Erika-ežka
07.12.05,11:14
Prosím Vás poraďáci, keď má SZČO súkromné auto a používa ho na podnikateľské účely, má zaplatenú cestnú daň, miesto podnikania v ŽL má trvalé bydlisko a mázmluvu s autoškolou, kde pravidelne dochádza vykonávať služby - môže si tieto cesty z miesta podnikania do autoškoly dať do nákladov, tých 6,20 Sk a PH mi je jasné, ale nie mi je jasné úplne cestná daň.Môže alebo nemôže ísť do VOZD??? Z par. 19 ods. 2 písm. e) vyplýva, že ak je to pravidelne vykonávaná činnosť tak tie cesty asi nie - aj keď sú to náklady vynaložené na dosiahnutie svojich príjmov??? Veď keby mal také 3 autoškoly tak tých nákladov by bolo dosť. No nie? A nemohli by ísť do nákladov???Prosím Vás, kto má skúsenosti - poraďte mi prosím
alexxandra
07.12.05,10:19
podla mna si to moze dat do nakladov.
Erika-ežka
07.12.05,10:50
A čo ten par. 19 ods. 2 písmeno e) a l) - aké je to iné miesto, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva???
Prosím, prosím o odpoveď. Dúfam, že sa mu oplatilo zaplatiť tú cestnú daň ...
Erika-ežka
07.12.05,11:20
Prosím, prosím ... ozvite sa ...
Tweety
07.12.05,11:30
Prosím Vás poraďáci, keď má SZČO súkromné auto a používa ho na podnikateľské účely, má zaplatenú cestnú daň, miesto podnikania v ŽL má trvalé bydlisko a mázmluvu s autoškolou, kde pravidelne dochádza vykonávať služby - môže si tieto cesty z miesta podnikania do autoškoly dať do nákladov, tých 6,20 Sk a PH mi je jasné, ale nie mi je jasné úplne cestná daň.Môže alebo nemôže ísť do VOZD??? Z par. 19 ods. 2 písm. e) vyplýva, že ak je to pravidelne vykonávaná činnosť tak tie cesty asi nie - aj keď sú to náklady vynaložené na dosiahnutie svojich príjmov??? Veď keby mal také 3 autoškoly tak tých nákladov by bolo dosť. No nie? A nemohli by ísť do nákladov???Prosím Vás, kto má skúsenosti - poraďte mi prosím
Daň z MV musí mať zaplatenú, ak auto používa na podnikanie.:o .
§ 19odst. 2 písm e, sa nevzťahuje na ten tvoj problém, tam ide o stravné, ktoré by bolo nákladom.
Simonab
07.12.05,11:30
Pozerala som ten § 19, a tiež si myslím, že tie cesty tam môže mať. veď sa musí dáko dostať do tej autoškoly. Myslím, že to "miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva" je tam kvôli tomu aby podnikatelia nezneužívali náhrady na stravné a tie ostatné výdavky. To akože ja mám v ŽL miesto podnikania doma, obchod (kanceláriu ) mám v meste ( hoci aj v inom ) tak si tam môžem dať aj stravné. Ja si myslím že v tomto prípade nie. Ale musím uznať, že to nie je jednoznačné s tými cestami. To je len moja verzia. Ozaj a to auto používa aj v autoškole?
Muška
07.12.05,11:32
Cestná daň a náhrada za spotrebované pohonné látky je VOZD.

Podľa mňa, vzhľadom na uvedené, nemá nárok na 6,20 Sk/km - musí sa riadiť zákonom o cestovných náhradach, ktoré sú stanovené ako pre zamestnancov.
Podľa môjho názoru toto nie je pracovná cesta.

Opravujem:
cestná daň = daň z motorých vozidiel

Ale myslím, že každý vie o akú daň ide :D
Zita5
07.12.05,11:35
Ešte by ma zaujímalo ako na doplnenie , na základe čoho vykonáva služby pre autoškolu . Je to jeho podnikanie ?
Tweety
07.12.05,11:48
[quote=Muška]Cestná daň a náhrada za spotrebované pohonné látky je VOZD.

Cestná daň, takýto termín už nepoznáme. Na základe zákona o miestnych daniach to je daň z MV.:)
Erika-ežka
13.12.05,10:06
Prečo by nemal nárok na 6,20 Sk - keď auto používa na podnikanie, má zaplatená daň z MV?
V tom par. nie je jednoznačne povedané, že sa jedná o stravné.
Volala som na DÚ - ale jednoznačne mi povedali, že mi nevedia odpovedať, lebo to nik na DÚ nevie (pozn. teraz nevedia - pri kontrole už budú vedieť), mám si dať požiadavku na Daň. riaditeľstvo - aby som mala písomnú odpoveď.

A ešte pre "Zitu 5" má to v činnosti podnikania, ale nepoužíva toto auto v rámci autoškoly, len sa na ňom dopravuje do autoškoly. Nie je to jeho autoškola, len vykonáva služby pre autoškolu.
Ďakujem za názory. Ešte raz dík.
Zita5
13.12.05,10:28
A ešte pre "Zitu 5" má to v činnosti podnikania, ale nepoužíva toto auto v rámci autoškoly, len sa na ňom dopravuje do autoškoly. Nie je to jeho autoškola, len vykonáva služby pre autoškolu.
Ďakujem za názory. Ešte raz dík.[/quote]

1/ Čo robí v autoškole ?
2/ Na základe akej zmluvy ?


Len moja pripomienka , ak je inštruktorom autoškoly , tak podľa nového zákona to musí byť zamestnanecký vzťah a na ŽL sa už táto činnosť nevykonáva . Jedine , že by mal svoju vlastnú autoškolu , v ktorej by bol majiteľom .
Erika-ežka
13.12.05,11:19
Vykonáva v autoškole služby ako inštruktor - to je asi - pekne povedané veľký ................."chyba"
Prosím Vás, v ktorom par. je písané, že to nesmie byť na ŽO ???
Ďakujem.
Zita5
13.12.05,11:57
Vieš zákon o autoškolách si musíš nájsť , ale bolo toho pred nedávnom dosť popísané aj hovorené v novinách a v TV . Dokonca autoškoly myslím chceli štrajkovať . Treba hľadať v tom Ti moc nepomôžem .

Jednoznančne to by mal mať zamestnanecký vzťah .
Erika-ežka
14.12.05,06:54
Ďakujem krásne, zákon už mám, už v ňom snorím.
Ten podnikateľ bude ale rád .... lebo už tak celý rok podniká.
Zita5
14.12.05,07:15
Ďakujem krásne, zákon už mám, už v ňom snorím.
Ten podnikateľ bude ale rád .... lebo už tak celý rok podniká.


Erika len hľadaj:) , a tie cesty firemným autom do autoškoly ani nemôžeš účtovať .

Chcem len podotknúť , že to nie je novinka mesiaca december 2005 , to sa už konalo v lete . V autoškolách inštruktorom museli oznámiť , aby zrušili na túto činnosť ŽL a niektorých zamestnali z ost. sa rozlúčili . Práve pre to sa autoškoly začali búriť , lebo tento zákon im vlastne zvýšil náklady na zamestnancov . V tej dobe sa rozhodovalo aj o tom , že musí mať každá autoškola svoj trenažér a iné veci . Takže v tej dobe sa dialo veľa zmien okolo autoškol .;)
Zita5
14.12.05,07:20
Teraz ma len tak napadlo , možno on to vie a má to v poriadku , len Teba o tom neinformoval .:confused: Prichádza to do úvahy Erika , alebo nie ?:confused:
Erika-ežka
14.12.05,07:34
On zostal z toho prekvapený. Len teraz prišiel za mňou, že potrebuje spracovať účtovníctvo za celý rok, dokonca, že nepodpísal ani z tou autoškolou zmluvu - neboli dobré podmienky. Tak len fakturuje a autoškola mu platí. Keď som mu zavolala, že asi bude problém, zostal veľmi prekvapený. Lebo funguje tak asi od marca.
A stým autom - keď je súkromné auto a je zaplatená daň z MV môže si účtovať z miesta "podnikania" (uvedeného na ŽL) do miesta vykonávania činnosti PH a 6,20 ? Dala som otázku na Daň. riaditeľstvo - tak som zvedavá čo mi odpovedia, lebo som zase zistila, že ten par. 19 ods. 2 písm. e) sa týka skôr stravného ako nákladov na zákl. sadzbu a PH. Na DÚ nemali o tom ani páru. Ešte raz ďakujem.
Zita5
14.12.05,07:36
Myslím , že tam nesie väčšiu zodpovednosť autoškola ako samotný SZČO .
Oriešok
14.12.05,07:47
Ja by som to do nákladov dala. Má zaplatenú daň z motorových vozidiel a výdavky na phm a opotrebenie auta sú vynaložené na dosiahnutie príjmu a dôkaz o tom sú faktúry pre autoškolu. Horšie bude ak platí, že nemôže robiť činnosť pre autoškoly na základe ŽL.
Erika-ežka
14.12.05,07:51
Dám vedieť čo mi odpovie Daň. riaditeľstvo. Len dúfam, že sa dočkám. Tam to tiež trvá.Ďakujem za príspevky.
helas
07.01.06,18:30
Dobrý večer,
ja mám tiež klienta, ktorý je inštruktorom autoškoly na ŽL.
Len pred dvoma týždani mi dal doklady a teraz tu čítam, že to nemože
robiť. Živnosť má od 4/2005. Čítam ten zákon o autoškolách č. 93/2005
z 9.2.2005, platnosť od júla 2005, ale buď nevidím alebo neviem nájsť, kde to je napísané. Našla som tam iba § 3 ods.5.
Tak teraz neviem ako to je. može alebo nemože. Poraďte.
ini
09.01.06,18:14
Podla usmernenia je miesto vykonu prace to, ktore ma zivnostnik uvedene v ZL. Mam klienta, ktory je tiez zivnostnik a pouziva auto na sukromne ucely. Dan z motorovych vozidiel davam do vydavkov a uplatnujem mu nahrady za phm. Ide vsak o to, ze vykonava cinnost na roznych miestach. V tomto pripade bude asi zalezat na tom ako sa na to DR pozrie. Ak to vezme tak, ze zivnostnik sa autom v podstate ako keby "dopravi do prace", tak nema narok (nam tym menej stastnym obcanom tiez nikto cestu nepreplati - cest vynimkam). Ak sa na to pozrie tak, ze dochadza na ine miesto ako je miesto zvycajneho vykonu prace, tak je to mozne uplatnit. Aj ja osobne som zvedava na vyjadrenie DR.
Erika-ežka
16.01.06,11:41
"UŽ" mám tú odpoveď z daň riaditeľstva, citujem:
"Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebnované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Cestná daň je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov."
Takže celkom pozitívna správa :) :o :) :p
Pekný deň.
Muška
17.01.06,09:23
Erika, ešte zadaj aj Tvoju otázku, ktorou si oslovila DU.

Pýtala si sa konkrétne, že ak sústavne vykonáva činnosť v mieste B a na ŽL má uvedené miesto A, či má nárok SZČO na 6,2 SK z miesta A do miesta B, alebo má SZČO nárok na túto trasu len na náhradu PHL.
Zita5
17.01.06,09:54
Mňa by tiež zaujímala zadaná otázka od Eriky - ale konkrétna , ktorá bola uvedená v dopyte na DÚ . Podľa toho to môžeme posúdiť , ako bola formulovaná , či tam boli všetky skutočnosti o ktoré sa jednalo a či na ten uvedený problém bola daná aj odpoveď . Lebo mne sa to nezdá .
Erika-ežka
20.01.06,10:03
Prepáčte, ale dlhšie som nebola na Porade, tak až teraz ...
Moja konkrétna otázka na daň.riaditeľstvo:
"Žiadam Vás o stanovisko k nasledovnému problému:
- som SZČO, bývam v XX - je to aj moje miesto podnikania v Živnostenskom liste. Vykonávam činnosť pre autoškolu v meste XXY. 2 - 4 krát do týždňa - podľa potreby dochádzam na súkromnom automobile do miesta výkonu práce. Mám zaplatenú cestnú daň.
Môžem si dať výdavky - spotrebu PH, sumu základnej náhrady a cestnú daň do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, ktoré podľa môjho názoru vynakladám na dosiahnutie mojich zdaniteľných príjmov?"
Neviem, ale dúfam že som to dosť zrozumiteľne napísala. Alebo nie?
Mne sa jednalo hlavne o vysvetlenie toho § 19 ods. 2) písm. e) ...v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva ...
A on ju tam pravidelne - 2-4 krát do týždňa vykonáva. Nespytovala som sa na iné cesty, ale konkrétne na tieto pravidelné cesty a s nimi súvisiace náklady. Alebo som to zle formulovala ??? :( :( :(
atomant
20.01.06,12:58
Zdravim,

odpoved je na nic, lebo pisu "uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.". To sme vedeli aj bez dan. riaditelstva, mali by skor vysvelit co znamena slovo "pravidelne".

Som SZCO, tiez odpisujem (phm, nahradu za km, (aasi aj) stravne ) na rok 2005, tyzdenne 2-4x cesty zo sidla podnikania do miesta B, s tym ze doba ktoru tam robim je 6-10 hodin pri kazdej ceste. Teraz uz fakt neviem, ci to bude v sulede so zakonom.

Poradte prosim, kym si to mozeme opravit v uctovani!
Dakujem,
S pozdravom
Atomant
ALIBABKA
20.01.06,14:20
Zdravím všetkých,
Moj príspevok sice zapadá do témy ale trochu z inej strany , ak SZCO používa na podnikanie auto svojho otca , môže si upatniť nejaké náklady na jeho používanie / PHM, 6,20../ .Už vopred ďakujeme.
Evanka
20.01.06,14:53
Zdravím všetkých,
Moj príspevok sice zapadá do témy ale trochu z inej strany , ak SZCO používa na podnikanie auto svojho otca , môže si upatniť nejaké náklady na jeho používanie / PHM, 6,20../ .Už vopred ďakujeme.
Môže si uplatniť PHM a v roku 2006 aj zaplatenú daň z MV. Základnú náhradu 6,20/km si uplatniť nemôže (musel by to auto vlastniť).
tommail
20.01.06,15:13
Môže si uplatniť PHM a v roku 2006 aj zaplatenú daň z MV. Základnú náhradu 6,20/km si uplatniť nemôže (musel by to auto vlastniť).


Je to trochu na hlavu. Dan z MV zaplatit musí ale paušálnu náhradu 6,20 si uplatniť nemože. A môže si uplatniť náklady na servis, údržbu a pod?
Evanka
20.01.06,15:31
Zdravim,

odpoved je na nic, lebo pisu "uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.". To sme vedeli aj bez dan. riaditelstva, mali by skor vysvelit co znamena slovo "pravidelne".

Som SZCO, tiez odpisujem (phm, nahradu za km, (aasi aj) stravne ) na rok 2005, tyzdenne 2-4x cesty zo sidla podnikania do miesta B, s tym ze doba ktoru tam robim je 6-10 hodin pri kazdej ceste. Teraz uz fakt neviem, ci to bude v sulede so zakonom.

Poradte prosim, kym si to mozeme opravit v uctovani!
Dakujem,
S pozdravom
Atomant
Pravidelné pracovisko je miesto uvedené v pracovnej zmluve, resp. tvoja prevádzkáreň (obchod, kaderníctvo, prenajatá kancelária, ambulancia,....) Teda ak by si mal uzatvorený pracovnoprávny vzťah so spoločnosťou v mieste B, nemáš nárok na cestovné náhrady, lebo v pracovnej zmluve by si mal uvedené miesto zamestnávateľa. Ak by si mal prenajatú kanceláriu v mieste B a chodíš tam z miesta podnikania, tiež nemáš nárok na cestovné.
Ak pracuješ ako SZČO na objednávku inej firme a vykonané služby faktúruješ, máš nárok na cestovné. Nezáleží na tom, že tam chodíš pravidelne. Veď o pol roka môžeš chodiť inde, alebo na viacero miest. Pracuješ ako SZČO, nie ako zamestnanec.
atomant
20.01.06,16:14
Mam mandatnu zmluvu na poradenstvo, v mieste B nemam kancelariu ani prevadzkaren. Takze odpisovat budem :-p
Kazdopadne je to zaujimave, napr. firma ma pracovisko v meste A a aj v meste B. Potom ked ide z pracoviska A do pracoviska B, tak si odpisovat nemoze. Ak pojde napr. z A pracoviska do mesta B, ale nie do pracoviska ale do velkoobchodu v meste B potom moze. (Aj do velkoobchodu sa chodieva pravidelne :-)) To su ale zakony...
Prajem Vam prijemny vikend,
Atomant
ALIBABKA
20.01.06,16:20
Ďakujem, je to presne tak, len som sa zarazila, že v zákone sa píse iba o vlastnom vozidle na ktoré sa dá uplatniť PHM a náhrada za km /pre evanka a tommeil/
moncika
13.02.07,18:00
Prosím poraďte mi v súvislosti s cest. náhradami. Manžel je SZČO, využíva súkromné auto nezaradené do majetku auto je na moje meno. Zaujíma ma, či je tým splnená podmienka, že ide o vlastné motorové vozidlo, ak sme manželia a auto sme nadobudli počas manželstva. Ďakujem.
vikinka
13.02.07,18:12
Prosím poraďte mi v súvislosti s cest. náhradami. Manžel je SZČO, využíva súkromné auto nezaradené do majetku auto je na moje meno. Zaujíma ma, či je tým splnená podmienka, že ide o vlastné motorové vozidlo, ak sme manželia a auto sme nadobudli počas manželstva. Ďakujem.
Podľa Obč.zák.je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov všetko,čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva BSM.
Do BSM nepatria veci získané dedičstvom darom.
To znamená,že ak nemáte vysporiadané BSM tak aj manžel je vlastník a može používať automobil a je splnená podmienka vlastníctva.
slavkavar
19.01.09,07:05
SZČO má vlastné súkromne vozidlo. V ŽL ma uvedené miesto podnikania X, prevádzka XY. Denne dochádza autom do preevádzke môže si uplatniť vydavky na PHM? Ďakujem
Danullinka
21.03.09,20:00
"Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebnované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Cestná daň je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov."

To znamená, že výpočet prevediem podľa technického preukazu (cena bez DPH za 1 liter*spotreba podľa TP/100 + amortizácia 5,50/km) a DPH si uplatním na odpočte. Je to tak správne?

Čo však urobím, ak účtovníctvo (JÚ) spracovávala pred tým iná osoba a účtovala nákup PHM podľa bločkov (nákup bez DPH ako réžiu + odpočet DPH). Takto sú síce náklady (výdavky) nižšie, čo však na to DÚ? Je potrebné vypísať cesťáky a prepočítať náklady a vsunúť ich ako výdaj z pokladne 30/12/2008? Alebo ich vyplatiť teraz a budú výdavkami až v roku 2009?
Je možný variant, že si SZČO spíše zmluvu o prenájme vlastného vozidla?
V technickom preukaze je však ako majiteľ. Môže mu ho prenajať manželka?

Veľmi pekne ďakujem za príspevky a pomoc.
Danullinka
22.03.09,22:44
Milí poradáci, potrebujem pomoc.

"Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebnované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Cestná daň (je zaplatená) je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov."


To znamená, že výpočet prevediem podľa technického preukazu (cena bez DPH za 1 liter*spotreba podľa TP/100+amortizácia 5,50/km*počet najazdených km) a DPH si uplatním na odpočte. Je to tak správne?


Čo však urobím, ak účtovníctvo (JÚ) spracovávala pred tým iná osoba a účtovala nákup PHM podľa bločkov (nákup bez DPH ako réžiu + odpočet DPH). Takto sú síce náklady (výdavky) nižšie, čo však na to DÚ? Môže to tak zostať? SZČO neviedol knihu jázd, teda neviem počet najazdených km. Je potrebné vypísať cesťáky/knihu jázd, prepočítať náklady a vsunúť ich ako výdaj z pokladne 30/12/2008? Alebo ich vyplatiť teraz a budú výdavkami až v roku 2009?

Je možný variant, že si SZČO spíše zmluvu o prenájme vlastného vozidla?
V technickom preukaze je však ako majiteľ. Môže mu ho prenajať manželka?


Veľmi pekne ďakujem za príspevky a pomoc.
Danullinka
22.03.09,23:16
Milí poradáci, potrebujem ešte jednu pomoc.

SZČO (účtuje v JÚ) bola na služobnej ceste na východe vlastným motorovým vozidlom. Za toto vozidlo nemá zaplatenú daň z MV. Nemá vypísanú knihu jázd. Predložila bločky o nákupe PHM v BA pred jazdou na východ ako aj počas jazdy a po návrate. Má teda 3 bločky, kde je vždy iná cena PHM. Má doklad o ubytovaní. Platila však za dve osoby. Ako mám správne vyčísliť náklady (výdavky) za túto služobnú cestu? Čo môžem dať do nákladov?

Veľmi pekne ďakujem za príspevky a pomoc.
Manual
23.03.09,05:02
Milí poradáci, potrebujem ešte jednu pomoc.

SZČO (účtuje v JÚ) bola na služobnej ceste na východe vlastným motorovým vozidlom. Za toto vozidlo nemá zaplatenú daň z MV. Nemá vypísanú knihu jázd. Predložila bločky o nákupe PHM v BA pred jazdou na východ ako aj počas jazdy a po návrate. Má teda 3 bločky, kde je vždy iná cena PHM. Má doklad o ubytovaní. Platila však za dve osoby. Ako mám správne vyčísliť náklady (výdavky) za túto služobnú cestu? Čo môžem dať do nákladov?

Veľmi pekne ďakujem za príspevky a pomoc.
Do nákladov môžeš dať "kilometrovné" počíta sa podľa známeho vzorca. Ak máš za jeden deň dva bločky, vypočítaj priemer ceny a tú použi pre výpočet. Náhradu pre ďalší deň počítaj z bločka z toho dňa, keď kupoval PHL. Ubytovanie si uplatní do výdavkov, samozrejme len za seba, nie za všetky osoby, to statné dáš ako VNZD. / Neviem prečo si to neplatili zvlášť:rolleyes:/. Do výdavkov si môže dať aj diéty v zmysle zákona o cestovných náhradách. A možno príde z DU pozdrav za nepodané DP na daň z MV, ktorú bude musieť doplatiť /alikôtnu časť/
Danullinka
23.03.09,05:50
Ďakujem Manual.
Predpokladám, že je potrebné dopísať knihu jázd, alebo je možné len dopísať počet kilometrov pri nalepených bločkoch?
Michelle22
24.03.09,11:58
Vie mi niekto poradiť ako je to s cestovnými náhradami v roku 2009?
Michelle22
26.03.09,12:29
Uplatňujú sa v roku 2009 cestovné náhrady alebo nie.Vraj sa budú do výdavkov dávať iba bločky od PHM.80% z bločkov,v prípade keď si dotyčný nechce robiť cesťák..... je to tak???
zuzana
29.05.09,05:49
posúvam
Manual
29.05.09,06:03
Uplatňujú sa v roku 2009 cestovné náhrady alebo nie.Vraj sa budú do výdavkov dávať iba bločky od PHM.80% z bločkov,v prípade keď si dotyčný nechce robiť cesťák..... je to tak???
Cestovné náhrady a 80% z ceny PHL sú dve rozdielne veci ktoré spolu nesúvisia.
Ano cestovné náhrady sa uplatňujú aj v r. 2009
Je na rozhodnutí firmy, či si bude uplatňovať 100% ceny z nákupu PHL, alebo len 80%.
Povinnosť písať cesťák nie je, prejazdené PHL musí dokladovať v KJ.
Sabolka
29.05.09,18:45
Aojte,
na školenní povedali, že pri 80% PHM nemusíte viesť knihu jázd. Stačí stav km na začiatku a na konci roka. Ale pri určitých pochybnostiach si môže daňový úrad vyžiadať pri kontrle tieto doklady. Toto platí len pri neplatcovi DPH pri platcovi DPH musí byť kniha jázd - preukazateľné výdavky.
Danullinka
21.01.10,08:43
Dobrý deň poradáci,
vie mi niekto poradiť? SZČO v januári 2009 zaplatila cestnú daň. Vozildo nie je evidované v majetku firmy. Je spísaná dohoda, že SZČO sám sebe požičiava autobomil na podnikanie. Nevedie knihu jázd. Má odložené bločky o nákupe PHM. Vedie jednoduché účtovnítvo. DPH sa uplatní na odpočet v plnej výške. Tam nevidím problém. Ako ale zaúčtujem PHM? Dám 80% do peňažného denníka - stĺpec 26 (réžia) a 20% do peňažného denníka - stĺpec 33 (náklady neovplyvňujúce základ dane)? Akú evidenciu potrebuje doložiť? Nie som si istá, či vôbec má niekde poznačený stav tachometra.
Ďakujem.
matka7
17.02.10,11:27
Dobrý deň poradáci,
vie mi niekto poradiť? SZČO v januári 2009 zaplatila cestnú daň. Vozildo nie je evidované v majetku firmy. Je spísaná dohoda, že SZČO sám sebe požičiava autobomil na podnikanie. Nevedie knihu jázd. Má odložené bločky o nákupe PHM. Vedie jednoduché účtovnítvo. DPH sa uplatní na odpočet v plnej výške. Tam nevidím problém. Ako ale zaúčtujem PHM? Dám 80% do peňažného denníka - stĺpec 26 (réžia) a 20% do peňažného denníka - stĺpec 33 (náklady neovplyvňujúce základ dane)? Akú evidenciu potrebuje doložiť? Nie som si istá, či vôbec má niekde poznačený stav tachometra.
Ďakujem.
ak auto nemá evidované v majetku, nemoze su uplatnit vydavky na PHM 80%.

ja to robim nasledovne:
- vlastne vozidlo zivnostnik pouziva na sluzobne ucely (nemam ziadnu dohodu o zapozicani)
- odkladam blocky od PHM
- vypisujem cestak - kde si uplatnim amortizaciu + hodnotu za prejazdenu PHM + parkovanie/a ostatne veci spojene s cestakom
- dph z phm za sukomne auto neuplatnujem
Danullinka
17.02.10,15:57
ak auto nemá evidované v majetku, nemoze su uplatnit vydavky na PHM 80%.

ja to robim nasledovne:
- vlastne vozidlo zivnostnik pouziva na sluzobne ucely (nemam ziadnu dohodu o zapozicani)
- odkladam blocky od PHM
- vypisujem cestak - kde si uplatnim amortizaciu + hodnotu za prejazdenu PHM + parkovanie/a ostatne veci spojene s cestakom
- dph z phm za sukomne auto neuplatnujem

Prečo musí mať auto v majetku. keď ho nekúpil za firemné peniaze? Ak ho musí mať (kde je to v zákone?) v akej hodnote ho vloží do majetku? Prečo nemôže z bločkov uplatniť DPH a 80%, ale počítať amortizáciu (tieto náklady sú vyššie)? V akom prípade to teda zákon umožňuje?
Zuzanak1
19.02.10,09:43
Prečo musí mať auto v majetku. keď ho nekúpil za firemné peniaze? Ak ho musí mať (kde je to v zákone?) v akej hodnote ho vloží do majetku? Prečo nemôže z bločkov uplatniť DPH a 80%, ale počítať amortizáciu (tieto náklady sú vyššie)? V akom prípade to teda zákon umožňuje?
Auto "nemusí" mať v majetku. (to sa rozhoduje keď ho kupuje, či ho kúpi na "firmu" alebo na "osobu")
Pri SZČO je jedno, či to kúpi za firemné peniaze alebo nie, ide oto, či si ho chce dať do majetku firmy - uplatňovať si PHM bločky, do výdajov a do DPH (ak nechce viesť knihu jázd môže si uplatniť 80%), Poistky, Opravy, Odpisy a všetko, čo s autom súvisí.
Alebo ho používa ako súkromné na podnikanie, vtedy zaplatí Daň z motorových vozidiel a robí si Cesťáky, kde si odkladá bločky pre informáciu aby preukázal kolko v danom čase stáli PHM a použije pri výpočte Cesťákov a plus má nárok na amortizáciu (0,183 za km) - to sú všetky výdaje, ktoré si môže uplatniť, ak auto nemá v majetku. (DzMV + Cesťáky).
Je na zvážení podnikateľa, ktorá možnosť mu bude vychádzať viac do nákladov.
DeniskaP
20.02.10,19:49
Dobrý večer,
prečítala som si príspevky, ale ešte stále v tom nemám jasno. Vedeli by ste mi poradiť prosím?
Som SZČO, mám súkromné auto, ktoré používam na podnikanie.
Auto nie je zaregistrované na DÚ, nemám zaplatenú daň z MV, ani cestnú daň, nevediem žiadnu knihu jázd, nemám žiadnu dohodu, proste nič.
Jediné, čo som zbierala sú bloky PHM.
Mám nárok si uplatniť nejaké výdavky v DP?
Ďakujem pekne
Evanka
21.02.10,07:54
Dobrý večer,
prečítala som si príspevky, ale ešte stále v tom nemám jasno. Vedeli by ste mi poradiť prosím?
Som SZČO, mám súkromné auto, ktoré používam na podnikanie.
Auto nie je zaregistrované na DÚ, nemám zaplatenú daň z MV, ani cestnú daň, nevediem žiadnu knihu jázd, nemám žiadnu dohodu, proste nič.
Jediné, čo som zbierala sú bloky PHM.
Mám nárok si uplatniť nejaké výdavky v DP?
Ďakujem pekne

Neviem, či si čítala pozorne, pretože je tu o tom písané veľmi veľa. Aj tak skúsim odpovedať.

Ak využívaš auto na podnikanie si povinná
1. Oznámiť túto skutočnosť do 30 dní od začiatku používania správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla.

Ak si túto skutočnosť neoznámila, je potrebné urobiť neodkladne. Sankcie ťa pravdepodobne neminú. Výdavky si uplatniť môžeš už od začiatku používania A na podnikanie.

2. Do konca januára nasledujúceho roku je vždy potrebné podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel správcovi dane a DMV uhradiť.

Toto je možné urobiť aj oneskorene so sankciami.

3. Každú pracovnú cestu je potrebné evidovať, kde budú všetky údaje týkajúce sa PC. Čas a miesto nástupu a ukončenia PC, účel PC, výdavky za ubytovanie, výdavky a pod....

4. V súvislosti s PC kedy použiješ vlastné súkromné vozidlo na podnikateľské účely, máš nárok na náhradu za PHM podľa počtu prejazdených km ako aj na paušálnu náhradu vo výške 0,183 €/km jazdy.

5. Pri zahraničnej PC je možné uplatniť okrem stravného v cudzej mene aj vreckové, najviac do 40% stravného.

6. Ak využívaš A aj na súkromné účely, je potrebné tieto cesty oddeliť od ciest, ktoré súvisia s podnikaním.
DeniskaP
21.02.10,10:06
Veľmi pekne Ti ďakujem Evanka,
nebola som si istá, lebo mi účtovníčka tvrdila, že výdavky na PHM si môžem uplatniť aj bez toho, aby som mala auto zaregistrované na DU a zaplatenú daň. Ale teraz už vidím, že kým to tak neurobím, na auto si nemôžem uplatniť žiadne výdavky. :(
A neexistuje žiadna iná možnosť na zvýšenie výdavkov na základe bločkov na PHM. Napr. cestovné?
Evanka
21.02.10,10:10
Veľmi pekne Ti ďakujem Evanka,
nebola som si istá, lebo mi účtovníčka tvrdila, že výdavky na PHM si môžem uplatniť aj bez toho, aby som mala auto zaregistrované na DU a zaplatenú daň. Ale teraz už vidím, že kým to tak neurobím, na auto si nemôžem uplatniť žiadne výdavky. :(
A neexistuje žiadna iná možnosť na zvýšenie výdavkov na základe bločkov na PHM. Napr. cestovné?
Asi si nečítala pozorne :mee:.
Výdavky si uplatniť môžeš už od začiatku využívania auta na podnikateľské účely, ale to neznamená, že nemáš aj povinnosť dodatočne opomenuté napraviť, najlepšie neodkladne, (aj keď so sankciami).
(Viď bod 1)
DeniskaP
21.02.10,10:24
Ano, pochopila som ;)
Lenže tých výdavkov na PHM nemám až tak veľa, aby sa mi oplatilo zaplatit dan aj sankcie. Možno tento rok.
Ale ďakujem pekne za dobrú radu :)
Evanka
21.02.10,10:37
Ano, pochopila som ;)
Lenže tých výdavkov na PHM nemám až tak veľa, aby sa mi oplatilo zaplatit dan aj sankcie. Možno tento rok.
Ale ďakujem pekne za dobrú radu :)
Podľa tvojho príspevku 53 to tak nevyzeralo. Ale to už neriešme.

Či sa ti to oplatí, to si musíš prepočítať.

Na druhej strane: podľa zákona si povinná v každom prípade platiť daň z motorových vozidiel, aj keď nebudeš o výdavkoch účtovať, resp ak budeš uplatňovať paušálne výdavky, ak auto využívaš na podnikanie.
marta bodonova
24.02.10,13:24
Prečo si neuplatňujete DPH, mne na DU povedali, že mám nárok.
marta bodonova
24.02.10,13:32
Prečo si DPH neuplatňujete? Mne na DU povedali, že mám nárok.
K príspevku 48 som sa opýtala.
Aldan
27.02.10,08:18
ak si robím cesťák: napr. tankovala som 5x za mesiac - pri výpočte musím každú cestu napasovávať na jednotlivý bloček? ale urobím prepočet napr. 0,25 a túto sumu vynásobim počtom km za celý mesiac. Samozrejme ostatné bločky doložím. Ďakujem za vysvetlenie.
katjab
27.02.10,19:13
SZČO pri využívaní vlastného MV na podnikanie, podnikajúca prieskumom trhu, môže si uplatniť bez žiadnych bločkov a strávnych lístkov strávne pri tuzemskej pracovnej ceste vo výške 3,6 € denne?
ego.mc
27.02.10,20:23
Ak jeho pracovná cesta trvala 5 - 12 hodín, tak od 1.1. do 31.3. to bola suma 3,30 €, od 1.4. suma 3,60 €.
Ak cesta trvala dlhšie, tak má nárok na vyššie stravné.
Na stravný lístok počas pracovnej cesty nemá nárok.
Bločky z reštaurácie nepotrebuje.
katjab
27.02.10,20:31
Dakujem za super odpoveď!;)
Evanka
27.02.10,20:51
Sumy stravného pri pracovných cestách

do 31.3.2009

a) 3,30 eura pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 5,00 eura pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
c) 7,70 eura pre časové pásmo nad 18 hodín.

od 1.4. 2009

a) 3,60 eura pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 5,40 eura pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
c) 8,30 eura pre časové pásmo nad 18 hodín.
majusina
09.03.10,08:46
Evanka, prosím Ťa tie sumy platia aj pri ceste do Španielska?
Evanka
09.03.10,09:39
Evanka, prosím Ťa tie sumy platia aj pri ceste do Španielska?
Pre zahraničné cesty sú časové pásma
do 6 hod vrátane 25%
6-12 hod 50%
nad 12 hod 100%

Plná suma stravného pre Španilsko je (nad 12 hod) 43 €.
Zuzanak1
09.03.10,19:47
Prečo si DPH neuplatňujete? Mne na DU povedali, že mám nárok.
K príspevku 48 som sa opýtala.
a to ako, keď pri súkromnom vozidle prikladám len bločky, kvôli tomu aby som vedela cenu za liter, z čoho a kolko presne si uplatním DPH ?
majusina
10.03.10,07:50
Evanka ďakujem, to znamená, že ak má slovenskú živnosť, pracuje v Španielsku môžem účtovať za každý deň 43€ stravné. Nebude to veľa, ak je tam celý mesiac? Vopred diki.
Evanka
10.03.10,13:49
Evanka ďakujem, to znamená, že ak má slovenskú živnosť, pracuje v Španielsku môžem účtovať za každý deň 43€ stravné. Nebude to veľa, ak je tam celý mesiac? Vopred diki.
Ak je živnostník a má zmluvu so španielskym obchodným partnerom, ktorému prácu faktúruje, tak má nárok na stravné aj vreckové.
majusina
12.03.10,08:32
Ahojte zlatí ľudkovia,
mám otázku. Ak SZČO cestoval za prácou do zahraničia na súkromnom aute a cestou sa mu pokazilo, môže si bločky za opravu dať do nákladov?
matka7
12.03.10,08:40
Ahojte zlatí ľudkovia,
mám otázku. Ak SZČO cestoval za prácou do zahraničia na súkromnom aute a cestou sa mu pokazilo, môže si bločky za opravu dať do nákladov?
nie.
majusina
12.03.10,09:08
Škoda, ale ďakujem pekne za rýchlu odpoveď
Lusssia
12.03.10,10:56
Začinam ako szčo a chcem sa opytat, ked chcem uplatnit danové výdavky za auto na podnikanie, musím to nahlasiť na DU - na podnikanie? Co vsetko si mozem uplatnit ako vydavok? Neuctujem, len vediem evidenciu prijmov a nemam ani zivnost.

Dakujem
majusina
13.03.10,10:33
Ahojte všetci,
može si dať SZČO, ktorý používa súkromné auto do nákladov dialničnú nálepku? Vopred ďakujem
Zdenka175
13.03.10,11:39
Ahojte všetci,
može si dať SZČO, ktorý používa súkromné auto do nákladov dialničnú nálepku? Vopred ďakujem
Keď je auto súkromné tak nie.
Zdenka175
13.03.10,11:41
Ahojte všetci,
može si dať SZČO, ktorý používa súkromné auto do nákladov dialničnú nálepku? Vopred ďakujem
Keby bolo auto v majetku, nahlasí sa na DU, potom ide do N cestná daň, poistné, PHM, olej, dial. nálepka, parkovné....
certik
16.03.10,10:43
Ahojte prosím o radu. SZČO používa auto na podnikanie. Má urobenú knihu jázd v ktorej je vykázaná spotreba PHM viac ako má doložených bločkov. Do nákladov som dala iba vo výške doložených dokladov o nákupe PHM. Urobila som správne?
A druhá otázka, môžem základnú náhradu na km 0,183 dať na všetky km vykázané v knihe jázd? Aj keď náhrada za PHM bude nižšia?
Ďakujem
JAJA11
16.03.10,12:58
Ahojte prosím o radu. SZČO používa auto na podnikanie. Má urobenú knihu jázd v ktorej je vykázaná spotreba PHM viac ako má doložených bločkov. Do nákladov som dala iba vo výške doložených dokladov o nákupe PHM. Urobila som správne?
A druhá otázka, môžem základnú náhradu na km 0,183 dať na všetky km vykázané v knihe jázd? Aj keď náhrada za PHM bude nižšia?
Ďakujem


Ak SZČO používa súkromné auto na podnikanie, nie je povinný doložiť bločky o kúpe benzínu. Bločky sa zvyčajne odkladajú k určeniu bežnej ceny za benzín. Je možné namiesto bločkov vyhľadať si na internete cenu benzínu v príslušnom období. Preto môžete dať do nákladov spotrebu benzínu, ktorá vychádza zo spotreby uvedenej v tech.preukaze auta a príslušného počtu km. Rovnako aj kilometrovné. Podstatné je, aby uvedené jazdy v knihe jázd sa všetky týkali podnikania. :)
grammatika
16.03.10,13:10
Ak SZČO používa súkromné auto na podnikanie, nie je povinný doložiť bločky o kúpe benzínu. Bločky sa zvyčajne odkladajú k určeniu bežnej ceny za benzín. Je možné namiesto bločkov vyhľadať si na internete cenu benzínu v príslušnom období. Preto môžete dať do nákladov spotrebu benzínu, ktorá vychádza zo spotreby uvedenej v tech.preukaze auta a príslušného počtu km. Rovnako aj kilometrovné. Podstatné je, aby uvedené jazdy v knihe jázd sa všetky týkali podnikania. :)

Dovolím si nesúhlasiť a citovať jeden príspevok, ktorý som si odložila, ale žiaľ autora si napamätám (tak hádam mi bude odpustené :))

"SZČO musí prikladať bločky - viď. § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

A ako preukáže cenu platnú v čase nákupu a tiež skutočnosť, kedy PHM nakupoval? No predsa dokladom o nákupe PHM"
JAJA11
16.03.10,13:59
Dovolím si nesúhlasiť a citovať jeden príspevok, ktorý som si odložila, ale žiaľ autora si napamätám (tak hádam mi bude odpustené :))

"SZČO musí prikladať bločky - viď. § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

A ako preukáže cenu platnú v čase nákupu a tiež skutočnosť, kedy PHM nakupoval? No predsa dokladom o nákupe PHM"

áno, môže aj dokladom o kúpe, ale môže aj trebárs s použitím tabuliek, ktoré sú na internete, dokonca ich zasiela aj poradca :) Tým som chcela povedať, že ak nemá všetky bločky o kúpe, môže si zistiť cenu v tom čase a vypočitať náklady podľa priemernej spotreby z techn. preukazu, nie je povinný mať všetky bločky. Dám príklad: zamestnanec ide na služ.cestu. V nádrži má dosť benzínu, takže benzín nebude nakupovať. Zamestnávateľ mu však kilometrovné a benzín môže preplatiť, stačí ak si zistí cenu benzínu v tom čase :)
grammatika
16.03.10,18:13
áno, môže aj dokladom o kúpe, ale môže aj trebárs s použitím tabuliek, ktoré sú na internete, dokonca ich zasiela aj poradca :) Tým som chcela povedať, že ak nemá všetky bločky o kúpe, môže si zistiť cenu v tom čase a vypočitať náklady podľa priemernej spotreby z techn. preukazu, nie je povinný mať všetky bločky. Dám príklad: zamestnanec ide na služ.cestu. V nádrži má dosť benzínu, takže benzín nebude nakupovať. Zamestnávateľ mu však kilometrovné a benzín môže preplatiť, stačí ak si zistí cenu benzínu v tom čase :)
Zamestnanec je niečo iné ako SZČO:
neviem nájsť tento úžasný príspevok a autora, ale stotožňujem sa s ním a dúfam, že mi bude odpustené
citujem:
"Konateľ, zamestananec využíva svoje súkromné auto na podnikanie-
cenu PHM môže určiť podľa bločkov alebo štatistickým úradom
ide o to, že neúčtuješ o nákladoch na spotrebované pohonné látky - preto nepostupuješ podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov ,

ale :

učtuješ o nákladoch na pracovné cesty v s.r.o. a tu postupuješ podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov a riadiš sa zákonom o cestovných náhradach

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad")."
mirčiak
18.03.10,07:14
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ak používa SZČO súkromné auto na podnikanie - neviem presne na aký účel ale bude potrebovať auto každý deň, možno niečo ako dílerstvo - treba nahlasovať takéto auto na daňový úrad? A treba k cesťákom dokladať aj bločky? Ďakujem
mirčiak
18.03.10,07:32
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ak používa SZČO súkromné auto na podnikanie - neviem presne na aký účel ale bude potrebovať auto každý deň, možno niečo ako dílerstvo - treba nahlasovať takéto auto na daňový úrad? A treba k cesťákom dokladať aj bločky? Ďakujem

Prosím vie niekto poradiť? Hlavne to prihlasovanie auta súkromného auta používaného na podnikanie na daňový úrad. Ďakujem
JAJA11
18.03.10,07:46
Prosím vie niekto poradiť? Hlavne to prihlasovanie auta súkromného auta používaného na podnikanie na daňový úrad. Ďakujem

Určite treba prihlásiť na DÚ, inak si nemôže dávať do nákladov cesty. :)
Bločky je dobré si odkladať kvôli cene benzínu. Ak by chýbali, je možné zistiť cenu benzínu aj na stránkach štatistického úradu :rolleyes:
mirčiak
18.03.10,08:09
Jaja ďakujem. A prosím ťa platí táto povinnosť prihlasovania aj pri PO ak využívajú autá svojich zamestnancov na podnikateľské účely a robia cesťáky? Dúfam že nie. Ďakujem
JAJA11
18.03.10,09:54
Jaja ďakujem. A prosím ťa platí táto povinnosť prihlasovania aj pri PO ak využívajú autá svojich zamestnancov na podnikateľské účely a robia cesťáky? Dúfam že nie. Ďakujem

Nie, autá zamestnancov sa neprihlasujú, len pri vypracovaní DP sa musí za ne odviesť daň :)
Evanka
18.03.10,10:01
Nie, autá zamestnancov sa neprihlasujú, len pri vypracovaní DP sa musí za ne odviesť daň :)
Ak zamestanec využíva automobil v dokladoch ktorého nie je zapísaný ako držiteľ, nevzniká povinnosť podľa zákona MV za toto vozidlo platiť daň :).
mirčiak
18.03.10,10:11
Nie, autá zamestnancov sa neprihlasujú, len pri vypracovaní DP sa musí za ne odviesť daň :)

Jaaaj tak to mi odľahlo.
majusina
24.03.10,11:20
Ahojte poraďáci,
prosím o radu. Ak ide SZČO na zahraničnú prac. cestu a kým prejde slov. hranicu, cestuje 10hod. Stravné v tom prípade je 3,6€(suma platná na Slovensku), alebo 50% zo sumy zahran. prac. cesty. Veľmi pekne ďakujem, ste super.
Evanka
24.03.10,17:47
Ahojte poraďáci,
prosím o radu. Ak ide SZČO na zahraničnú prac. cestu a kým prejde slov. hranicu, cestuje 10hod. Stravné v tom prípade je 3,6€(suma platná na Slovensku), alebo 50% zo sumy zahran. prac. cesty. Veľmi pekne ďakujem, ste super.
Ak je zahraničná pracovná cesta na SK v trvaní 10 hodín, má nárok na stravné 3,6 € (stravné na Slovensku) plus stravné v zahraničí (podľa trvania).
cinque
25.08.10,06:27
Chcem sa opýtať na tému súkromný automobil a manželia podnikatelia. Obaja manželia samostatne podnikaju a chcú používať súkromný automobil, ktorý patrí do ich BSM. V TP je zapísaná manželka. Automobil chcú používať priebežne. Treba to riešiť nejakou zmluvou, alebo pri BSM na tom nezáleží? A kto má zaplatiť daň za motorové vozidlá? Vopred ďakujem
tibor1000
06.02.11,15:25
Dobrý deň,prosím Vás,keď SZČO vedie automobil ako "súkromný", daň z motorových vozidiel sa neúčtuje ako daňový výdavok,správne?
ďakujem
johny18
06.02.11,15:28
Nechapem, preco by to nemal byt danovy vydavok..
tibor1000
06.02.11,15:41
lebo do daňových výdavkov sa neúčtuje ani benzín,ani opravy auta,ani odpisy,všetko je v náhrade za kilometer
preto rozmýšlam-či daň za auto,je daňový výdavok? :eek:
Zita5
06.02.11,15:50
Daň z motorových vozidiel je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane .
Daň ste povinný platiť podľa Zákona o dani z motorových vozidiel z dôvodu , že vozidlo používate na podnikanie , bez ohľadu na to, že či sú výdavky preukázateľné na MV v obchodnom majetku , alebo súkromné vozidlo využívané na podnikateľské účely.

§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok

(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, 84)
kubkokubko
07.02.11,06:28
Ahojte poradaci, prosim vas menili sa cestovne nahrady za rok 2010, ktore boli koncom roka 2009 0,183€? Viem ze sa menilo stravne v tuzemsku od 24.12.2010 v pasme 5-12hod z 3,60€ na 3,80€, 12-18hod z 5,40 na 5,70, nad 18 z 8,30 na 8,80€. O uplatnovani DPH pri sukromnom vozidle prihlasenom na podnikanie na DU tiez nic neviem. A cestnu dan som tiez nedavala do vydavkov, aj ked by ma to potesilo, myslim si ze je to naozaj zahrnute v náhrade za km. Velmi by ma zaujimal nazor skusenych poradakov.
Zoltán Kovács
07.02.11,06:32
Ahojte poradaci, prosim vas menili sa cestovne nahrady za rok 2010, ktore boli koncom roka 2009 0,183€? Viem ze sa menilo stravne v tuzemsku od 24.12.2010 v pasme 5-12hod z 3,60€ na 3,80€, 12-18hod z 5,40 na 5,70, nad 18 z 8,30 na 8,80€. O uplatnovani DPH pri sukromnom vozidle prihlasenom na podnikanie na DU tiez nic neviem. A cestnu dan som tiez nedavala do vydavkov, aj ked by ma to potesilo, myslim si ze je to naozaj zahrnute v náhrade za km. Velmi by ma zaujimal nazor skusenych poradakov.

Náhrada za používanie súkromného MV živnostníkom sa počas roka 2010 nemenila. Celý rok bola 0,183 eur na kilometer.
Daň z motorových vozidiel v tejto náhrade nie je zahrnutá. Takže kľudne účtovať ako VOZD.
kubkokubko
07.02.11,06:41
Doprkinka a ja som ju minuly rok zauctovala ako VNZD no nevadi, dakujem
JAJA11
07.02.11,07:07
Doprkinka a ja som ju minuly rok zauctovala ako VNZD no nevadi, dakujem

Ono si treba uvedomiť, že DzMV súkromná osoba neplatí, túto musí zaplatiť len ak sa auto používa na podnikanie :)
Ivánuška
08.02.11,18:30
Aké výdavky okrem DzMV si môže dať do nákladov SZCO ked používa súkromné motorové vozidlo? Zákonnu poistku, havarijnu poistku. ? No a okrem paušálu za phm... hlavne mi ide o ZP, HP... dakujeeeeeeeeem.
:rolleyes:
renatamnch
19.02.11,23:01
Ono si treba uvedomiť, že DzMV súkromná osoba neplatí, túto musí zaplatiť len ak sa auto používa na podnikanie :)


Ak sa dopravuje SZČO stavbár do BA (má tam momentálne zakázku) na súkromnom aute nezahrnutom do majetku a nemá zaplatenú DzMV môže si do VOZD dať cesťáky? Považujú sa cesty do práce za výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov ( teda za súčasť podnikania )? Musí dodatočne podať DP k DzMV za rok 2010? Neviem sa z toho nejako vymotať. On tvrdí, že pracovníčka DÚ ho usmernila, že pri tejto preprave na na iné miesto, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva a auto inak na podnikanie nevyužíva nie je povinnosť podávať DP a platiť daň. Myslím si, že daň mal zaplatiť, pretože cesťáky sú výdavky súvisiace s využitím súkromného automobilu achce ich uplatniť daňovo.
Skúste poradiť.
janulka
21.02.11,11:30
Dobrý deň prajem, prosím chcela by som si len potvrdiť nasledovné:


- szčo - neplatiteľ dph, JU - dnes prišiel a vysypal igelitku plnú dokladov a medzi nimi i doklady za nákup PHL.
- prosím vás môžem postupovať nasledovne?
- zrátam litre benzínu z jednotlivých bločkov z erp, teda zistím kolko litrov natakoval v priebehu roka, poznám priemernú spotrebu auta - na základe týchto údajov zistím kolko km najazdil v roku 2010 / teda na kolko km mu stačili PHL/ vedie si knihu jázd - no tak približne to sedí s bločkami z erp, aby bolo čoho sa chytit
- osobné vozidlo nemá zaradené v obchodnom majektku,
- môže si teda uplatniť:
1. náhradu za spotrebu pohonných hmôt
/najazdené km na podnikateľské účely x priemer. spotreba podľa TP/ : 100 x cena za liter PHL
2. 0,183 € za každý kilometer prejdený na podnikateľský účel

ďakujem krásne za ochotu
JAJA11
21.02.11,11:45
Dobrý deň prajem, prosím chcela by som si len potvrdiť nasledovné:


- szčo - neplatiteľ dph, JU - dnes prišiel a vysypal igelitku plnú dokladov a medzi nimi i doklady za nákup PHL.
- prosím vás môžem postupovať nasledovne?
- zrátam litre benzínu z jednotlivých bločkov z erp, teda zistím kolko litrov natakoval v priebehu roka, poznám priemernú spotrebu auta - na základe týchto údajov zistím kolko km najazdil v roku 2010 / teda na kolko km mu stačili PHL/ vedie si knihu jázd - no tak približne to sedí s bločkami z erp, aby bolo čoho sa chytit
- osobné vozidlo nemá zaradené v obchodnom majektku,
- môže si teda uplatniť:
1. náhradu za spotrebu pohonných hmôt
/najazdené km na podnikateľské účely x priemer. spotreba podľa TP/ : 100 x cena za liter PHL
2. 0,183 € za každý kilometer prejdený na podnikateľský účel

ďakujem krásne za ochotu

Aj ja to robím tak nejak, len pripomínam že musí byť zaplatená DzMV
janulka
21.02.11,11:46
Ďakujem kráááááááááááááááááááne, DzMV je zaplatená.

ešte raz srdečná vďaka, ja som už niekedy z tej kopy dokladov ktoré vysypú na stôl taká domýlená, že mi vypadávajú základné veci
zamsting
22.02.11,15:40
Dobrý deň prajem, prosím chcela by som si len potvrdiť nasledovné:


- szčo - neplatiteľ dph, JU - dnes prišiel a vysypal igelitku plnú dokladov a medzi nimi i doklady za nákup PHL.
- prosím vás môžem postupovať nasledovne?
- zrátam litre benzínu z jednotlivých bločkov z erp, teda zistím kolko litrov natakoval v priebehu roka, poznám priemernú spotrebu auta - na základe týchto údajov zistím kolko km najazdil v roku 2010 / teda na kolko km mu stačili PHL/ vedie si knihu jázd - no tak približne to sedí s bločkami z erp, aby bolo čoho sa chytit
- osobné vozidlo nemá zaradené v obchodnom majektku,
- môže si teda uplatniť:
1. náhradu za spotrebu pohonných hmôt
/najazdené km na podnikateľské účely x priemer. spotreba podľa TP/ : 100 x cena za liter PHL
2. 0,183 € za každý kilometer prejdený na podnikateľský účel

ďakujem krásne za ochotu
Pls a tú cenu za liter PHL vypočítaš ako ?
T.J. súčet cien bločkov delené súčet litrov PHL bločkov za napr. mesiac ?
Díky.
marjankaj
22.02.11,15:50
Aj ja to robím tak nejak, len pripomínam že musí byť zaplatená DzMV

Súhlasím. Daň z motorových vozidiel musí byť zaplatená.
Ale ak nie je, to neznamená, že si nemôže uplatňovať výdavky za použitie motorového vozidla do nákladov.

Prezraď podľa ktorého paragrafu by to malo byť ako hovoríš.
marjankaj
22.02.11,16:04
Pls a tú cenu za liter PHL vypočítaš ako ?
T.J. súčet cien bločkov delené súčet litrov PHL bločkov za napr. mesiac ?
Díky.

Pre SZČO platí zákon o dani z príjmov.


§19 ods.(2)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)



pre zamestnanca platí zákon o cestovných náhradách

§7 ods(5)


(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").
JAJA11
22.02.11,18:10
Súhlasím. Daň z motorových vozidiel musí byť zaplatená.
Ale ak nie je, to neznamená, že si nemôže uplatňovať výdavky za použitie motorového vozidla do nákladov.

Prezraď podľa ktorého paragrafu by to malo byť ako hovoríš.

Ja netvrdím, že v prípade, že nie je daň zaplatená, tak nemôže, ale je povinný daň zaplatiť dodatočne. Ak tak nespraví, daň mu pri kontrole vyrúbí DÚ. :o
brikina
06.03.11,10:30
mne uz asi tiež preskakuje, tak sa radšej spýtam. može si SZČO,ktorý využíva svoje vozidlo na podnikatelske ucely a nie je zaradene do majetku firmy -moze si pri cestách uplatnit okrem benzinu a amortizácie aj stravné? /podla casoveho pásma samozrejme/
KEJKA
06.03.11,10:37
MôžE
ccokoladecka
06.03.11,18:52
ahojte, k tomuto všetkému, čo tu bolo popísané si chcem potvrdiť, či je správne, že SZČO svoje súkromné vozidlo prihlásil na DU od 1.1., a bude si do nákladov dávať výdavky na PHM (odkladá bločky), tiež amortizáciu a výdavky v súvislosi s daňou z MV? Vedie jednoduché účtovníctvo.

ĎAkujem za odpoveď.
JAJA11
06.03.11,20:21
ahojte, k tomuto všetkému, čo tu bolo popísané si chcem potvrdiť, či je správne, že SZČO svoje súkromné vozidlo prihlásil na DU od 1.1., a bude si do nákladov dávať výdavky na PHM (odkladá bločky), tiež amortizáciu a výdavky v súvislosi s daňou z MV? Vedie jednoduché účtovníctvo.

ĎAkujem za odpoveď.

náklady za PHM si môže dávať do nákladov v závislosti od priemernej spotreby auta, ostatné náklady (opravy, údržba) sa do nákladov dostanú cez náhrady čo je v súčasnosti 0,183 EUR / km.
:)
ccokoladecka
07.03.11,18:58
takže nie je nutné bločky odkladať? a čo tá daň z MV? môže sa dať do nákladov?
ďakujem za radu :)
Lenka1979
07.03.11,19:01
takže nie je nutné bločky odkladať? a čo tá daň z MV? môže sa dať do nákladov?
ďakujem za radu :)

Bločky si odkladať musí kvôli daňovej uznateľnosti nákladov a preukázania ceny PHM pri jednotlivých jazdách. Daň z MV je výdavkom ovplyv.základ dane.
JAJA11
07.03.11,19:17
Bločky si odkladať musí kvôli daňovej uznateľnosti nákladov a preukázania ceny PHM pri jednotlivých jazdách. Daň z MV je výdavkom ovplyv.základ dane.

Bločky sa dajú nahradiť aj použitím cien benzínu podľa štatistického úradu. :)
brikina
08.03.11,06:26
ahojte, chcem sa spýtat, kolko maximálne dní v mesiaci moze byt SZCO v zahraničí a uplatnit si v DP Cestovné náhrady? Počula som o nejakom čísle 17 dni, je to pravda? mozete ma nejako dostat do obrazu? velka vdaka Vám
KEJKA
08.03.11,07:20
agentúra JPP?
aleo iný zdroj?
Black
10.03.11,09:30
Ahojte

Ja mam takýto problém. Účtujem súkromné auto u podnikateľa v JÚ (platca DPH), DPH a bločky uplatňoval počas roka (kvoli vyčísleniu DPH). Teraz dorába dodatočne knihu jázd. V zákone stojí (parafrázujem), že o PHM v knihe jázd treba účtovať v cene za akú boli PHM nakúpené (teda vychádzam z bločkov). Pr.:
1. deň má SZČO prázdnu nádrž
2. deň natankuje 10l po 1,0€/l
3. deň natankuje 10l po 1,5€/l
4. deň má pracovnú cestu kde prejde 200km (a spotrebuje viac ako 10l).

Akú cenu priradí do knihy jázd k jazde za 4. deň. Urobí sa aritmetický priemer, vážený aritmetický, FIFO alebo sa uplatní len cena z posledného bločku?? Poraďte prosím :-(

Ďakujem
Ingrid Ondruskova
12.03.11,12:09
náklady za PHM si môže dávať do nákladov v závislosti od priemernej spotreby auta, ostatné náklady (opravy, údržba) sa do nákladov dostanú cez náhrady čo je v súčasnosti 0,183 EUR / km.
:)

......a pre rok 2010 je aká sadzba? ....Ďakujem
Ingrid Ondruskova
12.03.11,13:33
......a pre rok 2010 je aká sadzba? ....Ďakujem

Našla som odpoveď /p.Zoltán..K. dňa 7.2.2011/......sadzba pre rok
2010 je 0,183 EUR/km
kubkokubko
09.06.11,11:56
Ahojte poraďáci, chcem postupovat v tomto prípade správne, prosím o Vaše názory a pripomienky: Manžel je SZČO, platca DPH, účtuje v JU. Používa súkromné auto na podnikateľské účely, má zaplatenú daň z MV, v účtovníctve si uplatňuje náhradu za KM a PHM. Chce si kúpiť prívesný vozík. Môj názor je, že aj keď v majetku firmy nie je auto, môže byť zakúpený vozík za 510€ s DPH zaradený ako drobný majetok. Hneď ho dám do nákladov, pretože sa neodpisuje, môžeme si odpočítať aj DPH, je potrebné ho nahlásiť na DU, na buduci rok zaplatiť daň z MV a do nákladov si možeme dať všetky výdavky s vozíkom spojené, napr. opravy atď. Ak by bol niektory moj predpoklad nespravny, prosím opravte ma. Veľmi pekne dakujem za názory.
kubkokubko
12.06.11,10:40
Prosim nenájde sa nikto, kto by mi poradil, či to urobím takto v súlade so všetkými zákonmi? Dakujem
KEJKA
12.06.11,16:53
odpovedám tak, že všetko vo svojom príspevku je správne, DPH si odpočíta.
Neviem, či je potrebné ho nahlásiť na DU, na buduci rok zaplatiť daň z MV ............vozík nie je motorové vozidlo, takže DMV asi nie. ........................vid nasl.príspevok
Do nákladov si možete dať všetky výdavky s vozíkom spojené, napr. opravy atď..
marjankaj
12.06.11,17:05
odpovedám tak, že všetko vo svojom príspevku je správne, DPH si odpočíta.
Neviem, či je potrebné ho nahlásiť na DU, na buduci rok zaplatiť daň z MV ............vozík nie je motorové vozidlo, takže DMV asi nie. Do nákladov si možete dať všetky výdavky s vozíkom spojené, napr. opravy atď.

Prívesný vozík sa zaraďuje do kategórie "O"

JEDENÁSTA ČASŤ
DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL

§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").
kubkokubko
12.06.11,20:01
Dakujem velmi pekne za odpoved Kejka veľmi si mi pomohla, vďaka
Tánička
29.05.15,07:33
Môže si SZČO vyplatiť cestovné náhrady, teda náhradu za použitie súkromného MV z pokladne? Aj keď táto suma prevýši 5.000 EUR za rok?
Ďakujem
avalik
29.05.15,07:39
Môže si SZČO vyplatiť cestovné náhrady, teda náhradu za použitie súkromného MV z pokladne? Aj keď táto suma prevýši 5.000 EUR za rok?
Ďakujem

1. otázky sa nezadávajú do odpovedí a komentárov - dole na stránke máš etiketu porady
2. je dobré aj používať vyhľadávač
3. nesleduje sa suma platieb za rok ale vo vzťahu k jednému právnemu vzťahu + v tomto prípade nedochádza k odovzdaniu hotovosti inej osobe, stále je to jedna a tá istá FO.