Silvia Szalaiova
24.01.11,16:46
Dobrý deň, mám nasledovnú otázočku: SZČO má na podnikateľskom účte aj také príjmy, ktoré sa netýkajú podnikania. Tieto zaúčtuje ako príjmy neovplyvňujúce základ dane. Takisto aj výdavky také, ktoré neovplyv.ZD. Z hľadiska správneho účtovania k týmto príjmom aj výdavkom by sa mal vypísať VPD resp.PPD (osobný vklad alebo výber)? Podľa môjho názoru je to zbytočné. Vopred ďakujem za odpoveď.
mysimis
24.01.11,15:51
Nie k tomuto sa nevypisuje ani VPD ani PPD - účtuješ to na podnikateľskom účte - výdavok zaúčtuješ do osobnej spotreby a príjem môžeš zaúčtovať ako vklad podnikateľa.
Marikaby
24.01.11,15:52
Dobrý deň, mám nasledovnú otázočku: SZČO má na podnikateľskom účte aj také príjmy, ktoré sa netýkajú podnikania. Tieto zaúčtuje ako príjmy neovplyvňujúce základ dane. Takisto aj výdavky také, ktoré neovplyv.ZD. Z hľadiska správneho účtovania k týmto príjmom aj výdavkom by sa mal vypísať VPD resp.PPD (osobný vklad alebo výber)? Podľa môjho názoru je to zbytočné. Vopred ďakujem za odpoveď.
K výdavkom na podnikateľskom bankovom účte nevypisujeme VPD a PPD. Tie vypíšeš pri hotovostných príjmoch a výdavkoch účtovaných cez pokladňu.
Ak z podnikateľského účtu platím svoj súkromný (nedaňový) výdavok, tak do nákladov neúčtujem ani bankový poplatok, ktorý sa tejto súkromnej platby týka.
Zita5
24.01.11,16:53
mimotemyRaz veľmi dávno (možno r. 1994, keď bolo podnikanie v plienkach )som mala klienta, ktorému nabehla na jeho súkromný účet, ktorý používal v súvislosti s podnikaním suma 36 000,-Sk.Žiadala som ho , aby mi identifikoval platbu .Povedal mi , že to má jednu platbu, lebo niečo predal z majetku a dohodli sa na obchode "bez papierov" , tak kupujúci mu zaplatil na jeho súkromno- podnikateľský účet túto platbu .
No a čo som to spravil nesprávne ?Ďalej nekomentujem ....



----------------------------------------------------------------------
A teraz čiastočná odpoveď k téme , vzhľadom k tomu, že sa v tomto období hromadia otázky rovnakého druhu http://www.porada.sk/1627937-post4.html
Ja neviem pochopiť , ako si môže dať posielať na podnikateľský účet platby , ktoré nesúvisia s podnikaním .To už skutočne takto šetríme na bankových poplatkoch , aby sme miešali hrušky s jablkami pri podnikaní.
To skutočne 5 euro mesačne je veľa za oddelenie súkromných financií od podnikateľských ?


Na záver......k bankovému výpisu nikdy nevypisujeme výdavkové alebo príjmové pokladničné doklady!Tie patria k pokladničnými operáciam príjem pokladňa alebo výdaj pokladňa.