Jelča
24.01.11,09:59
Dobry den milí poradaci :)
Prosim o radu ako je to v pripade, ked mamicka nastupi tento rok v 4 mes. na matersku, po materskej na rodicovsku a ochorie v roku 2012, pojde na PN - z coho bude vyplacana??? čo bude jej rozh.obdobie??

Dakujem vopred.
Jelča
ZDENIELA
24.01.11,09:11
Ako vie, že ochorie v roku 2012???? :D:D

Viem, otázke je zrejme teoretická.
Tak aj ja teoreticky:
no počas RD zrejme PN-ku žiadnu nedostane, a ak pred nástupom na PN ukončí RD, možno neaký ten deň aj odrobí a ak nie, máme aj pravdepodobné VZ. I keď kto vie, čo bude v roku 2012? ;)
Jelča
24.01.11,09:14
Takze jedine ako je mozne dostat za PN-ku zaplatene počas RD je platit si tento rok dobrovolne z max. vym. zakladu??
ZDENIELA
24.01.11,09:19
No od roku 2010 nemôže poberať RP + PN. (No myslím, že PN nesmie trvať celý mesiac) Neviem, či sa to finančne oplatí
seda
24.01.11,09:22
V piatok som bola na školení o soc. poist. od 1.1.11 a tam som započula vraj, ak je na RD tak môže poberať PN-ku. Poobede som napísala na SP, vzhľadom k tomu, že mi hrozí hospitalizácia v nemocnici a chcem vedieť čo s PN-kou a s akým VM. Vlastne jedine čo viem presne, že keď sme na RD máme prerušenie v SP, čiže sa za nás neplatí. Ale keď som to zo školenia dobre pochopila, keď dodržíme tých 270 dní v posledných 2 rokov tak nárok na PN-ku máme. Už je len otázka, s akým VZ, ale asi s takým akým sme mali vyrátanú materskú. Ak dôjde zo SP odpoveď, priložím, no na stránke píšu, že na odpoveď majú 30 dní :-)
Jelča
24.01.11,09:26
Totizto mam znamu ktora si plati dobrovolne do SP z maxima. A dobre urobila, lebo teraz počas prvej RD otehotnela a isla na rizikove a kazdy mesiac dostava zaplatenu PN-ku + rodicovsky. A kedze mne hrozi PN -ka bud.rok chcem vediet, ze pokial si nechcem dobrovolne platit ci budem mat narok na nejaku PN.
seda
24.01.11,09:44
V podstate to isté riešim aj ja materskú som mala rátanú z maxima, a nemám ani predstavu čo so mnou bude, keď pôjdem do nemocnice. Ja už dobrovoľné nestíham musí tam byť tých 270 dní.
jankasm
24.01.11,10:04
Totizto mam znamu ktora si plati dobrovolne do SP z maxima. A dobre urobila, lebo teraz počas prvej RD otehotnela a isla na rizikove a kazdy mesiac dostava zaplatenu PN-ku + rodicovsky. A kedze mne hrozi PN -ka bud.rok chcem vediet, ze pokial si nechcem dobrovolne platit ci budem mat narok na nejaku PN.

Pokiaľ si na RD, čiže nemáš žiadne aktívne zamestnanie, ak nastúpiš na PN žiadnu dávku nedostaneš. Si nemocensky poistená len ako zamestnanec. No a ako zamestnanec máš počas RD na SP prerušení poistenie. Jediná možnosť, ako dostávať počas RD dávky, PN aj OČR, je dobrovoľne sa poistiť. Po splnení podmienky 270 dní budeš dostávať dávky vypočítané z VZ, z ktorého si si DNP platila.
jankasm
24.01.11,10:07
V podstate to isté riešim aj ja materskú som mala rátanú z maxima, a nemám ani predstavu čo so mnou bude, keď pôjdem do nemocnice. Ja už dobrovoľné nestíham musí tam byť tých 270 dní.

Materskú si síce mala z maxima, ale zo zamestnania, to s výškou PN z dobrovoľného poistenia nemá nič spoločné. Takže ak si teraz na RD, platí pre teba to isté, čo som písala vyššie.
Jedine, ak si stále zamestnaná, tak pred nástupom na PN ukončiť RD, 1-2 dni odpracovať, prípadne čerpať D, zároveň poberať rodičák popri zamestnaní, čo už teraz zákon umožňuje, pokiaľ dieťa nedáš do škôlky, no a zo zamestnania nastúpiť na PN. V tom prípade by bola asi PN maximálna, ako bola aj materská.
seda
24.01.11,10:14
Ďakujem veľmi pekne za super vysvetlenie, pekný deň.
Jelča
24.01.11,19:44
A čo plati v mojom pripade, predpokladany termin porodu mam 30.6.11, este pracujem do konca februara a potom idem na rizikove. Chcem si dobrovolne platit, pretoze budem mat operaciu kolena buduci rok a chcela by som aby mi zaplatili PN-ku - je to mozne???
seda
09.02.11,19:16
Dobrý večer, opäť sa vraciam k tejto téme, a opäť sa chcem opýtať to isté, lebo známa mi stále vraví, že vraj budem mať nárok na PN. Zo SP mi ešte neprišla odpoveď na dotaz a už konkrétne viem, že 14.2.11 idem do nemocnice. Som zamestnancom na RD od 30.5.2010, na materskú som nastúpila 13.9.2009. PP trval od 1/05. Chcem si ešte raz overiť, že určite nebudem mať žiaden nárok na nemocenskú dávku, lebo som na RD? Ďakujem.
seda
09.02.11,20:11
Dobrý večer, opäť sa vraciam k tejto téme, a opäť sa chcem opýtať to isté, lebo známa mi stále vraví, že vraj budem mať nárok na PN. Zo SP mi ešte neprišla odpoveď na dotaz a už konkrétne viem, že 14.2.11 idem do nemocnice. Som zamestnancom na RD od 30.5.2010, na materskú som nastúpila 13.9.2009. PP trval od 1/05. Chcem si ešte raz overiť, že určite nebudem mať žiaden nárok na nemocenskú dávku, lebo som na RD? Ďakujem.

Už som si našla odpoveď v podobnej téme. Nárok na dávku PN nebudem mať, lebo som na RD.