Katarina
25.01.11,11:33
Prosím pekne, podala som DPH za december. Dnes mi však klient priniesom PF s dátumom fakturácie a dodania 31.12.2010. Po prečítaní § 51 mi vychádza, že nemusím podať dodatočné DPH, ale môžem túto daň odp
očítať v roku 2011. Chápem ten § správne.

Za všetky názory veľmi pekne ďakujem.
Tweety
25.01.11,10:38
Prosím pekne, podala som DPH za december. Dnes mi však klient priniesom PF s dátumom fakturácie a dodania 31.12.2010. Po prečítaní § 51 mi vychádza, že nemusím podať dodatočné DPH, ale môžem túto daň odp
očítať v roku 2011. Chápem ten § správne.

Za všetky názory veľmi pekne ďakujem.
Nie, nechápeš, buď ešte dnes podáš opravné DP, alebo potom podáš DDP.
Katarina
25.01.11,12:17
Citujem: Ak platiteľ nemá doklad do uplanutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období v ktorom dostane doklad. Posledným zdaňovacím obdobím v mojom prípade je december, preto som si myslela že DPH z dodatočne prineseného dokladu budem nárokovať v januári 2011.
ada159
25.01.11,12:23
zadávam otázku z inej témy, ak si túto dph neuplatním, zaučtujem ju na 548 nedaňovú?
Tweety
25.01.11,12:24
zadávam otázku z inej témy, ak si túto dph neuplatním, zaučtujem ju na 548 nedaňovú?
áno
ewita888
25.01.11,12:27
Citujem: Ak platiteľ nemá doklad do uplanutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období v ktorom dostane doklad. Posledným zdaňovacím obdobím v mojom prípade je december, preto som si myslela že DPH z dodatočne prineseného dokladu budem nárokovať v januári 2011.
prečítaj si ten paragraf až do konca, tam sa dozvieš, že uplatníš najneskor do konca kal. roka..
marjankaj
25.01.11,12:31
Citujem: Ak platiteľ nemá doklad do uplanutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období v ktorom dostane doklad. Posledným zdaňovacím obdobím v mojom prípade je december, preto som si myslela že DPH z dodatočne prineseného dokladu budem nárokovať v januári 2011.

Ale tu vidíš, prečo sa neoplatí podávať DP v predstihu.:eek: Dnes si dostala doklad, a tak by si to mala opraviť.:eek: Hlavne že všade hovoria, aby sa to nenechávalo na poslednú chvíľu.:rolleyes:
marjankaj
25.01.11,12:33
prečítaj si ten paragraf až do konca, tam sa dozvieš, že uplatníš najneskor do konca kal. roka..

To sa vzťahuje na §49 ods.2 písm b) a teda na §69 ods. 2-4,7,9-12:eek:

Myslím, že u nej ide o odpočítanie podľa §49 ods.2) písm a):cool:
evina
25.01.11,12:36
Citujem: Ak platiteľ nemá doklad do uplanutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období v ktorom dostane doklad. Posledným zdaňovacím obdobím v mojom prípade je december, preto som si myslela že DPH z dodatočne prineseného dokladu budem nárokovať v januári 2011.
Ja si naopak myslím, že môžeš tú DPH uplatniť v januári 2011, lebo si do podania DP za posledné zdaňovacie obdobie doklad nemala



(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
marjankaj
25.01.11,12:39
Evinka.
Ale keď ten doklad dostala dnes, tak ho vlastne mala do termínu podania DP a teda by to mala opraviť.:eek:
Alebo to tak nie je?:confused:
ada159
25.01.11,12:43
548 ale ako nedanovú, ano?
Tweety
25.01.11,12:49
Ja si naopak myslím, že môžeš tú DPH uplatniť v januári 2011, lebo si do podania DP za posledné zdaňovacie obdobie doklad nemala



(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Ale veď ona ten doklad mala, to len konateľ ho doniesol až dnes, neznamená to, že nebol vo firme už aj skôr.
Tweety
25.01.11,12:52
548 ale ako nedanovú, ano?
Daň, pri ktorej máme nárok na odpočet, ale mi si ho z rôznych príčin neuplatníme, zaúčtujeme na 548 nedaňový náklad.
evina
25.01.11,12:55
z otázky nevidím, že konateľ nedostal ten doklad až v januári...;)
marjankaj
25.01.11,13:02
Ale veď ona ten doklad mala, to len konateľ ho doniesol až dnes, neznamená to, že nebol vo firme už aj skôr.

A toto ako chceš vydokladovať?:confused:
Tweety
25.01.11,13:03
A toto ako chceš vydokladovať?:confused:
Veď určite majú nejaký spôsob evidencie došlej pošty, či už el., alebo ručne, stručne.
Katarina
25.01.11,13:10
Evinka.
Ale keď ten doklad dostala dnes, tak ho vlastne mala do termínu podania DP a teda by to mala opraviť.:eek:
Alebo to tak nie je?:confused:
Včera som sa trikrát spýtala či sú dodané všetky doklady, že na 100 %. Tak som vypočítala ročný koeficien za 12 mesiacov a zostavila DPH za december. Dne po obdržaní dokladu som sa tak rozčúlila, že som nebola schopná podať opravné DP.
marjankaj
25.01.11,13:16
Včera som sa trikrát spýtala či sú dodané všetky doklady, že na 100 %. Tak som vypočítala ročný koeficien za 12 mesiacov a zostavila DPH za december. Dne po obdržaní dokladu som sa tak rozčúlila, že som nebola schopná podať opravné DP.

Veď mu to vyfaktúruj, nech sa rozčúli on.:rolleyes:
JM1968
25.01.11,13:29
Včera som sa trikrát spýtala či sú dodané všetky doklady, že na 100 %. Tak som vypočítala ročný koeficien za 12 mesiacov a zostavila DPH za december. Dne po obdržaní dokladu som sa tak rozčúlila, že som nebola schopná podať opravné DP.
Zdravím, to ja som posielala klientovi dnes o 10-tej daňové priznanie mailom a poobede mi jeho kamarát priniesol balíček s faktúrami a blokmi novembrovými aj decembrovými...Odteraz posielam tie tlačivá polhodinu pred skončením úradných hodín DÚ.
marjankaj
25.01.11,13:33
Zdravím, to ja som posielala klientovi dnes o 10-tej daňové priznanie mailom a poobede mi jeho kamarát priniesol balíček s faktúrami a blokmi novembrovými aj decembrovými...Odteraz posielam tie tlačivá polhodinu pred skončením úradných hodín DÚ.

Veď mu to pošli aj na druhý deň. Ako dodatočné DP a vyfaktúruj. Veď sa zbadá.:rolleyes:
Mária.K.
25.01.11,13:42
Ja si naopak myslím, že môžeš tú DPH uplatniť v januári 2011, lebo si do podania DP za posledné zdaňovacie obdobie doklad nemala



(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Lehota na podanie daňového priznania uplynie 25.1.2011 o 24.00 hod.
Ak by v zákone bolo napísané: ak do podania riadneho daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)... ,
tak by nebolo potrebné podať opravné priznanie do 25.1.2011.
Stefan2005
25.01.11,14:13
Ak je zadanie:

1. Kedy vzniklo právo na odpočítanie dane? 12/2010
2. Dokedy je lehota na podanie daňového priznania za obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť? 25.1.2011
3. Priznanie k DPH sa podalo do 25.1.2011
4. Doklad prišiel (fyzicky!) 26.1.2011

problém by sme vo výklade zákona mať nemali (všetky publikácie uvádzajú ako vzorový prípad). Ale ak bude zadanie

1. Kedy vzniklo právo na odpočítanie dane? 12/2010
2. Dokedy je lehota na podanie daňového priznania za obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť? 25.1.2011
3. Priznanie k DPH sa podalo 21.1.2011
4. Doklad prišiel (fyzicky!) 24.1.2011

situácia sa mení - máme tu obdobie v termíne 21.1.2011-25.1.2011, teda od dátumu podania priznania do lehoty stanovenej zákonom na podanie priznania.

Rozlišujem tiež medzi lehotou na podanie daňového priznania a podaním daňového priznania.
evina
25.01.11,15:44
Lehota na podanie daňového priznania uplynie 25.1.2011 o 24.00 hod.
Ak by v zákone bolo napísané: ak do podania riadneho daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)... ,
tak by nebolo potrebné podať opravné priznanie do 25.1.2011.

Nerozumiem celkom tomuto, ale čo sa týka môjho príspevku z citácie zákona som sa snažila poukázať na to čo píšeš. Je jasné, že zákon hovorí o termíne 25.-teho.
Mierila som skôr na zadanie č. 1, ktoré popísal Štefan...že faktúru mohli obdržať aj 26-teho... a viac k tomu nepíšem :)
Mária.K.
25.01.11,17:19
Nerozumiem celkom tomuto, ale čo sa týka môjho príspevku z citácie zákona som sa snažila poukázať na to čo píšeš. Je jasné, že zákon hovorí o termíne 25.-teho.
Mierila som skôr na zadanie č. 1, ktoré popísal Štefan...že faktúru mohli obdržať aj 26-teho... a viac k tomu nepíšem :)
Ak si zabezpečíte dôkazový materiál, že faktúra došla 26.1.2011, stačí dať faktúru do zdaňovacieho obdobia 1/2011.
Betina2
28.01.11,10:28
na takéto prípady mám dátumovú pečiatku (orazím viditeľne doklad) a zápis do knihy došlej pošty.

A ešte jedna vec, táto možnosť sa týka len faktúr, zmlúv a pod., netýka sa to však dokladov z ERP. Tie naozaj musia byť uplatnené do odpočtu DPH a aj zaúčtované v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom boli vystavené....takže preto naháňam najmä hotovostné doklady, a tiež banku na overenie, či mi odovzdali všetky doklady z erp k platbám platobnými kartami. Inak také platby PK účtujem ako pohľadávku voči konateľovi, spoločníkovi alebo zodpovednému zamestnancovi. Je na jeho zodpovednosti aby mi ich včas odovzdal na zúčtovanie, termíny pozná, niekolkokrát ich aj vyzývam ústne aj telefonicky či mailom....
Ak ide o väčšie sumy alebo veľa dokladov a spoločnosť si želá znížiť vlastnú daňovú povinnosť, tak potom len Dodatočné DP prichádza do úvahy a za to si faktúrujem samostaný poplatok.