NONAME
24.01.11,11:25
Dobrý deň,

V rodine sa našiel originál uznesenia súdu z roku 1932, v ktorom stálo, že súd povoľuje na základe kúpnopredajnej zmluvy medzi mojim pradedkom a istou osobou z februára 1932 vklad vlastníckeho práva k pozemkom v prospech môjho pradedka (už nie je medzi nami). Môj pradedko pozemky kúpil no nedal návrh na vklad do katastra. Čiže nie sú na LV. Dedičské konanie po pradedkovi prebehlo a predmetné pozemky neboli predmetom dedičského konania. Dedič po pradedkovi je moja babka. Je jediná dedička. Radi by sme tie pozemky dostali na LV mojej babky. Preto ako riešenie vidím podať návrh na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľnosti v prospech môjho pradedka. Tak dostaneme na LV zosnulého pozemky a obnovíme dedičské konanie a babka prededí predmetné pozemky. Návrh na vklad by bol podávaný mojou babkou.

a teda rád by som vedel či rozmýšľam správne. Ak nie prosím opravte ma.
Budem vďačný za každú radu.
NONAME
24.01.11,11:48
ehm..všimol som si , že k iným témam sa veselo diskutuje...zle som túto tému zaradil alebo?
buchač
24.01.11,12:05
NONAME Re: Návrh na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra v prospech zosnuléh
ehm..všimol som si , že k iným témam sa veselo diskutuje...zle som túto tému zaradil alebo?
...no ááááá ....????
Nedočkavec ....;)

Dobrý deň,

V rodine sa našiel originál uznesenia súdu z roku 1932, v ktorom stálo, že súd povoľuje na základe kúpnopredajnej zmluvy medzi mojim pradedkom a istou osobou z februára 1932 vklad vlastníckeho práva k pozemkom v prospech môjho pradedka (už nie je medzi nami). Môj pradedko pozemky kúpil no nedal návrh na vklad do katastra. Čiže nie sú na LV. Dedičské konanie po pradedkovi prebehlo a predmetné pozemky neboli predmetom dedičského konania. Dedič po pradedkovi je moja babka. Je jediná dedička. Radi by sme tie pozemky dostali na LV mojej babky. Preto ako riešenie vidím podať návrh na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľnosti v prospech môjho pradedka. Tak dostaneme na LV zosnulého pozemky a obnovíme dedičské konanie a babka prededí predmetné pozemky. Návrh na vklad by bol podávaný mojou babkou.

a teda rád by som vedel či rozmýšľam správne. Ak nie prosím opravte ma.
Budem vďačný za každú radu.
No neviem , neviem ...na zosnulého ???
To som teda zvedavý , ako by tie právne veci podpisoval ...len mi nepovedz , že nechal po sebe aj plnú moc ...:---:D:D:D

Kúpno - predajná zmluva je fajn , máte ju ...
Od nej je potrebné sa odrážať .
Vyhľadať úmrtný list a babku na základe týchto dokumentov na LV napísať .
Mária27
24.01.11,12:15
Najskôr by si si mal zistiť, kto je posledný zapísaný ako vlastník, keď nie v katastri tak v pozemkových knihách. Ak pradedo nevyužil zmluvu na zápis vlastníckeho práva, mohol pôvodný vlastník pozemok previesť na iného, niekto ich mohol vydržať a pod.

Potom sa prípadne súdne domáhajte, že pozemky patria do dedičstva po pradedovi a obnovte dedičské konanie z dôvodu novoobjaveného majetku.
NONAME
24.01.11,12:30
...vidím dve odlišné rady...ktorá je správna?

Kúpnopredajnú zmluvu nemáme. máme len uznesenie súdu. Kedže je z roku 1932 tak identifikácia parciel bola úplne odlišná..vieme len katastrálne územie.
Čiže viete mi povedať presný postup?
NONAME
24.01.11,12:34
alebo postačia mi konkrétne paragrafy zákonov...ďalej si to už naštudujem. 162/1995 a ani vyhlášky UGKK o tom nepojednávajú...dokonca ani v občianskom zákonníku som nič nenašiel...
buchač
24.01.11,12:41
Dobrý deň,

V rodine sa našiel originál uznesenia súdu z roku 1932, v ktorom stálo, že súd povoľuje na základe kúpnopredajnej zmluvy medzi mojim pradedkom a istou osobou z februára 1932 vklad vlastníckeho práva k pozemkom v prospech môjho pradedka (už nie je medzi nami). Môj pradedko pozemky kúpil no nedal návrh na vklad do katastra. Čiže nie sú na LV. Dedičské konanie po pradedkovi prebehlo a predmetné pozemky neboli predmetom dedičského konania. Dedič po pradedkovi je moja babka. Je jediná dedička. Radi by sme tie pozemky dostali na LV mojej babky. Preto ako riešenie vidím podať návrh na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľnosti v prospech môjho pradedka. Tak dostaneme na LV zosnulého pozemky a obnovíme dedičské konanie a babka prededí predmetné pozemky. Návrh na vklad by bol podávaný mojou babkou.

a teda rád by som vedel či rozmýšľam správne. Ak nie prosím opravte ma.
Budem vďačný za každú radu.


...vidím dve odlišné rady...ktorá je správna?

Kúpnopredajnú zmluvu nemáme. máme len uznesenie súdu. Kedže je z roku 1932 tak identifikácia parciel bola úplne odlišná..vieme len katastrálne územie.
Čiže viete mi povedať presný postup?
Spoj jedno z druhým dokopy ...


Vyhľadávanie nezistených vlastníkov
Výber parametrov Kraj *
Okres *
Obec *
Katastrálne územie *

Vlastník - názov **
Overenie kódu *

https://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieNezistVlastnikFormInit.do
NONAME
24.01.11,12:51
toto som spravil ako prvé :)
nič.
NONAME
24.01.11,12:54
ešte raz to napíšem trošku inak možno ma niekto pochopí.

K dizpozícii mám: označenie pozemku, ktorý je označený spôsobom akým to robili v roku 1932.
uznesenie súdu z roku 1932, ktorý povolil na základe kúpnopredajnej zmluvy (nemám) vklad vlastníckeho práva k pozemkom.
pradedko alebo inštitúcia alebo notár už neviem kto to mal urobiť tento vklad neuskutočnili.
buchač
24.01.11,13:00
ešte raz to napíšem trošku inak možno ma niekto pochopí.

K dizpozícii mám: označenie pozemku, ktorý je označený spôsobom akým to robili v roku 1932.
uznesenie súdu z roku 1932, ktorý povolil na základe kúpnopredajnej zmluvy (nemám) vklad vlastníckeho práva k pozemkom.
pradedko alebo inštitúcia alebo notár už neviem kto to mal urobiť tento vklad neuskutočnili.

...archív ...osobne ...za poplatky ...

Čo znamená, že parcela nie je evidovaná na LV, kde zistím bližšie informácie o parcele?
Právny vzťah k pozemku (parcele) je evidovaný v pozemkovej knihe príp. inej listine preukazujúcej právo k nehnuteľností a údaje o týchto právach je možné zistiť na miestne príslušnej správe katastra.

https://www.katasterportal.sk/kapor/faq.do
NONAME
24.01.11,13:15
Fajn to je prvý krok. čo ďalej?
NONAME
24.01.11,13:16
Fajn to je prvý krok ...čo ďalej?
Mária27
24.01.11,15:09
Vy ste ten pozemok doteraz užívali v dobrej viere, že je váš? To by bolo jednoduchšie pozemok vydržať.
58vlasta
24.01.11,15:19
Môžete zistiť na katastri, aké má teraz aktuálne číslo pozemku, požiadať súd o dodatočné prejednanie dedičstva, vlastníkom sa nemusí stať babička, záleží na dohode a babička dá súhlas, na koho prejde pozemok alebo: http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/vydrzanie-ako-ziskat-podu-o-ktoru-sa-roky-starate
NONAME
24.01.11,15:35
a netreba ešte pred prejednaním dedičstva potom čo zistíme o ktorú parcelu ide podať návrh na vklad v.p. k pozemku v prospech zosnulého..tak aby mal zosnulý pozemok na LV. Nie je to podmienka na to aby sa mohol pozemok stať predmetom dedičského konania?
olybaba
24.01.11,16:00
- v pripade, ze v katastralnom uzemi nebol vyhotoveny ROEP, alebo sa vyhotovuje, mate sancu podla zak.c.180/1995 Z.z. tieto pozemky riesit

- v namietkovom konani babka poda komisii ROEP namietku, dolozi listiny ktore neboli zapisane do katastra a ine pozadovane doklady, namietku posudi komisia ROEP a so svojim stanoviskom predlozi spravnemu organu na rozhodnutie
- v tomto konani sa mnohym vlastnikom pomohlo doriesit vlastnictvo k pozemkom, ktore ich pravni predchodcovia kupili, vymenili medzi sebou, mali na to doklady (alebo nemali - vtedy sa predkladaju svedecke vypovede), ale nedoslo k nadobudnutiu vlastnictva zapisom do katastra
- konanie ROEP sluzi na usporiadanie vlastnictva k pozemkom
- nenahradza vsak dedicske konanie (vynechane parcely z dedicskeho konania)
- pisomnosti pre komisu ROEP sa vacsinou sustreduju na obecnom urade
Mária27
26.01.11,09:32
a netreba ešte pred prejednaním dedičstva potom čo zistíme o ktorú parcelu ide podať návrh na vklad v.p. k pozemku v prospech zosnulého..tak aby mal zosnulý pozemok na LV. Nie je to podmienka na to aby sa mohol pozemok stať predmetom dedičského konania?
Vkladom do katastra sa nadobúda vlastnícke právo. Smrťou zaniká právna subjektivita, už nemôže nadobnúť vlastníctvo.



Občiansky zákonník
§ 7 (Spôsobilosť mať práva a povinnosti)

(1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.

(2) Smrťou táto spôsobilosť zanikne. Ak smrť nemožno preukázať predpísaným spôsobom, súd fyzickú osobu vyhlási za mŕtvu, ak zistí jej smrť inak. Za mŕtvu súd vyhlási aj nezvestnú fyzickú osobu, ak so zreteľom na všetky okolnosti možno usúdiť, že už nežije.