pluptak
25.01.11,16:17
Dobrý deň, mám "problém" kúsok pochopiť odvody pre živnostníka, konkrétne odvody do sociálnej poisťovne. Ide o to že napr pri príjme 20 000€ sú aj hrozne vysoké odvody. Niekedy som si myslel že tieto sa znižujú nákladmi ale prišiel som na to že to nie je pravda a odvody sa počítajú z hrubého príjmu ak správne chápem teda z obratu. Prijal som to teda ako fakt a že s tým nič neurobím.

Dnes ma ale napadlo čo taký obchodník ktorý napr predá ročne tovar za pár sto tisíc bola by predsa hlúposť aby platil odvody z príjmu. Má teda takýto živnostník - obchodník iné účtovníctvo alebo čo vlastne zle chápem.

Nie je teda možné pre klasického živnostníka žiadnym spôsobom znížiť odvody do sociálky keďže má vysoké príjmy?

Ďakujem za pochopenie pretože sa vo veci nevyznám
Indeed
25.01.11,15:24
Dobrý deň, mám "problém" kúsok pochopiť odvody pre živnostníka, konkrétne odvody do sociálnej poisťovne. Ide o to že napr pri príjme 20 000€ sú aj hrozne vysoké odvody. Niekedy som si myslel že tieto sa znižujú nákladmi ale prišiel som na to že to nie je pravda a odvody sa počítajú z hrubého príjmu ak správne chápem teda z obratu. Prijal som to teda ako fakt a že s tým nič neurobím.

Dnes ma ale napadlo čo taký obchodník ktorý napr predá ročne tovar za pár sto tisíc bola by predsa hlúposť aby platil odvody z príjmu. Má teda takýto živnostník - obchodník iné účtovníctvo alebo čo vlastne zle chápem.

Nie je teda možné pre klasického živnostníka žiadnym spôsobom znížiť odvody do sociálky keďže má vysoké príjmy?

Ďakujem za pochopenie pretože sa vo veci nevyznám

Správne to chápeš.

To je sposob a princíp ako štát VŽDY dobehne každého živnostníka aby si prišiel na svoje.

A pán minister Mihál , tomu ešte dopomohol ,pretože presadil zmenu zákona o platbach do fondov,aby odvody platil každý živnostník, ihneď od 1.minuty ako založí živnost.

Ďakujeme pán Mihál, za podporu malého podnikania !
Ema1
25.01.11,15:33
Pri odvodoch do sociálnej nie je náhodou stanovený max. zárobok
IVEB
25.01.11,16:14
Tak s týmto vôbec nemôžem súhlasiť. Odvody SZČO sa neplatia z príjmu , ale vymeriavacím základom je základ dane živnostníka r.59 daňového priznania typu B . Z toho sa vychádza pri výpočte platenia odvodov. Príjem je dôležitý len na to , aby si vedel či si povinný platiť odvody do SP alebo nie.
pluptak
25.01.11,16:33
Mohol by si mi to prosím preložiť do zrozumitelnejšej reči pre laika?

Chceš tým povedať že: mám príjem napr 12 000 € výdavky mám čiste teoreticky 12 000 € teda zisk mám 0. Znamená to to že tento príjem mi akurát stanovuje povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne keďže je to viac ako 3900 (aj drobné) € ale výška odvodov sa počíta od zisku a teda v tomto prípade bude výška odvodov minimálna? Teda cca 109,07€ ??? je to tak?
Anja111
25.01.11,16:35
Mohol by si mi to prosím preložiť do zrozumitelnejšej reči pre laika?

Chceš tým povedať že: mám príjem napr 12 000 € výdavky mám čiste teoreticky 12 000 € teda zisk mám 0. Znamená to to že tento príjem mi akurát stanovuje povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne keďže je to viac ako 3900 (aj drobné) € ale výška odvodov sa počíta od zisku a teda v tomto prípade bude výška odvodov minimálna? Teda cca 109,07€ ??? je to tak?
Správne.
pluptak
25.01.11,16:37
Pri odvodoch do sociálnej nie je náhodou stanovený max. zárobok

Áno je max výška odvodov do sociálnej poisťovne by mala byť 905,25 €z max. vymeriavacieho základu 2233,50 €
pluptak
25.01.11,16:41
Správne.

Anja111 ďakujem za potvrdenie, IVEB tebe ďakujem za cennú radu!

Konečne som to ako tak pochopil je to pre mňa veľmi potrebné takže ešte raz dík.

Ak by ešte niekto chcel niečo k tomu dodať píšte kým som tu :)
Jana1303
25.01.11,17:10
...prosím o radu, aký vymeriavací základ musí mať živnostník aby nemusel platiť zvyšené odvody?
ďakujem za každú radu
IVEB
25.01.11,17:17
Zvýšené odvody sa týkajú všetkých SZČO z dôvodu naspäť vrátenia výšky RF z 2 na 4,75%. Výška 109,07 EUR je minimálna a tej sa nevyhneš nijako , nakoľko sa odvody počítajú z priemernej mzdy roku 2009 744,50 EUR *44,2% čo je min.VZ 329,06 EUR.
Ema1
31.01.11,14:05
Aký je limit pri príjme SZČO za rok 2010, kde zaniká povinnosť platiť odvody