marpo
24.01.11,17:41
Dobrý deň.Vedel by mi niekto poradiť s problémom? Dcéra žila s druhom 7 rokov.Počas tejto doby si kúpili osobný automobil na leasing. Tento leasing bol vystavený na jej druha a spoločne ho splácali. Posielali mi z Anglicka peniaze a ja som to splácal z môjho účtu. Teraz sa rozišli a jej druh zobral auto a predal ho.Nechce jej vyplatiť polovicu peňazí z predaja. Údajne bolo auto jeho lebo bolo evidované na jeho meno. Prosím o radu ako postupovať ďalej, aby sa dcéra dostala ku svojej polovici peňazí z predaja. Ďakujem
EvaB
25.01.11,07:21
Dôležité je, kto ti posielal peniaze. Ak dcéra z vlastného účtu a ty si platil z vlastného účtu, potom by to nemusel byť problém. Ak je taký neseriózny, že sa nechce podeliť o spoločné príjmy, bolo by možné ho žalovať o vrátenie peňazí, ktoré mu počas spolužitia "požičala" na splátky leasingu. A to by ho možno vyšlo viac, ako len polovica z predaja auta, je to ale aj o dôkazoch z jeho strany, že sa na tých splátkach podieľal. Hrozba, že súd môže rozhodnúť v jeho neprospech, by ho mala pohnúť k tomu, aby čosi vyplatil.
Stanislav 1975
25.01.11,07:38
Dôležité je, kto ti posielal peniaze. Ak dcéra z vlastného účtu a ty si platil z vlastného účtu, potom by to nemusel byť problém. Ak je taký neseriózny, že sa nechce podeliť o spoločné príjmy, bolo by možné ho žalovať o vrátenie peňazí, ktoré mu počas spolužitia "požičala" na splátky leasingu. A to by ho možno vyšlo viac, ako len polovica z predaja auta, je to ale aj o dôkazoch z jeho strany, že sa na tých splátkach podieľal. Hrozba, že súd môže rozhodnúť v jeho neprospech, by ho mala pohnúť k tomu, aby čosi vyplatil.

Evi, ja s tebou nesúhlasím a mám úplne opačný názor ako ty - doležité je, že bolo písané na neho a neboli manželia- tu neexistuje žiadne bsm-ko, nič- ja si myslím, že zadávateľova dcéra má minimálnu šancu niečo vymocť od bývalého druha...
Eva10
25.01.11,08:52
Dôležité je, kto ti posielal peniaze. Ak dcéra z vlastného účtu a ty si platil z vlastného účtu, potom by to nemusel byť problém. Ak je taký neseriózny, že sa nechce podeliť o spoločné príjmy, bolo by možné ho žalovať o vrátenie peňazí, ktoré mu počas spolužitia "požičala" na splátky leasingu. A to by ho možno vyšlo viac, ako len polovica z predaja auta, je to ale aj o dôkazoch z jeho strany, že sa na tých splátkach podieľal. Hrozba, že súd môže rozhodnúť v jeho neprospech, by ho mala pohnúť k tomu, aby čosi vyplatil.
Len to doplním. Ide o bezdôvodné obohatenie druha dcéry. Je možné žalovať o jeho vydanie. Pozor len na to, že pri bezdôvodnom obohatení je premlčacia doba dva roky, teda pri splátkach starších ako dva roky môže namietnuť premlčanie. Ak tak urobí nebude ich môcť súd priznať.
EvaB
25.01.11,10:17
Evi, ja s tebou nesúhlasím a mám úplne opačný názor ako ty - doležité je, že bolo písané na neho a neboli manželia- tu neexistuje žiadne bsm-ko, nič- ja si myslím, že zadávateľova dcéra má minimálnu šancu niečo vymocť od bývalého druha...
Nepíšem o BSM, ale o tom že ak peniaze otcovi posielala ona a otec platil leasing, mohla by sa domáhať peňazí, ktoré mu akoby v dobrej viere počas spolužitia požičiavala na auto. A túto "pôžičku" chce späť. Je jasné, že auto kúpili spoločne, spoločne ho užívali a teda len zostatková hodnota by sa mala deliť. Rieši sa tu možnosť získať späť, čo jej patrí, keď už on sa takto zachoval.
marpo
06.02.11,18:49
dakujem vsetkym za radu