Ferik0
25.01.11,19:08
Dobrý večer potreboval by som poradiť.Som vlastníkom bytu od roku 2010 trvalý pobyt na ňom mám len od tohto roku.Už teraz viem, že byt o 2 alebo tri roky predám. Polovicu bytu vlastní moja priateľka ktorá tam nemá trvalý pobyt.Viem, že ak chcem byť oslobodený od platenia 19% dani musím tam mať trvalý pobyt 2 roky alebo byť 5 rokov vlastníkom bytu.
Moja otázka je či musí tam mať aj priateľka 2 roky trvalý pobyt alebo stačí ak tam mám len ja.
Veľmi pekne ďakujem ak sa niekto nájde a pomôže.
alušik
25.01.11,18:17
Príjem z predaja bytu daníte obaja v takom pomere, v akom byt vlastníte. Ak budete spĺňať podmienky oslobodenia len Vy a priateľka nie, tak Vy daniť nebudete a ona áno.
Ferik0
25.01.11,18:23
Ak ešte môžem sa opýtať bolo by možné to obísť takto že priateľka by pred predajom bytu čiže o tie dva alebo tri roky darovacou zmluvou prepísala svoju polovicu na mňa.Teda ja by som už vlastnil celý byt a mal by som tam aj trvalý pobyt 2 či 3 roky.Neviem či ma chápete či som to dosť vysvetlil.Ďakujem
alušik
25.01.11,18:28
Myslím si, že sa to tak obísť nedá, pretože Vy ten podiel nadobudnete (hoci darovaním) až po 1.1.2011 a tam už oslobodenie z titulu 2 ročnej lehoty trvalého pobytu nie je. Vzťahuje sa to len na nehnuteľnosti nadobudnuté do 31.12.2010. Potom už platí len jedna podmienka na oslobodenia a to je 5 ročná lehota vlastníctva.
Ferik0
25.01.11,18:34
Teda najlepšie riešenie je to aby si tam dala aj priateľka trvalý pobyt a po uplynutí 2 rokov sme oslobodený obidvaja pretože sme ho ešte kúpili do 31.12.2010.Myslím si dobre?
Ferik0
25.01.11,18:50
Problém je v tom, že priateľka študuje býva teda s rodičmi.A ak by si zmenila trvalý pobyt na byt ktorým je z polovice vlastníčka pravdepodobne aspoň si myslím by rodičia nedostávali rodinné prídavky.Bolo by to tak?)Ďakujem za odpoveď
waitinka7
27.01.11,08:19
Príjem z predaja bytu daníte obaja v takom pomere, v akom byt vlastníte. Ak budete spĺňať podmienky oslobodenia len Vy a priateľka nie, tak Vy daniť nebudete a ona áno.


Ja by som sa chcela opytat, a nedalo by sa to riesi tak, ze by do zmluvy pri predaji bytu zakotvili, ze peniaze prevezme len on, nie ona, a tym by bola oslobodena od platenia dane, kedze ziadne neprijala? Akoze sa ich kvazy vzda. Samozrejme tichou dohodou by sa dohodli, ze sa navzajom vyplatia spravodlivo ako patri. Prichadza do uvahy nieco take? Pytam sa, lebo my mame podobny problem.