Zuzanka32
26.01.11,06:41
Zaujima ma, ked je byt zatazeny hypotekou, ak banka vyhlasi drazbu na tento byt, je to nasledkom neplatanie hypoteky, alebo sa takyto byt moze dostat do drazby aj za neplatenie inych uverov? Dakujem za odpoved.
Stanislav 1975
26.01.11,06:21
No tu dojde k oveľa horšej situácii- ak neplatí niekto iný úver a exekútor čo len blokne tú nehnuteľnosť na katastri,stačí len bloknúť a nič s tým nerobiť- tak banka automaticky vyhlási predčasnú splatnosť celej hypo- i keď tá sa riadne platí...-POZOR NA TO...
Zuzanka32
26.01.11,06:44
...cize ak je dlh na nejakom inom uvere cca "len" 600 eur, aj v tom pripade moze byt nehnutelnost bloknuta exekutorom, aj ked ide o mnohonasobny hodnotovy rozdiel?
Stanislav 1975
26.01.11,06:54
...cize ak je dlh na nejakom inom uvere cca "len" 600 eur, aj v tom pripade moze byt nehnutelnost bloknuta exekutorom, aj ked ide o mnohonasobny hodnotovy rozdiel?

Toto riziko tu hrozí- vieš banku nezaujíma, že je to malý dlh- v podmienkach majú uvedené, že keď sa blokne založená nehnuteľnosť na katastri, tak možu vyhlásiť celú hypo za splatnú- síce možu, ale nemusia-ale toto by som neriskoval...
Mária27
26.01.11,07:06
Podmienky výkonu záložného práva musia byť dohodnuté v zmluve.
Podľa občianskeho zákonníka v zmysle §151j sa potom môže začať výkon záložného práva ak pohľadávka nie je splnená: riadne a včas. Mali by ste tam mať dohodnuté napr. úroky pri nesplatení jednej splátky, ak neplní tri mesiace už môže byť výkon, a pod.

§151j
(1) Ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva. V rámci výkonu záložného práva sa záložný veriteľ môže uspokojiť spôsobom určeným v zmluve alebo predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona, 3e) alebo domáhať sa uspokojenia predajom zálohu podľa osobitných zákonov, 3f) ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.
Stanislav 1975
26.01.11,07:16
Podmienky výkonu záložného práva musia byť dohodnuté v zmluve.
Podľa občianskeho zákonníka v zmysle §151j sa potom môže začať výkon záložného práva ak pohľadávka nie je splnená: riadne a včas. Mali by ste tam mať dohodnuté napr. úroky pri nesplatení jednej splátky, ak neplní tri mesiace už môže byť výkon, a pod.

§151j
(1) Ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva. V rámci výkonu záložného práva sa záložný veriteľ môže uspokojiť spôsobom určeným v zmluve alebo predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona, 3e) alebo domáhať sa uspokojenia predajom zálohu podľa osobitných zákonov, 3f) ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.
Majka, ja ťa chápem, ty cituješ zákon-ale tu ide o to, že keď náhodou exe blokne nehnutelnosť automaticky sa o tom dozvie aj druhá banka ako veriteľ a okamžite dáva splatnosť hypotéky-keďže je ohrozené jej ručenie...a to stačí len bloknúť za pár eur napr. za necviknutý lístok...
Mária27
26.01.11,08:48
Je to asi aj širšie. Ak je výkon jednej exekúcie, exekútor uspokojí najskôr svoje pohľadávky, potom aj iné, zvyšok odovzdá. Je to tak? Už sme to tu zo dvakrát preberali zo strany kupujúceho. Alebo ide o zastavenie prvej exekúcie?
adam
29.01.13,12:22
Vedel by mi niekto poradiť? Do dobrovoľnej dražby ide nehnuteľnosť. V LV má vlastník zapísané ťarchy od ôsmych rôznych firiem. Pokiaľ bude nehnuteľnosť v dražbe predaná, výťažok sa rozdelí medzi všetkých, ktorým je vlastník dľžny, alebo ako to vlastne je? Ďakujem...
Xanti
29.01.13,12:26
Vedel by mi niekto poradiť? Do dobrovoľnej dražby ide nehnuteľnosť. V LV má vlastník zapísané ťarchy od ôsmych rôznych firiem. Pokiaľ bude nehnuteľnosť v dražbe predaná, výťažok sa rozdelí medzi všetkých, ktorým je vlastník dľžny, alebo ako to vlastne je? Ďakujem...
Výťažok z dražby sa rozdelí, a to spôsobom...
uspokojí sa prvý záujemca v poradí, detto dražiteľ, ak ostanú prostriedky uspokojí sa další veriteľ v poradí, a ak ostanú prostriedky tak sa uspokojí další veriteľ .. ak je málo prostriedkov a na všetkých nevýjde, tak majú smolu musia vymáhať nadalej exekučne svoje pohľadávky.
LV po dražbe je čisté.
Vždy sa uspokojujú pohľadávky od najstaršieho zapísaného veriteľa. Ten kto blokne ako nehnuteľnosť napr. ako 5ty v poradí a výťažok z dražby je nízky tak nedostane nič.
adam
29.01.13,12:41
Pekne ďakujem, keďže cena za nehnuteľnosť je malá a ja som ako veriteľ až 6ta v poradí, oplatí sa mi tú nehnuteľnosť asi kúpiť, nakoľko dĺžnik nemá žiadny iný majetok, nikde nepracuje, takže nie je predpoklad, že mi peniaze niekedy vyplatí. Poplatok za vykonanie dražby si dražobná spoločnosť uplatní z vydraženej sumy? Ten, čo nehnuteľnosť vydraží neplatí žiadne poplatky?
draik
29.01.13,16:28
Výťažok z dražby sa rozdelí, a to spôsobom...
uspokojí sa prvý záujemca v poradí, detto dražiteľ, ak ostanú prostriedky uspokojí sa další veriteľ v poradí, a ak ostanú prostriedky tak sa uspokojí další veriteľ .. ak je málo prostriedkov a na všetkých nevýjde, tak majú smolu musia vymáhať nadalej exekučne svoje pohľadávky.
LV po dražbe je čisté.
Vždy sa uspokojujú pohľadávky od najstaršieho zapísaného veriteľa. Ten kto blokne ako nehnuteľnosť napr. ako 5ty v poradí a výťažok z dražby je nízky tak nedostane nič.

Tento postup len pre prípad, že výkon záložného práva vedie prvý záložný veriteľ v poradí.
draik
29.01.13,16:31
Pekne ďakujem, keďže cena za nehnuteľnosť je malá a ja som ako veriteľ až 6ta v poradí, oplatí sa mi tú nehnuteľnosť asi kúpiť, nakoľko dĺžnik nemá žiadny iný majetok, nikde nepracuje, takže nie je predpoklad, že mi peniaze niekedy vyplatí. Poplatok za vykonanie dražby si dražobná spoločnosť uplatní z vydraženej sumy? Ten, čo nehnuteľnosť vydraží neplatí žiadne poplatky?
Otázne je, čo tým získate, keďže pohľadávku nezapočítate.
adam
29.01.13,16:48
Tento postup len pre prípad, že výkon záložného práva vedie prvý záložný veriteľ v poradí.
Ďakujem za reakciu...Ako zistím, že výkon záložného práva vedie prvý záložný veriteľ ?
adam
29.01.13,16:51
Otázne je, čo tým získate, keďže pohľadávku nezapočítate.
Pohľadávku nezapočítam, ale aspoň budem mať nehnuteľnosť, ktorú neskôr možno predám, vráti sa mi hotovosť. Keď ju nekúpim už nikdy nič od neho nevymôžem. Tak asi tak...
Xanti
29.01.13,17:03
Tento postup len pre prípad, že výkon záložného práva vedie prvý záložný veriteľ v poradí.
No tak počkaj, čo sa ti na mojom postupe nepáči. Aj keby dražbu organizoval 5ty v poradí, tak je postupnosť-
Jedna vec musia súhlasiť s dražbou tí čo boli skôr zapísaný na LV, a dalšia vec ak to predá ten 5ty v poradí tak musí vyplatiť tých hore .. a ked mu niečo zvýši tak má aj on ... čo sa na mojom postupe nepáči.
draik
29.01.13,21:21
Pohľadávku nezapočítam, ale aspoň budem mať nehnuteľnosť, ktorú neskôr možno predám, vráti sa mi hotovosť. Keď ju nekúpim už nikdy nič od neho nevymôžem. Tak asi tak...
Stále nechápem - kúpiť nehnuteľnosť by sa oplatilo len vtedy, ak ide o niečo lukratívne alebo v prípade, že v dražbe bude znížená cena. Ceny v dražbách nezačínajú od nuly.
draik
29.01.13,21:27
No tak počkaj, čo sa ti na mojom postupe nepáči. Aj keby dražbu organizoval 5ty v poradí, tak je postupnosť-
Jedna vec musia súhlasiť s dražbou tí čo boli skôr zapísaný na LV, a dalšia vec ak to predá ten 5ty v poradí tak musí vyplatiť tých hore .. a ked mu niečo zvýši tak má aj on ... čo sa na mojom postupe nepáči.
Nie je to celkom tak. Ak záložné právo vykonáva neprednostný veriteľ, tak nevypláca záložných veriteľov v poradí pred ním, pretože ich záložné právo na nehnuteľnosti zostáva. Neprednostný veriteľ by teda z vydraženej ceny vykryl svoju pohľadávku, zvyšok by sa rozdelil medzi veriteľov v poradí za ním, ktorých záložné právo by zaniklo. Otázna je cena, ktorá by vzhľadom na existenciu záložného práva bola dosiahnutá v dražbe.
bromelia
30.01.13,14:29
rozdelí sa medzi všetkými veriteľmi ktorým je dlžni.