Wotan
25.01.11,20:15
Som SZCO, uplatnujem si vydavky percentom, a mam otazku ohladom DP:

Podla par.6 ods.1 a 2 zakona uplatnujem vydavky percentom z prijmov a preukazatelne zaplatene poistne a prispevky vo vyske....

1/ Treba sem zahrnut poistne co som platil do ZP, ale aj do soc.poistovne? Cize platby ZP+SP spolu?


2/ Od jula 2010 som zacal platit povinne odvody do SP, pocul som, ze tento rok uz nie je potrebne nic nahlasovat do SP, ani davat podklady z DP, udajne ze danovy urad to so soc.poistovnou automaticky vybavi a podla toho ma upovedomia ze ci aj dalsie obdobie mam platit odvody do SP alebo nie... je to pravda?
Zoltán Kovács
25.01.11,19:32
[QUOTE=Wotan;1631952]Som SZCO, uplatnujem si vydavky percentom, a mam otazku ohladom DP:

Podla par.6 ods.1 a 2 zakona uplatnujem vydavky percentom z prijmov a preukazatelne zaplatene poistne a prispevky vo vyske....

1/ Treba sem zahrnut poistne co som platil do ZP, ale aj do soc.poistovne? Cize platby ZP+SP spolu? Áno, spolu ZP a SP.


2/ Od jula 2010 som zacal platit povinne odvody do SP, pocul som, ze tento rok uz nie je potrebne nic nahlasovat do SP, ani davat podklady z DP, udajne ze danovy urad to so soc.poistovnou automaticky vybavi a podla toho ma upovedomia ze ci aj dalsie obdobie mam platit odvody do SP alebo nie... je to pravda? [QUOTE]



Áno je to pravda, že výpis z DP nie je potrebný odovzdať do SP. Ale to, či si naďalej povinne poistený, alebo nie si musíš ustrážiť sám, a aj sám vypočítať výšku odvodu
Wotan
25.01.11,20:42
dakujem za odpovede.

Cize ak mi vyjde, ze nemusim nadalej platit odvody do SP, tak len od jula 2011 ich prestanem platit? Alebo hned ked to zistim? Nemusim to nikomu oznamovat, jednoducho prestanem platit?

A dalsia vec je, prosim o mensie info, ako presne zistim ci budem nadalej platit do SP pripadne aku vysku...dakujem
Zoltán Kovács
26.01.11,06:04
dakujem za odpovede.

Cize ak mi vyjde, ze nemusim nadalej platit odvody do SP, tak len od jula 2011 ich prestanem platit? Alebo hned ked to zistim? Nemusim to nikomu oznamovat, jednoducho prestanem platit?

A dalsia vec je, prosim o mensie info, ako presne zistim ci budem nadalej platit do SP pripadne aku vysku...dakujem


Ak nesplňaš kritérium povinného platenia odvodov, tak k 30.06.2011 sa musíš odhlásiť v SP, inak SP po určitom čase bude od teba vymáhať nezaplatené odvody.
Podmienky, resp. hranicu príjmu na zistenie povinného odvodu nájdeš tu na porade, prípadne na stránke SP.
Wotan
26.01.11,16:54
aha, takze predsa len sa nevyhnem navstevam SP ... myslel som, ze po novom to bude tak, ze danovy urad na zaklade DP posle podklady SP, a tam vyhodnotia ci mam platit alebo nie a upovedomia ma. Avsak ked si to musim sledovat nadalej sam a prihlasovat sa ci odhlasovat, tak je to to iste co bolo...diky