých potvrdení, ktoré musím predložiť. Bez nich mi to nevezmú!!!! vraj.

Vtedy mi pomaha toto. Poziadajte o opodstatnenosti ich tvrdeni ukazanim
na zakon a paragraf, ktory ich poziadavku definuje.
Na tom skolaboval skoro kazdy uradnik. Samozrejme, vynimky sa najdu :-), ani ja nie som neomylny. Hlavne, ked si predtym sam neprecitam poriadne zakon. Ale ani to niekedy nepomaha :-)
Luba2
08.12.05,11:17
Volala som na úrad pre kontolu zdrav. starostlivosti, jedna inak celkom milá ženská mi povedala, že jednoznačne si nesplnila povinnosť ona pred troma rokmi (teda sa neodhlásila) a vyzerá to tak, že bude musieť buď všetko zdokladovať, alebo zaplatiť celé tri roky, a ešte ma upozornila, že ak sa nedhlásila od jednotlivých lekárov (obvoďák, gynekológ, stomatológ) bude musieť uhradiť - aj keď všetko zdokladuje - platby, ktoré posiela poisťovňa pravidelne tuším každý mesiac lekárom za pacientov. A ak náhodou za tie tri roky počas návštevy tu bola u nejakého lekára, tak jej nepomôže nič, len uhradiť celé tri roky (okrem samozrejme januára až augusta 2005).

A ešte som sa na úrade dozvedela, že papiere z Ameriky musia byť preložené do slovenčiny, ak by sa jednalo o papiere z EÚ, nebolo by treba. Asi tá angličtina z Anglicka a z Ameriky nie je porovnateľná. Pričom vo všeobecke mi tie papiere chceli akceptovať aj v americkej angličtine. Tak neviem, kde je pravda.

A toto všetko vzniklo kvôli tomu, že chcela mať uvedený titul v novej kartičke!!!! To že oni urobili chybu a ju k roku 2004 sami od seba odhlásili, už ich nezaujíma.
hron
08.12.05,11:59
No jo, tusil som ze TOTO nebude tak celkom jednoduche, ale co to ma co spolocne so zaregistrovanim dobrovolne nezamestnanej osoby na platenie poistneho?
A pisala si, ze chceli odhlasku, a teraz pises, ze svojvolne odhlasili.
Ci bola nejaka povinnost odhlasovania sa zo zdravotnej poistovne, tak to som nezaznamenal. Citovala aj prislusny zakon?
Luba2
08.12.05,12:13
No oni si ju svojvoľne odhlásili k nejakému dátumu v roku 2004, že skončila štúdium na vysokej škole. Ale to si iba vymysleli. Čiže dovtedy bolo akože všetko v poriadku. No keď som predložila diplom ako doklad o titule, tak si pri okienku všmila, že ona školu skončila v roku 2002 a že teda tam majú chybu - a až vtedy som sa ja dozvedela, že bez diplomu som to mohla už mať vybavené. Ale keďže si tú chybu sami našli, tak mám smolu.