poklado
24.01.11,20:21
Som zamestnanec na dobu neurcitu aj manzel. Okrem toho vlastnim spolu s manzelom byt,ktory od 1.1.2010 prenajimame.Celkovy prijem z prenajmu mesacne je
175€,pricom naklady su 135€/Spravcovi bytu 110€+energie25€/. Na danovom urade sme sa uz zaregistrovali v januari 2010,
Poradte mi ako zistim,ci musim podat danove priznanie,a ako vypocitam vysku dane.
KEJKA
24.01.11,19:29
DPFO musíš podať, lebo máš aj iný príjem a si sa zaregistrovala. na DU. príjem za nájom zrejme rozdelíš medzi seba a manžela.
mariana11
24.01.11,21:31
..MARIA
25.01.11,05:17
na tejto stránke je to dobre vysvetlené

http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/dane-2010-prijem-z-prenajmu.html
čiže to znamená, že ked som v normálnom pracovnom pomere a v roku 2010 som prenajímala jednu izbu, ale nepresiahla som sumu 5-násobku životného minima čo je pre rok 2010 - 925,95 €, nemusím tieto príjmy uvádzať do daňového priznania.? Tým padom sa vyhnem daňovému priznaniu typu B a ročné zúčtovanie mi urobí zamestnávateľ.
Na Du som zaregistrovaná - mám pridelené DIČ.
Bola by som rada, za Váš názor..... Ďakujem
Zvažujem ešte jednú možnosť, či nemám na DU dať len oznámenie, že som vyššie uvedenú sumu oslobodenia nepresiahla.
Ester plus
25.01.11,06:01
čiže to znamená, že ked som v normálnom pracovnom pomere a v roku 2010 som prenajímala jednu izbu, ale nepresiahla som sumu 5-násobku životného minima čo je pre rok 2010 - 925,95 €, nemusím tieto príjmy uvádzať do daňového priznania.? Tým padom sa vyhnem daňovému priznaniu typu B a ročné zúčtovanie mi urobí zamestnávateľ.
Na Du som zaregistrovaná - mám pridelené DIČ.
Bola by som rada, za Váš názor..... Ďakujem
Zvažujem ešte jednú možnosť, či nemám na DU dať len oznámenie, že som vyššie uvedenú sumu oslobodenia nepresiahla.

Ak nepresiahneš sumu 925,95 nemusíš podávať daňové priznanie typu B a ročné zúčtovanie ti urobí zamestnávateľ. Oslobodenie neoznamuješ na daňový úrad.
wallie
25.01.11,09:17
je lepšie ak na DÚ pošle oznámenie že jej výška príjmov z prenájmu nepresiahla za r. 2010 sumu 925,95 Eur a z tohto dôvodu nepodáva za r.2010 daň. priznanie, mali by tak robiť všetci ktorí majú pridelené DIČ s povinnou registráciou i keĎ povinnosť to nie je...
dôvod je ten, že ak to pošle, má pokoj, DÚ si to založí a je spokojný, ak má niekto DIČ a nepošle nič, daniari sa môžu pýtať: "Prečo si nepodal daň.priznanie? keď si povinne registrovaný, činnosť si nezrušil a minulý rok si podal??? a potom ak sa im to nebude pozdávať, ti pošlú písomný pozdrav vo forme výzvy na podanie daň. priznania :) takže preto ja odporúčam radšej takéto nepovinné oznámenie posielať, aby v tom mali hneď jasno a zbytočne potom neotravovali :)
Ester plus
25.01.11,10:37
Ak bude takéto oznámenie DÚ postačovať, tak potom pre pokoj je ho fakt lepšie zaslať.
Maxinka
25.01.11,11:04
čiže to znamená, že ked som v normálnom pracovnom pomere a v roku 2010 som prenajímala jednu izbu, ale nepresiahla som sumu 5-násobku životného minima čo je pre rok 2010 - 925,95 €, nemusím tieto príjmy uvádzať do daňového priznania.? Tým padom sa vyhnem daňovému priznaniu typu B a ročné zúčtovanie mi urobí zamestnávateľ.
Na Du som zaregistrovaná - mám pridelené DIČ.
Bola by som rada, za Váš názor..... Ďakujem
Zvažujem ešte jednú možnosť, či nemám na DU dať len oznámenie, že som vyššie uvedenú sumu oslobodenia nepresiahla.
niečo podobné mám aj ja, len ja som prenajímala byt - ale príjem z prenájmu som nemala. Nechala som ho vo volnom užívaní aby mi len podnájomníci platili účty za byt.
Takže nemusím podávať to DP ale pre istotu stačí zaslať to Oznámenie?
poklado
26.01.11,16:54
DPFO musíš podať, lebo máš aj iný príjem a si sa zaregistrovala. na DU. príjem za nájom zrejme rozdelíš medzi seba a manžela.

nestačí ak od príjmov odpočítam náklady, čo činí 40e mesačne ( ročne to je 480e). Ak táto suma nepresiahne odpočítateľnú položku musím podať daňové priznanie?
Ester plus
27.01.11,06:18
nestačí ak od príjmov odpočítam náklady, čo činí 40e mesačne ( ročne to je 480e). Ak táto suma nepresiahne odpočítateľnú položku musím podať daňové priznanie?

Neuvažuješ správne, lebo nestačí ak od príjmov odpočítaš náklady. Postup je taký, že najprv od celkových príjmov t.j. 175 x 12 = 2100 odpočítaš sumu 5-násobku životného minima a potom postupuješ tak ako je uvedené v príspevku č. 3 - odkaz na www. stránku. Ak by si z celkových ročných príjmov 2100 Eur na seba dala len sumu do výšky 5-nás.živ.minima tak potom by si mala len príjmy oslobodené od dane a stačilo by ti požiadať o RZDzP tvojho zamestávateľa. Pri inom rozdelení celkových ročných príjmov, ak by ti zostal nejaký zvyšok ako základ dane z prenájmu musíš si sama podať DP za rok 2010.
veronikasad
27.01.11,06:26
niečo podobné mám aj ja, len ja som prenajímala byt - ale príjem z prenájmu som nemala. Nechala som ho vo volnom užívaní aby mi len podnájomníci platili účty za byt.
Takže nemusím podávať to DP ale pre istotu stačí zaslať to Oznámenie?

Príjem z prenájmu nie je to isté, čo zisk. Ak nájomníci platia náklady za energie a zmluvy s dodávatelmi sú na tvoje meno, je to tvoj príjem. Ak budeš viesť účtovníctvo pri príjmoch z prenájmu, náklady na energie sú tvojim daňovým výdavkom.

Ak tvoj príjem z prenájmu presiahol 5-násobok životného minima, si povinná podať DP typu B.
..MARIA
31.01.11,09:58
je lepšie ak na DÚ pošle oznámenie že jej výška príjmov z prenájmu nepresiahla za r. 2010 sumu 925,95 Eur a z tohto dôvodu nepodáva za r.2010 daň. priznanie, mali by tak robiť všetci ktorí majú pridelené DIČ s povinnou registráciou i keĎ povinnosť to nie je...
dôvod je ten, že ak to pošle, má pokoj, DÚ si to založí a je spokojný, ak má niekto DIČ a nepošle nič, daniari sa môžu pýtať: "Prečo si nepodal daň.priznanie? keď si povinne registrovaný, činnosť si nezrušil a minulý rok si podal??? a potom ak sa im to nebude pozdávať, ti pošlú písomný pozdrav vo forme výzvy na podanie daň. priznania :) takže preto ja odporúčam radšej takéto nepovinné oznámenie posielať, aby v tom mali hneď jasno a zbytočne potom neotravovali :)

Ďakujem veľmi pekne za odpovede, zhodou okolnosti som sa na to pýtala daňového poradcu, ten mi to tiež takto poradil. Dať na Du oznámenie a je pokoj. Ďakujem všetkým za ochotu
poklado
31.01.11,16:24
ak tomu spravne rozumiem,tak nemam podavat ziadost zamestnavatelovi o vykonanie RZ,ale si mam sama podat DP typu B,pricom tam zratam prijmy zo zamestnamia plus prijmy z prenajmu,odratam naklady,a zaplatim z toho dan,
A co manzel? Alebo staci ak to urobi jeden z nas