alexxandra
07.12.05,11:17
ahojte :-)

Chcem sa poradit s mudrejsimi s takymto pripadom:

Klient ma trvale bydlisko v Trnave, toto ma aj uvedene ako miesto podnikania. Ma vsak v Nitre prenajaty byt od nejakej sukromnej osoby dost nacierno. Okrem toho ma v Nitre pranajatu oficialne kancelariu. Chcem sa spytat, keby zmluvu o najme bytu zlegalizoval, ci by si mohol davat vydavok za prenajom bytu do nakladov /dotycna druha strana by si prijem priznala /. Da sa takyto vydavok zdovodnit? Keby byval na hoteli,tak by to asi do nakladov mohlo ist,ci nie? Neviem sa rozhodnut.

Dakujem.
renča1
07.12.05,10:23
Podľa môjho názoru by išlo o daňový výdavok. Ved by išlo o výdavok, ktorý by slúžil na dosiahnutie príjmov a udržanie príjmov.Pozri §19 písm. e). Osoba, ktorá mu prenajíma byt môže využiť §9 ods.1 písm.h)zákon o dani z príjmu - príjem oslobodený od dane ak príjem nepresiahne paťnásobku život.minima.
Zita5
07.12.05,10:51
Môj názor je taký , že ak si to obháji pred daňovou kontrolou , tak áno . Podľa mňa by to aj mohlo " byť " . Len aby to skutočne obhájil , pretože nájom platí za celý mesiac , čo sa nemusí zhodovať so stráveným časom v prenajtej kancelárii a činnostou ktorú vykonáva .. Aby to nebudilo dojem , že má prechodný pobyt v Nitre a dáva to do výdavkov , a tým si umelo znižuje ZD . To už záleží od rozhodnutia samotného podnikateľa . Ďalšou vecou je fakt , že aby k tomu skutočne boli aj adekvátne príjmy a potvrdzovali skutočnosť , že ten prenájom je potrebný k ich dosahovaniu . Ale pripúšťam , aj to , že môže byť s tým problém .