Danka Kosibová
19.08.04,09:44
Suhlasite s nazorom, ze vstupna cena na odpisovanie osobneho automobilu (nie je narok na odpocet dph) je cena automobilu s DPH+prvá navysena splatka s DPH+odkupna cena auta s DPH ???
a mesacny odpis sa pocita ako 1/36 zo vstupnej ceny?
anina
19.08.04,08:37
Podla mňa odpisy len zo vstupnej ceny+DPH.
1.navysena splatka je len ciastkou,po ktorej odpocitani sa vyrata istina a prislusny urok pre LZ.
Zostatkova hodnota sa odpise po skonceni LZ jednorazovo.
Danka Kosibová
19.08.04,08:45
anina, a ako sa potom dostane do nákladov prva navysena splatka?
a ostatní, co vy na to?
Luckasari
19.08.04,09:51
Danka, skus sa pozriet sem, mne sa to zdalo velmi dobre spracovane

http://www.ceniga.sk/materialy/fin_liz_2004.pdf?Submit=Pr%EDklady+%FA%E8tovania+f in.+leasingu

inac odpisy sa pocitaju z obstaravacej ceny, pri osobnom aute, kde nie je narok na odpocitanie DPH = obstaravacia cena + DPH
a prikladam este moju jednoduchu tabulku, ktoru som si urobila
mudroš
23.08.04,11:05
Danka, skus sa pozriet sem, mne sa to zdalo velmi dobre spracovane

http://www.ceniga.sk/materialy/fin_liz_2004.pdf?Submit=Pr%EDklady+%FA%E8tovania+f in.+leasingu

inac odpisy sa pocitaju z obstaravacej ceny, pri osobnom aute, kde nie je narok na odpocitanie DPH = obstaravacia cena + DPH
a prikladam este moju jednoduchu tabulku, ktoru som si urobila

Je to názor pani Cengovej, ktorý žiaľ nie je záväzný.
Ani MF SR ešte nevie, ako to vlastne bude. P O Z O R pripravuje sa novela Zákona o dani z príjmov (návrh je na stránke NF SR), podľa ktorej sa bude lízing riešiť úplne inak. Osobné auto ba sa malo daňovo odpisaovať z ceny auta plus DPH. Zvyšok návrh nerieši a malo by byť teda uznané do daňových nákladov podľa účtovníctva. V účtovníctve podľa platných predpisov ale výde istina inak, ako je cena auta + DPH. Tak to by bol zasa poriadny "guľáš". A to prosím pekne sa má vzťahovať už na rok 2004.

Ak sa dá, treba s účtovaním lízingu asi počkať.
Ak niekto nemôže čakať, tak je pravdepodobné, že sa prikloní k nasledovnému postupu:
istina (cena dlhodobého majetku pre účtovníctvo) bude = všetko čo sa zaplatí za lízing - nerealizované finančné náklady (úroky) - poistenie predmetu lízingu.
daňovou problematikou (čo sa uzná pre dane) by som sa teraz vôbec netrápil, lebo asi sa to zmení. Počkám na koniec roka a prípadný rozdiel oproti účtovníctvu vyriešim v daňovom priznaní ako pripočítateľnú alebo odpočítateľnú položku.
anam
25.08.04,06:12
Súhlasím s Tebou Danka. V riešení Cenigovej nie je zahrnutá 1. zvýšená splátka, ale tá sa musí tiež zúčtovať. Istina v leas. zmluve obsahuje iba to, čo je predmetom splátok, teda neobsahuje 1. zvýšenú splátku, tú si musíme pripočítať + kúpna cena. Pekný deň.
mudroš
03.09.04,12:06
Súhlasím s Tebou Danka. V riešení Cenigovej nie je zahrnutá 1. zvýšená splátka, ale tá sa musí tiež zúčtovať. Istina v leas. zmluve obsahuje iba to, čo je predmetom splátok, teda neobsahuje 1. zvýšenú splátku, tú si musíme pripočítať + kúpna cena. Pekný deň.
Nemôžeme si zamieňať pojem "istina" podľa postupov účtoania a prípady, ak na splátkovom kalendári lízingová spoločnosť uvedie istinu, ktorým označuje vlastne zvyšok požičaných peňazí.
Pre účely účtovníctva je istina definovaná v postupoch účtovania v § 30a ods. 1 písm. d) :
Istinou u nájomcu je celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa.
U prenajímateľa je istina definovaná v písm. c):
Istinou u prenajímateľa je celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné výnosy.
celková suma dohodnutých platieb je v písmene b):
Dohodnutými platbami sú jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku. Súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena, za ktorú sa majetok odkúpi po skončení prenájmu.

Necitoval som presne, ale ide o obsah.