otaznik
07.12.05,13:36
Má zamestnanec nárok na platené voľno v prípade, že je predvolaný na súd?
Podľa zákonníka práce mi vychádza, že má nárok iba na neplatené voľno.

Čo vy na to?
Tweety
07.12.05,12:40
Má zamestnanec nárok na platené voľno v prípade, že je predvolaný na súd?
Podľa zákonníka práce mi vychádza, že má nárok iba na neplatené voľno.

Čo vy na to?
Má nárok podľa §136 ZP na pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas bez náhrady mzdy.:cool: :o
To platí vtedy, ak spoločnosť nemá kolektívnu zmluvu, alebo ak sa nedohodne so zamestnávateľom inak.
otaznik
07.12.05,12:52
ale sú tam aj zadné dvierka, ktoré hovoria o tom, že "ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak..."

Vraj ak ide na súd ako svedok, zamestnávateľ to platí a vyžiada si peniažky od súdu na preplatenie.
Neviem však túto informáciu vyvrátiť ani potvrdiť, že na základe ktorého zákona by sa tak malo diať. ??????
vladan
07.12.05,12:57
ale sú tam aj zadné dvierka, ktoré hovoria o tom, že "ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak..."
Vraj ak ide na súd ako svedok, zamestnávateľ to platí a vyžiada si peniažky od súdu na preplatenie.
Neviem však túto informáciu vyvrátiť ani potvrdiť, že na základe ktorého zákona by sa tak malo diať. ??????

ja som sa s týmto prípadom stretla pred cca 4 rokmi, ale to mi zamestnanec doniesol tlačivo od súdu a ja som mu tam potvrdzovala aký má príjem - nič som neplatila, len súd chcel asi info z akého VZ mu tú "náhradu" má vypočítať :o
blcha
07.12.05,12:58
Ak ho súd pozve napríklad ako svedka, tak súd znáša jeho náklady - napríklad priemernú mzdu za ušlý čas. Nárokovať si to ale musí zamestnanec priamo na súde.
milanr
07.12.05,13:06
Ja som tu tiež riešila v téme UŠLÁ MZDA tento problém. A nakoniec som to poriešila neplateným voľnom a "Potvrdením zam-teľa o ušlej mzde", kde som vypočítala čistú mzdu (nie PRIEMER) a potvrdila mu to, aby si mohol nárokovať aj ostatné náklady (cestovné, stravné,nocľažné...). Nie som veľmi zbehlá a nepodarilo sa mi vložiť do príspevku link na tému ušlej mzdy". Snáď nabudúce.
otaznik
07.12.05,13:06
Ak ho súd pozve napríklad ako svedka, tak súd znáša jeho náklady - napríklad priemernú mzdu za ušlý čas. Nárokovať si to ale musí zamestnanec priamo na súde.

toto by mohlo byť logické, ale ak by niekto vedel hodiť zákon do placu, aby sme si boli 100% istí :confused:
vladan
07.12.05,13:11
svedok musí svedčiť proti obvinenému, ak je tvoj zamestnanec obvinený a je predvolaný na súd svedčiť, resp. byť vypočutý, tak sa tuším to preplatenie "ušlej mzdy" naň nevzťahuje (teda súd mu nepreplatí nič) - ale ruku do ohňa za to nedám :o
milanr
07.12.05,13:14
Mám pred sebou to "Potvrdenie zamestnávateľa", ale odvolávka na žiaden zákon tam nie je. Dotyčný si môže žiadať náhradu výdavkov v zmysle "Poučenia", to je všetko. Zam-teľ iba potvrdzuje čistú hodinovú mzdu. Podľa mňa to je medzi súdom a predvolaným, pre zam-teľa to je neplatené voľno a ďalej to nerieši.
Tweety
07.12.05,13:15
svedok musí svedčiť proti obvinenému, ak je tvoj zamestnanec obvinený a je predvolaný na súd svedčiť, resp. byť vypočutý, tak sa tuším to preplatenie "ušlej mzdy" naň nevzťahuje (teda súd mu nepreplatí nič) - ale ruku do ohňa za to nedám :o
§ 137 odst.2 Občianska povinnosť: svedok, tlmočník, znalec, iní predvolaní na konanie na súde, nič o tom, že by sa to vzťahovalo aj na obžalovaného. Teda s nulovou náhradou od zamestnávateľa aj od súdu.:o
vladan
07.12.05,13:22
§ 137 odst.2 Občianska povinnosť: svedok, tlmočník, znalec, iní predvolaní na konanie na súde, nič o tom, že by sa to vzťahovalo aj na obžalovaného. Teda s nulovou náhradou od zamestnávateľa aj od súdu.:o

nerozumiem presne, čo máš na mysli ... ja som to hovorila z pohľadu súdu, že mu nedá náhradu ...
Tweety
07.12.05,13:25
§ 137 odst.2 vzťahovalo aj na obžalovaného. Teda s nulovou náhradou od zamestnávateľa aj od súdu.:o;) :o
Tweety
07.12.05,13:28
nerozumiem presne, čo máš na mysli ... ja som to hovorila z pohľadu súdu, že mu nedá náhradu ...
Aj z pohľadu súdu ništ, aj z pohľadu zamestnávateľa.:o
Chobot
07.12.05,13:48
Trochu to objasním ako to funguje, lebo mám s tým čerstvú osobnú skúsenosť.

O trovách konania na náhradách pojednáva Občiansky súdny poriadok.

Zákonník práce určuje, že zamesntávateľ je povinný uvoľniť zamestnanca na základe predvolania súdu a poskytnúť mu voľno bez náhrady mzdy (štandardný postup). Zamestnávateľ môže uvoľniť zamestnanca a poskytnúť mu voľno aj s náhradou mzdy (napr. na základe kolektívnej zmluvy). To platí pre oba prípady, čije zamesntanec účastník konania alebo svedok.

Ďalej budem uvádzať prípad, ak je uvoľnený bez náhrady mzdy.

Najprv si prejdeme prípad svedka. Od zamesntávateľa nedostane mzdu, preto si môže uplatniť náhradu na súde podľa § 139 odst. (1)

" Svedkovia majú právo na náhradu hotových výdavkov a ušlého zárobku (svedočné). Toto právo zaniká, ak sa neuplatní do troch dní od výsluchu alebo odo dňa, keď bolo svedkovi oznámené, že k výsluchu nedôjde. O tom súd musí svedka poučiť." Že sudca o tom svedka poučuje môžem dosvedčiť. Výšku svedočného preukazuje potvrdením zamestnávateľa o výške príjmu, z čoho sa vypočíta náhrada.

Pokiaľ je zamestnanec účastníkom konania, tak si náhradu ušlej mzdy neuplatňuje pri každom pojednávaní (zase predpokladám, že dostal voľno bez náhrady mzdy u zamestnávateľa), ale na konci procesu a to v závislosti od toho, či bol vo veci úspešný alebo neúspešný (čiže či vyhral proces alebo prehral). Väčšinou strana, ktorá prehrá súdny proces je povinná nahradiť trovy konania. Čo sú trovy konania, pojednáva § 137:

"Trovy konania sú najmä hotové výdavky účastníkov a ich zástupcov, včítane súdneho poplatku, ušlý zárobok účastníkov a ich zákonných zástupcov, trovy dôkazov, odmena notára za vykonávané úkony súdneho komisára a jeho hotové výdavky, odmena správcu dedičstva a jeho hotové výdavky, tlmočné a odmena za zastupovanie, ak je zástupcom advokát."

Ak bl teda zamestnanec vo veci úspešný, môže mu vzniknúť nárok na náhradu trov konania. Píšem, že môže, lebo v prípade čiastočného úspechu môže sudca rozhodnúť od vlastného uváženia o priznaní čiastočných náhrad, naopak, niekedy aj v prípade čiastočného úspechu môže priznať plnú náhradu.

Tu potom musí predložiť potvrdenie o výške zárobku a súd teda môže priznať, že druhá, neúspešná, strana mu to musí uhradiť. Tu sa patrí povedať, že neúpešná strana potom znáša aj všetky náhrady vyplatené svedkom ako svedočné počas procesu.

Ak je on tou neúspešnou stranou, tak má v podstate smolu, nemá nárok na náhradu trov konania (čiže nedostane náhradu mzdy a navyše všetko čo zaplatil za advokáta, poplatky... mu nikto nenehradí).

O náhradách trov konania je Občianskom súdnom poriadku (99/1963) popísaný celý román, kto má záujem, môže si to preštudovať - je to tretia hlava, paragrafy 137 - 151.
otaznik
07.12.05,14:24
vďaka chobot, toto je to pravé orechové čo som chcela počuť...

máš u mňa bodík
Najka
13.08.09,09:06
Ahojte, mám zamestnanca, ktorému som potvrdzovala na súd, že má platené voľno a vzniklá ušlá mzda. Teraz mi prišlo uznesenie zo súdu z ČR, že sa mi priznáva právo na náhradu ušlej mzdy a mám o ňu požiadať faktúrou. Ako to vyfaktúrovať a následne zaúčtovať?
Chobot
13.08.09,09:13
Ahojte, mám zamestnanca, ktorému som potvrdzovala na súd, že má platené voľno a vzniklá ušlá mzda. Teraz mi prišlo uznesenie zo súdu z ČR, že sa mi priznáva právo na náhradu ušlej mzdy a mám o ňu požiadať faktúrou. Ako to vyfaktúrovať a následne zaúčtovať?

:confused::confused::confused: Trochu tomu nechápem...

Mal platené voľno a vznikla mu ušlá mzda?? Veď keď mal to voľno platené, tak mu neušla žiadna mzda.

A ty píšeš za firmu? Prečo súd priznal firme nejaký nárok? čo si má firma vyfaktúrovať? Akožetú mzdu, čo ste platili zamestnávateľovi? Štandarnde súd priznáva náhradu účastníkovi konania, takže ak, tak mali priznať náhradu ušlej mzdy zamestnancovi (a ten mal mať neplatené ospravedlnené voľno).

Ale možno som to zle pochopil.
Najka
13.08.09,09:23
Neviem presne, čo bolo v tom potvrdení, vypisovala som tam mzdu a bolo tam aj niečo o refunacii mzdy. V tom uznesení je doslova napísané: Zamestnávateľovi svedka..... sa priznáva právo na náhradu ušlej mzdy v rozsahu ....Kč. Pokiaľ o túto náhradu bude požiadané, bude vyplatená účtárňou súdu.
Chobot
13.08.09,09:32
Neviem presne, čo bolo v tom potvrdení, vypisovala som tam mzdu a bolo tam aj niečo o refunacii mzdy. V tom uznesení je doslova napísané: Zamestnávateľovi svedka..... sa priznáva právo na náhradu ušlej mzdy v rozsahu ....Kč. Pokiaľ o túto náhradu bude požiadané, bude vyplatená účtárňou súdu.

Aha, tak asi priznali firme, že jej ušla suma, ktorú dala zamestnancovi. TAk potom si vyčíslite jeho dennú mzdu plus odvody a to vyfaktúrujte súdu.
margaretka71
04.09.09,06:58
Dobrý deň. Aj ja mám od zamestnanca potvrdenie o predvolaní svedka na políciu. Ako hovoríte v tejto debate, mám mu vykázať neplatené voľno. Chcem sa opýtať, treba to riadne nahlásiť na soc. poisťovňu, myslím to NV?
zena
04.09.09,07:13
Dobrý deň. Aj ja mám od zamestnanca potvrdenie o predvolaní svedka na políciu. Ako hovoríte v tejto debate, mám mu vykázať neplatené voľno. Chcem sa opýtať, treba to riadne nahlásiť na soc. poisťovňu, myslím to NV?
Samozrejme, ak vymeska celu pracovnu dobu napr.8 hodin, musis to soc.poist. oznamit....
margaretka71
04.09.09,07:15
Ďakujem, myslela som si, no nebola som si istá
svecova
06.10.09,06:43
zamestnanec je predvolany ako svedok na sud. doniesol potvrdenie, chce si narokovat od sudu uslu mzdu.je to v praci prekazka podobna darovaniu krvi?alebo co si ma vziat v praci?
Chobot
06.10.09,08:26
zamestnanec je predvolany ako svedok na sud. doniesol potvrdenie, chce si narokovat od sudu uslu mzdu.je to v praci prekazka podobna darovaniu krvi?alebo co si ma vziat v praci?

Nie, nie je to ako darovanie krvi, pri darovaní krvi má platené voľno. Pri účasti na súde je voľno neplatené, on si náhradu uplatní na súde.

Darovanie krvi je voľno podľa § 138 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

kým účasť na súde je neplatené voľno podľa § 136 a 137:

§ 136


(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

§ 137

(4) Občianska povinnosť je najmä činnosť

a) svedka, tlmočníka, znalca, iných osôb predvolaných na konanie na súde alebo inom štátnom orgáne alebo orgáne územnej samosprávy,
Arava
19.10.09,06:06
Prosím poraďákov o radu
mam zamestnanca, ktorý sa zúčastnil na vlastnom rozvodovom konaní (doniesol potvrdenie o účasti z okresného súdu )
Na aké pracovné volno má nárok tento zamestnannec??
Tweety
19.10.09,06:10
Prosím poraďákov o radu
mam zamestnanca, ktorý sa zúčastnil na vlastnom rozvodovom konaní (doniesol potvrdenie o účasti z okresného súdu )
Na aké pracovné volno má nárok tento zamestnannec??
§ 141 ZP
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
Alebo to riešiť jednoducho dovolenkou.
milanr
26.09.11,05:41
Súrne potrebujem poradiť v tomto prípade. Zamestnanec je predvolaný na súd ako účastník konania. Priniesol mi potvrdenie zo súdu s tým, že si bude žiadať náhradu straty na zárobku. Citujem z Potvrdenia: "Zamestnanec má hodinový zárokok (po zrážke poistného a dane z príjmov) ........ €, resp. má mesačný zárobok, z ktorého pripadá po zrážke z príjmov na jednu hodinu pracovného času ....... €. Ušlý zárobok za prácu sa mu zrazí jeho mzdy".
Neviem, ktorú časť potvrdenia mám vypísať. Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou. Pri výpočte straty na zárobku mám vychádzať z jeho čistého priemerného zárobku alebo z jeho mesačnej mzdy, ktorú by zarobil, keby pracoval? Zamestnanec pracuje v zmenách a ak sa pojednávania súčastní iba časť dňa napr.: 4 h - účasť na súde a 7,5 h odpracuje v zmene, tak SP ani ZP sa nič neoznamuje? Ďakujem.
keri
06.09.12,09:54
Dobry den,
nastala takato situacia: zamestnanecn bol predvolany na sud ako svedok. Uplatnil si narok na nahradu uslej mzdy, ale zamestnavatel nedopatrenim dany den svedectva zaratal ako odpracovany den, cize nie ako neplatene volno. Ako postupovat dalej? Dakujem.
keri
13.09.12,09:21
Dobry den,
nastala takato situacia: zamestnanecn bol predvolany na sud ako svedok. Uplatnil si narok na nahradu uslej mzdy, ale zamestnavatel nedopatrenim dany den svedectva zaratal ako odpracovany den, cize nie ako neplatene volno. Ako postupovat dalej? Dakujem.

Nevie nikto poradit?