dinder
25.01.11,18:40
Zdravím,

Som živnostník v oblasti služieb, doteraz (min. rok), som si uplatňoval paušálne náklady.
V novembri 2010 som sa stal platcom DPH /z dôvodu obratu/.
Moje náklady sú celkovo nízke, takže je pre mňa výhodné uplatňovať paušál za r. 2010, stretávam sa ale s názorom že to nieje možné (platca DPH).

Podľa toho čo som zistil, však ak som bol platiteľom len časť obdobia (v mojom pripade 2 mes.) môžem si ich uplatniť.

Otázka č. 1: Uplatňujem si paušálne náklady za celý rok, alebo len za časť roka, v ktorej som nebol platcom DPH ?
Otázka č. 2: Môžem si uplatňovať odpočet DPH ? (Plánujem kúpiť auto)
Otázka č. 3: V roku 2011 odhadujem obrat 40 - 60 tis.EUR. Pokiaľ by som mal nad 50tis, ostavam platcom DPH, a teda za r. 2011 si nemôžem uplatniť paušálne náklady. Pokiaľ ale by som ho mal pod 50tis, a odhlásil by som sa z platcu DPH, nastala znova zmena v priebehu roka, a nebol som celý rok platcom DPH, a teda môžem si uplatniť paušálne náklady za r. 2011 ?
Aký dopad by mala táto zmena na neplatcu na odpočet DPH, resp. na už odpočítané položky (auto) ?

Ďakujem.
wallie
26.01.11,15:15
Zdravím,

Som živnostník v oblasti služieb, doteraz (min. rok), som si uplatňoval paušálne náklady.
V novembri 2010 som sa stal platcom DPH /z dôvodu obratu/.
Moje náklady sú celkovo nízke, takže je pre mňa výhodné uplatňovať paušál za r. 2010, stretávam sa ale s názorom že to nieje možné (platca DPH).

Podľa toho čo som zistil, však ak som bol platiteľom len časť obdobia (v mojom pripade 2 mes.) môžem si ich uplatniť.

Otázka č. 1: Uplatňujem si paušálne náklady za celý rok, alebo len za časť roka, v ktorej som nebol platcom DPH ? zvolený spôsob uplatňovania výdavkov platí pre celé zdaňovacie obdobie
Otázka č. 2: Môžem si uplatňovať odpočet DPH ? (Plánujem kúpiť auto) Áno, ak bude auto firemné, zaradí sa účtovne do majetku a začne sa odpisovať
Otázka č. 3: V roku 2011 odhadujem obrat 40 - 60 tis.EUR. Pokiaľ by som mal nad 50tis, ostavam platcom DPH, a teda za r. 2011 si nemôžem uplatniť paušálne náklady. Pokiaľ ale by som ho mal pod 50tis, a odhlásil by som sa z platcu DPH, nastala znova zmena v priebehu roka, a nebol som celý rok platcom DPH, a teda môžem si uplatniť paušálne náklady za r. 2011 ? o spôsobe uplatňovania výdavkov sa má daňovník rozhodovať na začiatku zdaňovacieho obdobia a podľa toho potom v priebehu roka viesť účtovníctvo, nakoľko pri prechode z paušálu do JÚ a späť sú isté dané pravidlá
Aký dopad by mala táto zmena na neplatcu na odpočet DPH, resp. na už odpočítané položky (auto) ? vznikla by povinnosť odviesť DPH z uplatneného odpočtu za kúpené auto späť v pomernej výške ako aj z prípadného iného majetku, ktorý ešte nebol v plnej výške odpísaný a bol naň uplatnený odpočet DPH
Ďakujem.
v texte
marjankaj
26.01.11,15:35
Zdravím,

Som živnostník v oblasti služieb, doteraz (min. rok), som si uplatňoval paušálne náklady.
V novembri 2010 som sa stal platcom DPH /z dôvodu obratu/.
Moje náklady sú celkovo nízke, takže je pre mňa výhodné uplatňovať paušál za r. 2010, stretávam sa ale s názorom že to nieje možné (platca DPH).

Otázka č. 3: V roku 2011 odhadujem obrat 40 - 60 tis.EUR. Pokiaľ by som mal nad 50tis, ostavam platcom DPH, a teda za r. 2011 si nemôžem uplatniť paušálne náklady. Pokiaľ ale by som ho mal pod 50tis, a odhlásil by som sa z platcu DPH, nastala znova zmena v priebehu roka, a nebol som celý rok platcom DPH, a teda môžem si uplatniť paušálne náklady za r. 2011 ?
Aký dopad by mala táto zmena na neplatcu na odpočet DPH, resp. na už odpočítané položky (auto) ?

Ďakujem.

Ak si sa stal platcom DPH od 1.11.2010, tak môžeš požiadať o zrušenie najskôr po uplynutí jedného roka(§81 ods.1) zákona o DPH), ak budeš mať obrat od 1.11.2010 do 31.10.2011 pod 49790 € .
A potom ti DÚ určí posledné zdaňovacie obdobie. Takže si nemysli, že v roku 2011 si budeš môcť uplatňovať paušálne výdavky.