Iva001
25.01.11,11:49
Dobrý deň, manžel si uplatňuje 40% paušálne výdavky. Zaujíma ho, či musí platiť daň za motorové vozidlo. Niekto mu totiž povedal, že nemusí platiť.
Tweety
25.01.11,10:52
Dobrý deň, manžel si uplatňuje 40% paušálne výdavky. Zaujíma ho, či musí platiť daň za motorové vozidlo. Niekto mu totiž povedal, že nemusí platiť.
U nás sa riadime zákonmi, a nie tým, čo niekto povedal. AK si teda pozrieš Zákon o dani z MV, dočítaš sa, že ak MV na podnikanie používal, musí(za rok 2010 už mal) si splniť oznamovaciu povinnosť, DP podať a daň aj zaplatiť.
Iva001
25.01.11,10:56
on podniká už dlhšie, oznamovaciu povinnosť si splnil, ale teraz mu jeden kamarát povedal, že nemusí platiť, lebo veď ak si neuplatňuje výdavky, tak načo. Tiež som mu vravela, že auto mu slúži na podnikanie a preto musí..
Orsz
25.01.11,11:02
on podniká už dlhšie, oznamovaciu povinnosť si splnil, ale teraz mu jeden kamarát povedal, že nemusí platiť, lebo veď ak si neuplatňuje výdavky, tak načo. Tiež som mu vravela, že auto mu slúži na podnikanie a preto musí..

Ak si uplatňuje paušálne výdavky - zákon mu neprikazuje daň z motorových vozidiel platiť, i keby ho využíval ... pochopiteľne, lebo si dáva do nákladov paušál a daňový úrad v tomto prípade nezaujíma, aké výdavky vynaložil. Overovala som si to na daňovom úrade - nemajú na to žiadnu oporu v zákone, aby túto daň v tomto prípade požadovali. Potrebné je len urobiť si oznamovaciu povinnosť o zániku daňovej povinnosti - ak to aj urobí spätne, za nesplnenie oznamovacej povinnosti (teda konkrétne tejto - DMV) daňový úrad môže ale nemusí dať pokutu ... a ak by aj dal je to maximálne 6,64 Eur.
Iva001
25.01.11,11:07
tak toto je pre mňa zaujímavá informácia. Ďakujem, skúsim ešte overiť na DÚ.
Orsz
25.01.11,11:09
tak toto je pre mňa zaujímavá informácia. Ďakujem, skúsim ešte overiť na DÚ.

Možno by pri tomto nebolo zlé zvážiť rozhodnutie aj podľa toho, akú činnosť vykonáva.
tuta
25.01.11,11:10
zdroj: www.drsr.sk

Otázka:
Ak si podnikateľ uplatňoval paušálne výdavky k dani z príjmov za rok 2008 je povinný
zaplatiť daň z motorových vozidiel za rok 2008 ?
Odpoveď:
Jednou z podmienok, aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel podľa § 84
ods. 1 zákona o miestnych daniach je používanie vozidla na podnikanie podľa § 2
Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z
1príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších
predpisov, napr. ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Spôsob uplatňovania výdavkov v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov a
to percentom z príjmov, nemá vplyv na povinnosť platenia dane z motorových vozidiel.
Rozhodujúca je skutočnosť, či daňovník uplatňujúci si výdavky percentom z príjmov používa
motorové vozidlo na podnikanie.
Orsz
25.01.11,11:23
zdroj: www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Otázka:
Ak si podnikateľ uplatňoval paušálne výdavky k dani z príjmov za rok 2008 je povinný
zaplatiť daň z motorových vozidiel za rok 2008 ?
Odpoveď:
Jednou z podmienok, aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel podľa § 84
ods. 1 zákona o miestnych daniach je používanie vozidla na podnikanie podľa § 2
Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z
1príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších
predpisov, napr. ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Spôsob uplatňovania výdavkov v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov a
to percentom z príjmov, nemá vplyv na povinnosť platenia dane z motorových vozidiel.
Rozhodujúca je skutočnosť, či daňovník uplatňujúci si výdavky percentom z príjmov používa
motorové vozidlo na podnikanie.

_________

Tak toto nikto nevyvracia ... veď to je samozrejmé, ale ide o opačný efekt ... ak sa živnostník rozhodne pre paušálne výdavky, nikto nebude zisťovať, čo používa na dosiahnutie svojich príjmov. Sú paušálne ... a viac sa nerieši ... ide teda o "voľné miestoô v zákone v prípade takého rozhodnutia. Daňový úrad to proste vyžadovať v tomto prípade nebude - z jednoduchého dôvodu: lebo to nebude riešiť, čo je tým paušálnym výdavkom.
marjankaj
25.01.11,11:33
Možno by pri tomto nebolo zlé zvážiť rozhodnutie aj podľa toho, akú činnosť vykonáva.
A možno by bolo dobré aj zistiť, či to auto je v majetku alebo súkromné.:confused:
Orsz
25.01.11,11:40
A možno by bolo dobré aj zistiť, či to auto je v majetku alebo súkromné.:confused:

Áno aj s týmto súhlasím! Ja by som možnosť neplatenia dane z MV pri paušálnych výdavkoch určite uplatňoavala iba pri autách, ktoré nie sú v majetku - ale ktoré SZČO používa ako súkromné na podnikateľské účely!
Iva001
25.01.11,15:22
auto je súkromné a používa ho aj na podnikateľské účely
Iva001
25.01.11,15:23
myslíte teda, že nemusí podávať DP z motorových vozidiel?
scame
25.01.11,15:28
Ja som rozhodnutá dať len oznámenie o zániku daňovej povinnosti. Ale je to asi aj o tom, ako kontrolóra presvedčíš, že to auto naozaj nevyužívaš v súvislosti s podnikaním. Lenže ak ja budem tvrdiť, že nevyužívam a ani som nevyužívala, tak mi daňový úrad asi veľmi nemá ako dokázať, že áno. To by som niekomu musela napríklad na faktúre uviesť, že som mu niečo dopravila tým a tým autom a požadujem si za to náhradu. Ak mám zákazky len v meste, v ktorom podniká, tak predsa daňový úrad nemôže dokázať, že chodím k zákazníkovi autom.
Tweety
25.01.11,15:39
Dobrý deň, manžel si uplatňuje 40% paušálne výdavky. Zaujíma ho, či musí platiť daň za motorové vozidlo. Niekto mu totiž povedal, že nemusí platiť. Odpoveď už máš tu, a nezadávaj duplicitné otázky.
http://www.porada.sk/t157530-dan-z-motorovych-vozidiel-a-pausalne-vydavky.html#post1631241
Iva001
25.01.11,15:42
a zadala som tému dva krát?...ak áno, ospravedlňujem sa