fajeruska
24.01.11,23:51
Chcem dať byt do prenájmu.Môj známy mi odporučil aby som dala inkaso(elektrika,plyn....atď) na meno môjho podnájomníka.Neviete mi poradiť čo všetko k tomu potrebujem?
Ďakujem....
trevize
25.01.11,04:24
To by som nerobil. Nahodou najomnik nezaplati ucty a merace odpoja Vam...znovuzapojenie nie je potom najlacnejsie. Jedine, ze by ste kazdy mesiac kontrolovala ci boli faktury zaplatene.

Skor by som doporucil mat najomnu zmluvu na konecnu sumu aj s energiami. Do zmluvy mozte dat, ze cena za prenajom je vratane zalohovych platieb vo vyske xy. Ak budu nedoplatky pojdu na triko najomnika. Ak Vam budu stanovene vyssie zalohove platby zvysi sa najomne o rozdiel v zalohovych platbach.
lubko6394
25.01.11,06:09
Tak si sprav z toho známeho NEZNÁMEHO.

Ja som to spravil s vodou a elektrinou. Plynári žiadajú prítomnosť oboch v kancelárii. Prepis bol až na tretí pokus, takže cca 6 hodín straty za výhovorku zaspal som, musel som ísť zubárovi...
Ale aj elektrikári si overujú odhlasujúceho, aj ked telefonicky - to by sa ešte dalo uhrať, lebo kopu údajov máš v nájomnej zmluve.
Inak by si narobila problém aj s daňákmi- títo považujú platbu za elektrinu... za tvoj zisk a ty by si nevedela vyčísliť ani zisk ani náklad. Ešteže každý z tých chumajov, čo nám toto odhlasoval berie 1000 Euro mesačne nezdanených náhrad a ja sa pre pár šušňov, ktoré mi nepokryjú ani odpisy sa evidujem na daňáku a zdravotnej, vypisujem lajstrá a cvakám.
verkaz
28.01.11,10:13
Najlepšie urobíš, keď si to necháš na seba a aj pre odvody si to dáš do nákladov. A aj pre prípad, že budeš meniť nájomníka, tak budeš znovu chcieť zmeniť odberateľov. Veď za to sa tiež platí.
U nás to dodávatelia ani nechcú robiť, lebo v prípade neplatenia sa súdia s vlastníkom.