Aldan
25.01.11,12:38
viete mi prosím niekto poradiť mám vystavené fa a neuhradené, odvedená DPH z roku 2007 . Firma už neexistuje ako sa odpisujú nedobytné pohľadávky v JU a čo s odvedenou DPH? Ďakujem
Alena Šimová
31.01.11,06:45
viete mi prosím niekto poradiť mám vystavené fa a neuhradené, odvedená DPH z roku 2007 . Firma už neexistuje ako sa odpisujú nedobytné pohľadávky v JU a čo s odvedenou DPH? Ďakujem
v jednoduchom účtovníctve môžeš odpísať pohľadávky bez vplyvu na základ dane podľa par. 17, odst. 12, písm. b, ak spĺňajú podmienky uvedené v par. 19, ods. 2, písmeno h bod 1-5, a písmeno i.
Teda:
písmeno h:
1. ak súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu nedostatku majetku.
2. ak to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania.
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka.
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo.
5. súd zastaví výkon rozhodnutia z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov...

písm. I
ak sú splnené súčasne podmienky, že k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku minimálne 50 % ´podľa par. 20, odst. 14, písm. b,
- menovitá hodnota pohľadávky je maximálne 331,94 €
- a súčasne k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje 331,94 €.

Ak pohľadávky nespĺňajú tieto podmienky, môžu sa odpísať
s tým, že sa pripočítajú k základu dane. S DPH už nič, lebo tá bola odvedená.