Anika 7
25.01.11,11:29
Ahojte,,mam otázku:
v roku 2010 sme podavali danové priznanie k dani z nehnuteľnosti, doteraz sme nenastali žiadne zmeny, tak moja otazka znie či ho podam aj teraz do konca januára?
ivka70
25.01.11,10:35
Nie, pokial sa nic nemenilo, nepodavas ho znovu.
Okolo maja ti pride platovy vymer na dan z nehnutelnosti, to zaplatis do 15 dni.
to je vsetko.
Anika 7
25.01.11,11:22
No kebyže sa mení sadzba na rok 2011 tak automaticky podávam danove priznanie však?
karinke
27.01.11,07:23
nemusíš podávať daňové priznanie. Pozri Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku § 19 ods. 1 - daňové priznanie k dani z nehnuteľností je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31.1. toho zdaňovacieho obdobia v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1.1. zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neupravuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností. Za zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrúbenie dane sa nepovažuje zmena sadzieb dane z nehnuteľností, zmena hodnoty pôdy alebo pozemku.....
lenka_bodorova
27.01.11,10:36
Mohli by ste mi prosím poradiť.
Zmenil sa účel používania stavby 17.5.10 na základe kolaudačného rozhodnutia, ale ešte to nie je v katastri, podávam DP?
ormika
05.05.11,11:54
Dobrý deň, prosím Vás potrebovala by som poradiť v nasledovnom: s.r.o-čka kúpila v roku 2008 pozemok a až v roku 2011 jej prišli platobné výmery k dani z nehnuteľnosti za každý rok zvlášť od roku 2008. Na pozemku sa zatiaľ nič nerobilo, chceli tam stavať domy, ale sa proste nezačalo. Na aký účet mám zaúčtovať tieto dane? Na obstaranie 042? Myslím, že áno, len sa chcem utvrdiť, resp. poradiť. Veľmi pekne ďakujem.
ormika
05.05.11,13:39
prosím posúvam....
QUOTE=ormika;1734959]Dobrý deň, prosím Vás potrebovala by som poradiť v nasledovnom: s.r.o-čka kúpila v roku 2008 pozemok a až v roku 2011 jej prišli platobné výmery k dani z nehnuteľnosti za každý rok zvlášť od roku 2008. Na pozemku sa zatiaľ nič nerobilo, chceli tam stavať domy, ale sa proste nezačalo. Na aký účet mám zaúčtovať tieto dane? Na obstaranie 042? Myslím, že áno, len sa chcem utvrdiť, resp. poradiť. Veľmi pekne ďakujem.[/QUOTE]
lorenc
07.05.11,15:15
Dobrý deň,....predali sme rodinný dom v ktorom sme bývali cca 13 rokov,....som povinný zaplatiť daň ? a ak ano ako a kam sa mám obrátiť?
jana32
20.05.11,13:23
Dobrý deň, prosím o radu, sused minulého roku skolaudoval dom, prišla mu výzva na podanie daňového priznanie k dani z nehnuteľnosti, poprosil ma o jeho vypísanie. Sadzby som si našla, len prosím o radu , čo sa počíta za nadzemné podlažie? Sused má dom s prízemím a jedným poschodím nad ním. Čiže ak má pôdorys rozlohu 525 m2, tak ja k tejto rozlohe pripočítam aj rozlohu prvého poschodia ( spolu 1050 m2? ) Ďakujem
betka
23.05.11,19:57
Dobrý deň, prosím o radu, sused minulého roku skolaudoval dom, prišla mu výzva na podanie daňového priznanie k dani z nehnuteľnosti, poprosil ma o jeho vypísanie. Sadzby som si našla, len prosím o radu , čo sa počíta za nadzemné podlažie? Sused má dom s prízemím a jedným poschodím nad ním. Čiže ak má pôdorys rozlohu 525 m2, tak ja k tejto rozlohe pripočítam aj rozlohu prvého poschodia ( spolu 1050 m2? ) Ďakujem

Postupujete v zmysle zákona o miestnych poplatkoch.
Ide o daň zo stavieb.

Základom dane je výmera zastavanej plochy. Ak udávate 525 m2, tak ide o cca 25m dlžku a 20m šírku. Ak sa správne rozumieme, takže nejde o domček.

Do počet podlaží dáte číslo 1 (2-1) par. 12/3,4,5.

Stavba slúži predpokladám na jeden účel, teda bývanie.

daň: ZD (525*((1€+(1*0,1€))

par. 12/a
525=základ dane, výmera v m2
1€- toto som dala sadzbu dane zastavanej plochy
0,1€-toto je príplatok za podlažie

Ak stavba slúži na viaceré účely, zoberte si DP stavby pre viac účelov (bývanie, podnikanie), a tu už počítate zložitejšie par. 12a/3