ricksyth
24.01.11,18:16
Ahojte,

mám takú otázočku. Čo vlastne merajú merače tepla na radiátoroch? Merajú teplo podľa tepla v miestnosti alebo len keď je radiátor pustený? Ide o to, že zvyknem pri vyšších vonkajších (0-10°C) teplotách vykurovať klimatizačnými jednotkami a radiátory mám vtedy vypnuté. Nemerajú mi tie merače aj vtedy? Nerád by som totiž platil za teplo 2x. Mám digitálne merače SIEMENS.
patrixo
24.01.11,17:55
Mňa by úplne najviac zaujímalo, prečo kúriš klimatizačnou jednotkou...
JaDo
24.01.11,22:32
CITUJEM:
http://www.porada.sk/t19068-p110-meranie-a-rozpocitavanie-tepla-merace-koeficienty.html

Príspevok 1091:
„Poměrové měřidlo prostřednictvím bezrozměrného čísla vyjadřuje intenzitu využívání otopného tělesa.“
sito
25.01.11,02:39
Ahojte,

mám takú otázočku. Čo vlastne merajú merače tepla na radiátoroch? Merajú teplo podľa tepla v miestnosti alebo len keď je radiátor pustený? Ide o to, že zvyknem pri vyšších vonkajších (0-10°C) teplotách vykurovať klimatizačnými jednotkami a radiátory mám vtedy vypnuté. Nemerajú mi tie merače aj vtedy? Nerád by som totiž platil za teplo 2x. Mám digitálne merače SIEMENS.

Práve takým spôsobom, akým vykuruješ, zvyšuješ svoje náklady na vykurovanie svojho bytu.
ricksyth
25.01.11,05:47
netvrdil by som, ze si zvysujem naklady na teplo. Prave tento rok to prvy krat skusam a meriam presne spotreby el. energie a vychadzaju zaujimave vysledky pri kureni klimou.
Chobot
25.01.11,09:53
netvrdil by som, ze si zvysujem naklady na teplo. Prave tento rok to prvy krat skusam a meriam presne spotreby el. energie a vychadzaju zaujimave vysledky pri kureni klimou.

... počkaj, keď uvidíš sumu za fixné náklady na teplo v ročnom vyúčtovaní...:rolleyes:

Akým máte pomer medzi fixnými a variabilnými nákladmi na teplo?
Kvaka
25.01.11,10:32
Ahojte,

mám takú otázočku. Čo vlastne merajú merače tepla na radiátoroch? Merajú teplo podľa tepla v miestnosti alebo len keď je radiátor pustený? Ide o to, že zvyknem pri vyšších vonkajších (0-10°C) teplotách vykurovať klimatizačnými jednotkami a radiátory mám vtedy vypnuté. Nemerajú mi tie merače aj vtedy? Nerád by som totiž platil za teplo 2x. Mám digitálne merače SIEMENS.
Pozri si túto prezentáciu, tam nájdeš odpoveď. Máš na radiátoroch naozaj merače tepla alebo sú to pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov?
jar88
25.01.11,19:09
... počkaj, keď uvidíš sumu za fixné náklady na teplo v ročnom vyúčtovaní...:rolleyes:

Akým máte pomer medzi fixnými a variabilnými nákladmi na teplo?
Keby tušil, že existuje nejaký fix, určite by nekúril klímou.
Bude sa čudovať, ak budú náklady na elektriku podobné, ako fixná zložka ceny dodaného tepla.
ricksyth
26.01.11,05:12
Viac menej to len tento rok skusam. viem, ze je fixna zlozka nakladov za teplo. Len aby mi nezapocitali aj z tej pohublivej o to mi ide. skusam to, kedze potrebujem prepocitat presne spotreby aby som vedel ake je to nakladne pri pouziti napr. v RD.
Chobot
26.01.11,07:34
Viac menej to len tento rok skusam. viem, ze je fixna zlozka nakladov za teplo. Len aby mi nezapocitali aj z tej pohublivej o to mi ide. skusam to, kedze potrebujem prepocitat presne spotreby aby som vedel ake je to nakladne pri pouziti napr. v RD.


Samotné číslo na pomerovom merači ti nič nepovie. Dokonca sa môže stať, že v roku budeš mať menej jednotiek, ako v predchádzajúcom a predsa budeš platiť viac za spotrebované teplo. Údaje z jedného bytu nezohľadňujú celkovú spotrebu tepla v celom obytnom dome, takže asi veľa nezistiš.

Jediné, čo by si mohol meraním zistiť, je to, či si radiátormi v niektorom roku kúril viac, ako v minulom roku alebo či ich mal viac vypnuté. Ale aj keby si nekúril, tak budeš vykurovaný susedmi, preto klimatizáciou nemusíš kúriť toľko, ako v RD. V RD je to úplne iné, tam nie je žiadny prestup tepla a keby si celé kúrenie zabezpečoval klimatizačnými jednotkami, tak bude odber úplne iný, ako v bytovke. Netvrdím, že to nemôže byť lacnejšie. Záleží od ceny elektriny v regióne a ceny toho paliva, ktoré by si porovnával (napr. plyn).
janovajano
29.01.11,16:38
Len dodám že pomerové rozdelovače nákladov sú dosť "múdre". Vedia aký je čas a dátum a podľa toho začínajú "merať". V lete merajú nad 35 v zime nad 25 st teploty ohrevného telesa. Pamätajú si spotrebu v týždňoch,niektoré dokonca podľa dní.Niektoré majú jeden snímač, niektoré dva a podľa nich sa určitým algoritmom preratáva výsledok. Všetko záleží od typu...
JaDo
30.01.11,19:07
Veľmi zaujímavé vysvetlenie:

http://www.kbsoft.sk/doc/prvn.pdf
jar88
01.02.11,17:11
Len dodám že pomerové rozdelovače nákladov sú dosť "múdre". Vedia aký je čas a dátum a podľa toho začínajú "merať". V lete merajú nad 35 v zime nad 25 st teploty ohrevného telesa. Pamätajú si spotrebu v týždňoch,niektoré dokonca podľa dní.Niektoré majú jeden snímač, niektoré dva a podľa nich sa určitým algoritmom preratáva výsledok. Všetko záleží od typu...
Máš pravdu, že sú "múdre".
Ale určite nepoznajú, či ich ofukuješ ventilátorom, alebo nie.
Určite nevedia, že pri zvýšenej cirkulácii vzduchu, majú väčšiu schopnosť odovzdať teplo do priestoru. Rovnako nechápu, že výkonnosť a zároveň aj dodávka teplej vody do radiátoru stúpla.
------------------------------------------
Jednoducho povedané, nevedia, že to dodané teplo, rozúčtovávajú aj ostatným susedom.
janovajano
02.02.11,05:05
Neviem ako je myslené to nechápu že výkonnosť stúpla. Ale výkon telesa zohľadňuje nejaký koeficient ktorým sa prepočítava počet nameraných jednotiek. K tej teplote vody v radiátoroch... Tú predsa merajú, a samotná regulácia teploty je automatická a vykurovacia krivka je súčasťou zmluvy o dodávke tepla, teplota vykurovacej vody nie je hocijaká, teda aspoň v našom meste... Určite nie sú super spravodlivé,ale nič nie je nikdy na 100%.
jar88
02.02.11,05:53
Neviem ako je myslené to nechápu že výkonnosť stúpla. Ale výkon telesa zohľadňuje nejaký koeficient ktorým sa prepočítava počet nameraných jednotiek. K tej teplote vody v radiátoroch... Tú predsa merajú, a samotná regulácia teploty je automatická a vykurovacia krivka je súčasťou zmluvy o dodávke tepla, teplota vykurovacej vody nie je hocijaká, teda aspoň v našom meste... Určite nie sú super spravodlivé,ale nič nie je nikdy na 100%.
Myslené je to tak, že keď pustíš na radiátor prúd vzduchu, klesnú namerané jednotky, lebo stúpne účinnosť radiátora.
(Znení sa tým tvoj koeficient, ale jednotka o tom nevie)
sito
02.02.11,06:21
Čo merajú prístroje ( merače ? ) na radiátoroch? Nič!!! Prečo??? Číslo, ktoré sa na prístroji objaví, nevyjadruje žiadnu technickú jednotku.

Otázka by skôr mala znieť: Na čo slúžia, prístroje na radiátoroch? Na čo??? Na získanie iného čísla, ako je podiel z nákladov domu na technickú jednotku m2. Podľa ktorej sa rozdeľovali náklady na teplo v bytových domoch.

Ako? Na rovnakom mieste radiátorov zaznamenáva a vyhodnocuje pôsobenie teploty vody a času, ktoré vyjadrí číslom. To číslo, čísla všetkých prístrojov vyjadrujú pri celkovom pohľade na všetky čísla v dome, kde sa potrebovalo viac tepla, nie spotrebovalo. Spotreba tepla sa dá na základe týchto čísel objektívnejšie rozpočítať na jednotlivé byty.

Áno, získajú sa iné čísla, ale nepoužívajú sa na rozdelenie dodaného tepla. Rozpočítavajú sa podľa nich náklady za teplo, podľa teórie teploty, ta je v podstate v bytoch rovnaká, maximálna s odchýlkou do mínusu. Neberie sa do úvahy pri rozpočítavaní, že určití vlastníci s teplom plytvajú a iní zneužívajú vykurovací systém domu vo svoj prospech. Takýmto spôsobom rozpočítania nákladov za teplo ich len podporujú, všetci čo so spôsobom súhlasia.

Príloha JaDo. Dokonca podľa tepelnej pohody, pre tú sa budú ľudia vždy dohadovať, aj v jednom byte. No a o náklady sa nebudú len dohadovať, sú schopný sa aj pobiť o ne. Až im bude horúco. Tak nejak. Asi tak.

Podstatné je ako sa využijú získané čísla v prospech celého domu, všetkých, alebo aspoň väčšiny vlastníkov bytov v dome!!!
Zvalik
02.02.11,06:34
Ahoj! Prosím Vás, ja sa chcem spýtať, až mi to vie niekto vysvetliť, vopred ďakujem! My máme tie termostatické hlavice, podľa ktorých regulujeme teplo v byte. A na radiátoroch máme namontované digitálne merače. Na schôdzi hovorili, že najlepšie je mať ten radiátor na najvyššej teplote a kludne kedykoľvek vetrať. Že vypínať a znovu zapínať radiátor /čiže regulovať teplotu/ sa neoplatí, lebo vlastne viac spálime toho tepla.
Je to pravda? Ďakujem.
sito
02.02.11,07:04
Teoreticky vám povedali pravdu, ale??? Ale je to trochu inak. Je pravdou, že dodávateľ tepla zabezpečuje maximálnu dosiahnuteľnú teplotu. Ale podstatné je nastavenie tej termostatickej hlavice, aby pri optimálnom nastavení pri tej maximálnej teplote, prípadne nižšej nastavenej, hlavica uzatvorila prietok vykurovacej vody radiátorom.

Ak sa vetrá, hlavicu treba dať na nulu vetrať 5 - 10 minúť a hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát. Ak nie? Vykurujete aj exteriér, zbytočne.

Potom bude menšia spotreba domu a aj menšie náklady za teplo. Aj menší podiel bytu na úhrade z nákladov domu.
Llívia
02.02.11,07:14
Prečo treba dať hlavicu na pôvodné miesto na dvakrát?
Zvalik
02.02.11,07:19
Teoreticky vám povedali pravdu, ale??? Ale je to trochu inak. Je pravdou, že dodávateľ tepla zabezpečuje maximálnu dosiahnuteľnú teplotu. Ale podstatné je nastavenie tej termostatickej hlavice, aby pri optimálnom nastavení pri tej maximálnej teplote, prípadne nižšej nastavenej, hlavica uzatvorila prietok vykurovacej vody radiátorom.

Ak sa vetrá, hlavicu treba dať na nulu vetrať 5 - 10 minúť a hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát. Ak nie? Vykurujete aj exteriér, zbytočne.

Potom bude menšia spotreba domu a aj menšie náklady za teplo. Aj menší podiel bytu na úhrade z nákladov domu.

Ahoj sito! Vieš nám vôbec nedali návod ako sa tá termostatická hlavica nastavuje /prisťahovali sme sa/. Snažili sme sa návod si aj stiahnuť niekde z internetu, ale sme nič nenašli. Čo to znamená "hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát"! Ďakujem za vysvetlenie.
Gapo
02.02.11,18:32
Ahoj sito! Vieš nám vôbec nedali návod ako sa tá termostatická hlavica nastavuje /prisťahovali sme sa/. Snažili sme sa návod si aj stiahnuť niekde z internetu, ale sme nič nenašli. Čo to znamená "hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát"! Ďakujem za vysvetlenie.
Môžem aj ja zastúpiť sita?
Napíš akú hlavicu máte.
No to že treba dať hlavicu na pôvodné miesto na dva krát je myslené to, že ju treba vrátiť do polohy nastavenia pred zatvorením tak, že ju tam posuniem na dva krát, pretože ak by to bolo naraz, otvoril by ventil naplno a zbytočne by ste mali veľkú spotrebu.;)
Je to tým, že hlavica je ochladená a požaduje otvoriť ventil.
Zvalik
02.02.11,18:50
ahoj Gapo;), kludne ho môžeš zastúpiť:), ďakujem, konečne mi to niekto vysvetlí:D. Takže na hlavici je napísané DANFOSS... A z tvojho predchádzajúceho príspevku som to ako tak pochopila:D
sito
02.02.11,22:14
Ahoj sito! Vieš nám vôbec nedali návod ako sa tá termostatická hlavica nastavuje /prisťahovali sme sa/. Snažili sme sa návod si aj stiahnuť niekde z internetu, ale sme nič nenašli. Čo to znamená "hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát"! Ďakujem za vysvetlenie.

Ahoj, Zvalik! Prepáč, trocha neskôr, sú aj iné povinnosti. Vieš, nám tiež nedali, ale nemali sme merače, tak načo, ešte by sme šetrili s teplom a načo. Po tri a pol roka sme si dali aj merače, k tým sme dostali aj návod. Bol nám vlastne k ničomu, alebo na .....!

Po prvom odpise meračov som išiel za správcom a pýtal som návod na obsluhu hlavíc. Dostal som, naklonoval som, rozdal som.

Len takú maličkosť, jedna pani povedala, že sa zhrozila po prečítaní návodu. Bolo v návode napísane stupeň 4 a 5 sa používajú v krajnom prípade. Ona mávala štyri hlavice na 5. stupni. Pochopila prečo mala taký vysoký nedoplatok, platila si nízke zálohy.

Prečo na dva krát? Napísal som v poslednej vete môjho príspevku. Ale Gapo vysvetlil, zastúpil.

Inak najlepšie je to teraz sa naučiť nastaviť hlavicu. Chce to teplomer v miestnosti na opačnej starne miestnosti kde je radiátor a trpezlivosť. Na noc treba odstaviť radiátor v miestnosti, kde nespíte. Miestnosť vychladne, ráno treba postupne pomaličky otáčať hlavicu na vyšší stupeň, až kým nepočuješ, že otvorila prívod vody do radiátora, viac neposúvaš. Radiátor začne kúriť, až kým ho hlavica neodstaví. Potom zasa pomaly pridávaš, až kým zasa nepočuješ, že otvorilo prívod. To sa opakuje do doby , až je v miestnosti požadovaná teplota. Pozor! V každej miestnosti môže byť rozdielny optimálny stupeň nastavenia termostatickej hlavice.

Fakt to chce tú trpezlivosť. Výsledok sa dostaví. Niekto zistí v priebehu roka podľa zaznamenaných jednotiek na meračoch. Iný pri ročnom vyúčtovaní. Teda zhruba po roku a pol. Niekomu to zapáli neskôr po dvoch, dva a pol roka a niekomu vôbec.
Zvalik
03.02.11,06:31
Inak najlepšie je to teraz sa naučiť nastaviť hlavicu. Chce to teplomer v miestnosti na opačnej starne miestnosti kde je radiátor a trpezlivosť. Na noc treba odstaviť radiátor v miestnosti, kde nespíte. Miestnosť vychladne, ráno treba postupne pomaličky otáčať hlavicu na vyšší stupeň, až kým nepočuješ, že otvorila prívod vody do radiátora, viac neposúvaš. Radiátor začne kúriť, až kým ho hlavica neodstaví. Potom zasa pomaly pridávaš, až kým zasa nepočuješ, že otvorilo prívod. To sa opakuje do doby , až je v miestnosti požadovaná teplota. Pozor! V každej miestnosti môže byť rozdielny optimálny stupeň nastavenia termostatickej hlavice.


Ahoj Sito, čiže takto sa nastavuje tá hlavica? Vlastne to čo je vo vnútri tej hlavice, aby tie radiátory fungovali tak ako mali a nežrali toľko energie? Prepáč, volako mi to nezapaluje:D Lebo my ich mávame povačšine na 3 ale teplo tam nejako si zvlášť neni cítiť /bývame ešte aj na vyvýšenom prízemí/... Ďakujem!:)
Chobot
03.02.11,08:00
Inak najlepšie je to teraz sa naučiť nastaviť hlavicu. Chce to teplomer v miestnosti na opačnej starne miestnosti kde je radiátor a trpezlivosť. Na noc treba odstaviť radiátor v miestnosti, kde nespíte. Miestnosť vychladne, ráno treba postupne pomaličky otáčať hlavicu na vyšší stupeň, až kým nepočuješ, že otvorila prívod vody do radiátora, viac neposúvaš. Radiátor začne kúriť, až kým ho hlavica neodstaví. Potom zasa pomaly pridávaš, až kým zasa nepočuješ, že otvorilo prívod. To sa opakuje do doby , až je v miestnosti požadovaná teplota. Pozor! V každej miestnosti môže byť rozdielny optimálny stupeň nastavenia termostatickej hlavice.


Ahoj Sito, čiže takto sa nastavuje tá hlavica? Vlastne to čo je vo vnútri tej hlavice, aby tie radiátory fungovali tak ako mali a nežrali toľko energie? Prepáč, volako mi to nezapaluje:D Lebo my ich mávame povačšine na 3 ale teplo tam nejako si zvlášť neni cítiť /bývame ešte aj na vyvýšenom prízemí/... Ďakujem!:)

Vo vnútri tej hlavice je teleso, tzv. čidlo naplnené kvapalinou. To teleso je priamo napojené na tyčku (ihlu), ktorá siaha až k ventilu. Ako vieme, kvapalina sa teplom rozťahuje a chladom sťahuje. Teda ak je v miestnosti teplo, tak kvapalina sa roztiahne, zatlačí na tyčku a tá potlačením uzatvára ventil. Ak sa ochladí, kvapalina sa stiahne, tyčka sa vtiahne späť a ventil sa otvorí, čím radiátor začne kúriť. Treba nájsť tú optimálnu teplotu, kedy sa ventil trochu otvorí, ale nie naplno, aby sa pri oteplení mohol zase zatvoriť.

Možno to lepšie pochopíš z priložených obrázkov.
sito
03.02.11,09:31
Inak najlepšie je to teraz sa naučiť nastaviť hlavicu. Chce to teplomer v miestnosti na opačnej starne miestnosti kde je radiátor a trpezlivosť. Na noc treba odstaviť radiátor v miestnosti, kde nespíte. Miestnosť vychladne, ráno treba postupne pomaličky otáčať hlavicu na vyšší stupeň, až kým nepočuješ, že otvorila prívod vody do radiátora, viac neposúvaš. Radiátor začne kúriť, až kým ho hlavica neodstaví. Potom zasa pomaly pridávaš, až kým zasa nepočuješ, že otvorilo prívod. To sa opakuje do doby , až je v miestnosti požadovaná teplota. Pozor! V každej miestnosti môže byť rozdielny optimálny stupeň nastavenia termostatickej hlavice.


Ahoj Sito, čiže takto sa nastavuje tá hlavica? Vlastne to čo je vo vnútri tej hlavice, aby tie radiátory fungovali tak ako mali a nežrali toľko energie? Prepáč, volako mi to nezapaluje:D Lebo my ich mávame povačšine na 3 ale teplo tam nejako si zvlášť neni cítiť /bývame ešte aj na vyvýšenom prízemí/... Ďakujem!:)

Sú tri veci. Teplo, energia. Teplota v miestnosti, °C. A tepelná pohoda.

Na dosiahnutie požadovanej teploty potrebuješ energiu, teplo. Ak dosiahneš požadovanú teplotu, alebo maximálnu možnú, hlavica by mala zastaviť dodávku tepla do radiátora, pokiaľ neklesne teplota radiátor je odstavený, studený. Prípadne hreje len určitá časť, ktorá stačí zabezpečiť požadovanú teplotu v miestnosti.

A tepelná pohoda? Ak aj dosiahneš maximálnu teplotu v byte 21 °C v kúpeľni 24 °C a nestačí, niekomu ani 28 °C. To je pocit. Pocit každej osoby v byte nemusí byť rovnaký. niekto 28 °C nevydrží a vypne radiátory.

Niektorí to robia tak, chytia radiátor, ak je studený, alebo napoly studený, už sa kúri nedostatočne a pridajú. Ale ak majú pridať na úhrade, to nie! Treba viac nákladov rozpočítať podľa m2. Prečo? Nech platia tí druhí, ja nie. a na to sú zas tie prístroje. PRVN, pre niekoho aj merače, pre väčšinu, ľudovo.

Pozri tému: Teplo - všeličo, nie všetko, príspevok 311, prílohu.

Tiež bývam na vyvýšenom prízemí. A dá sa. Pri tých 20 - 22 °C.
Zvalik
04.02.11,06:14
Ahojte! Moc Vám všetkým ďakujem za Vaše vysvetlenie ohľadne radiátorovej hlavice;). Pomohlo!:) Mám o tom už ako taký prehľad. ;)
http://www.lajkit.net/pics/4809.jpg Mimi:)
Llívia
04.02.11,06:57
...Ak sa vetrá, hlavicu treba dať na nulu vetrať 5 - 10 minúť a hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát. Ak nie? Vykurujete aj exteriér, zbytočne...
Treba dať hlavicu na pôvodné miesto na dvakrát aj vtedy, keď je na 1, a potom ju dám na 4?
sito
04.02.11,07:21
Nie je nad osobnú skúsenosť. Na štvorku, možno aj na tri krát. Ide o to, či na štvorke je optimálne nastavená.
Llívia
04.02.11,07:40
Optimálne nastavená - myslíš tým na izbovú teplotu?
V mojej izbe musí byť na 4, keď sú mrazy, lebo inak vlhne jeden roh (od strechy aj od podlahy). (4 je dosť najmä v noci, ale zase nenechám splesnivieť steny, keď som sa tak "nadrela" pri maľovaní, penetrovaní, natieraní protiplesňovými nátermi.)
sito
04.02.11,10:18
Plesne sú aj dôsledok nedostatočného vykurovania, ale nie len vykurovania. Je treba najprv odstrániť tie ostatné príčiny. A potom môže byť optimálne nastavenie iné ako na štvorke.
Llívia
04.02.11,10:21
Už som písala v iných témach: nevykurovaný byt pod nami, bytovka nie je zateplená. Keby toto nebolo, stačila by aj 3 (kým by susedný byt nevypol kúrenie a ešte sa s tým nechválil :confused::mad:).
sito
04.02.11,10:46
Viem, verím, ale u vás je to ešte okorenené tým, že máte každý svoje kúrenie.
Llívia
04.02.11,11:17
Dobre si pamätáš :D :)
(Každý vlastné kúrenie a ani hlavice nevieme používať :D. Dobre, že sa Zvalík spýtala - to, že hlavice treba vracať na požadovaný stupeň postupne, nie naraz, som ani netušila. Len som sa divila, prečo mám žeravý radiátor.)
Gapo
05.02.11,13:25
ahoj Gapo;), kludne ho môžeš zastúpiť:), ďakujem, konečne mi to niekto vysvetlí:D. Takže na hlavici je napísané DANFOSS... A z tvojho predchádzajúceho príspevku som to ako tak pochopila:D
Našiel som toto, je to ona?
http://www.stavbaeu.sk/radiatorove-vent-a-term-hlavice/termostaticke-hlavice/danfoss/danfoss-rae-k-5034-termostaticka-hlavica:cool:
alebo toto
http://www.stavbaeu.sk/radiatorove-vent-a-term-hlavice/termostaticke-hlavice/danfoss/danfoss-rae-h-5035
Takže vlastne majú regulačný rozsah 8 -28 st. C
Zvalik
05.02.11,14:05
Ahoj Gapo.

Vyzerá to takto, asi to je už starý model, neviem kedy to tu vymieňali...
Zvalik
05.02.11,14:26
Poprosím Vás ešte o jedno nastavenie:confused:

Toto sú obrázky tej hlavice keď sa dá dole ten vrch, s ktorým sa točí. Na tom striebornom sú číslice od 1 do 6 dá sa zdvihnúť hore a nastaviť, len zase nevieme na akú číslicu ....? Nastavovať ventil by som už vedela, ale čo s týmto číselníkom ... Vopred Vám moc, moc ďakujem!
Gapo
06.02.11,14:50
Tak to vyzerá na nejaké staršie, ale s tým pod hlavicou netoč, to je na nastavenie aby sa ventil nezatvoril úplne a kúril napr. na dvadsať stupňov. Predpokladám, že to je nastavené na jedna.
Zvalik
06.02.11,16:34
Nie Gapo, v každej izbe to je na inej číslici:(... Čo s tým?:rolleyes:
sito
06.02.11,17:59
Ahoj Gapo.

Vyzerá to takto, asi to je už starý model, neviem kedy to tu vymieňali...

To je hlavica, to logo, tá bodka je priestor kde by mala byť optimálne nastavená, ale nemusí to byť presne na tej bodke. Ta funguje na rovnakom princípe ako ostatné hlavice. Niečo sa v nej rozťahuje a zatvára ventil, prietok vody.
sito
06.02.11,18:06
Poprosím Vás ešte o jedno nastavenie:confused:

Toto sú obrázky tej hlavice keď sa dá dole ten vrch, s ktorým sa točí. Na tom striebornom sú číslice od 1 do 6 dá sa zdvihnúť hore a nastaviť, len zase nevieme na akú číslicu ....? Nastavovať ventil by som už vedela, ale čo s týmto číselníkom ... Vopred Vám moc, moc ďakujem!

Toto je ventil, nestretol som sa ešte s týmto druhom. Ale, asi to bude nastavenie prietoku. Keď je to na každom inak nastavené. S tým by si nemala hýbať, aspoň nie bez návodu, alebo vysvetlenia, zástupca vlastníkov, správca, alebo niekto zo SVB by to mal vedieť vysvetliť.
Zvalik
06.02.11,18:23
Toto je ventil, nestretol som sa ešte s týmto druhom. Ale, asi to bude nastavenie prietoku. Keď je to na každom inak nastavené. S tým by si nemala hýbať, aspoň nie bez návodu, alebo vysvetlenia, zástupca vlastníkov, správca, alebo niekto zo SVB by to mal vedieť vysvetliť.

Ahoj sito:)
Už sme sa pýtali aj domovej dôverníčky nevedela poradiť a návod, že nemá. Tak isto aj na SBD, akurát nám povedala kde to má byť /že najlepšie na 3:eek:/ ale, že návod na to tiež nemajú. Tak neviem asi pochodím susedov, či náhodou niekto z nich nemá:rolleyes: návod:(. Veľmi pekne ďakujem ,že ste sa mi snažili pomôcť. Je zaujímavé, že máme namontované hlavice, ktoré majú slúžiť neviem koľko rokov a nemôžem sa dopátrať k tomu ako sa to všetko nastavuje...
sito
06.02.11,19:01
Vieš, Tebe sa nedivím, keď ste sa teraz niekedy nasťahovali. A tým domorodcom, ktorí tiež nevedia. Nad tým je možné len krútiť hlavou. Potom to aj tak v tých domoch vypadá. Každý im namaže, čo potrebuje pre seba, nie pre nich.

Ešte jedna možnosť, ale nepredpokladám. Niekto musel robiť projekt vyregulovania a v ňom by malo byť nastavenie každého ventilu v dome.

Ale ten bude tiež asi nedostupný.

Daj hlavice naspäť a tie sa snaž nastaviť optimálne.

A ešte jednu radu, ak prestáva vonku mrznúť, je treba po milimetroch hlavicu mierne posúvať na nižší stupeň. Keď mrzne, tak opačne. Ak sa jej budeš držať, raz dostaneš ročné vyúčtovanie, ktoré Ťa poteší.

Potom napíš.
Gapo
07.02.11,08:12
Nie Gapo, v každej izbe to je na inej číslici:(... Čo s tým?:rolleyes:
V každom prípade s tým netoč. Dôležité je či hlavice regulujú a či keď sa zatvorí, radiátor ochladne a opačne ak sa nastaví najviac či hreje naplno.
Iba v prípade, že by to nechodilo ako má, by to mal ten čo robil reguláciu dať do poriadku.:cool:
zk24
26.04.11,19:52
Ahojte, ja mam trosku inu otazku, ale tyka sa tiez meracov tepla.

Mame v byte 5 meracov tepla, jeden z toho na radiatore v kuchyni. Pri prerabke bytu som zatial zhodila vsetky radiatory, kupila nove do 4 izieb. Do kuchyne neplanujem radiator uz namontovat - vymenila som stenu medzi kuchynou a balkonom z drevenej za murovanu, zateplila som balkon, dala plastove okna, v kuchyni sa vari, a hlavne z estetickeho hladiska a setrenia priestoru tu tento radiator uz namontovat nechcem.

Prehodit merace tepla na nove radiatory mi pridu z bytoveho druzstva - volala som tam, a spytala som sa jednej pani ako postupovat ked jeden radiator, chcem uplne vyhodit (stavebna firma povedala ze to nie je problem zaslepit ho, kedze je konecny, do ziadnej dalsej izby z neho nejdu nijake trubky, a neovplyvnujem susedov). Pani na telefone ostala zhrozena, ze to nemozem, lebo snad sa nechcem nechat vykurovat susedmi.

Celkom som nepochopila jej reakciu, pretoze celkom nevidim rozdiel medzi tym ze radiator mam namontovany a nepouzivam ho / nezapinam ho, alebo ho tam nemam vobec.

Ide mi o vyuzitie priestore kde sa radiator nachadzal. Kuchyna je dost mala a chcem vyuzit ten priestor trosku lepsie ako pre radiator.

Odhlasit radiator sa vraj neda, lebo merace su moje, tie sa vraj kupovali (som novo-nastahovana, tak neviem ako sa financovali). Je mozne ze mozem mat dodatocne nejake problemy s tym ze som zhodila radiator s meracom tepla? A ked sa ten merac neda odhlasit, tak co s nim? Mam si nechat stary radiator s namontovanym meracom a ked sa budu robit odpocty, tak ho vytiahnut z pivnice a nechat spravcovi opisat stav? :D
janovajano
27.04.11,03:42
Tu vzniká zrejme viacero zádrhelov.
Pokiaľ je to radiátor v tak často obytnej miestnosti ako kuchyňa, u nás sa vyžaduje súhlas vlastníkov na domovej schôdzi (pretože to fakt môže ovplyvniť susedov, teda ak u Vás bude teplota v tejto miestnosti nižšia a prestup tepla od nich bude väčší, teda budú "kúriť viac"). Ale to nezbavuje majiteľa od platenia za teplo v pevnej zložke (podľa m2).
Práve ak je ten radiátor "posledný", vznikne problém s odvzdušňovaním sústavy.
zk24
27.04.11,04:51
Tu vzniká zrejme viacero zádrhelov.
Pokiaľ je to radiátor v tak často obytnej miestnosti ako kuchyňa, u nás sa vyžaduje súhlas vlastníkov na domovej schôdzi (pretože to fakt môže ovplyvniť susedov, teda ak u Vás bude teplota v tejto miestnosti nižšia a prestup tepla od nich bude väčší, teda budú "kúriť viac"). Ale to nezbavuje majiteľa od platenia za teplo v pevnej zložke (podľa m2).
Práve ak je ten radiátor "posledný", vznikne problém s odvzdušňovaním sústavy.


Dakujem za reakciu. Viem, ze aj tak platit budem, tu nejde o nejaky setriaci efekt, ciste dizajnovy. Doteraz som byvala tak, ze ako je rok dlhy som nepustala radiatory nikdy (iba ked som narychlo potrebovala ususit nieco oprane). Mam radsej chladnejsie prostredie, teplo mi robi zle, panelak je zatepleny, mam zatepleny balkon, vymenila som vsetky okna, v byte je fakt fakt dost teplo.

Pytam sa teda hlavne kvoli tomu ci mozem urobit nejaky "pruser" tym ze radiator odstavim.

Vznikne problem s odvzdušnovanim? Keby tam ten radiator nebol od zaciatku tak je to nastavene nejako inak? lebo teraz je posledny radiator v detskej izbe :) Posledny radiator mat budem, len v inej izbe :D:D:D
Kvaka
27.04.11,06:43
Dakujem za reakciu. Viem, ze aj tak platit budem, tu nejde o nejaky setriaci efekt, ciste dizajnovy. Doteraz som byvala tak, ze ako je rok dlhy som nepustala radiatory nikdy (iba ked som narychlo potrebovala ususit nieco oprane). Mam radsej chladnejsie prostredie, teplo mi robi zle, panelak je zatepleny, mam zatepleny balkon, vymenila som vsetky okna, v byte je fakt fakt dost teplo.

Pytam sa teda hlavne kvoli tomu ci mozem urobit nejaky "pruser" tym ze radiator odstavim.

Vznikne problem s odvzdušnovanim? Keby tam ten radiator nebol od zaciatku tak je to nastavene nejako inak? lebo teraz je posledny radiator v detskej izbe :) Posledny radiator mat budem, len v inej izbe :D:D:D
Opýtaj sa vašeho správcu, ako treba postupovať v takom prípade. Najmä to, či sa po zásahu v tvojom byte musí systém znovu vyregulovať a kto to má hradiť. Dohodni s firmou, ktorá vám robí odpočet "meračov", oni najlepšie budú vedieť, čo máš urobiť. Ak si menila radiátory, opýtaj sa aj na to, ako sa zmenil výkon radiátorov. Predpokladám, že na radiátoroch máte len PRVN, ktoré nemerajú skutočne odobraté teplo, ale slúžia len na rozpočítavanie nákladov na kúrenie.
Čo sa týka odvzdušňovania, ak máte stúpačky, tak pokiaľ viem, radiátory sa odvzdušňujú na najvyššom poschodí.
mimotemy Paskov ti určite napíše k meračom svoj obvyklý odkaz, nevšímaj si to, nemá rád, keď sa pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov (PRVN) nazývajú nesprávne merače tepla. Všetci to síce dávno vieme, ale my si ich medzi sebou aj tak voláme merače, nech má chlapec radosť. Radu ti však Paskov určite nedá.
zk24
27.04.11,07:03
S tym PASKOV-om mas pravdu :D
Kvaka
27.04.11,07:58
Aha, no vidíš, kukla som ti do profilu, a vidím, že už ťa poučil.
Halli
27.04.11,08:03
:D
Kvaka
27.04.11,08:18
mimotemy Toto mal byť minipríspevok, ušiel mi.:D:D
Hali, no nechechtaj :D:D:D sa toľko, tebe už poradil? :D:D:D
Ľubomír
27.04.11,17:11
Ahojte,

mám takú otázočku. Čo vlastne merajú merače tepla na radiátoroch? Merajú teplo podľa tepla v miestnosti alebo len keď je radiátor pustený? Ide o to, že zvyknem pri vyšších vonkajších (0-10°C) teplotách vykurovať klimatizačnými jednotkami a radiátory mám vtedy vypnuté. Nemerajú mi tie merače aj vtedy? Nerád by som totiž platil za teplo 2x. Mám digitálne merače SIEMENS.

Pokiaľ máš digitalné merače, tak tie merajú iba taplotu na radiatoroch. Majú čidlo, ktoré sa aktivuje iba na teplom telese. S kapilarami je to horšie, tie sa odparujú aj v lete.
Ľubomír
27.04.11,17:18
Ahojte, ja mam trosku inu otazku, ale tyka sa tiez meracov tepla.

Mame v byte 5 meracov tepla, jeden z toho na radiatore v kuchyni. Pri prerabke bytu som zatial zhodila vsetky radiatory, kupila nove do 4 izieb. Do kuchyne neplanujem radiator uz namontovat - vymenila som stenu medzi kuchynou a balkonom z drevenej za murovanu, zateplila som balkon, dala plastove okna, v kuchyni sa vari, a hlavne z estetickeho hladiska a setrenia priestoru tu tento radiator uz namontovat nechcem.

Prehodit merace tepla na nove radiatory mi pridu z bytoveho druzstva - volala som tam, a spytala som sa jednej pani ako postupovat ked jeden radiator, chcem uplne vyhodit (stavebna firma povedala ze to nie je problem zaslepit ho, kedze je konecny, do ziadnej dalsej izby z neho nejdu nijake trubky, a neovplyvnujem susedov). Pani na telefone ostala zhrozena, ze to nemozem, lebo snad sa nechcem nechat vykurovat susedmi.

Celkom som nepochopila jej reakciu, pretoze celkom nevidim rozdiel medzi tym ze radiator mam namontovany a nepouzivam ho / nezapinam ho, alebo ho tam nemam vobec.

Ide mi o vyuzitie priestore kde sa radiator nachadzal. Kuchyna je dost mala a chcem vyuzit ten priestor trosku lepsie ako pre radiator.

Odhlasit radiator sa vraj neda, lebo merace su moje, tie sa vraj kupovali (som novo-nastahovana, tak neviem ako sa financovali). Je mozne ze mozem mat dodatocne nejake problemy s tym ze som zhodila radiator s meracom tepla? A ked sa ten merac neda odhlasit, tak co s nim? Mam si nechat stary radiator s namontovanym meracom a ked sa budu robit odpocty, tak ho vytiahnut z pivnice a nechat spravcovi opisat stav? :D

Ano, môžeš mať problémy. Bytovka je projektovaná ako celok. Tá pani mala pravdu. V bytovke sa byty návzajom vykurujú. To znamená, že keď niekde nekúriš, tak odoberáš teplo od susedov. Svojvoľné výmeny, alebo celková likvidácia radiatorov má vpyv aj na vyregulovanie hydraulickej sústavy.To nie je rodinný dom.
zk24
27.04.11,17:54
Ano, môžeš mať problémy. Bytovka je projektovaná ako celok. Tá pani mala pravdu. V bytovke sa byty návzajom vykurujú. To znamená, že keď niekde nekúriš, tak odoberáš teplo od susedov. Svojvoľné výmeny, alebo celková likvidácia radiatorov má vpyv aj na vyregulovanie hydraulickej sústavy.To nie je rodinný dom.

Rozhodla som sa nakoniec dat tam radiator, aj do tej kuchyne. kupila som dnes taky mensi, montovatelny na stenu a bude tam teda. Pre ciste svedomie. I ked nemyslim ze ho niekedy zapnem. Ale snad mi aspon nebude potom nikdy nikto nebude moct za to nadavat
Ľubomír
28.04.11,15:57
Rozhodla som sa nakoniec dat tam radiator, aj do tej kuchyne. kupila som dnes taky mensi, montovatelny na stenu a bude tam teda. Pre ciste svedomie. I ked nemyslim ze ho niekedy zapnem. Ale snad mi aspon nebude potom nikdy nikto nebude moct za to nadavat

Vieš, aj veľkosť radiatora ti mal určiť k tomu vyškolený pracovník. To nie je o tom čo si tam dám, ale o tom čo tam má byť. V prípade svojvoľných výmen radiatory "šuštia" a v noci to nie nič príjemné. Mala by si tam nechať namontovať radiator takej veľkosti, ktorú ti urči energetik správcovskej spoločnosti pod ktorú patrí vaša bytovka.
zk24
28.04.11,16:02
Vieš, aj veľkosť radiatora ti mal určiť k tomu vyškolený pracovník. To nie je o tom čo si tam dám, ale o tom čo tam má byť. V prípade svojvoľných výmen radiatory "šuštia" a v noci to nie nič príjemné. Mala by si tam nechať namontovať radiator takej veľkosti, ktorú ti urči energetik správcovskej spoločnosti pod ktorú patrí vaša bytovka.

Voci vymene radiatorov spravca vobec nenamietal. Mal vyhrady iba k tomu, keby som chcela nejaky radiator odpojit. Vymenila som stare za nove. Radiatory su standardnej velkosti, su akurat nove, nie su jednoplatnove ale dvojplatnove... Viac to uz nebudem riesit. Chcela by som vediet ci vobec niekto kto robi prerabky v byte tak riesi veci a berie ohlad na ostatnych susedov ako beriem ja.
patrixo
03.05.11,20:54
och! kúrenie klímou. Och! skúšanie, aká bude spotreba... keby ludia trosku pohli rozumom, usetrili by pekne prachy... ja by som vedel poradit tym, co tu spekuluju nad usporou roznymi sarlatanskymi sposobmi... ale radsej to necham tak... ved aj ludia zijuci z energetiky (zamerne nepouzivam pojem energetici) musia z niecoho zit :D :D :D
marjankaj
03.05.11,21:31
och! kúrenie klímou. Och! skúšanie, aká bude spotreba... keby ludia trosku pohli rozumom, usetrili by pekne prachy... ja by som vedel poradit tym, co tu spekuluju nad usporou roznymi sarlatanskymi sposobmi... ale radsej to necham tak... ved aj ludia zijuci z energetiky (zamerne nepouzivam pojem energetici) musia z niecoho zit :D :D :D

Tak to som samé ucho.
marlo79
04.05.11,12:32
ak chce niekto usetrit staci pozriet sem :D
http://www.youtube.com/watch?v=x-8_RFZUHzQ