olvo
24.01.11,16:57
manželka poberala podporu tri mesiace v roku 2010 /celková suma 1200euro/potom do konca roka už nemala nárok lebo je manžel živnostník. Chcem sa poradiť manžel má v daňovom priznaní na riadku 68 sumu 655 euro, môže si v DP uplatňovať niečo aj na manželku, keďže bola celý rok nezamestnaná. A ako by mal postupovať.
ďakujem za radu
Tweety
24.01.11,16:04
manželka poberala podporu tri mesiace v roku 2010 /celková suma 1200euro/potom do konca roka už nemala nárok lebo je manžel živnostník. Chcem sa poradiť manžel má v daňovom priznaní na riadku 68 sumu 655 euro, môže si v DP uplatňovať niečo aj na manželku, keďže bola celý rok nezamestnaná. A ako by mal postupovať.
ďakujem za radu
MôžE SI uplatniť 4025,70-1200, teda rozdiel medzi jej príjmom a NČ.
Zuziana
24.01.11,16:21
podá dodatočné DP.
Tweety
24.01.11,16:32
podá dodatočné DP.
Prečo?
Zuziana
01.02.11,15:32
Prečo?
Prepáčte, bola so v tom, že za minulé obdobie. Za rok 2010 samozerejme v riadnom DP, tak ako píše Tweety
olvo
02.02.11,21:11
Dobre, ale aká potom vyjde konečná suma na DP?
veronikasad
02.02.11,21:24
manželka poberala podporu tri mesiace v roku 2010 /celková suma 1200euro/potom do konca roka už nemala nárok lebo je manžel živnostník. Chcem sa poradiť manžel má v daňovom priznaní na riadku 68 sumu 655 euro, môže si v DP uplatňovať niečo aj na manželku, keďže bola celý rok nezamestnaná. A ako by mal postupovať.
ďakujem za radu
prečo ? Ako súvisí poberanie dávky v nezamestnanosti s tým, že manžel je živnostník ?
Potvrdenie o výške vyplatenej dávky v nezamestnanosti jej vydá SP.
olvo
03.02.11,07:34
Ano, viem, že jej potvrdenie vydá soc. poisťovňa,len som sa chcela presvedčiť či to bude mať vplyv na jeho konečnú daň na úhradu. Teda, či ju treba vôbec dávať do DP keď je jeho základ dane 655,13 euro,/ mne vychádza , že nezaplatí na dani nič/
Ďakujem
Tweety
03.02.11,07:37
Ano, viem, že jej potvrdenie vydá soc. poisťovňa,len som sa chcela presvedčiť či to bude mať vplyv na jeho konečnú daň na úhradu. Teda, či ju treba vôbec dávať do DP keď je jeho základ dane 655,13 euro,/ mne vychádza , že nezaplatí na dani nič/
Ďakujem
NIe, daň to nijako neovplyvní. AK NČ uplatní len na seba, aj tak sa mu vráti. Ďalšia by už nemala nijaký význam.
janaGT
03.02.11,07:38
manželka poberala podporu tri mesiace v roku 2010 /celková suma 1200euro/potom do konca roka už nemala nárok lebo je manžel živnostník. Chcem sa poradiť manžel má v daňovom priznaní na riadku 68 sumu 655 euro, môže si v DP uplatňovať niečo aj na manželku, keďže bola celý rok nezamestnaná. A ako by mal postupovať.
ďakujem za radu

to je nejaká hlúposť, keď poberáš podporu v nezam, tak úrad ani sociálku nezaujíma, či je tvoj manžel živnostník a koľkko zarába
Janinkaaa
03.02.11,08:35
Ja by som sa spýtala opačne :
Môže si manželka, ktorá poberá len príjmy zo záv. činnosti uplatniť manžela živnostníka (SZČO), ktorý mal nízke príjmy v roku 2010 ?

Ak áno, čo sa berie za jeho príjem ?
Hrubý príjem ?
veronikasad
03.02.11,09:49
Ja by som sa spýtala opačne :
Môže si manželka, ktorá poberá len príjmy zo záv. činnosti uplatniť manžela živnostníka (SZČO), ktorý mal nízke príjmy v roku 2010 ?

Ak áno, čo sa berie za jeho príjem ?
Hrubý príjem ?
môže si uplatniť, ak vlastný príjem manžela je nižší ako ročná NČZD.

Vlastný príjem SZČO = tržby, uhr.fa (nie základ dane).
Katy a R
03.02.11,10:04
to je nejaká hlúposť, keď poberáš podporu v nezam, tak úrad ani sociálku nezaujíma, či je tvoj manžel živnostník a koľkko zarába

.. zrejme poberala podporu = dávku v hmotnej núdzi :confused::confused: nie dávku v nezamestnanosti ..;)
pre olvo: treba presne uviesť o čo ide .. potom tu nad tým kúmame, že prečo je to tak :confused::confused:
Katy a R
03.02.11,10:11
môže si uplatniť, ak vlastný príjem manžela je nižší ako ročná NČZD.

Vlastný príjem SZČO = tržby, uhr.fa (nie základ dane).

.. a ešte môže znížiť vlastný príjem o zaplatené poistné (ZP aj SP - ak platil)
olvo
04.02.11,11:38
Teraz som to celkom dobre nepochopila, čo sa mu vráti?
veronikasad
04.02.11,11:40
Teraz som to celkom dobre nepochopila, čo sa mu vráti?
komu - čomu ?

Ak sa pýtaš na manžela, vráti sa mu zaplatená daň, keď si uplatní NČZD na manželku.
olvo
04.02.11,11:51
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa bola to všeobecná informácia, teda takto upresním pôvodnu otázku. Za tri mesiace v roku 2010 poberala dávku v nezamestnanosti, potom už nič / na dávku v hmotnej núdzi nemala nárok z toho dôvodu, lebo manžel je SZČO/Ďakujem
veronikasad
04.02.11,11:53
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa bola to všeobecná informácia, teda takto upresním pôvodnu otázku. Za tri mesiace v roku 2010 poberala dávku v nezamestnanosti, potom už nič / na dávku v hmotnej núdzi nemala nárok z toho dôvodu, lebo manžel je SZČO/Ďakujem
Dávka v nezamestnanosti je vlastným príjmom manželky. Manžel si uplatní na manželku rozdiel medzi 4025,70 a vyplatenou dávkou v nezamestnanosti.
Katy a R
04.02.11,14:35
Teraz som to celkom dobre nepochopila, čo sa mu vráti?

olvo ... to o vrátení daní platilo pre janinku, ktorá má PP a chce si uplatniť NZČ na manžela.
v tvojom prípade (pri takom príjme) platí http://www.porada.sk/1642534-post9.html .. (nevieme - či napr nemal nejakú brigádu, kde bola zrazená daň)... ale ak bol príjem len zo živnosti ... tak mu potom DU nemá čo vrátiť.. ;)