schmido
24.01.11,10:44
Dobry den poradaci,
v roku 2010 som po otcovi zdedil 1/4 bytu, dalsia nehnutelnost je bezpodielove vlastnictvo cize aj tu, a dalsiu nehnutelnost v 1/2.
Podavam v tomto pripade danove priznanie k dani z nehnutelnosti ?
Dakujem
Kvaka
24.01.11,09:49
Dobry den poradaci,
v roku 2010 som po otcovi zdedil 1/4 bytu, dalsia nehnutelnost je bezpodielove vlastnictvo cize aj tu, a dalsiu nehnutelnost v 1/2.
Podavam v tomto pripade danove priznanie k dani z nehnutelnosti ?
Dakujem
Ak bolo dedičské konanie ukončené v minulom roku, tak podávaš DP k dani zo zdedených nehnuteľností do 31.1.2011. Ak ste zdedili viacerí jednu nehnuteľnosť, môžete sa dohodnúť, že daňové priznanie podá jeden z vás dedičov za všetkých. Je treba ísť na obecný úrad na oddelenie miestnych daní, tam ti povedia ako a čo.
tienik
24.01.11,17:45
Dobry den,

vyuzijem tuto temu na ozrejmenie jednej podobnej situacie.
Ak dedicke konanie prebehlo v roku 2010, ale kataster zmenu spracoval az v 01/2011. Je potrebne podavat uz danove priznanie, alebo len splnit oznamovaciu povinnost?
Kvaka
24.01.11,18:06
Dobry den,

vyuzijem tuto temu na ozrejmenie jednej podobnej situacie.
Ak dedicke konanie prebehlo v roku 2010, ale kataster zmenu spracoval az v 01/2011. Je potrebne podavat uz danove priznanie, alebo len splnit oznamovaciu povinnost?
Kedy nadobudlo právoplatnosť osvedčenie o dedičstve? Ak v roku 2010, tak povinnosť podať DP je do 31.1.2011. Pri dedení sa vlastníctvo nadobúda smrťou poručiteľa, pre podanie DP je rozhodujúce až osvedčenie o dedičstve.
tienik
24.01.11,18:11
No, osvedcenie o dedictve nadobudlo platnost este v roku 2010.
Len som vsade cital, ze danove prizannie sa nepodava ak zmena na katastri nebola vyznacena do 1.1.2011. Preto mam v tom teraz nejak chaos.
Kvaka
24.01.11,20:06
No, osvedcenie o dedictve nadobudlo platnost este v roku 2010.
Len som vsade cital, ze danove prizannie sa nepodava ak zmena na katastri nebola vyznacena do 1.1.2011. Preto mam v tom teraz nejak chaos.
Tak choď s tým osvedčením o dedičstve na obecný úrad. Tam ti dajú tlačivo, ktoré vyplníš. Pozri si aj poučenie k vyplneniu. Vzory tlačív nájdeš tu: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7000
tienik
24.01.11,21:11
Tento stat vie cloveka potesit :-)
ale co uz.
Este jednu otazocku po vzhliadnuti tlaciv by som mal.
Ak spravne chapem, vyplnam cast "dan z bytov"
Ale kedze je to stavba (cinzak) na ktorej mam daky podiel, tak aj "dan zo stavieb"
A kedze to cele stoji na kuse zeme, tak aj "dan z pozemkov"
Je to tak?
Kvaka
24.01.11,21:24
Tento stat vie cloveka potesit :-)
ale co uz.
Este jednu otazocku po vzhliadnuti tlaciv by som mal.
Ak spravne chapem, vyplnam cast "dan z bytov"
Ale kedze je to stavba (cinzak) na ktorej mam daky podiel, tak aj "dan zo stavieb"
A kedze to cele stoji na kuse zeme, tak aj "dan z pozemkov"
Je to tak?
Ak si zdedil byt, tak iba daň z bytu. Nič viac, nič menej.
luja5
24.01.11,21:57
Tento stat vie cloveka potesit :-)
ale co uz.
Este jednu otazocku po vzhliadnuti tlaciv by som mal.
Ak spravne chapem, vyplnam cast "dan z bytov"
Ale kedze je to stavba (cinzak) na ktorej mam daky podiel, tak aj "dan zo stavieb"
A kedze to cele stoji na kuse zeme, tak aj "dan z pozemkov"
Je to tak?
Podľa zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach ... :
- § 6 ods. 2 písm. a) - predmetom dane z pozemkov nie sú časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
- § 6 ods. 2 písm. c) - predmetom dane z pozemkov nie sú pozemky alebo ich časti zastavané stavbami, ktoré nie sú predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 3,
- § 10 ods. 3 písm. a) - predmetom dane zo stavieb nie sú stavby s bytmi alebo nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov.
Takže tak, ako je v predchádzajúcom príspevku od Kvaky.
tienik
25.01.11,19:21
Vdaka za pomoc. Pre mna su tieto dane spanielska dedina. Ale ked budete potrebovat daco z elektriky, tak kludne piste :-)