ottmarová viera
25.01.11,10:03
Ako má syn postupovať pri rozvode,keď matka jeho manželke darovala na začiatku manželsva starý dom,do ktorého môj syn počas celého maželstva investoval veľké peniaze,aby bol obývateľný. Doteraz však v katastri nehnuteľností je zapísaná iba synova manželka,hoci v spomínanom dome spolu žili až do rozvodu.Teraz chce údajne synova manželka dom predať.Môže?
Chobot
25.01.11,11:21
Ako má syn postupovať pri rozvode,keď matka jeho manželke darovala na začiatku manželsva starý dom,do ktorého môj syn počas celého maželstva investoval veľké peniaze,aby bol obývateľný. Doteraz však v katastri nehnuteľností je zapísaná iba synova manželka,hoci v spomínanom dome spolu žili až do rozvodu.Teraz chce údajne synova manželka dom predať.Môže?

Môže, je to jej dom, bol darovaný len jej. On síce investoval do domu, ale aj v ňom býval. A investoval to, predpokladám, zo spoločných peňazí - teda investovali to spolu. Alebo niekto daroval synovi peniaze, aby ich investoval do domu? Počas manželstva je príjem každého z nich spoločným príjmom.

Ak ale vie preukázať, že do domu investoval peniaze len on (nie zo spoločných peňazí, ale napr. z úspor, čo mal pred manželstvom), tak môže požadovať primeranú náhradu za preinvestované peniaze do domu. Ale dom patrí stále jeho manželke a tá si môže s ním robiť čo chce.

AK to ale chceš brať tak, že on dal peniaze do domu, tak si treba uvedomiť, že on 11 rokov býval v cudzom dome a je logické, že bol povinný prispievať na náklady bývania.
EvaB
25.01.11,11:37
Môže, je to jej dom, bol darovaný len jej. On síce investoval do domu, ale aj v ňom býval. A investoval to, predpokladám, zo spoločných peňazí - teda investovali to spolu. Alebo niekto daroval synovi peniaze, aby ich investoval do domu? Počas manželstva je príjem každého z nich spoločným príjmom.
Ak ale vie preukázať, že do domu investoval peniaze len on (nie zo spoločných peňazí, ale napr. z úspor, čo mal pred manželstvom), tak môže požadovať primeranú náhradu za preinvestované peniaze do domu. Ale dom patrí stále jeho manželke a tá si môže s ním robiť čo chce.
AK to ale chceš brať tak, že on dal peniaze do domu, tak si treba uvedomiť, že on 11 rokov býval v cudzom dome a je logické, že bol povinný prispievať na náklady bývania.

Asi s tým nebudem súhlasiť. I keď zo spoločných, ale tie peniaze sa neprejedli, ale vytvoril, alebo zhodnotil sa majetok, ktorý on opúšťa a zostáva manželke. Myslím si, že by mal dostať polovicu z investície. Na bývanie predsa tiež prispieval, býval tam, ale tieto výdavky späť nepýta. Je to ako s akýmkoľvek majetkom, nadobudnutým počas manželstva, existujúcim v dobe rozvodu, treba sa vyplatiť.
Oliwa
25.01.11,11:50
Asi s tým nebudem súhlasiť. I keď zo spoločných, ale tie peniaze sa neprejedli, ale vytvoril, alebo zhodnotil sa majetok, ktorý on opúšťa a zostáva manželke. Myslím si, že by mal dostať polovicu z investície. Na bývanie predsa tiež prispieval, býval tam, ale tieto výdavky späť nepýta. Je to ako s akýmkoľvek majetkom, nadobudnutým počas manželstva, existujúcim v dobe rozvodu, treba sa vyplatiť.
Nemusíš s tým súhlasiť. A máš morálne právo cítiť sa dotknutá. Ale 11 a pol roka je dosť dlhá doba na to, aby si boli manželia dom rozdelili na LV na 1/2 - pre prípadnú situáciu, ktorú sa snažíš teraz vyriešiť. Sú to predsa dospelí ľudia.
Hoci je to teraz vedľajšie, ale neviem, čo Ťa viedlo k tomu, že si dom celý darovala neveste a nie synovi, resp. každému polovicu?
Rozhodla si sa...
Tiež je vedľajšie, kto koho opúšťa a prečo sa rozvádza... Ale ak sa nevesta počas tých rokov nesprávala vhodne, prečo si nežiadala späťvrátenie daru?
Žeby bol príčinou rozvodu Tvoj syn? Z napísaného mi to medzi riadkami tak vychádza...
ottmarová viera
25.01.11,11:54
Darovala som synovi po svatbe 300 tisíc ,na čo mám doklad a z banky si vzal úver ako stavebné sporenie.Ešte ccem dodať že manžeka počas manželstva nepracovala
Oliwa
25.01.11,11:56
Ako má syn postupovať pri rozvode,keď matka jeho manželke darovala na začiatku manželsva starý dom,do ktorého môj syn počas celého maželstva investoval veľké peniaze,aby bol obývateľný. Doteraz však v katastri nehnuteľností je zapísaná iba synova manželka,hoci v spomínanom dome spolu žili až do rozvodu.Teraz chce údajne synova manželka dom predať.Môže?
Môže. Ak ho chce predať, tak nech ho predá a peniaze nech si rozdelia.
ottmarová viera
25.01.11,11:58
Dom darovala svatka,nie ja
Chobot
25.01.11,11:59
Nemusíš s tým súhlasiť. A máš morálne právo cítiť sa dotknutá. Ale 11 a pol roka je dosť dlhá doba na to, aby si boli manželia dom rozdelili na LV na 1/2 - pre prípadnú situáciu, ktorú sa snažíš teraz vyriešiť. Sú to predsa dospelí ľudia.
Hoci je to teraz vedľajšie, ale neviem, čo Ťa viedlo k tomu, že si dom celý darovala neveste a nie synovi, resp. každému polovicu?
Rozhodla si sa...
Tiež je vedľajšie, kto koho opúšťa a prečo sa rozvádza... Ale ak sa nevesta počas tých rokov nesprávala vhodne, prečo si nežiadala späťvrátenie daru?
Žeby bol príčinou rozvodu Tvoj syn? Z napísaného mi to medzi riadkami tak vychádza...

JA som to pochopil, že ona je matkou syna a rodičia jeho manželky darovali jeho manželke ten dom. On tam vrazil len peniaze.
Chobot
25.01.11,12:01
Darovala som synovi po svatbe 300 tisíc ,na čo mám doklad a z banky si vzal úver ako stavebné sporenie.


Tak na základe tohto môže pred delení spoločného majetku požadovať tých 300 tisíc SKK. Až zvyšný majetok sa bude deliť, ak nejaký majú spoločný.


Ešte ccem dodať že manžeka počas manželstva nepracovala

A prečo nepracovala? Majú spolu deti?

Inak pozri si túto tému, konkrétne príspevok č. 9:

http://www.porada.sk/t157480-zrusenie-vecneho-bremena.html#post1630776

Je to veľmi podobný problém, ako má tvoj syn.
Oliwa
25.01.11,12:04
Dom darovala svatka,nie ja

Mne to zo zadania také jednoznačné nebolo, aj keď som sa nad tým pozastavila. Vyznelo mi to, že sa pýtaš neutrálne a Ty si tá matka, ktorá darovala synovej manželke dom... :o Preto mi to bolo čudné, že až taká dobrá svokra... ;):D Takže teraz to naberá iný uhol pohľadu. :)
Čím nechcem povedať, že nie si dobrá ;)... Ja tak dostať od svokry 300 tisíc :rolleyes::D...
ottmarová viera
25.01.11,12:21
Majú 10 ročnú dcéru a 6 ročného syna.
ottmarová viera
25.01.11,12:37
Majú 10 ročnú dcéru a 6 ročného syna.Môj syn od októbra,kedy odišiel od manželky riadne platí výživné ktoré mu nariadil súd.
katarina.j
25.01.11,12:58
No pri darovani je to tak, že aj ked už boli manželmi, tak darované bolo len manželke a syn na to nemá nárok, aj keby to predala manželka-je to jej majetok.A je už len na nej, či niečo z toho predaja dá manželovi(či už aspon čiastku,ktorú preinvestoval).
Chobot
25.01.11,13:17
Majú 10 ročnú dcéru a 6 ročného syna.

Tak potom jej nemôžeš nijako vyčítať, že nepracovala. Veď sa starala o deti.

Alebo mohol zostať tvoj syn s deťmi doma a ona mohla ísť do práce...
bubkoch
25.01.11,13:37
Darovala som synovi po svatbe 300 tisíc ,na čo mám doklad a z banky si vzal úver ako stavebné sporenie.Ešte ccem dodať že manžeka počas manželstva nepracovala

suhlasim ze s domom si moze manzelka robit co chce, aj ho predat ...

tych 300 000 syn hravo vysúdi, ak mu ich nebude chciet exmanzelka vratit,
dalej ma pravo aby mu exmanzelka vratila polovicu investícii nad ramec 300 000, ak ich vie preukázať
EvaB
25.01.11,13:48
suhlasim ze s domom si moze manzelka robit co chce, aj ho predat ...

tych 300 000 syn hravo vysúdi, ak mu ich nebude chciet exmanzelka vratit,
dalej ma pravo aby mu exmanzelka vratila polovicu investícii nad ramec 300 000, ak ich vie preukázať
Jednoduchá a jasná odpoveď na otázku, súhlasím s tým.
Ešte jedna otázka: ona môže dom predať. Ak dostane peniaze, môže s nimi urobiť, čo uzná za vhodné, teda aj to, že ich "minie", teda nebude mať na vyplatenie BSM. Tu si on nepomôže. Dá sa nejakým predbežným súdnym opatrením zablokovať predaj domu do vysporiadania BSM, pretože súčasťou domu je niečo, čo je predmetom vysporiadania?
Chobot
25.01.11,14:07
Jednoduchá a jasná odpoveď na otázku, súhlasím s tým.
Ešte jedna otázka: ona môže dom predať. Ak dostane peniaze, môže s nimi urobiť, čo uzná za vhodné, teda aj to, že ich "minie", teda nebude mať na vyplatenie BSM. Tu si on nepomôže. Dá sa nejakým predbežným súdnym opatrením zablokovať predaj domu do vysporiadania BSM, pretože súčasťou domu je niečo, čo je predmetom vysporiadania?

Ťažká odpoveď.... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Záleží na rozhodnutí súdu a to záleží na kvalite návrhu (či presvedčí sudcu). Ale vidím to skôr pesimisticky, že súd nezakáže predaju, je to jej vlastnícke právo a ona je výlučným vlastníkom.
bubkoch
25.01.11,17:24
Ťažká odpoveď.... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Záleží na rozhodnutí súdu a to záleží na kvalite návrhu (či presvedčí sudcu). Ale vidím to skôr pesimisticky, že súd nezakáže predaju, je to jej vlastnícke právo a ona je výlučným vlastníkom.

o vydanie predbezneho opatrenia poziadat moze, ale az po tom ako poda na sud zalobu na vydanie bezdovodnho obohatenia ..
bude musiet preukazat sakra dobre dovody, aby sud predbezne opatrenie vydal ... tiez som skor pesimisticky, mam svoje skusenosti ...
ale sud predbezne opatrenie nevyda nie kvoli tomu ze predaj je jej vlastnicke pravo, ale preto, ze dovody na vydanie opatrenia nebude povazovat za dostatocne

sudil som sa o velku sumu, zalovana strana vlastnila 2 nehnutelnosti, pocas sporu jednu z nich darovala, ihned som pozidal o predbezne opatrenie lebo som sa obaval ze sa snazi zbavit majetku aby po prehratom spore exekutor nemal sancu, ale sud mi nevyhovel pretoze tym ze sa zbavila 1 z 2 nehnutelnosti este nebolo preukazane ze sa snazi zmarit moju pohladavku ... nastastie som spor vyhral a peniaze boli zaplatene
fakt si neviem predstavit aky dovod by mal uz byt dostatocny