Melekova
24.01.11,19:20
Dobrý deň,

potrebujem poradiť s daňovým priznaním umelca-hudobníka, ktorý popri zamestnaní v školstve má niekoľko príležitostných príjmov z koncertnej činnosti.
Podľa mojich informácií by sa mali do DP uviesť len tie príležitostné príjmy, ktoré presiahnu sumu 894,60 Eur (5-násobok životného minima), a na tie si potom ešte môže uplatniť 40% paušálne výdavky.
Je to tak správne?
A ešte príjmy, ktoré boli "na dohodu" a vyplatené už zdanené-tie sa zrejme do DP neuvádzajú (?)
Treba priložiť k priznaniu aj nejaké doklady o týchto príjmoch?

Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň :o)
Meleková
wallie
25.01.11,12:36
Dobrý deň,

potrebujem poradiť s daňovým priznaním umelca-hudobníka, ktorý popri zamestnaní v školstve má niekoľko príležitostných príjmov z koncertnej činnosti.
Podľa mojich informácií by sa mali do DP uviesť len tie príležitostné príjmy, ktoré presiahnu sumu 894,60 Eur (5-násobok životného minima), a na tie si potom ešte môže uplatniť 40% paušálne výdavky. toto platí pre príjmy z prenájmu a suma oslobodenia je pre r.2010 925,95Eur NIE 894,60
Je to tak správne? NIE
A ešte príjmy, ktoré boli "na dohodu" a vyplatené už zdanené-tie sa zrejme do DP neuvádzajú (?) môžu a nemusia, záleží či sa mu to oplatí
Treba priložiť k priznaniu aj nejaké doklady o týchto príjmoch? k DP je potrebné priložiť len povinné prílohy

Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň :o)
Meleková


najskôr si musí daná osoba uzrejmiť aký TYP príjmu mal, čo sa týka tých koncertov, na základe akých vzťahov / zmlúv vykonával tú koncertnú činnosť??? ak je to umelec , ktorý mal vyplatené honoráre na základe uzavretej zmluvy o predvedení umeleckého výkonu alebo podobnej, tento príjem patrí do príjmov §6, v tom prípade uvádza ako príjmy do Tab.1 v daň. priznaní vyplatené sumy brutto honorárov a ako výdavky si uplatní 40% z týchto príjmov
ak to bol tzv. iný príjem- z príležitostných činností - §8 ods.1 a), pri ňom uplatní oslobodenie, zníži výšku príjmov o 925,95 Eur, výdavky sa tu paušálne neuplatňujú, iba pri príjme z príležitostnej poľnohosp. výroby sú 25%.
Melekova
25.01.11,17:09
Veľmi pekne ďakujem za radu, Wallie.
Melekova
Melekova
20.02.11,21:24
Zdravim,

nie som si celkom ista, kam zaradit konkretny prijem z umeleckej cinnosti.
Mam potvrdenie zo Sl. rozhlasu o vyplateni honorarov za literarno-umelcku cinnost za rok 2010:
nezdanene honorare brutto - 105 eur
odvedena dan - 0 eur
2% kulturny fond - 2,10 eur
vyplatene netto - 102,90 eur.

Honorare boli vyplatene na zaklade 3 samostatnych "zmluv o podani umeleckeho vykonu a poskytnuti licencie na jeho vysielanie rozhlasom" v mesiacoch februar, jun a november.

Som zamestnancom Zakladnej umeleckej skoly, umelecku cinnost mam prilezitostnu popri zamestnani.

Vidim dve moznosti kam tieto prijmy v tlacive B zaradit:
a/ VI. oddiel, tabulka 1, riadok 5 - §6 ods. 2 pism. a
prijmy 105 eur, vydavky pausalne 40% - 42 eur.
V tomto pripade by som ale musela uviest pocet mesiacov vykonavania cinnosti (tri?) a odviest do socialky poistenie (?)

b/VIII. oddiel, tabulka 3, riadok 1 - §o ods. 1 pism a
V tomto pripade si ale mozem odratat 925,95 eur
takze tieto prijmy vobec do DP neuvediem?

Dufam, ze som dala dost informacii. Skusite mi niekto poradit v tomto konkretnom pripade?

Dakujem :o)
wallie
23.02.11,17:47
správna je tá prvá možnosť, takýto príjem patrí k vyplateným umeleckým honorárom do §6 ods.2, a keďže je to popri riadnom zamestnaní, a nejaké tie odvody už platíš zo zamestnania, myslím že z tých honorárov asi veľa platiť nebudeš, so ZP sa napr. dá dohodnúť si zvoliť mesačné preddavky aj 0,- a vysporiadať to len raz ročne v RZZP
Melekova
23.02.11,17:53
Dakujem, Wallie :o)
vrabopalec
01.03.11,11:22
Dobrý deň, prosím o radu. Popri trvalom zamestnaní sa ako komparzista a "umelec" niekoľkokrát ročne zúčastňujem rôznych nakrúcaní filmov a reklám. Som zaregistrovaný vo viacerých castingových agentúrach a nemám s nimi uzavretú nejakú konkrétnu dlhodobú zmluvu. Všetky výkony sa uskutočňujú na základe osobitných Zmlúv o podaní umeleckého výkonu ku každému jednotlivému nakrúcaniu. Po minulé roky som si tieto príjmy riadne zdaňoval s uplatnením 40% paušálnych výdavkov a takisto som si tieto príjmy raz ročne na základe ročného zúčtovania vysporiadal so zdravotnou poisťovňou. V poslednej dobe mám však dojem, že niečo nerobím správne, že možno som si tie príjmy zbytočne zdaňoval celé. Ako je to s umelcami, ktorí majú trvalý pracovný pomer a nie sú slobodní umelci? Asi pred 2 rokmi ma na DÚ "prehovorili", že keď chodievam nakrúcať pravidelne, mal by som si zriadiť DIČ. V januári som sa preto aj musel prihlásiť do zdravotnej poisťovne, najprv na mňa pozerali ako na zjav, že prečo sa registrujem, však nie som slobodný umelec, ale keď som im povedal, že mám DIČ, zaregistrovali ma. Tento rok mám odvody 0 €. Ale vraj od budúceho roka to už bude podľa výpisu z daňového priznania (wallie spomína, že by to mohlo byť aj v budúcnosti 0 €). Zdá sa mi nekorektné, že mám dotovať ZP mesačne skoro 50-timi €. Veď to nie je stály príjem, v nasledujúcom roku sa môže stať, že ma na žiadne nakrúcanie nezavolajú. Čo z toho, že by mi na základe ročného zúčtovania vrátili zo ZP odvody za celý rok .... vrážať do nich peniaze naverímboha sa mi nechce. Veď si platím riadne odvody z trvalého zamestnania. Apropo, čo sa považuje za príležitostný príjem? Ja totiž neviem dopredu, či budem niečo nakrúcať, naozaj sa môže stať, že v niektorý rok nebudem mať nič. Na DÚ pri horespomínanej registrácii DIČ argumentovali práve tým, že som registrovaný v agentúrach a chodím zarábať pravidelne. Bol som aj na DÚ, či sa dá registrácia zrušiť, povedali mi, že dá, ale aký dôvod uvediem do žiadosti? Že sa mi nechce platiť odvody do ZP?
Čo sa týka zdanenia - za minulý rok som mal z týchto "príležitostných" príjmov príjem cca 950 €. Spomína sa suma 925,95 €, ktorú netreba zdaňovať. Ako je to prosím?
Ospravedlňujem sa za asi chaotický príspevok, rád vysvetlím podrobnejšie na základe otázok.
Ďakujem pekne.
lubi011
20.10.11,17:40
Dobrý deň, prosím o radu a pomoc......mám osôbku, ktorá vykonáva činnosť redaktor-moderátor v regionálnej televízii. V máji ukončila vysokú školu, júl a august bola prihlásená na úrade práce - február - august pracovala v spoločnosti na základe "Zmluvy o umeleckom výkone a poskytnutí práv na jeho použitie". Koncom augusta sa odhlásila z úradu práce a od 1.9.2011 vykonáva činnosť na základe "Zmlvy o spolupráci" uzatv. v zmysle §269 ods.2 OZ, ktorú jej spísala spoločnosť. Až teraz sa informovala ako je to s prihlásením na DÚ a do poisťovní. Dobre myslím, ak myslím, že mala požiadať o pridelenie DIČ v prvom rade? Samozrejme z pohľadu zákona o ZP a SP sa potom bude považovať ako SZČO.....ďakujem za venovaný čas....Ľubica
Benko
20.10.11,18:18
Povinnosť registrácie na DU vzniká do 30 dni od získania oprávnenia na podnikanie a je tam toho viac. Je to zákon 511/1992 § 31. Je celkom jasný, len sa mi to nechce opisovať. Najlepšie je zájsť na DU a skúsiť sa rozumne dohodnúť, aby to bolo bez pokuty.
lubi011
21.10.11,15:28
Ďakujem za odpoveď....ona totiž nemala znalosti, že by sa bolo treba prihlásiť na DÚ, zvlášť keď majú tieto zmluvy aj jej kolegovia a majiteľka spoločnosti jej naďalej tvrdí, že jej DIČ je jej r.č. :-)...v jej prípade - prosím - odkedy má vlastne povinnosť sa prihlásiť na DIČ - oprávnenie na podnikanie...už od jej prvej zmluvy "Zmluva o umel.výkone...." alebo druhej: "Zmluva o spolupráci", či je to jedno a povinnosť má od začiatku vykonávania?....ospravedlňujem sa za nevedomosť,ale nikde sa mi podobný prípad nepodarilo nájsť a ani za moje roky praxe som sa nemala možnosť stretnúť s "umelcami" ĎAKUJEM