ergo
24.01.11,14:59
Dnes mi pracovnicka oznamila ze pri nastupe pracovnika na rodicovsku dovolenku ho po novom musim vraj odhlasit z poistenia a nie ako doteraz ze som len zadala zaciatok RD kodom 1C ale ukoncenie pracovneho pomeru a potom zaciatok RD. To iste vraj pri materskej a PN a OCR. Nikde v zakone to vsak nevidim ako to teda vlastne je?
blondy
24.01.11,14:33
Zmena je v zákone o ZP, § 11
Platitelia poistného

(1) Na účely tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.

(2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je
a) zamestnancom,
b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
c) osobou, za ktorú platí poistné štát.

(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.19) Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské
blondy
24.01.11,14:39
tzn, keď ide na RD napr. 15.1.2011, tak ju k 31.1.2011 musíš odhlásiť zo ZP, lebo od 1.2.2011 nie je podľa tohoto zákona považovaná za zamestnanca, nakoľko vo februári nepoberá žiadny príjem...
ergo
25.01.11,12:46
ano to beriem ibaze mi pride nelogicke ukoncovat pracovny pomer. A co s pracovnikmi ktori su uz na RD od minuleho roka odhlasovat spatne, alebo od 1.1.2011?
Ivana 1511
25.01.11,12:53
Ak sú na RD už od minulého roka treba ich odhlásiť zo zdravotnej poisťovne k 31.12.2010.
ergo
25.01.11,13:06
Dakujem takze MD, PN , OCR ostava po starom akurat RD sa ukoncuje pracovny pomer.
Dakujem
Jeniffer
26.01.11,07:43
Rozumiem tomu správne, že ukončiť pracovný pomer k 31.12.2010?
Ak zadám v programe ukončenie prac. pomeru tak mi ju nebude vykazovať vo výkazoch ani pre sociálnu poisťovňu? Je to tak správne?
Jeniffer
26.01.11,08:39
skúste poradiť
Ďakujem
Ivana 1511
26.01.11,09:30
Neviem či som pochopila správne, ak nie prosím opravte ma.
Odhlásiť by sa mala len zo zdravotnej poisťovne k 31.12.2010 a v sociálnej by mala zostať tak ako doteraz na rodičovskom príspevku. Takto som pochopila výklad školiteľky. Je to správne?
Vtedy by sa nedalo v programe ukončenie pracovného pomeru, ale by sa len zrušilo zdravotné poistenie /aspoň mne sa to v mzdovom programe dá/ a do soc.poistovne by zostala v stave.
Jeniffer
26.01.11,10:56
problém je ten ,že v programe ktorý užívam ja, to takto nejde ..hm
Ivana 1511
26.01.11,11:08
Nejde ti to ani tak že zrušíš číslo zadanej zdravotnej poisťovne u zamestnankyne na rodičovskej dovolenke a tak sa ti nedostane medzi ostatných zamestnancov za ktorých sa odvádza ZP?
Keď zadáš ukončenie PP samozrejme že ju nebudeš mať ani vo výkazoch pre SP,
Jeniffer
26.01.11,12:44
skúsim
ďakujem za radu
zazulka
11.05.11,09:41
Platí ukončovanie PP v ZP aj pri dlhodobej PN?Viete niekto poradiť?
Nesa1
11.05.11,09:56
Nemyslím, že to platí pri dlhodobej PN, teda počas PN, lebo:

(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.19) Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, nemocenské, ošetrovné alebo materské
Výcuc z toho:
Fyzická osoba nie je zamestnancom v kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.
Keď poberá náhradu, je zamestnancom!