kendy
24.01.11,12:50
Prosím o radu...
Manžel dostal od zamestnávateľa stravné lístky naposledy v apríli min. roka. Potom mala firma problémy s vyplácaním aj miezd. Mzdy doplatili, ale stravné lístky dodnes nie... (dlžia zamestnancom strav.lístky od mája až doteraz)
Zamestnanci sa dozvedeli, že spoločnosť odkúpi iná firma a majú obavu, či im terajší zamestnávateľ doplatí nárok na stravné, akým spôsobom (je možné, že im stravenky nedá, len vyplatí 45% z ich hodnoty?) a či dostanú vôbec mzdu, keďže firma zrejme zanikne...
Je možné nejakým spôsobom stravenky vymáhať?
Ďakujem
kendy
31.01.11,08:26
Prosím, poraďte, ako si nárokovať príspevok na lístky...
Tweety
31.01.11,08:31
Prosím, poraďte, ako si nárokovať príspevok na lístky...
A nie sú tam odbory, alebo zástupcovia zamestnancov? Ak sú, urgovať u nich, alebo nedodržiavanie ZP §152 nahlásiť na IP.
Chobot
31.01.11,08:40
Prosím o radu...
Manžel dostal od zamestnávateľa stravné lístky naposledy v apríli min. roka. Potom mala firma problémy s vyplácaním aj miezd. Mzdy doplatili, ale stravné lístky dodnes nie... (dlžia zamestnancom strav.lístky od mája až doteraz)
Zamestnanci sa dozvedeli, že spoločnosť odkúpi iná firma a majú obavu, či im terajší zamestnávateľ doplatí nárok na stravné, akým spôsobom (je možné, že im stravenky nedá, len vyplatí 45% z ich hodnoty?) a či dostanú vôbec mzdu, keďže firma zrejme zanikne...
Je možné nejakým spôsobom stravenky vymáhať?
Ďakujem

Môžete súdnou cestou - ale ak firma nemá peniaze a je v kríze, aj keby ste vyhrali, exekútor by nemal firme čo zobrať. Hlavné je, aby ste mzdu dostali a neprišli o prácu. Otázne je, ako prevezme nová firma záväzky tej starej. Ak bude jej nástupcom, môžete od nástupcu vymáhať tie stravné lístky.
kendy
31.01.11,08:58
Odbory nie sú...
No ak by zamestnancom poskytli teraz všetky lístky naraz, tak im strhnú celú výplatu.. :-)
Ako môže pomôcť IP?
Tweety
31.01.11,09:00
Odbory nie sú...
No ak by zamestnancom poskytli teraz všetky lístky naraz, tak im strhnú celú výplatu.. :-)
Ako môže pomôcť IP?
SL síce nedá, ale môže udeliť zamestnáv. pokutu za nedodržiavanie ZP. A tak si rozmyslí, či pôjde touto cestou.
kendy
31.01.11,09:02
A je možné, aby vyplatili zamestnancom len 55% z lístkov a nedali im celé lístky a nestrhli 45% zo mzdy?
Tweety
31.01.11,09:03
A je možné, aby vyplatili zamestnancom len 55% z lístkov a nedali im celé lístky a nestrhli 45% zo mzdy?
Podľa mňa by prichádzala už do úvahy len možnosť FP na zabezpečenie stravovania, ktorý podlieha zdaneniu.
Llívia
31.01.11,09:06
A je možné, aby vyplatili zamestnancom len 55% z lístkov a nedali im celé lístky a nestrhli 45% zo mzdy?
Spĺňate podmienky na poskytnutie peňazí namiesto stravných lístkov?

Zákonník práce
§ 152 Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.

O neposkytovaní stravných lístkov sú na Porade aj iné témy. V nich sú názory, že zamestnávateľ nemôže vydať stravenky spätne.
kendy
31.01.11,10:25
Spĺňate podmienky na poskytnutie peňazí namiesto stravných lístkov?
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

O neposkytovaní stravných lístkov sú na Porade aj iné témy. V nich sú názory, že zamestnávateľ nemôže vydať stravenky spätne.

Podmienky sú splnené, nakoľko ide o pracovisko "golfové ihrisko", ktoré je ešte vo výstavbe...
No a ak nemôže vydať stravenky spätne, finančný príspevok by v tom prípade prichádzal do úvahy, však?
Ja by som ich aj ohlásila IP, no ak budú musieť platiť ešte aj pokutu, tak už asi ani výplatu nedostaneme :-D
Neviete, ohlasuje IP vopred svoju návštevu?
Chobot
31.01.11,10:35
Podmienky sú splnené, nakoľko ide o pracovisko "golfové ihrisko", ktoré je ešte vo výstavbe...
No a ak nemôže vydať stravenky spätne, finančný príspevok by v tom prípade prichádzal do úvahy, však?
Ja by som ich aj ohlásila IP, no ak budú musieť platiť ešte aj pokutu, tak už asi ani výplatu nedostaneme :-D
Neviete, ohlasuje IP vopred svoju návštevu?

Zvyčajne áno, pokiaľ sa nejedná o "prepadovú" akciu zameranú napr. na nelegálnu práce (tak by sa všetci "čierni" zamestnanci stihli "zdekovať"). Pokiaľ ide o kontrolu napr. mzdy, prac. pomôcok a dodržiavanie ZP, tak zvyčajne sa ohlásia a spíšu zoznam požadovaných dokladov.
kendy
31.01.11,11:17
Ďakujem vám všetkým, pomohli ste mi
Tweety
31.01.11,11:18
Ďakujem vám všetkým, pomohli ste mi
Potom napíš, či sa pomohlo aj manželovi.
Llívia
31.01.11,11:40
Podmienky sú splnené, nakoľko ide o pracovisko "golfové ihrisko", ktoré je ešte vo výstavbe...
No a ak nemôže vydať stravenky spätne, finančný príspevok by v tom prípade prichádzal do úvahy, však?
Ja by som ich aj ohlásila IP, no ak budú musieť platiť ešte aj pokutu, tak už asi ani výplatu nedostaneme :-D
Neviete, ohlasuje IP vopred svoju návštevu?
Stravenky alebo finančný príspevok spätne: ja dúfam, že prichádza do úvahy oboje aj spätne :D:) Tiež som zažila, že žiadne stravenky neboli 2-3 mesiace kvôli zlej finančnej situácii zamestnávateľa, ale prečo by na to mali doplácať zamestnanci?
V bývalom zamestnaní sa IP ohlásil vopred (bývalý zamestnanec podal podnet na IP aj kvôli neposkytnutým stravenkám (ale aj kvôli iným veciam). IP sa ohlásil vopred. Po kontrole dostal zamestnávateľ pokutu + termíny, do ktorých má zistené nedostatky odstrániť.
Podnet na IP sa dá podať aj anonymne, aj takým sa musia zaoberať (v inom zamestnaní som tiež zamestnanec podal podnet na IP a zamestnávateľ, keď sa to dozvedel, okomentoval to na spôsob: "Mám na IP známeho, zistím si, kto to bol a poletí." :confused::mad:)
kendy
31.01.11,13:23
Ďakujem, ozvem sa.. idem si nájsť na webe ako ich nahlásiť a nezabudnem tam uviesť, že to má byť anonymne :)
kendy
17.06.11,10:32
Tak som práve dostala od nejakej asistentky odpoveď, že spoločnosť sa dostala do "restrukturalizacie" a stravenky doplácať nebude...
Môžu ma takto odpinknúť, keď podľa zákona nárok na stravné lístky má??? Ide o 210 straveniek - za celý rok a tie peniaze by sme potrebovali ako soľ...
Dáša_
17.06.11,17:52
Tak som práve dostala od nejakej asistentky odpoveď, že spoločnosť sa dostala do "restrukturalizacie" a stravenky doplácať nebude...
Môžu ma takto odpinknúť, keď podľa zákona nárok na stravné lístky má??? Ide o 210 straveniek - za celý rok a tie peniaze by sme potrebovali ako soľ...

Odkedy je spoločnosť v reštrukturalizácii? Beží 30 dňova lehota na prihlásenie pohľadávok.
Možno by sa dali tie stravné lístky prihlásiť ako pohľadávky. Aj keď po pravde, je len malá nádej na úspech - v reštrukturalizácii sa dajú prihlásiť iba peňažné pohľadávky a toto sa doma nedokážeme dohodnúť, či je peňažná pohľadávka alebo nepeňažná pohľadávka
kendy
17.06.11,18:54
No vzhľadom na to, že už nie je možné spätne vydať stravenky, len doplatok, by to mohlo byť peňažná pohľadávka.. ?
Dáša_
18.06.11,03:59
No vzhľadom na to, že už nie je možné spätne vydať stravenky, len doplatok, by to mohlo byť peňažná pohľadávka.. ?

podstatné je, či ešte beží 30 dňová lehota na prihlásenie pohľadávok.
Ak chceš, pošli mi aj do ss ičo spoločnosti a pozriem ti to. Teda, ak nevieš presne ten dátum.
pavol54
18.06.11,04:36
Tak som práve dostala od nejakej asistentky odpoveď, že spoločnosť sa dostala do "restrukturalizacie" a stravenky doplácať nebude...
Môžu ma takto odpinknúť, keď podľa zákona nárok na stravné lístky má??? Ide o 210 straveniek - za celý rok a tie peniaze by sme potrebovali ako soľ...
Prepáč ale na žiadne stravné lístky zo zákona nemá nikto nárok , ale zo zákona má nárok na stravu alebo dve( ak na to splní podmienky) a tento nárok môže byť riešený-teplou stravou alebo stravnými lístkami ak preukáže zamestnávateľ že zabezpečil stravu tak bohužiaľ.
Dáša_
18.06.11,05:00
Prepáč ale na žiadne stravné lístky zo zákona nemá nikto nárok , ale zo zákona má nárok na stravu alebo dve( ak na to splní podmienky) a tento nárok môže byť riešený-teplou stravou alebo stravnými lístkami ak preukáže zamestnávateľ že zabezpečil stravu tak bohužiaľ.

no je to fakt domotané a celkom by ma zaujímalo, ako sa s tým správca vysporiada.
Lebo napriklad, som presvedcena, ze spolocnost o tych stravnych listkoch ani neuctovala, cize ona ich nema v uctovnictve ako zavazok.

Dá sa jedine vyskúšať prihlásiť ako pohľadávku.

Mmch, ak reštrukturalizácia skončí, už sa nebude dať nič vymáhať. Ale po pravde, netuším, koľko reštrukturalizácii skončilo úspešne. Čo ja viem, väčšina aj tak skončí v konkurze.
kendy
18.06.11,05:31
Prepáč ale na žiadne stravné lístky zo zákona nemá nikto nárok , ale zo zákona má nárok na stravu alebo dve( ak na to splní podmienky) a tento nárok môže byť riešený-teplou stravou alebo stravnými lístkami ak preukáže zamestnávateľ že zabezpečil stravu tak bohužiaľ.

Ja viem, ale zamestnávateľ žiadnu stravu nezabezpečil. A nedostali ani stravenky...
Dáša_
18.06.11,07:01
Takže zamestnávateľ je v reštrukturalizácii, už je po termíne, kedy sa dala pohľadávka uplatniť.

Čiste teoreticky by sa dalo považovať za nepeňažnú pohľadávku - ale je to neisté a ak by aj do toho nejaký právnik išiel (naozaj veľmi neistý spor aj s ohľadom na reštrukturalizáciu), tak by to stálo viac ako by bol prípadný prínos.
Llívia
19.06.11,11:40
mimotemy
Prepáč ale na žiadne stravné lístky zo zákona nemá nikto nárok , ale zo zákona má nárok na stravu alebo dve( ak na to splní podmienky) a tento nárok môže byť riešený-teplou stravou alebo stravnými lístkami ak preukáže zamestnávateľ že zabezpečil stravu tak bohužiaľ.
Nárok zo zákona je len na jedno teplé hlavné jedlo vrátana vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny. ;)
pavol54
19.06.11,12:35
mimotemy
Nárok zo zákona je len na jedno teplé hlavné jedlo vrátana vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny. ;)
Schválne som napísal aj dve ak splní podmienky (teda pracuje viac ako 11 hodín môže poskytnúť ďalšie. §152 zp
Llívia
20.06.11,10:06
mimotemy
Schválne som napísal aj dve ak splní podmienky (teda pracuje viac ako 11 hodín môže poskytnúť ďalšie. §152 zp
V tvojom predchádzajúcom príspevku si to napísal zle.
Napísal si, že má nárok na jednu stravu alebo aj na dve:

Prepáč ale na žiadne stravné lístky zo zákona nemá nikto nárok , ale zo zákona má nárok na stravu alebo dve( ak na to splní podmienky) a tento nárok môže byť riešený-teplou stravou alebo stravnými lístkami ak preukáže zamestnávateľ že zabezpečil stravu tak bohužiaľ.
Až teraz si sa opravil (po tom, čo som citovala presné znenie zo Zákonníka práce), že nárok je len na jednu stravu a druhú zamestnávateľ môže, ale nemusí, poskytnúť. ;););)