peterge
24.01.11,10:30
Dobrý deň,
zamestnávateľ chystá ukončenie prevádzky a dopočuli sme sa, že nám chystá výpovede dohodou, v ktorých budeme mať uvedené, že máme nárok na odstupné (niekto 2 mesačné niekto 3 mesačné - kto a ako je jasné zo zákona).
Podľa toho čo sme sa ale dočítali by nám mal dať výpoveď z organizačných dôvodov.
Aký je teda rozdiel ak je výpoveď dohodou resp. výpoveď z organizačných dôvodov ak je v oboch uvedené, že máme nárok na odstupné?
Ovplyvňuje nejako táto skutočnosť poberanie podpory resp. neskôr sociálnych dávok?
Ovplyvňuje nejako jeden alebo druhý spôsob výpovede dobrovoľné pripoistenie do sociálnej poisťovne v prípade odchodu na PN resp. materskú dovolenku?

ďakujeme
ewita888
24.01.11,10:10
môže vám dať aj dohodou, pokiaľ vám tam zadá, že máte nárok na odstupné... poberanie podpory vám to neovplyvní..
peterge
24.01.11,10:56
Ďakujem a dovolenka z predch. roku cca 9 dní mi bude vyplatená? Mám na to nárok?
Tweety
24.01.11,10:57
Ďakujem a dovolenka z predch. roku cca 9 dní mi bude vyplatená? Mám na to nárok?
ÁNo, nevyčerpanú dovolenku zamestnáv. preplatí pri skončení PP.
sroservis
24.01.11,13:17
Dobrý deň,
ja len dodám, že s tou dohodou o skončením PP z organizačných dôvodov nemusíte súhlasiť.

Rozdiel medzi dohodou a výpoveďou z toho istého dôvodu (organizačné zmeny) je, že pri:
a) dohode sa pracovný pomer skončí k určitému dátumu (napr. 31.1.2011)
b) pri výpovedi ešte plynie 2-mesačná vypovedná doba (ak nemáte dohodnutú dlhšiu v prac. zmluve), t.j. ak by Vám výpoveď doručil v mesiaci január, pracovný pomer skončí až 31. 3. 2011. Teda ešte dva mesiace by ste odpracovali + zväčšil by sa aj Váš nárok na dovolenku.

Ale je potrebné zvážiť, či zamestnávateľ na to má alebo nie, aby náhodou neskončil v konkurze (a Vaše mzdy v nedohľadne).

Všetko dobré.
peterge
28.01.11,13:46
No a máme ďalší problém. Zamestnávateľ nám oznámil, že našu prevádzku (POZOR NIE obchodné meno a firmu iba prevádzku) v obchodnom centre odkúpila iná firma s rovnakým zameraním a že ju "kúpili" aj so zamestnancami.
1.Je také niečo možné?
2.Nemáme v takomto prípade nárok na odstupné? Nie je to tak, že by nám musel dať nový zamestnávateľ zmluvy bez skúšobnej lehoty a na dobu neurčitú? Tak ako to máme teraz?
3.Máme mu v takomto prípade podpísať výpoveď, ktorú nám dáva dohodou bez odstupného alebo ...?
4.Ako máme postupovať?

Ďakujeme.
ivka70
28.01.11,13:51
No a máme ďalší problém. Zamestnávateľ nám oznámil, že našu prevádzku (POZOR NIE obchodné meno a firmu iba prevádzku) v obchodnom centre odkúpila iná firma s rovnakým zameraním a že ju "kúpili" aj so zamestnancami.
1.Je také niečo možné?
2.Nemáme v takomto prípade nárok na odstupné? Nie je to tak, že by nám musel dať nový zamestnávateľ zmluvy bez skúšobnej lehoty a na dobu neurčitú? Tak ako to máme teraz?
3.Máme mu v takomto prípade podpísať výpoveď, ktorú nám dáva dohodou bez odstupného alebo ...?
4.Ako máme postupovať?

Ďakujeme.

1. Je mozne, ze nova firma preberie vsetky prava a povinnosti predchadzajucej firmy.
2. v takom pripade by vam nova firma mala dat zmluvy presne take iste ako boli v predch.firme, napr. na dobu neurcitu, bez skusobnej lehoty (tu uz ste absolvovali v predch.firme a pod.) ak vam da taku zmluvu, nemate narok na odstupne v predch. firme.
3. to by som urobila az v pripade, ze budem mat s novou firmou podpisanu novu zmluvu
peterge
28.01.11,14:04
Ďakujem za odpovede a ešte .....
1.Ak by mi nový zamestnávateľ v novej zmluve zmenil pracovné zaradenie alebo výšku mzdy. Môžem odmietnúť? Ak áno ako mám potom postupovať vo vzťahu k pôvodnému zamestnávateľovi?
2.Ak by nastala situácia, že nechcem pracovať vo firme ktorá nás kúpila, ale ona mi pripravila všetky papiere teda zmluvy také aké boli v predchádzajúcej firme ako mám postupovať? Je možné odmietnuť?
sroservis
28.01.11,14:12
Dobrý deň,

prípad, ktorý odpisujete zodpovedá ust. § 28 až 31 Zákonníka práce (311/2001, nájdite si ho, prosím, na jaspi).

Vašu prevádzku odkúpi iný podnikateľ, pričom zároveň prechádzajú práva povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom na nového zamestnávateľa, a to v pôvodnej nedotknutej forme.

V praxi to znamená, že terajší zamestnávateľ Vám nebude dávať výpoveď (ak Vám ju dá, tak len s nárok na odstupné - zrušenie časti zamestnávateľa!)

Doterajší zamestnávateľ Vám len oznámi, že Vašim novým zamestnávateľom je nová spoločnosť (má ešte nejaké informačné a prerokovacie povinnosti).

Zmena by sa Vás nemala vôbec dotknúť, Vaša pôvodná pracovná zmluva bude stále platiť (len v dôsledku dohody medzi pôvodným a novým zamestnávateľom, v nej nastane zmena - na miesto pôvodného zamestnávateľa nastúpi ten nový).

Nie ste povinní podpísať žiadne nové pracovné zmluvy. Ak dobrovoľne podpíšte dodatok k existujúcej pracovnej zmluve (tak len o tom, že na miesto doterajšieho zamestnávateľa nastupuje ten nový).

Všetko dobré.
sroservis
28.01.11,14:24
Ešte k vašim otázkam:

Prevod prevádzkarne a zamestnancov si dohodnú zamestnávatelia. Vás budú len informovať.

Ak by sa mali u nového zamestnávateľa zmeniť pracovné podmienky, ktoré máte dohodnuté v zmluve (miesto, odmena, pracovný čas, náplň práce ...) máte právo nesúhlasiť a v tom prípade, je zamestnávateľ povinný dať Vám výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a s odstupným (výpoveď Vám zrejme dá až nový zamestnávateľ po zrealizovaní prevodu, ak by Vám navrhoval zmenu podmienok pracovnej zmluvy, s ktorou by ste nesúhlasil).

Pre Vás bude aj po prevode stále platiť doterajšia prac. zmluva a tú musíte aj plniť, zamestnávateľ Vám nesmie jednostranne diktovať zmenu pracovných podmienok.
terezamaria
28.01.11,14:36
No a máme ďalší problém. Zamestnávateľ nám oznámil, že našu prevádzku (POZOR NIE obchodné meno a firmu iba prevádzku) v obchodnom centre odkúpila iná firma s rovnakým zameraním a že ju "kúpili" aj so zamestnancami.
1.Je také niečo možné?
2.Nemáme v takomto prípade nárok na odstupné? Nie je to tak, že by nám musel dať nový zamestnávateľ zmluvy bez skúšobnej lehoty a na dobu neurčitú? Tak ako to máme teraz?
3.Máme mu v takomto prípade podpísať výpoveď, ktorú nám dáva dohodou bez odstupného alebo ...?
4.Ako máme postupovať?

Ďakujeme.

Pokiaľ prevádzku odpredali ďaľšiemu podnikateľovi, ten ju kúpil aj so zamestnancami, zrejme z takého dôvodu, že ste zaučení, robotu zvládate, teda má hotových zamestnancov.Je to vlastne plynulý prechod síce k inému zamestnávateľovi, ale bez obmedzenia práv zamestnanca.Teda na pracovnej zmluve sa zmení jedine záhlavie u zamestnávateľa a všetko ostatné zostane tak, ako ste mali v predchádzajúcej organizácii.

Je len a len na Vás, či súhlasíte prejsť pod druhého zamestnávateľa, samozrejme bez odstupného alebo skončíte v pôvodnej organizácii s odstupným.
Vždy sa dá zistiť o novom zamestnávateľovi podstatné veci, podľa toho sa zariaďte.
ivka70
28.01.11,16:22
Je len a len na Vás, či súhlasíte prejsť pod druhého zamestnávateľa, samozrejme bez odstupného alebo skončíte v pôvodnej organizácii s odstupným.
Vždy sa dá zistiť o novom zamestnávateľovi podstatné veci, podľa toho sa zariaďte.

S tymto nesuhlasim.
Ak novy zamestnavate zmeni v zmluve len hlavicku a dalej ich zamestnava, MAJU MOZNOST POKRACOVAT V PRACI U NEHO alebo SKONCIT PP DOHODOU S PREDCH.ZAMESTNAVATELOM BEZ ODSTUPNEHO.

On si svoju zakonnu povinnost prevodom prav na noveho zamestnavatela splnil, nema dovod niekomu vyplacat odstupne.

V podstate by to bolo ako keby si zamestnany clobvek jedneho dna povedal, tato praca sa mi uz nepaci a chcem odist s odstupnym ....