Pink Panter
25.01.11,14:34
Prosím o radu : SP z akého obdobia vychádza pri posudzovaní o nároku - nenároku na nemocenské dávky - jedná sa o SZČO osobu , ktorému sa stal úraz, živnosť prerušil kvôli nemoci, aby nemusel platiť kedže bude dlhodobo chorý, a SP mu vyhrabala starý dlh z roku 2001, kvôli ktorému nedostane nemocenské dávky, a keďže nemocenské dávky nedostane, musí sa prihlásiť do ZP ako dobrovoľný platca a platiť si odvody. Pýtam sa , je to normálne, lebo ja už nechápam: jedna vec je, že mu nevznikne nárok na nemocenské , ale napriek tomu je chorý, práceneschopný, prečo musí platiť ešte aj ZP. Na Úpsvar sa nemôže prihlásiť, lebo je chorý. Nedá sa to nejak napadnúť, prosím o radu, kto už mal podobný prípad . Ďakujem
pepsikova
25.01.11,13:40
...najprv si musí skontrolovať doklady z roku 2001-kde bol, čo robil a kto za neho platil odvody do SP..a či je pravda, že má dlh...ak má pokrytý celý rok odvedenými odvodmi, potom dlh mať nemôže...SP nie je svatá,rada sa mýli...
Pink Panter
25.01.11,13:47
ten dlh tam naozaj má, ale aj tak, posledné roky tam má platené, potom načo platil tie odvody, teraz keď potrebuje pomoc, nedostane nič
pepsikova
25.01.11,15:37
..politika SP je bohužiaľ iná...treba skúsiť- doplatiť dlžnú sumu a potom žiadať o dávky PN...
adam
25.01.11,16:21
Ja som mala len oneskorenú platbu, žiaden dlh a dávky PN mi nepriznali, lebo podľa "politiky" SP aj oneskorená platba je dôvod na nepriznanie dávky PN...