AdaG
07.12.05,18:44
Podnikateľ mal leas. zmluvu na os. automobil. Po 2 rokoch sa rozhodol leasing predčasne ukončiť, doplatil jednorázovo auto, zmluvné poplatky za predčasné ukončenie a úroky. Auto mu prešlo od os. vlastníctva. Následne ho predal. Poradíte mi, ako to zaúčtovať?! :rolleyes:
DušanČ
08.12.05,16:00
Ada vydrž, pracujem na tom, pošlem Ti to e-mailom.
jangol
08.12.05,20:57
Toto by zaujímalo aj mňa. Mohol by si to prilepiť aj sem.
Zdeni
10.12.05,20:31
Milý, zlatý DušanČ! Tiež by ma zaujímalo ako to je, ale ja to ešte skomplikujem. Takže: podnikateľka mala auto na leasing. Pozastavila živnosť
z dôvodu materskej dovolenky a v tej dobe / počas MD / leasing vyplatila aj
so všetkými pokutami, čiže auto bolo jej a potom ho o rok predala, ale ešte stále má pozastavenú živnosť, ktorú si plánuje obnoviť v apríli 2006. Takže prosím poraď! Alebo, ak sa niekto viete k tomu vyjadriť. PROSÍM ! A hlavne
Veľká vďaka.
Zdeni
12.12.05,18:55
Kto mi poradí s tým predčasným ukončením leasingu? Prosííííííííííím!!!!!!!!!!
Lebo už som s toho paf!!!!!!! Tak prosííííííím veeeeľmi moooooooc!:mee:
Zdeni
14.12.05,10:47
Prosím, pomôžte mi už niekto!!!:mee::mee::mee:
DušanČ
25.12.05,18:11
Z niekoľkých odoziev na tému predčasné ukončenie leasingu, ktorú založila AdaG, priamo na porade, ale aj na mojej SS usudzujem, že s týmto má veľa účtovníkov problém. Na všeobecne položený dotaz sa dá však odpovedať len všeobecne. Preto si myslím, že z mojej odpovede budú mnohí sklamaní. Keďže problém, ktorý AdaG založila poznám detailne aj s príslušnými číselnými hodnotami len doplním, že sa jedná o účtovanie v JÚ a o zmluvu uzatvorenú v r. 2003 (starý leasing). Keďže AdaG sa na mňa obrátila o radu súkromne mimo porady, celý účtovný prípad jej môžem rozobrať len rovnakou cestou.
Pre účtujúcich v PÚ len toľko. Nie je možné na stránkach porady dať jednotný recept, ako účtovať pri predčasnom ukončení leasingu. Je to hlavne preto, že u tzv. starého leasingu neexistoval jednotný účtovný postup jeho účtovania. Ja sám som sa stretol s najmenej troma spôsobmi. Vyplývalo to aj z toho, že aj leasingové spoločnosti postupovali nejednotne, ale pritom podľa zákona o DP. Vybavujú sa mi nasledovné varianty :
1) Leasingová spoločnosť (LS) k leasingovej zmluve (LZ) vydá splátkový kalendár, ktorý nahradzuje faktúry.
2) LS vydá splátkový kalendár len informatívne a prenájom fakturuje podľa dohodnutej periodicity splátok.
3) LS vyžaduje pred zahájením leasingu zálohu x % z hodnoty predmetu leasingu (PL).
4) LS vyžaduje pred zahájením leasingu tzv. prvú navýšenú splátku.

Vzhľadom na túto rozmanitosť v LZ, líši sa aj účtovanie leasingu u nájomcov. Zmluvy podľa bodu 1) sa prevažne účtovali tak, že celá leasingová cena sa zaúčtovala cez časové rozlíšenie na účet 381, odkiaľ pravidelne podľa periodicity splátok sa preúčtovávali do nákladov na 518.
2) LZ podľa bodu 2) - účtovalo sa len o faktúrach.
3) Poskytnutá záloha sa viedla na účte 314, odkiaľ sa pravidelne odúčtovávala pri každej splátke 1/n zálohy (n=počet splátok), ako časť znižujúca splátku. V ďalšom podľa bodu1, resp. 2.
4)Navýšená splátka sa 1/n-tinou účtovala do nákladov, keď sa predtým zaúčtovala na 381. Ďalej ako v bode 1, resp. 2.

Z uvedeného vidieť, že účtovanie pri predčasnom ukončení leasingu má tiež toľko variantov, koľko spôsobov účtovania leasingu existuje. Pritom sa treba riadiť tymito zásadami :
1) § 52, ods. 17 teraz platného ZDP - pre LZ uzavreté pred 31.12.2003 platí predpis platný do uvedeného dátumu (zákon č. 366/1999 Z.z.).
2) § 24, ods. 4,5 zákona 366/99 Z.z. o DP. Toto ustan. okrem iného určuje min. dĺžku trvania leasingu, t.j. 20 % doby určenej na odpisovanie predmetnej veci, ale najmenej 3 roky. Pri porušení tejto podmienky sa do daňových výdavkov uzná len nájomné do výšky odpisu (rovnomerný alebo zrýchlený), čo sa zohľadní v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok. Ostatné náklady z leasingu zúčtované v jeho priebehu sú nedaňové a tvoria pripočítateľnú položku. Účtovná jednotka výsledné zúčtovanie vykoná podľa dokladov, ktoré obdrží od LS a podľa spôsobu účtovania leasingu. Je samozrejmé, ževšetky príslušné účty dlhodobých, krátkodobých záväzkov, nákladov budúcich období a poskytnutých záloh musia mať po vyrovnaní a zúčtovaní sa s LS nulový zostatok.