danka28
24.01.11,12:01
Ahojte,
poradte mi, prosim, ako sa dostat z tejto situacie. Podnikatel, kvartalny platca DPH, vystavoval pocas roka faktury s 10% DPH, ale mali byt s 19% DPH. Teraz na konci roka prisiel na to, ze predmet fakturacie nespada pod 10% DPH ale pod 19% DPH. Ako to teraz vyriesit? Treba podat dodatocne danove priznanie za kazdy kvartal? Ako opravit jednotlive faktury? Je ich 11 ks. Vopred dakujem.
Tweety
24.01.11,11:07
Ahojte,
poradte mi, prosim, ako sa dostat z tejto situacie. Podnikatel, kvartalny platca DPH, vystavoval pocas roka faktury s 10% DPH, ale mali byt s 19% DPH. Teraz na konci roka prisiel na to, ze predmet fakturacie nespada pod 10% DPH ale pod 19% DPH. Ako to teraz vyriesit? Treba podat dodatocne danove priznanie za kazdy kvartal? Ako opravit jednotlive faktury? Je ich 11 ks. Vopred dakujem.
Podať DDP za každý kvartál. Len tak naokraj, kto mu doteraz robil DP?
danka28
24.01.11,11:16
Dakujem. A co treba poslat odberatelom? Ako by sa mal formulovat text faktury?
A kto mu robil doteraz danove priznanie..........to je na dlhsie, ono tam je viacero hlav, co vsetko robia a hlavne vedia :confused:
Tweety
24.01.11,11:17
Dakujem. A co treba poslat odberatelom? Ako by sa mal formulovat text faktury?
A kto mu robil doteraz danove priznanie..........to je na dlhsie, ono tam je viacero hlav, co vsetko robia a hlavne vedia :confused:
Faktúru -ťarchopis ku každej jednej faktúre. Doúčtovanie-opravu dph.
Stefan2005
24.01.11,13:37
Či novú faktúru, ťarchopis, alebo iný doklad - toť otázka (téma ma zaujala, nestáva sa podobný prípad každý deň)...

V jednom z metodických pokynov DRSR k DPH sa píše:

"Podľa § 25 zákona o DPH nepostupuje platiteľ dane v prípade nesprávne uplatnenej sadzby dane. V prípade nesprávne uplatnenej sadzby dane dodávateľ by mal opraviť pôvodnú faktúru (§ 75 ods. 7 zákona o DPH) a opravu vykonať podaním dodatočného daňového priznania k príslušnému zdaňovaciemu obdobiu.

Dodávateľ nesprávne uplatnil % sadzbu dane pri dodaní - vyhotoví doklad, ktorým neopravuje základ dane pri dodaní služby, nakoľko základ dane sa opravou nemení (pozn.: základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú má prijať alebo prijal platiteľ dane, znížená o daň), ale opraví pôvodnú faktúru o výšku dane."

Zaujímavý by bol aj výklad na možnosť použitia "súhrnného opravného dokladu" (adekvátne súhrnnej faktúre) ...
danka28
24.01.11,18:20
Tak som to dnes prediskutovala s pani s danoveho uradu, pre istotu radsej nie s jeho spravkynou dane :), a pani mi odporucila nasledovny postup. Rozdiel dorovnat v danovom priznani za 4. kvartal 2010( este nie je kvartal uzavrety ) a do poznamky napisat ( vraj je to mozne ) " v priebehu roka som pouzival znizenu sadzbu DPH a v decembri som prisiel na to, ze neopravnene, preto svoju danovu povinnost dorovnavam v poslednom kvartali."
Tak ako to teraz urobit? Co by ste poradili?
Stefan 2005, co je to suhrnny opravny doklad?
Lebo este mi pani poradila, ze mam odberatelovi ( islo iba o jedneho odberatela nastastie ) vystavit doklad kde mu dorovnam DPH za cely rok. Ale to tiez neviem ako urobit.
Som z toho dost mino :confused:
Rozalka
24.01.11,18:29
To ti tá pani nepovedala, kto bude platiť prípadné úroky z omeškania?
danka28
24.01.11,18:42
To ti tá pani nepovedala, kto bude platiť prípadné úroky z omeškania?


o sankciacha a urokoch z omeskania sme sa nebavili, mne ide teraz o to ako to urobit. Kazdy, koho som sa na to spytala sa s tym este nestretol.
Takze ako to urobit? Cas tlaci :(
Stefan2005
24.01.11,18:45
...V prípade nesprávne uplatnenej sadzby dane dodávateľ by mal opraviť pôvodnú faktúru (§ 75 ods. 7 zákona o DPH) a opravu vykonať podaním dodatočného daňového priznania k príslušnému zdaňovaciemu obdobiu....


...prediskutovala s pani s danoveho uradu, pre istotu radsej nie s jeho spravkynou dane :), a pani mi odporucila nasledovny postup. Rozdiel dorovnat v danovom priznani za 4. kvartal 2010...

... možno tá pani si spojenie z metodického pokynu "opravu vykonať podaním dodatočného daňového priznania k príslušnému zdaňovaciemu obdobiu" vysvetľuje tak, že príslušné zdaňovacie obdobie je to ktoré sa práve ukončuje - ale potom by v metodickom pokyne nestálo podaním dodatočného daňového priznania - veď za IV. Q. 2010 podávaš riadne, a nie DDP.

V prípade problémov sa zvyknem porozprávať priamo so správkyňou dane - nie paňou z DÚ - koniec koncom aj tak sa to dostane skôr či neskôr na stôl správkyne...
danka28
24.01.11,18:53
Či novú faktúru, ťarchopis, alebo iný doklad - toť otázka (téma ma zaujala, nestáva sa podobný prípad každý deň)...

V jednom z metodických pokynov DRSR k DPH sa píše:

"Podľa § 25 zákona o DPH nepostupuje platiteľ dane v prípade nesprávne uplatnenej sadzby dane. V prípade nesprávne uplatnenej sadzby dane dodávateľ by mal opraviť pôvodnú faktúru (§ 75 ods. 7 zákona o DPH) a opravu vykonať podaním dodatočného daňového priznania k príslušnému zdaňovaciemu obdobiu.

Dodávateľ nesprávne uplatnil % sadzbu dane pri dodaní - vyhotoví doklad, ktorým neopravuje základ dane pri dodaní služby, nakoľko základ dane sa opravou nemení (pozn.: základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú má prijať alebo prijal platiteľ dane, znížená o daň), ale opraví pôvodnú faktúru o výšku dane."

Zaujímavý by bol aj výklad na možnosť použitia "súhrnného opravného dokladu" (adekvátne súhrnnej faktúre) ...

Mohol by si mi, prosim Ta, dat link, adresu na ten metodicky pokyn?
Dakujem
Mária.K.
24.01.11,20:03
o sankciacha a urokoch z omeskania sme sa nebavili, mne ide teraz o to ako to urobit. Kazdy, koho som sa na to spytala sa s tym este nestretol.
Takze ako to urobit? Cas tlaci :(
Rozhodne je potrebné podať dodatočné daňové priznanie ku každému zdaňovaciemu obdobiu. (Oprava základu dane podľa § 25 s možnosťou urobiť opravu v zdaňovacom období, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu podľa § 25 ods. 3 zákona o DPH sa na túto situáciu nevzťahuje.)
danka28
24.01.11,20:12
Dakujem.
urobim dodatocne danove priznania k jednotlivym kvartalom.
Povodne faktury staci opravit "tarchopisom" na vysledny rozdiel, alebo je potrebne urobit dobropisy na celu fakturu a vystavit novu. V zakone sa hovori iba o oprave faktury, nepisu tam nic konkretne, teda aspon ja som to tam nevycitala.
Mária.K.
24.01.11,20:30
Dakujem.
urobim dodatocne danove priznania k jednotlivym kvartalom.
Povodne faktury staci opravit "tarchopisom" na vysledny rozdiel, alebo je potrebne urobit dobropisy na celu fakturu a vystavit novu. V zakone sa hovori iba o oprave faktury, nepisu tam nic konkretne, teda aspon ja som to tam nevycitala.
Celé toto nie je len o vás, ale aj o firme, ktorej ste vyhotovili doklad s nesprávnou sadzbou DPH a tá si uplatnila v daňových priznaniach odpočet DPH s nesprávnou sadzbou DPH. Ak im doúčtujete vyššiu sadzbu dane, zvýši sa im suma, ktorú by vám mali uhradiť a zároveň by mali mať nárok na odpočet vami dodatočne doúčtovanej DPH.
Ja by som to riešila tak, že by som ku každému pôvodnému plneniu vyhotovila doklad s aktuálnym dátumom vyhotovenia a dátumom dodania podľa pôvodného plnenia. Na faktúre by bola uvedená suma bez dane (mínusom), sadzba 10% a celková suma (mínusom) a suma bez dane (plusom), sadzba 19% a celková suma (plusom). Osoba, pre ktorú vyhotovíte doklad si uplatní odpočet DPH podľa dátumu doručenia dokladu (ak doklad nebude mať do 25.1.2011, tak až za 1/2011) a vy podáte dodatočné daňové priznanie ku každému zdaňovaciemu obdobiu roku 2010.
KEJKA
24.01.11,20:30
správne ťarchopis na rozdiel.
môžeš v rámci jedného Q urobiť spoločný ťarchopis na všety nesprávne dodania v danom Q.
danka28
24.01.11,20:44
Všetkým vám ďakujem za rady.
Urobila som to tak ako ste mi poradili. Ku každej nesprávnej faktúre som vystavila "ťarchopis", urobila 3 dodatočné daňové priznania.
Poviem vám, mám toho už dosť, som z toho riadne znechutená. Konateľa som upozornila ešte v roku 2009 keď vystavil prvú faktúru, že nie je správna, ale odbil ma tým, že mu to tak poradili účtovníčky vo firme kde pracuje ( tá firma je odberateľom tých faktúr ), že tak to robia všetci. A teraz čerešnička na torte......v roku 2009 mal daňovú kontrolu na DPH a oni mu na to nič nepovedali a to si fakturuje službu s 10% DPH. Nedodáva žiadny tovar na ktorý by sa vzťahovala znížená sadzba dane, dodáva iba služby. Tak asi tak.
Ešte raz vďaka.