Vlnkolinka
25.01.11,10:14
Chcela by som sa informovat ohladom ZOD. Zacala som podnikat ako v zivnostnik v oblasti upratovacie sluzby. Mozem spolupracovat s upratovackami na zaklade ZOD? V zmysle, ze budu vykonavat upratovanie v obdobi napr. 1.12.2010 - 30.11.2011. Alebo s nimi treba uzavriet vzdy novu ZOD kazdy mesiac, aby sa nejednalo o zavislu, opakujucu sa cinnost?
Ked budu pracovat na ZOD, nemusia dany prijem zdanovat? Alebo je to iba do urcitej vysky a ked ich vykaz prace prilozim k danovemu priznaniu, znamena to, ze si musia aj oni podat dan.priznanie? Neusim ich prihlasovat na zdrav. a soc. poistovnu? Dakujem velmi pekne.
zk24
25.01.11,09:18
Chcela by som sa informovat ohladom ZOD. Zacala som podnikat ako v zivnostnik v oblasti upratovacie sluzby. Mozem spolupracovat s upratovackami na zaklade ZOD? V zmysle, ze budu vykonavat upratovanie v obdobi napr. 1.12.2010 - 30.11.2011. Alebo s nimi treba uzavriet vzdy novu ZOD kazdy mesiac, aby sa nejednalo o zavislu, opakujucu sa cinnost?
Ked budu pracovat na ZOD, nemusia dany prijem zdanovat? Alebo je to iba do urcitej vysky a ked ich vykaz prace prilozim k danovemu priznaniu, znamena to, ze si musia aj oni podat dan.priznanie? Neusim ich prihlasovat na zdrav. a soc. poistovnu? Dakujem velmi pekne.

No na toto som neni odbornik, ale ak budu vykonavat cinnost plynule 12 mesiacov v roku, tak podla mna to nie je velmi "prilezitostny" prijem.

Prilezitostny prijem bude oslobodeny od dane do 500 € v roku 2011. Pre rok 2010 je to 925,95 €.
Zoltán Kovács
25.01.11,09:41
No pre upratovačky určite nie je správne zmluva o dielo. O aké dielo vlastne ide?
Má to jednoznačne znaky závislej práce.
Vlnkolinka
25.01.11,09:50
Jedna sa o vykonanie diela upratovanie v mesiaci december 2010.
Zoltán Kovács
25.01.11,09:51
Dielo ako upratovanie????
Je to jednoznačne závislá práca.
Vlnkolinka
25.01.11,09:53
vy ste na tuto oblast odbornik?
Pikoška
25.01.11,10:29
Tu sú aj odborníci "navšetko!" a neomylní.:) Ale zmluva sa uzatvára pred vykonaním prác, dodávok a služieb. Ak sa jedná o služby na jeden mesiac, tak by som si ich len objednal u živnostníka, ktorý má v činnosti upratovacie práce - objednávka je zmluva. A znaky závislej práce sú o niečom inom. Tak sa nedaj vytočiť.:D
blavaciko
25.01.11,10:43
ZÁKLADNÉ ZNAKY ZÁVISLEJ PRÁCE – za závislú prácu sa POVAŽUJE PRÁCA, KTORÁ VYKAZUJE VŠETKY NASLEDOVNÉ ATRIBÚTY:
- zamestnanec vykonáva prácu osobne,
- zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov zamestnávateľa,
- zamestnanec vykonáva prácu v mene zamestnávateľa, t.j. produkty alebo služby majú meno, resp. označenie zamestnávateľa,
- za prácu zamestnanec dostáva od zamestnávateľa mzdu, ak ide o pracovný pomer, alebo odmenu, ak ide o dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
- zamestnanec má určený pracovný čas,
- náklady potrebné na vykonanie práce sú nákladmi zamestnávateľa,
- prácu zamestnanec vykonáva výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
- konečná zodpovednosť na výsledku je na zamestnávateľovi,
- práca pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

zdroj: http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=75079

Upratovanie riesit zmluvou o dielo? Taku hlupost pocujem naozaj uplne prvy krat.
sroservis
25.01.11,11:07
Dobrý deň,

ja sa pridávam k názorom Z. Kovacsa a Blavaciska.

Môžete si tú zmluvu nazvať ako chcete, ale podstatné je, čo je predmetom zmluvy.

Upratovacie činnosti v trvaní jedného roka (aj keď to podelíte na viacero zmlúv) vykonávané nepodnikateľom
sú podľa môjho názoru (ak si nedáte zvlášť pozor aby ste nesplnili aspoň jednu podmienku definície závislej činnosti) jednoznačne výkonom práce v prospech zamestnávateľa, ktorá by mala byť vykonávaná v pracovnom pomere.

Skúste, či sa nezmestíte počtom hodín (max 10 za týždeň) do dohody o pracovnej činnosti. Alebo ak či to nemôžete vykonávať na základe zmluvy o brigádnickej práci študentov.

Ak budete s týmito Vašimi zmluvami o dielo (a s rizikom uloženia pokuty za výkon čiernej práce) pokračovať, Vaše "dodávateľky diela" sú samozrejme povinné svoj príjem zdaniť - a to v závislosti od výšky svojich celkových príjmov (tento rok bola hranica na podanie priznania dani z príjmov niečo nad 2.000 Eur, avšak odpočítateľná položka na daňovníka bola až 4.025 Eur - z príjmu do tejto sumy sa daň neplatí).

Všetko dobré.
Pikoška
25.01.11,18:40
A tá upratovacia čata v zostave dvoch živnostníkov s kýblami, metlami, savami, handrami, kávou a šálkou na prestávku, čo mi príde umyť okná, žalúzie a urobiť celkový grunt je závislá činnosť? A ak môžem mať takú upratovaciu čatu ja, aby som si pošanoval moju žienku, tak ju môže mať aj firma. Čo upratovanie nie je činnosť na živnosť? Ma podrž!
sroservis
25.01.11,21:55
Dobrý deň,

ako uvádzate vaša upratovacia čata sú živnostníci, teda samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré upratovacie práce vykonávajú vo svojom mene a na svoj účet (resp. môžu ich robiť aj ako "subdodávatelia" osoby, s ktorou máte uzavretú zmluvu o zabezpečení upratovacích prác vo Vašich priestoroch.

Vlkolinka však potrebovala poradiť v úplne inej situácii (ona jej živnostníčka s oprávnením na upratovacie práce, avšak upratovacie práce pre ňu reálne nevykonávajú iní zazmluvnení živnostníci ani jej zamestnanci, ale panie, s ktorými ona uzatvára zmluvu o dielo) a v tej sme sa jej snažili poradiť. :-)

Všetko dobré.
Danielle369
26.01.11,08:16
http://www.lawblog.sk/pravna-pomoc/pravna-pomoc/zmluva-o-dielo-zavisla-praca

Problematiku zmluvy o dielo upravuje Občiansky zákonník aj Obchodný zákonník. Obchodnoprávna úprava zmluvy o dielo sa využíva, ak ide o vzťahy medzi podnikateľmi týkajúce sa ich podnikateľskej činnosti.
Zoltán Kovács
26.01.11,09:25
A tá upratovacia čata v zostave dvoch živnostníkov s kýblami, metlami, savami, handrami, kávou a šálkou na prestávku, čo mi príde umyť okná, žalúzie a urobiť celkový grunt je závislá činnosť? A ak môžem mať takú upratovaciu čatu ja, aby som si pošanoval moju žienku, tak ju môže mať aj firma. Čo upratovanie nie je činnosť na živnosť? Ma podrž!

Pozor tento prípad je úpne iný ako v pôvodnom zadaní.

Ak ako občan si objednám živnostníka na upratovanie u seba doma nejde o závislú činnosť.
Ale ak upratovacia firma počas celého roka vykonáva svoju činnosť vyššie popísaným spôsobom (ako uviedla zadávateľka), tak to je jednoznačne závislá činnosť, a ak sa to nerieší pracovnoprávnym, alebo obdobným spôsobom tak ide o porušenie zákonníka práce.
Zoltán Kovács
26.01.11,09:28
vy ste na tuto oblast odbornik?

Nie nie som. Len som obyčajný účtovníček, ktorý sa tým živý 15 rokov. A počas mojej praxe som zažil nie jedno sklamanie takýchto "chytrákov" keď dostali za podobné obchádzanie zákonníka práce mastnú pokutu.
Pikoška
26.01.11,10:14
Máš pravdu v tom konkrétnom prípade s Tebou súhlasím.
Llívia
26.01.11,11:12
Chcela by som sa informovat ohladom ZOD. Zacala som podnikat ako v zivnostnik v oblasti upratovacie sluzby. Mozem spolupracovat s upratovackami na zaklade ZOD? V zmysle, ze budu vykonavat upratovanie v obdobi napr. 1.12.2010 - 30.11.2011. Alebo s nimi treba uzavriet vzdy novu ZOD kazdy mesiac, aby sa nejednalo o zavislu, opakujucu sa cinnost?
Ked budu pracovat na ZOD, nemusia dany prijem zdanovat? Alebo je to iba do urcitej vysky a ked ich vykaz prace prilozim k danovemu priznaniu, znamena to, ze si musia aj oni podat dan.priznanie? Neusim ich prihlasovat na zdrav. a soc. poistovnu? Dakujem velmi pekne.
Mohla by si s nimi uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti:

Zákonník práce § 228a Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Tak by upratovačky mohli vykonávať prácu max. 10 hod. týždenne.
Z odmeny za ich prácu sa odvádza iba úrazové a garančné poistenie.
Ak si upratovačky neuplatňujú u iného zamestnávateľa nezdaniteľnú časť, môžu si ju uplatniť u teba.
Pikoška
26.01.11,13:01
zdroj: http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=75079

Upratovanie riesit zmluvou o dielo? Taku hlupost pocujem naozaj uplne prvy krat.To si asi na Porade krátko. Tu sa dočítaš o hlúpostiach, o ktorých sa ti ani nesnívalo. A upratovanie nerieš všeobecne, pripusti aj výnimky. Ukáž mi, aký predpis zakazuje uzatvoriť zmluvu o dielo na upratovacie práce. Upratovanie je občas veľdielo.;)
Zoltán Kovács
30.01.11,16:50
To si asi na Porade krátko. Tu sa dočítaš o hlúpostiach, o ktorých sa ti ani nesnívalo. A upratovanie nerieš všeobecne, pripusti aj výnimky. Ukáž mi, aký predpis zakazuje uzatvoriť zmluvu o dielo na upratovacie práce. Upratovanie je občas veľdielo.;)


No keď to bude celoročná činnosť, tak krk dám na to, že zmluva o dielo medzi firmou (szčo, s.r.o.....) a občanom (ktorý to bude vykonávať) neobstojí nikde, pri žiadnej kontrole.
Pikoška
30.01.11,18:04
No keď to bude celoročná činnosť, tak krk dám na to, že zmluva o dielo medzi firmou (szčo, s.r.o.....) a občanom (ktorý to bude vykonávať) neobstojí nikde, pri žiadnej kontrole.Krk si šetri, však sa s ním natočíš dosť pri prehadzovaní faktúr, a pozorne ma čítaj. Ja som s tvojim názorom už raz súhlasil, teda som zrevidoval svoj postoj k opakovanej činnosti upratovania. Ale túto citáciu si zvolil nevhodne, k jej obsahu sa nedajú použiť lingvistické zvraty pomocou hračiek v podobe keď, keby, akože, pretože, lebo....lebo.
No tak to vidíš, mohli sme radšej zabehnúť na vychladené pivo.:)
Majka
15.05.12,07:21
dobry den,
ako by ste riesili sutiaciu v obcianskom zdruzeni, ked pre zdruzenie vykonavaju pracu clenovia aj neclenovia, clenovia sa riadia stanovami OZ, uhrady, vedenie uctovnictva a pod. vsetko je to bez pracovneho vztahu,dobrovolne, bez odmeny.
jeden neclen OZ je pokladnik zodpovedný za hotovost, spísana je hmotna zodpovednost. Je potrebne tieto jednotlive prace a vykony osetrit nejakou zmluvou?
dakujem za radu
Economic
15.05.12,09:47
dobry den,
ako by ste riesili sutiaciu v obcianskom zdruzeni, ked pre zdruzenie vykonavaju pracu clenovia aj neclenovia, clenovia sa riadia stanovami OZ, uhrady, vedenie uctovnictva a pod. vsetko je to bez pracovneho vztahu,dobrovolne, bez odmeny.
jeden neclen OZ je pokladnik zodpovedný za hotovost, spísana je hmotna zodpovednost. Je potrebne tieto jednotlive prace a vykony osetrit nejakou zmluvou?
dakujem za radu

Ak to robia bez nároku na odmenu, určite žiadna zmluva netreba.
Majka
15.05.12,10:37
21/ dakujem velmi pekne, no ked tu citam vsetko o nelegalnej praci a osetrenie zmluvami.... obavam sa aby bolo vsetko v poriadku ked mame len hmot.zodpovednosti....